Jaka wanna? Poradnik kupującego – sprawdź i wybierz najlepszą wannę

(16 głosów)
jaka wanna narożna, jaka wanna do łazienki, jak wybrać wannę
Aranżacja łazienki z wanną Kaldewei Meisterstück Centro Duo

Do wyboru wanny przekonują zarówno praktyczne, jak i bardziej przyjemne argumenty. Wanna bowiem, niezależnie od kształtu czy rozmiaru, pozwoli się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, zamieni się w mini basen dla dzieci i stanie się namiastką ekskluzywnego spa. Nie zastąpi jej żadna kabina prysznicowa! Jeśli więc w najbliższym czasie planujesz zakup wanny, jesteś we właściwym miejscu. W tym wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje!

O czym w przeczytasz w artykule?

Co brać pod uwagę, kupując wannę?

Jeśli już wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że wanna to najlepsze z możliwych rozwiązań pozostaje przejść do drugiego etapu analizy – poszukiwań idealnego modelu. Tu jednak zaczynają się „schody”, bo liczba dostępnych produktów jest ogromna, a przeglądnięcie całej oferty dostępnej na rynku mogłoby przesunąć wizję odprężającej kąpieli o kilka miesięcy. Żeby skutecznie skrócić tę drogę, odpowiedź na kilka podstawowych pytań.

Pierwsze z pytań brzmi, jak dużo miejsca chcesz przeznaczyć na wannę? W małej łazience pole do popisu będzie mocno zawężone, ale nie wiąże się to z ograniczeniem komfortu! W takim pomieszczeniu sprawdzą się wanny narożne oraz wanny prostokątne, które można ulokować przy ścianie, w kącie lub we wnęce. Na większej przestrzeni egzamin zda stylowa wanna wolnostojąca. Możesz uczynić z niej centralny punkt aranżacji, ale pamiętaj o tym, że takie rozwiązanie zajmie bardzo dużo miejsca.

Kolejne pytania dotyczą wymiarów. Szerokość wanny wynosi od 70 do nawet 150 cm, jej długość z kolei waha się w granicach od 100 do nawet 190 cm. Jaki rozmiar będzie najlepszy? Skonfrontuj to nie tylko z przestrzenią, którą masz do dyspozycji, lecz także dostosuj do indywidualnych wymagań, a szczególnie wzrostu Użytkowników – przecież nie chcesz mieć kolan pod brodą lub co gorsza zaryzykować podtopieniem, gdy wanna okaże się za duża. Przyjmuje się, że dla osób mierzących 170 cm najwięcej komfortu zapewnią wanny o długości 160 cm. Aby upewnić się co do prawidłowości wyboru wanny, najlepiej ją też... przymierzyć! ;) To nie żarty – wyznacz na podłodze obszar o podobnym wymiarze co wanna, usiądź i sprawdź, czy będzie OK.

Poza szerokością i długością zwróć uwagę na głębokość wanny, bezpośrednio związaną z pojemnością. Średnio wynosi ona od około 38 cm do ponad 50 cm, choć w sklepach znajdziesz także płytsze rozwiązania – np. wanny do floatingu.

Ważne! Odpowiednie wymiary wanny to nie wszystko. Zwróć też uwagę, aby pozostawić przed wanną optymalną ilość miejsca do wchodzenia oraz wychodzenia, a także ulokować ją w dostatecznym odstępie od innych sanitariatów.

Odległości w łazience:

 • Wolna przestrzeń przed wanną powinna wynosić 100/120 cm x 70/100 cm.
 • Między wanną a miską WC lub bidetem zachowaj 20 cm odstępu.
 • Między wanną a umywalką pozostaw również około 20 cm wolnej przestrzeni.
wanna w łazience, jaka odległość wanny od umywalki, jak zaprojektować łazienkę z wanną
Duravit Ketho Wystrój łazienki z wanną

Jaki rodzaj wanny wybrać?

Zastanawiasz się, czym różnią się wanny owalne od prostokątnych? A może szukasz wanny dla niepełnosprawnych lub modelu z hydromasażem, który zamieni łazienkę w luksusowe spa? Rodzaj wanny dopasuj do potrzeb, powierzchni jaką dysponujesz, a także stylu łazienki. Oto co masz do wyboru:

Wanna prostokątna

Wanny prostokątne mają wszystkie kąty proste. To najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane modele. Występują w wielu rozmiarach (zmieniają się co 10 cm) i z łatwością dopasujesz je do każdej wielkości łazienki. Można je zamontować w narożniku, we wnęce oraz przy ścianie.

Link do produktów: Wanny prostokątne

Sprawdź nasz ranking: Najlepsze wanny prostokątne

wanna leżanka, wanna szezlong, wanna z zagłówkiem
Novellini Sense 3 Wanna wykończona w środku jak szezlong

wanna riho, wanna riho lusso, wanna prostokątna
Riho Lusso Wanna prostokątna

ravak magnolia, wanny prostokątne ravak, wanny ravak magnolia
Ravak Magnolia Wanna prostokątna o podwyższonym rancie oraz syfon do wanny

duravit p3 comforts wanna, wanna duravit przyścienna, wanna przyścienna
Duravit P3 Comforts wanna prostokątna przyścienna

wanna o kształcie litery d, przyścienna wanna, wanna montowana przy ścianie
Riho Ofelia Wanna D-kształtna

Wanna owalna i wanna okrągła

Wanny okrągłe lub wanny owalne głównie przeznaczone są do większych łazienek, gdzie montowane są w centralnym miejscu i obudowane płytkami jako wanny wolnostojące. Występują też jako wanny przyścienne, które można zainstalować przy ścianie lub w narożniku.

Link do produktów: Wanny owalne i okrągłe

riho wanna owalna, riho seth, zabudowana wanna owalna
Wanna owalna Riho Seth

kaldewei wanna, wanna owalna kaldewei, kaldewei wolnostojąca owalna wanna
Wanna owalna Kaldewei Meisterstück Classic Duo Oval oraz bateria wannowa wolnostojąca

Wanna narożna (wanna asymetryczna, symetryczna, ośmiokątna i sześciokątna)

Wanny narożne, określane też jako wanny rogowe, to bardzo popularny rodzaj produktu. Sprawdzają się zarówno w małych, jak i większych łazienkach. Są to konstrukcje zbudowane na planie wielokąta (wanny ośmiokątne, wanny sześciokątne) lub półkola (wanny asymetryczne i wanny symetryczne, lewe lub prawe). Jak odróżnić wanny asymetryczne od symetrycznych? Narożne wanny symetryczne mają boki równiej długości, przez co zajmują więcej miejsca niż wanny asymetryczne. Modele asymetryczne mają jeden bok krótszy. Niektóre z nich mogą mieć profilowane siedziska czy podparcia na łokcie. Wanny narożne występują również w wariancie dla par jako wanny narożne dwuosobowe.

Link do produktów:
Wanny narożne

Sprawdź nasz ranking: Najlepsze wanny naroże asymetryczne
 

wanna narożna ravak, wanna z obudową, obudowa wanny panelami
Wanna narożna Ravak Love Story

narożna wanna podwójna, wanna narożnikowa, wanna do rogu łazienki
Wanna narożna Duravit Paiova 5

wanna ravak, wanny narożne ravak, ravak rosa
Wanna narożna Ravak Rosa 95

Wanna wolnostojąca

Wanny wolnostojące to najczęściej atrybut dużych łazienek. Można je ulokować przy ścianie, ale z reguły zajmują miejsce na środku pomieszczenia – należy jednak wtedy pamiętać o doprowadzeniu odpowiednich przyłączy wodnych w podłodze. Poza wariantami wolnostojącymi występują też jako wanny wolnostojące przyścienne.

Link do produktów:
Wanny wolnostojące

Sprawdź nasz ranking: Najlepsze wanny wolnostojące
 

wanna vayer citizen carina, vayer wanna wolnostojąca, wanny vayer
Wanna wolnostojąca Vayer Citizen Carina

wanna przyścienna wolnostojąca, wanna massi wall, massi wall przyścienna wanna
Wanna wolnostojąca przyścienna Massi Wall

ravak o wanna, wanny wolnostojące ravak, wanny ravak
Ravak Freedom O Wanna wolnostojąca

Wanna dla niepełnosprawnych

Wanny dla niepełnosprawnych powinny mieć wysokość identyczną z wysokością siedziska wózka. To produkty wyposażone w komfortowe ławeczki, wzbogacone o ryflowane, antypoślizgowe dno, a także poręcze i drabinki przydatne podczas wchodzenia i wychodzenia czy otwierane drzwi. Mogą mieć różne kształty, ale najwięcej wygody zapewniają te zbudowane na bazie prostokąta.

Link do produktów: Wanny dla niepełnosprawnych

wanna dla niepełnosprawnych, wanna z prysznicem, wanna dla osób niepełnosprawnych
Wanna dla osób niepełnosprawnych Duravit Shower&Bath

novellini wanna dla niepełnosprawnych, wanny otwierane, wanna dla kaleki
Novellini Iris wanna dla niepełnosprawnych

Wanna z hydromasażem

Wanny z hydromasażem to rodzaj rozwiązań wzbogaconych o dysze do masażu wodnego, powietrznego lub wodno-powietrznego umieszczane na dnie lub bokach wanny. Propozycje tego typu mogą też zawierać funkcje dodatkowe, jak chromoterapię, aromaterapię czy ozonowanie. W przypadku ich zakupu pamiętaj, by nie sugerować się ceną i wybrać WYŁĄCZNIE rozwiązania renomowanych producentów. O tym, dlaczego to takie ważne, przeczytasz tutaj: Wanna z hydromasażem opinie.

Link do produktów: Wanny z hydromasażem

Sprawdź nasze rankingi:

1. Najlepsze wanny z hydromasażem

2. Najlepsze małe wanny z hydromasażem

ruben wanna, wanna z hydromasażem, wanna masująca
Ruben Ego wanna z masażem

wanna duravit happy d.2, wanna z masażem, duravit wanna z hydromasażem
Wanna masująca Duravit Happy D.2

Wanna z drzwiami

Wanny z drzwiami to sposób na połączenie funkcji wanny oraz prysznica. Otwierane drzwi oraz niski próg ułatwiają wejście i wyjście z wanny, co szczególnie docenią osoby starsze oraz ograniczone ruchowo. Taka wanna to też oryginalny gadżet do łazienki!

otwierane wanny, wanny z wejściem, novellini wanna z wejściem
Wanna z drzwiami Novellini Iris

drzwi do wanny, drzwi w wannie, wanna jako kabina prysznicowa
Wanna z drzwiami Duravit Shower&Bath

Z jakich materiałów tworzone są wanny?

Innym kryterium dotyczącym wyboru najlepszej wanny jest materiał. Lista dostępnych możliwości jest bardzo długa, a każde z nich wyróżniają się innymi parametrami użytkowymi. Najczęściej kupowane to wanny akrylowe, stalowe lub konglomeratowe.

Wanna akrylowa

Wanny akrylowe produkowane są z tworzywa sztucznego, określanego metakrylanem metylu. To najbardziej popularny surowiec do produkcji wanien, z uwagi na to, że jest niezwykle plastyczny i wytrzymały. Wanny wytłacza się z płyt o optymalnej grubości, wynoszącej od 4 do 8 milimetrów (niektórzy producenci stosują również wzmocnienia dna przy pomocy płyty wiórowej oraz boków przy użyciu laminatu lub włókna szklanego). Jakie są zalety wanny z akrylu? To przede wszystkim odporność, a także dobra izolacyjność akustyczna oraz cieplna, co oznacza, że woda w wannie nie stygnie szybko, a charakterystyczny pogłos podczas nalewania jest wyeliminowany.

Wanny z akrylu są lekkie (ważą około 10-15 kg), przyjemne w dotyku i mało problematyczne w pielęgnacji. Jedynym minusem jest to, że łatwo je zarysować. Wszelkie usterki można jednak szybko naprawić, stosując zestaw naprawczy lub pastę polerską.

Najczęściej produkowane wanny z akrylu:
 • Wanny akrylowe prostokątne.
 • Wanny akrylowe owalne.
 • Wanny akrylowe z hydromasażem.
 • Wanny akrylowe narożne.
Rzadziej spotykane wanny akrylowe:
 • Wanny akrylowe wolnostojące.

Jakie wanny akrylowe wybrać? Wybierz rozwiązania z oferty producentów: Novellini, Duravit, Riho, RAVAK, Koło, Villeroy & Boch, Hoesch, Excellent, Victory Spa, Cersanit, Polysan, Besco, Ideal Standard, Sanplast, Ruben

akrylowa wanna, wanna z akrylu, okrągła wanna z akrylu
Okrągła wanna akrylowa z systemem hydromasażu Ruben oraz bateria na wannę

wanna akrylowa riho, akrylowa wanna ofelia, riho wanna z akrylu
Wanna akrylowa Riho Ofelia

Wanna stalowa

Wanny stalowe to największy konkurent wanien z akrylu. Swoją odporność oraz wysoką wytrzymałość na urazy mechaniczne i środki chemiczne zawdzięczają z reguły nie tylko parametrom samego materiału, ale i emalii, którą są pokrywane. W rezultacie stalowa wanna emaliowana wykazuje doskonałą stabilność, jest wytrzymała na wysokie temperatury (nawet niedopałek papierosa nie jest jej straszny!), nie blaknie i nie zmienia koloru pod wpływem promieni słonecznych, a także jest łatwa do utrzymana w czystości.

Wanny stalowe są cięższe, co może generować trudności w czasie transportu oraz montażu. Standardowe modele ważą około 30 kg. Mitem jest natomiast to, że wanna ze stali jest chłodna w dotyku, a znajdująca się w niej woda szybko traci temperaturę. Jeśli skorzystasz z obudowy styropianowej, z pewnością te problemy nie będą Cię dotyczyć.

Wanna stalowa również występuje w opcji z powłokami (ułatwiającymi czyszczenie), których zadaniem jest ograniczenie osadzania się brudu oraz wzmocnienie powierzchni.

Najczęściej produkowane wanny ze stali:
 • Wanny stalowe prostokątne.
 • Wanny stalowe owalne.

Rzadziej spotykane wanny stalowe

 • Wanny stalowe narożne.
 • Wanny stalowe wolnostojące.

Jakie wanny stalowe wybrać? Wybierz rozwiązania z oferty producentów: Kaldewei, Roca, Bette, Grohe

wanny stalowe, kaldewei wanna ze stali, wanna stalowa przyścienna
Kaldewei Meisterstück Centro Duo wanna stalowa narożna

Wanna z konglomeratu

Wanna konglomeratowa to kolejna często wybierana opcja. Konstrukcja powstaje na bazie naturalnych kamieni i stosuje się ją głównie do wanien wolnostojących, cechuje się dobrymi parametrami technicznymi. Wanny tego typu są solidne, dźwiękochłonne, odporne, niepodatne na uszkodzenia, długo utrzymują ciepło i nie odkształcają się tak, jak wanny akrylowe. Niestety wymagają regularnej impregnacji, a także są droższe od akrylowych odpowiedników oraz bardzo ciężkie – mogą bowiem ważyć nawet do 180 kg (przez to mogą powstawać problemy z wnoszeniem wanny na wyższe piętra).

Najczęściej produkowane wanny z konglomeratu:
 • Wanny konglomeratowe wolnostojące.

Oprócz czterech powyższych na rynku dostępne są również: wanna drewniana, wanna żeliwna, wanna kamienna oraz wanna szklana.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji wanien, zajrzyj do naszego wpisu: Ile waży wanna żeliwna, stalowa i akrylowa? Poznaj właściwości materiałów.

Jakie wanny konglomeratowe wybrać? Wybierz rozwiązania z oferty producentów: Vayer, Omnires, Marmorin, Marmite, Laufen, Roca, Polysan

wanny z konglomeratu, wanny wolnostojące z konglomeratu, wanna prostokątna z konglomeratu
Wanna wolnostojąca z konglomeratu Omnires Parma

Jakie kolory wanien są dostępne?

W odniesieniu do wanien jeszcze do niedawna panował monochromatyzm. W przeważającej większości modele występowały w białej wersji, czym tworzyły zgrany duet z wieloma propozycjami ceramicznymi i łatwo można je było dopasować do wystroju (pamiętaj jedynie o tym, że w przypadku wyposażenia do łazienki biel bieli nierówna i warto przed zakupem sprawdzić, czy barwy produktów pochodzących od różnych producentów są takie same). Trendy wnętrzarskie od kilku lat stawiają jednak na kolory do łazienki, co wiąże się z popularyzacją wanien w ciekawych odcieniach. W modnych aranżacjach pojawiają się wanny czarne, beżowe, szare lub zielone. Asortyment ten jest droższy i z reguły dostępny na indywidualne zamówienie, co przekłada się na wydłużony termin realizacji, ale na tak oryginalne rozwiązanie warto poczekać.

Producenci wanien kolorowych to m.in.:

 • Kaldewei,
 • Besco,
 • Omnires,
 • Villeroy & Boch,
 • Excellent.
kolorowa wanna, czarna wanna, wanny w kolorach
Czarna wanna wolnostojąca Besco Viya

wanna niebieska, niebieska wanna, niebieskie wanny
Niebieska wanna Villeroy & Boch Squaro Edge 12

Wanna do zabudowy czy z obudową?

Jeśli nie wanna wolnostojąca, to wanna zabudowana czy wanna z gotową obudową? To kolejny dylemat urządzających, a więc i problem, który postaramy się rozwiązać. Zacznijmy od tego, że jakakolwiek zabudowa wanny, czy to gotowa, czy wykonana z płytek, jest znacznie bardziej funkcjonalna, pozwala na pełne wkomponowanie w wystrój łazienki, ukrycie elementów montażowych, typu syfon oraz odpływ, a pasujące do niej baterie wannowe są zdecydowanie tańsze. Wanny tego typu prezentują się ładnie, optymalnie wykorzystują przestrzeń i są praktyczne, bo ograniczają ilość zakamarków, w których zbiera się kurz czy woda – a jak woda, to i grzyby, bakterie oraz pleśń. Sprzątanie łazienki potrwa więc krócej i wymagać będzie mniej gimnastykowania.

 • Obudowy do wanny

Wanny do zabudowy są przede wszystkim tańsze i to ich największa zaleta. Niski koszt zakupu wiąże się jednak z tym, że montaż takiej wanny nie należy już do najprostszych. Wymaga zastosowania płyt kartonowo-gipsowych lub nośnika styropianowego (który dodatkowo tłumi hałasy strumienia i pozwala dłużej utrzymać temperaturę wody), albo obmurowania za pomocą bloczków z betonu komórkowego. W każdej z wybranych opcji konieczne jest także wykończenie – najczęściej za pomocą tych samych płytek ceramicznych, co na podłodze czy ścianie. Możesz też sięgnąć po mniej popularne alternatywy, jak szkło, kamień czy drewno.

Pamiętaj, aby podczas montażu obudowy utworzyć otwór rewizyjny (najlepiej na magnesie). Dzięki temu w przypadku awarii syfonu lub baterii wannowej będzie można bez kucia obudowy dokonać naprawy.

zabudowa wanny, wanna prostokątna w zabudowie, zabudowana wanna w łazience
Wanna Villeroy & Boch Oberon obudowana z mozaiką

 • Panel maskujący

Mniej pracy wiąże się z zakupem gotowego panelu maskującego, który z reguły dostępny jest w tych samych kolorach, co wybierana wanna. Producenci oferują również obudowy w okleinie drewnianej czy inne dekoracyjne alternatywy, dzięki którym możesz wyróżnić strefę kąpieli. Zarówno montaż, jak i demontaż gotowej obudowy jest łatwiejszy i szybszy, więc nawet w przypadku awarii instalacji nie będziesz miał problemu z naprawianiem usterki.

wanna obudowana, wanna z panelami, panele do obudowy wanny
Wanna Novellini Calos 2.0 z panelami obudowy

Jakie elementy montażowe do wanny należy kupić?

 • Nóżki

Montaż wanny to trudny krok. Wymaga umiejętności oraz precyzji, a elementami niezbędnymi podczas instalacji będą albo nóżki, które potem przykręcane są do wanny, albo nośnik styropianowy. Warto też wspomnieć, że firma Kaldewei – dzięki zastosowaniu nóżek producenta przy montażu (cena katalogowa to około 300 zł) – przedłuża gwarancję aż do 30 lat!

nóżki do wanny, wanna z nóżkami, wanna lwie łapy
Art Ceram Hermitage wanna wolnostojąca retro na nóżkach

 • Syfon

Po prawidłowym osadzeniu wanny przychodzi kolej na instalację syfonu. Jego rolą jest odprowadzanie wody do kanalizacji oraz zapobieganie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do łazienki.

wanna retro, syfon do wanny wolnostojącej, syfon w wannie wolnostojącej
Kerasan Retro Wanna wolnostojąca z ozdobny syfonem

Jaki syfon wannowy wybrać? Poznajcie kilka dostępnych na rynku modeli:

Syfon automatyczny z cięgnem Bowdena

Najbardziej popularne propozycje to syfon z odpływem otwieranym przez cięgno tzw. cięgno Bowdena. Zamykanie i otwieranie odpływu następuje poprzez przekręcenie pokrętła syfonu, który znajduje się na ścianie wanny. W tym miejscu również znajduje się przelew.

cięgno bowdena, syfon cięgno bowdena, syfon wannowy cięgno bowdena
Kludi Rotexa Zestaw odpływowo-przelewowy z cięgnem Bowdena

Korek automatyczny z napełnianiem wody przez przelew

Zasada jego działania jest taka sama, jak w przypadku syfonu automatycznego z cięgnem Bowdena. Różnica polega jedynie na tym, że wannę można napełnić przez pokrętło przelewu, czyli podpiąć pod baterię wannową podtynkową.

Link do Serii: Viega Simplex

Link do Produktu: Viega Simplex Trio MT5 Syfon do wanny z doprowadzeniem wody przez pokrętło przelewu, chrom 728007

napełnianie wanny przez odpływ, korek z napełnianiem wanny, wanna napełniana przez przelew
Viega MT5 Syfon wannowy z doprowadzeniem wody przez pokrętło przelewu

Korek automatyczny z napełnianiem wody przez odpływ (NOWOŚĆ)

Zasada jego działania jest taka sama, jak w przypadku syfonu automatycznego z cięgnem Bowdena. Różnica polega na tym, że wannę można napełnić przez korek (odpływ wody). Tam, gdzie woda odpływa, podpinamy baterię wannową podtynkową.

Link do Serii: Viega Multiplex

Link do Produktu: Viega Multiplex Trio F Syfon do wanny z doprowadzeniem wody przez korek odpływu, chrom

syfon wannowy z doprowadzeniem wody, nowoczesny syfon do wanny, syfon wannowy z napełnianiem
Viega Trio F Korek z napełnianiem wody przez odpływ

Syfon Klik Klak

Syfon z korkiem Klik-Klak (click-clack) to rozwiązanie, gdzie zamykanie i otwieranie odpływu następuje poprzez naciśnięcie korka na dnie wanny.

Link do Serii: Vedo Click I

Link do Produktu: Vedo Click I Syfon wannowy 100 cm z korkiem klik-klak, chrom 266C/100CR

syfon click clack, syfon zamykany, syfon wannowy z korkiem automatycznym
Vedo Click I Syfon wannowy z korkiem klik klak

Korek Klik Klak automatyczny

System Klik-Klak znajduje się w przelewie tj. na ścianie wanny.

Link do Serii: Geberit Uniflex

Link do Produktu: Geberit Uniflex Syfon wannowy PushControl Klik Klak chrom 150.750.21.1

korek wannowy w przelewie, zamykanie przelewu wannowego, geberit korek wannowy klik klak
Geberit Uniflex Syfon wannowy PushControl z korkiem klik-klak

Podczas zakupów istotny będzie też rozmiar syfonu, czyli długość rury syfonu, a co za tym idzie znajdującego się tuż obok cięgna Bowdena (odnosi się to tylko do syfonów, które posiadają sterowanie odpływem wody ze ściany wanny. Nie dotyczy to korków klik-klak.). Rozmiar syfonu określa się poprzez zmierzenie odległości pomiędzy przelewem a odpływem do kanalizacji, bądź otworami na ściance i dnie wanny.

Co jeszcze przyda się podczas montażu wanny? Taśmy izolacyjne oraz silikon sanitarny! Posłużą jako wypełnienie szczelin pomiędzy wanną a ścianą.

akcesoria do wanny, półka przy wannie, półka wanna
Aranżacja łazienki z wanną w zabudowie Kaldewei Cayono Duo

Jakie akcesoria do wanny można dokupić?

Każda zwyczajna wanna może być jeszcze bardziej komfortowa, praktyczna oraz stylowa, dzięki specjalnym akcesoriom. Te, w zależności od pełnionej funkcji, wyniosą kąpiel na wyższy poziom relaksu czy ułatwią mycie. O jakich udogodnieniach mowa?

Siedziska i ławeczki do wanny – sprawdzą się szczególnie w przypadku dzieci, osób ograniczonych ruchowo oraz niepełnosprawnych. Wiesza się je na brzegach wanny, przez co umożliwiają komfortowe umycie ciała czy wydepilowanie nóg. Dzięki nim osoba biorąca kąpiel nie musi siadać na dnie wanny. Produkty te najczęściej wykonuje się ze stali malowanej proszkowo lub aluminium.

siedzisko wannowa, wanna siedzisko, siedzisko w wannie
Siedzisko do wanny Koło Comfort Plus

Zagłówek wannowy – gadżet, który pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji podczas kąpieli. Można na nim oprzeć głowę i całkowicie się odprężyć. Zagłówki wannowe produkowane są z wodoodpornych, trwałych oraz łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Mocuje się je najczęściej na przyssawkach. Przeważnie mają konstrukcję dopasowaną do konkretnego modelu wanny.

ruben dharpa wanna, wanna z hydromasażem i zagłówkiem, zagłówek w wannie
Ruben Dharpa Wanna masująca z zagłówkiem

Uchwyty i drążki do wannypomagają podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Są przydatne zwłaszcza dla osób starszych oraz ograniczonych ruchowo.

uchwyty do wanny, uchwyty wannowa, wanna z uchwytami
Wanna z uchwytami Besco Rehab

Parawan nawannowy – funkcjonalna zasłona montowana na brzegu wanny. Odgrywa rolę bariery ograniczającej rozchlapywanie się wody, zamienia wannę w strefę prysznicową. Parawany nawannowe mogą być wykonane ze szkła hartowanego lub tworzyw sztucznych, takich jak akryl lub polistyren. Mogą składać się z jednego lub kilku skrzydeł. Montuje się je do ściany za pomocą aluminiowych profili albo zawiasów. Występują w różnych wzorach, rozmiarach, kolorach oraz rodzajach (m.in. parawan wannowy rozsuwany, parawan wannowy harmonijkowy, parawan nawannowy wahadłowy).

 • Parawan wahadłowy otwiera się wahadłowo. Skrzydła można obracać o 180° lub 90°, w prawo lub lewo. To najczęściej stosowany model.
 • Parawan harmonijkowy złożony jest z kilku paneli połączonych zawiasami lub umieszczonych na prowadnicy. Umożliwia całkowite złożenie do krawędzi ściany, przez co nie zajmuje wiele miejsca. Z racji tego idealnie sprawdzi się w małej łazience.
 • Parawan rozsuwany składa się jednego lub kilku skrzydeł i daje możliwość zamknięcia całej wanny, tworząc z niej kabinę nawannową. To rozwiązanie idealne do małych łazienek.
parawan na wannę, parawan wahadłowy, parawan 2-częściowy
Novellini Young 2.0 Parawan wahadłowy na wannę

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia