Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki
Bezpieczeństwo dzięki certyfikatowi SSL
Na terenie całej Polski
Sklep z największym wyborem asortymentu
Pompa ciepła w domu – wydajne ciepło przyjazne dla środowiska
Pompa ciepła to jeden z najpopularniejszych systemów grzewczych. Zaletą tego urządzenia jest niemal bezobsługowe działanie i znaczne ograniczenie zanieczyszczeń powietrza. Należy podkreślić, że pompy ciepła służą do ogrzewania budynków, ale też wody użytkowej (tzw. pompa ciepła cwu). Z ekonomicznego punktu widzenia istotne jest, że pompa ciepła do ogrzewania wody i domu aż w 75% zasilana jest energią naturalną. Ponadto pompa ciepła w domu to instalacja, która nie wymaga komina, ani pomieszczenia do składowania opału. Pompy ciepła są różne, a różnice między nimi zależą od tzw. dolnego źródła ciepła, którym może być woda, grunt, albo powietrze. Istnieje również podział ze względu na górne źródło ciepła, czyli punkty, którymi pompa ciepła w domu oddaje ciepło (np. kaloryfery, podłogówka, nawiewy). Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są pompy ciepła na powietrze, które sprawnie funkcjonują nawet przy ujemnych temperaturach.
Na czym polega fenomen pompy ciepła?
- Pompy ciepła mogą pozyskiwać energię z różnych źródeł (pompy ciepła na powietrze, pompy ciepła gruntowe i wodne).
- Pompy ciepła mają za zadanie ogrzewanie budynku i wody użytkowej (tzw. pompa ciepła cwu).
- Zasilana energią naturalną pompa ciepła do ogrzewania wody i domu ogranicza emisję zanieczyszczeń.
Pompa ciepła: zasada działania
Jak działa pompa ciepła? Zasada działania jest prosta: urządzenie pozyskuje energię z dolnego źródła, którym jest środowisko naturalne, a następnie przekształca je i przekazuje do górnego źródła, czyli punktów emitujących ciepło w budynku. Ogromne znaczenie ma rodzaj energii, z którego czerpie pompa ciepła. Zasada działania się nie zmienia, ale dolne źródło w dużej mierze wpływa na efektywność pompy ciepła. Najwyższą wydajnością odznacza się pompa ciepła gruntowa, która wypompowuje energię cieplną z ziemi (skała, gleba), a tym samym gwarantuje stabilną pracę bez względu na warunki atmosferyczne. Wodna pompa ciepła pobiera energię z akwenów wodnych lub studni głębinowych, a następnie odprowadza „zużytą” wodę z powrotem, co jest bardzo proekologicznym rozwiązaniem. Najpopularniejszą (ale przy bardzo niskich temperaturach – najmniej wydajną) opcją jest pompa ciepła powietrze-woda, która energię cieplną pozyskuje z powietrza zewnętrznego.
Pompy ciepła – jaki rodzaj wybrać?
- Pompa ciepła gruntowa gwarantuje stabilną pracę bez względu na warunki zewnętrzne, ale jej montaż jest kosztowny.
- Pompa ciepła powietrze-woda to najniższy koszt, ale też niższa wydajność pracy przy ujemnych temperaturach.
- Wodna pompa ciepła jest najbardziej ekologiczna, ale jej instalacja wymaga dostępu do zbiornika wodnego.
Pompa ciepła: koszt, który się opłaca
Czy opłaca się inwestować w innowacyjny system grzewczy, jakim jest pompa ciepła? Opinie użytkowników są pozytywne i poparte solidnymi argumentami. Przede wszystkim weź pod uwagę, że jeśli domowym źródłem ogrzewania ma być pompa ciepła, koszt instalacji w znacznym stopniu może być zrefundowany przez państwo. Ponadto w przypadku pompy ciepła, cena urządzenia dość szybko się zwróci. Uwzględnij bardzo niskie zużycie energii elektrycznej i brak opłat za paliwo grzewcze. Pamiętaj też, że duże znaczenie ma dolne źródło ciepła, z którego korzystają pompy ciepła. Cena instalacji będzie wprost proporcjonalna do efektywności urządzenia. Najbardziej wydajne, ale i najdroższe są pompy ciepła gruntowe, które pracują równomiernie i stabilnie w każdych warunkach pogodowych. Przeciwieństwem jest powietrzna pompa ciepła: koszt urządzenia jest niższy, ale jego wydajność spada wraz z temperaturą powietrza.
Pompa ciepła: opinie dotyczące kosztów
- Przy zakupie pompy ciepła, cena urządzenia może być zrefundowana przez państwo.
- Ze względu na brak opłat za paliwo grzewcze i małą ilość energii elektrycznej, z której korzysta pompa ciepła, koszt inwestycji szybko się zwróci.
- W przypadku pompy ciepła, cena jest wprost proporcjonalna do wydajności urządzenia.