Ile waży wanna: żeliwna, akrylowa, stalowa? Poznaj właściwości materiałów

(18 głosów)
wanna żeliwna, wanna retro, wanna w stylu retro
Roca Newcast wanna źeliwna

Wybór wanny najczęściej związany jest z chęcią pełnego relaksu w zaciszu swojego domu. To rozwiązanie, które sprzyja odprężeniu, jednak poza komfortem, który musi gwarantować kąpiel pod pierzynką piany, liczą się też właściwości materiału, z którego wykonany jest produkt. Jaka wanna będzie najlepsza? Która propozycja będzie łatwa do utrzymania w czystości, wytrzymała na codzienną eksploatację i odporna na agresywne środki chemiczne? Czym różnią się wanny akrylowe od stalowych? Ile waży wanna żeliwna? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

O czym przeczytasz w artykule?

Wanna żeliwna i jej właściwości

Wanny żeliwne czasy swojej świetności przeżywały w latach 80. ubiegłego wieku. Materiał uznawany jest za niezniszczalny, solidny, odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, a także długo utrzymuje temperaturę wody. Lista jego wad powoduje jednak, że dziś, mimo że produkty tego typu nadal dostępne są w ofercie producentów, stanowią rzadki wybór Konsumentów. Wszystko dlatego, że żeliwne wanny są ciężkie, a więc i problematyczne, jeśli chodzi o transport oraz montaż, drogie, a także mało różnorodne – dostępne zazwyczaj w charakterystycznym lekko owalnym kształcie z ozdobnymi nóżkami przypominającymi np. lwie łapy, co też sprawia, że najlepiej wpisują się w stylistykę retro oraz vintage.

Jeśli zastanawiacie się na takimi nurtami, jak retro lub vintage, koniecznie zajrzyjcie do nasze wpisu: jak urządzić łazienkę retro?

wanna z żeliwa, roca wanna żeliwna, czerwona wanna żeliwna

Wanna żeliwna waga

Najbardziej charakterystyczną cechą wanny żeliwnej jest duża waga. Wynika ona z gęstości stopu żelaza z węglem i wpływa nie tylko na cenę samego modelu, ile wiąże się z wymaganiami co do podłoża, na którym produkt będzie umieszczony; jego stanu oraz nośności. Rozwiązanie może stanowić zagrożenie szczególnie wtedy, gdy instalowane będzie na zniszczonych czy drewnianych posadzkach. Gdy do wagi wanny dodamy objętość wody i masę ciała osoby biorącej kąpiel, wartość może nawet przekroczyć… 500 kg! Sam produkt o standardowej wielkości (150x70 cm czy 160x60 cm) waży od 70 do 100 kg, natomiast największe dostępne warianty o bokach długości 170 czy 180 cm ważyć mogą nawet ponad 120 kg. Wyobrażacie sobie wnieść taką wannę na czwarte piętro w bloku bez windy? Nawet Pudzianowski miałby kłopot!?

Nowoczesne wanny żeliwne są stosunkowo lżejsze od tych, które dostępne były kilkadziesiąt lat temu. Różnice sięgają nawet od 10 do 50 kg i wynikają ze zmniejszenia grubości ścianek, dna czy powłoki. Swoją drogą, wiecie, że żeliwna, mała wanna w domach naszych dziadków mogła ważyć… 150 kg?

Wanny żeliwne – zalety i wady:

 • Długo utrzymują ciepło,
 • Są niemal niezniszczalne – odporne na urazy i zarysowania,
 • Są trwałe oraz solidne,
 • Świetnie sprawdzają się w łazienkach w stylu retro lub vintage,
 • Są ciężkie. Standardowe modele mogą ważyć od 70 do 100 kg,
 • Są drogie. Wysoki koszt obejmuje nie tylko zakup, lecz także transport oraz montaż,
 • Występują w ograniczonej palecie kolorów i kształtów.
zalety wanny żeliwnej, wanna żeliwna do łazienki retro, wanna żeliwna retro
Roca Newcast wanna wolnostojąca z żeliwa

Wanna stalowa i jej właściwości

Znacznie lepszą alternatywą dla wanny żeliwnej są wanny stalowe. Wykazują korzystne właściwości użytkowe, są trwałe i odporne na zniszczenia, środki czyszczące, a także łatwo je utrzymać w czystości. Dostępne są w wielu rozmiarach oraz kształtach, a ich stalowa powierzchnia pod wpływem temperatury zostaje związana ze specjalną emalią, której grubość (nawet do 3,5 mm) ogranicza ryzyko odpryśnięć. Wanny ze stali emaliowanej nie matowieją tak szybko jak akryl, a także nie ulegają odbarwieniom spowodowanym np. promieniowaniem UV, kapiącą wodą czy kosmetykami, takimi jak lakiery do paznokci. Producenci często oferują produkty tego typu z wypalaną powłoką uszlachetnioną na stale zintegrowaną z warstwą modelu, która jeszcze skuteczniej ogranicza osadzanie się brudu oraz zanieczyszczeń.

Jedyną wadą wanny stalowej może być to, że znajdująca się w niej woda znaczne szybciej stygnie. Jednak problem ten można całkowicie wyeliminować, stosując obudowę styropianową. Nie dość, że będzie ona skutecznym izolatorem termicznym, to także zredukuje pogłos strumienia podczas nalewania.

bette wanna heksagonalna stalowa, wanna stalowa bette, wanna stalowa do zabudowy
Bette Metric wanna stalowa heksagonalna

Wanna stalowa waga

Tym, co różni wannę stalową od żeliwnej, jest też waga. Wanna stalowa jest znacznie lżejsza. Model o średniej wielkości, mierzący 150x70 cm, waży około 30 kilogramów, przez co nie sprawia trudności zarówno w zakresie transportu, jak i podczas montażu.

Wanny stalowe – zalety i wady:

 • Są trwałe i odporne na zarysowania mechaniczne,
 • Ich powierzchnia nie odbarwia się na skutek promieni UV, kosmetyków czy wody kapiącej z kranu,
 • Wanny nie matowieją,
 • Są dostępne w wielu kształtach, wymiarach oraz kolorach,
 • Są znacznie lżejsze od wanien żeliwnych; standardowe modele ważą około 30 kg,
 • Dzięki mniejszej wadze są tańsze i łatwiejsze w montażu,
 • Nie sprawiają problemów z utrzymaniem czystości,
 • Często wyróżnia je długa gwarancja, czego przykładem są wanny stalowe Kaldewei objęte 30-letnią gwarancją.
 
kaldewei maisterstuck, wanna kaldewei, stal kaldewei
Kaldewei Meisterstuck Centro Duo Oval Wanna wolnostojąca wykonana ze stali

kaldewei stal, kaldewei wanna asymetryczna, kaldewei wanna ze stali
Kaldewei Plaza Duo wanna asymetryczna

Wanna akrylowa i jej właściwości

Wanny akrylowe cieszą się największą popularnością i są niemałą konkurencją dla stali emaliowanej czy żeliwa. Dlaczego? Materiał cechuje wysoka plastyczność, dzięki której modele dostępne są w różnych kształtach oraz rozmiarach. Ich powierzchnia długo utrzymuje temperaturę, jest gładka, a więc i łatwa do utrzymania w czystości oraz higieniczna. Wadami metakrylanu metylu, czyli tworzywa sztucznego potocznie nazywanego akrylem, są mniejsza wrażliwość na przebarwienia (niskiej jakości biała wanna akrylowa narażona na działanie promieni UV może z czasem zżółknąć) oraz duża podatność na zarysowania. Jednak i na to jest metoda, bo tym, co wyróżnia wanny akrylowe, jest możliwość naprawy drobnych rys za pomocą specjalnych zestawów naprawczych.

Wanna akrylowa pod wpływem codziennej eksploatacji, uderzeń mechanicznych czy działania silnych środków chemicznych może matowieć oraz tracić na estetycznym wyglądzie oraz funkcjonalności. Może, ale nie musi! Warto podczas zakupów postawić na jakość i rozwiązania renomowanych marek, które korzystają z innowacyjnych technologii oraz stosują wysokiej jakości materiały. Żeby zminimalizować te niekorzystne właściwości, producenci często oferują również wanny akrylowe silniej wzmocnione żywicą poliestrową z włóknem szklanym (jeśli jest jej mniej, wanna może wyginać się na rantach) czy zabezpieczone nowatorskimi powłokami ochronnymi. Wpływa to jednak na ich wyższą cenę.

wanna narożna z akrylu, zalety wanny z akrylu, duravit wanna akrylowa
Duravit Paiova wanna narożna akrylowa

novellini wanna, novellini calypso, novellini akryl
Novellini Calypso wanna z hydromasażem prostokątna z oświetleniem 

ruben wanna akrylowa, ruben wanna, ruben wanna ze światłem
Ruben Love wanna akrylowa narożna

wanna duravit viu, duravit viu wanna akrylowa, duravit viu wanna z akrylu
Duravit Viu wanna akrylowa na stelażu oraz umywalka i konsola pod umywalkę

novellini divina dual wanna akrylowa, novellini divina dual wanna masująca, akrylowa wanna z masażem
Duża, podwójna wanna akrylowa Novellini Divina Dual z hydromasażem

Wanna akrylowa waga

Akryl jest lekki, dlatego wanny wyróżniają się najmniejszą wagą. Produkty o standardowych wymiarach 150x70 cm będą ważyć około 10 kg, przez co gwarantują szybki oraz sprawny montaż czy nawet demontaż. Tak niska waga generuje jednak problem podczas instalacji, dlatego warto zadbać o odpowiednią stabilizację. Producenci zalecają w tym celu zakup właściwego stelaża lub obudowanie wanny płytkami.

Wanny akrylowe – zalety i wady:

 • Są najtańsze,
 • Są lekkie; standardowe modele ważą około 10 kg,
 • Są dostępne w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach do wyboru,
 • Długo utrzymują ciepło i szybko się nagrzewają,
 • Akryl wykazuje właściwości dźwiękochłonne,
 • Mała waga z jednej strony jest zaletą, ale z drugiej – dla stabilności wanny wymagane jest zastosowanie odpowiedniego stelaża podczas instalacji (należy też pamiętać o zakupie wytrzymałych wanien wzmocnionych dużą ilością mieszanki żywicy i włókna szklanego)
 • Wanny są mało odporne na urazy, zarysowania i środki chemiczne,
 • Produkty w wyniku nieprawidłowej eksploatacji matowieją.
kaldewei kuatsu wanna, owalna wanna stalowa, owalna wanna ze stali
Kaldewei Kuatsu Wanna stalowa

duravit cape cod wanna akrylowa, wanna z akrylu duravit cape cod, duravit cape cod wanny
Wanna akrylowa Duravit Cape Cod

ruben ego, ruben ego wanna z akrylu, ruben ego chromoterapia
Ruben Ego wanna akrylowa z systemem chromoterapii

novellini vogue wanna, wanna akrylowa novellini, novellini wanna z akrylu
Novellini Vogue akrylowa wanna narożna

Wanna stalowa czy akrylowa?

Która wanna okaże się lepsza: akrylowa czy stalowa? Wszystko zależeć będzie od tego, czego oczekujemy od produktu. Jeśli ma być tani oraz lekki – wygra akryl, choć cena niektórych modeli (uzależniona od parametrów produktu) może okazać się dużo wyższa od rozwiązań stalowych. W zamian za to zyskamy jednak dobre parametry użytkowe. Jeśli zależy nam na maksymalnej odporności na zarysowania, wytrzymałości na obciążenia oraz długiej żywotności wybranej propozycji dobrze sprawdzi się stal emaliowana, która jest niepodatna na urazy mechaniczne oraz działanie środków czyszczących. Pod kątem estetyki i komfortu trudno wyłonić zwycięzcę – obydwa rozwiązania występują w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach, są przyjemne w dotyku i długo utrzymują ciepło (akryl z uwagi na swoje właściwości, a stal dzięki zastosowaniu nośnika styropianowego).

akryl sanitarny, akrylowa wanna wolnostojąca, duravit wanny akrylowe
Duravit Happy D.2 wanna z akrylu sanitarnego oraz szafka z umywalką

wanna z akrylu, wanna akrylowa, excellent wanna akrylowa
Excellent Comfort Wanna akrylowa oraz bateria wannowa stojąca

kaldewei wanna owalna, kaldewei centro duo, kaldewei wanny
Kaldewei Centro Duo Wanna owalna stalowa wolnostojąca

ruben play, ruben play hydromasaż, ruben play wanna akrylowa z masażem
Ruben Play wanna akrylowa z hydromasażem

wanna novellini venus, novellini venus wanna akrylowa, wanna akrylowa novellini
Novellini Venus wanna narożna wykonana z akrylu

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia