Wanna z hydromasażem: opinie i 14 powodów, dlaczego cena nie zawsze jest najważniejsza

(24 głosów)
villeroy boch whirlpool, wanny z hydromasażem, systemy hydromasażu
Wanna SPA Villeroy&Boch

Wanna wolnostojąca z hydromasażem lub prostokątna za mniej niż 1500 zł? Towar dostępny w atrakcyjnej cenie – tylko dziś, tylko tutaj i tylko teraz? Wydaje się, że taka okazja nie może przejść obok nosa, ale czy zaskakująco tanie wanny z hydromasażem to rzeczywiście trafiona inwestycja? W rezultacie może okazać się, że wymarzona kąpiel z bąbelkami będzie wiązać się z masą problemów; praktycznych, montażowych oraz użytkowych. Jak więc nie dać się nabić w przysłowiową „butelkę”, podczas gdy markety i niektórzy sprzedawcy na Allegro oferują takie kuszące alternatywy? Przed Wami poradnik kupującego, czyli 14 powodów, dlaczego warto wybrać system hydromasażu renomowanego producenta?

O czym przeczytasz w artykule?

Wanny z hydromasażem – cena czy jakość?

Jakość jest słowem klucz, jeśli chodzi o to, jak skutecznie odróżnić najlepsze wanny z hydromasażem od tych, które należy omijać szerokim łukiem. Odnosi się ona niemal do każdego elementu i ma bezpośredni wpływ na eksploatację. Wiąże się z wykorzystaniem wyselekcjonowanych komponentów oraz innowacyjnych systemów produkcji potwierdzonych dodatkowo certyfikatami ISO 14001 bądź ISO 9001. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Gwarancję niezawodności, brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a także długoletnią trwałość instalacji hydromasażu i powierzchni. Tak jest w Europie, u renomowanych producentów. W produktach "no name" spotkamy się raczej z niestarannym wykonaniem, mało ekologicznym podejściem do produkcji i wątpliwą jakością materiałów, co rzutuje na żywotność produktu – zarówno w trakcie gwarancji, jak i po jej upływie, a przecież z wanny chcemy korzystać bez napraw przez minimum 10 do 15 lat.

wanna novellini iris, novellini iris wanna prostokątna z hydromasażem, novellini iris wanna z masażem
Novellini Iris Wanna z systemem hydromasażu

Bezpieczna instalacja elektryczna

Stare powiedzenie mówi, że „elektryków prąd nie tyka”. Nie radzę testować! Połączenie wody i prądu to dobrana para tylko wtedy, gdy instalacja elektryczna spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Na ten aspekt składa się wiele czynników, związanych m.in. z wydajną pompą (dostosowaną do obciążenia danego systemu hydromasażu), eliminacją przepięć w panelu sterowania i prawidłowo spiętymi, zaizolowanymi przewodami. W tym przypadku o pomyłkach i niedociągnięciach nie może być mowy.

Celnicy co rusz zatrzymują na granicy towary niespełniające norm bezpieczeństwa obowiązujących w Europie. Eksportowane rozwiązania często nie posiadają oznaczeń oraz odpowiednich dokumentów poświadczających ich zdatność użycia, czego potwierdzeniem mogą być przypadki przejęcia transportu wanien z hydromasażem w Łodzi, których użytkowanie groziło porażeniem prądem. Więcej o tym incydencie możecie przeczytać w artykule Gazety Wyborczej: Niebezpieczne wanny z Chin. Wniosek jest więc jeden – za inwestycję w wątpliwej jakości rozwiązania często przypłacić można życiem.

Wanny produkowane w Europie tworzone są z wysokiej jakości komponentów. Zastosowane w nich systemy spełniają unijne normy bezpieczeństwa, a zanim zostaną wysłane do Klienta, poddawane są licznym testom szczelności instalacji wodnej oraz izolacji przewodów elektrycznych. Dopiero po tak szczegółowych analizach eliminujących jakiekolwiek usterki, które mogą narazić Użytkownika na utratę życia lub zdrowia, produkt zostaje zapakowany i przekazany firmie logistycznej. Produkty niejednokrotnie są też oznaczone certyfikatami bezpieczeństwa CE, a także atestami wydanymi przez Państwowy Zakład Higieny.

duravit happy d.2 hydromasaż, duravit hydromasaż, wanna przyścienna hydromasaż
Duravit Happy D.2 Wanna z hydromasażem w kształcie litery D

Tylko dobry akryl albo stal emaliowana

O jakości produktów świadczy też materiał, z którego wanny zostały wykonane. Akryl w wannach renomowanych producentów (m.in. Ruben, Duravit lub Novellini) ma optymalną grubość (z reguły wynosi ona 5 mm), jest bezpieczny (bo nie zawiera szkodliwych dla zdrowia, chemicznych dodatków), przyjemny w dotyku, łatwy w czyszczeniu oraz nie blaknie i nie odbarwia się pod wpływem słońca i działania substancji chemicznych. Dzięki temu wanna przez wiele lat użytkowania będzie prezentować się tak, jak w dniu zakupu. Ten praktyczny surowiec pozwala również na naprawę ewentualnych uszkodzeń. Wystarczy odpowiedni zestaw naprawczy, aby akrylowa wanna lub brodzik odzyskały swoją świetność.

Ciekawą alternatywą dla akrylu jest stal emaliowana (np. z oferty Kaldewei). To surowiec pochodzenia naturalnego, który jest odporny na ścieranie, zadrapania i urazy mechaniczne. Gładka powierzchnia wanien i brodzików nie traci koloru, nawet pod wpływem promieni UV, jest wytrzymała na działanie kosmetyków i detergentów, a także bardzo długo utrzymuje ciepło, co pozwala na odprężające kąpiele.

Eksportowanym rozwiązaniom daleko do tych właściwości. Tańszym materiałem często stosowanym w produktach sprowadzonych z Azji jest polistyren. To tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się do wytwarzania m.in. szczoteczek do zębów czy elementów zabawek i opakowań. Jego powierzchnia pod wpływem promieni słonecznych będzie żółknieć i matowić się, znacznie łatwiej ją zarysować i trudniej wyeliminować szpetne wgłębienia.

A jeśli nie polistyren, to może akryl? Jak się okazuje, kupując tanią akrylową wannę, możemy źle trafić. Azjatyccy producenci często produkują rozwiązania z akrylu o grubości 3 mm – są one mniej odporne na obciążenia, dostosowane do wagi i postury mieszkańców z tamtej części globu. Efektem tego konstrukcja, pod wpływem większej masy ciała, pęka i jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia. Krótko mówiąc, kilka relaksujących kąpieli może spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni wanny, konstrukcji nośnej i powiązanych z nimi mechanizmów.

duravit durastyle hydromasaż, wanna hydromasaż duravit durastyle, wanna do łazienki spa
Duravit Durastyle wanna akrylowa z hydromasażem

kaldewei wanna stalowa led, kaldewei wanna stalowa spa, kaldewei wanna stalowa hydromasaż
Kaldewei Vivo Turbo wanna stalowa z systemem hydromasażu i podświetleniem LED

Wanna narożna z hydromasażem ze stelażem z aluminium czy....?

Na to, czy wanna masażowa posłuży nam wiele długich lat, składa się wiele kluczowych elementów – nie tylko tych zewnętrznych, które możemy dotknąć, sprawdzić, zobaczyć. To, co ukryte również nie jest bez znaczenia. Do jednych z tych strategicznych komponentów zaliczany jest m.in. stelaż, czyli konstrukcja podtrzymująca wannę i cały system hydromasażu (jego parametry są szczególnie istotne, jeśli przedmiotem zakupu jest duża wanna z hydromasażem, taka jak wanna narożna z hydromasażem czy wanna z hydromasażem dwuosobowa, które muszą wytrzymywać większe obciążenie).

Nie oznacza to, że mała wanna z hydromasażem może być ulokowana na gorszych komponentach. Dobry stelaż nie tylko jest gwarancją bezproblemowej eksploatacji, lecz także umożliwi bezpieczne i trwałe osadzenie produktu.

Stelaż wanny z hydromasażem musi być wykonany z najwyżej jakości materiałów, co będzie wiązało się z brakiem zjawisk korozyjnych i sprawną instalacją. Przykładem takiego surowca jest aluminium, z którego korzysta m.in. marka Ruben. W tanich alternatywach zamiast aluminium nagminnie wykorzystywana jest stal nieocynkowana, a więc chyba sami wiecie co to może oznaczać. Kłopoty, kłopoty, kłopoty!

novellini divina hydromasaż, novellini divina wanna narożna spa, novellini divina wanna z masażem
Wanna narożna z hydromasażem Novellini Divina O oraz bateria nawannowa

Solidne zawory, czyli gwarancja trwałości

Wanny spa z hydromasażem to także zawory – te dobrej jakości będą gwarancją niezawodności przez wiele lat, nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z twardą wodą. Europejscy producenci cyklicznie monitorują zawartość występującego w niej kamienia, a także dostosowują rozwiązania do wymagań rynku, dzięki czemu mechanizmy pracują prawidłowo, ograniczając ryzyko nieszczelności czy zalania domu lub mieszkania – naszego albo, co gorsze, sąsiada. Jeżeli chcecie więc nadal z uśmiechem mijać go na klatce, to zainwestujcie w porządną wannę z hydromasażem! ?

Tanie systemy, ze względu na potrzebę redukcji kosztów, to brak badań i niska jakość elementarnych podzespołów (często dostosowanych do rynku azjatyckiego). Nawet zawory czy wężyki doprowadzające mogą okazać się ferelne, a ich ciągła wymiana stanie sporym problemem pociągającym dodatkowe koszty. Tylko... gdzie je kupić? O tym poniżej.

kaldewei vivo turbo plus, kaldewei vivo turbo plus hydromasaż, kaldewei hydromasaż
System hydromasażu Kaldewei Vivo Turbo Plus

Dobra dysza to niezawodność

Dysze stanowią kolejny element, któremu lepiej się uważnie przyjrzeć, wybierając wanny z hydromasażem. Bardzo często w przypadku niskobudżetowych rozwiązań dysze szybko się zatykają, pokrywają się kamieniem i osadami, a ich oczyszczenie sprawia Użytkownikom ogrom trudności, nawet jeśli są to modele z automatycznym systemem dezynfekcji. Te niepozorne detale mogą być wadliwie zakończone (co może ranić ciało), a niska jakość wykonania powoduje, że warstwa chromu zaledwie po kilku razach użycia zniknie.

Jednak nawet i w produktach renomowanych marek osady oraz kamień mogą być problemem, dlatego europejscy producenci dokładają starań, aby każdy element systemu hydromasażu (w tym i dysze) był wykonany na najwyższym poziomie oraz stanowił o funkcjonalności rozwiązania. Eliminację zabrudzeń tego typu wspomoże m.in. możliwość łatwego demontażu w celu czyszczenia. Takie udogodnienie znajdziemy np. w systemie Ruben Design, gdzie widoczna część dysz jest odkręcana po to, by szybko pozbyć się nieczystości. Producent korzysta również z płaskich dysz o grubości zaledwie 4 mm, dzięki czemu są one nieodczuwalne w trakcie kąpieli. Takie praktyczne detale to – dosłownie i w przenośni – czysta przyjemność!

kaldewei dysza do wanny, kaldewei dysze do hydromasażu, kaldewei hydromasaż dysza
Kaldewei dysze do wanien z hydromasażem

Wydajność dysz z korzyścią dla zdrowia

Problemem w przypadku wątpliwych dysz jest również parametr świadczący o ich wydajności. Za mała średnica otworu, niedopasowana do zbyt dużej mocy pompy będzie powodować, że zbawienny masaż zamieni się w nieprzyjemne doznanie. W takim przypadku silny strumień może nawet uszkodzić skórę. Gdy z kolei średnica dyszy jest zbyt duża, masaż będzie całkowicie nieefektywny i nie spełni swojej funkcji.

duravit combi system wanna, duravit combi system hydromasaż, duravit combi system dysze
Dysze w hydromasażu Duravit Combi System

Wanna z hydromasażem prostokątna czy rogowa? Przede wszystkim wygodna!

W wannie, szczególnie tej z hydromasażem, relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy (zwłaszcza wtedy, gdy deadline goni deadline :), dlatego istotna podczas projektowania jest ergonomia! Pod tym względem produkty renomowanych marek także przodują. Zespoły specjalistów analizują miejsce i ustawienie dysz, które powinny znajdować się na optymalnych wysokościach, tak aby zagwarantować odpowiedni masaż. Sam kształt wanny również jest receptą na błogą przyjemność! Na konstrukcje w pełni dostosowane do ciała składają się profilowane oparcia pleców czy wbudowane zagłówki, a dowodem tego, że produkty "no name" mogą nie gwarantować komfortu są m.in. różnice posturalne pomiędzy mieszkańcami Europy i Azji.

novellini sense 3 hydromasaż, wanna spa novellini sense 3, wanna prostokątna z hydromasażem
Wanna Novellini Sense 3 – ukształtowanie powierzchni wanny przypomina wygodny szezlong

novellini szezlong, novellini dno wanny, novellini hydromasaż wanna
Novellini Sense 3 Ukształtowanie wanny

Jacuzzi i odpowiednia dawka ozonu

W tanich systemach z hydromasażem stosowane są często nieodpowiednie generatory ozonu, który ma dodatkowo dezynfekować wannę. Należy pamiętać, że niewłaściwe dawki ozonu mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie! Gdy przekroczymy wymaganą ilość, może się to negatywnie odbić się na kondycji organizmu; uszkodzić drogi oddechowe, powodować senność, drapanie w gardle oraz kaszel. Czy warto? Odpowiedź znów brzmi: nie! Renomowane produkty są sprawdzane i pod tym kątem, te „made in P.R.C.” niekoniecznie.

ruben maxus, ruben funkcje hydromasażu, hydromasaż ruben maxus
Opcje systemu hydromasażu Ruben Maxus

Gładka rura, czyli mniej problemów z zabrudzeniami

Jak się okazuje oszczędnie wykonane, tanie systemy hydromasażu mogą być znakomitym skupiskiem groźnych organizmów. Znaleźć je możemy również we wnętrzu instalacji doprowadzających wodę, gdzie mamy z reguły do czynienia z rurami ryflowanymi (podobnymi do tych, które spotkacie przy domowym odkurzaczu). Efektem tego w ich zagłębieniach gromadzą się nieczystości, które po krótkim użytkowaniu emitują bardzo nieprzyjemne aromaty.

W produktach renomowanych producentów wnętrze rur jest płaskie, a więc skutecznie eliminuje to możliwość zatrzymywania się zabrudzeń. Dobrym przykładem są chociażby rozwiązania marki Novellini. Producent stosuje rury identyczne, jak te które wykorzystuje się do produkcji spożywczej. Są one wzbogacone o specjalną powłokę, która usuwa ponad 99,9% bakterii. Takie rury ułatwiają szybką dezynfekcję, dzięki czemu przez lata nie poczujemy przykrych zapachów. Jeżeli więc nie chcecie, aby wanna była siedliskiem zarazków niczym długo nieoczyszczone jacuzzi w Aquaparku, zwróćcie uwagę na jakość rur doprowadzających wodę do wanny z hydromasażem.

wanna roca broadway, roca broadway hydromasaż, wanna wolnostojąca z hydromasażem
Roca Broadway Wanna wolnostojąca z hydromasażem

ruben ego wanna podwójna, wanna podwójna z hydromasażem, wanna podwójna z masażem
Wygodna podwójna wanna prostokątna z hydromasażem Ruben Ego Wood

Wanny z hydromasażem – opinie i zaufanie do marki to podstawa

Popularność systemów hydromasażu spowodowała, że rynek zalewa fala kuszących ofert „no name”. Niska cena powinna jednak zapalić czerwoną, ostrzegawczą żarówkę. Dlaczego? Mało znany fabrykant nie zapewni odpowiedniego serwisu, pasujących produktów komplementarnych, innowacyjnych technologii. To więc tania – mniej lub bardziej wierna – kopia i brak solidnych mechanizmów gwarantujących prawidłową eksploatację, a także dostępności profesjonalistów, którzy są w stanie podołać naprawie ewentualnych uszkodzeń.

duravit dysze wanny, duravit wanna masująca, duravit wanna z masażem
Wanna z hydromasażem oraz syfon wannowy marki Duravit

Sprawdzony montażysta i serwisant w zasięgu ręki

Produkty produkowane poza Europą wyposażone w systemy z hydromasażem często przywożone są w kontenerach i dopiero po dotarciu do miejsca docelowego są składane z osobnych części. Rodzi to słuszną obawę o prawidłowość montażu, w tym zwłaszcza instalacji elektrycznej. Problem ten nie występuje w przypadku produktów renomowanych marek, których oddziały dystrybuujące i fabryki zlokalizowane są w Polsce lub Europie. Tym samym to również zapewnienie sieci autoryzowanych, wyszkolonych w fabryce serwisantów, którzy dostępni są na terenie całej Polski. Instalując wannę „no name”, ryzykujemy więc, że gdy się coś w niej popsuje, trzeba będzie wykonać remont łazienki, bo nikt nie podoła jej naprawie.

kaldwei vivo turbo, kaldewei system hydromasażu, kaldewei wanna z masażem
Wanna Conopool z hydromasażem marki Kaldewei oraz bateria wannowa 3 otworowa

Wanna spa z hydromasażem a dostępność części zamiennych

Odkręcanie, przełączanie funkcji, twarda woda, codzienne kąpiele, czyszczenie – te wszystkie elementy powodują, że hydromasaż ulega zużyciu. Niestety bardzo często w przypadku zakupu taniego rozwiązania zadowolenie z eksploatacji trwa do pierwszej usterki. Potem trudno jest dokupić części zamienne – chyba że Alieexpress nie ma przed Wami tajemnic. Wyobrażacie sobie sytuację zamówienia takich komponentów na innym kontynencie? Znalezienie, zamówienie, oczekiwanie albo wymianę, gdy sprzedawca się pomyli? To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nawet drobne awarie i brak podstawowych elementów zamiennych mogą być opłakane w skutkach, gdyż będą rodziły konieczność wymiany wanny na nową, a co za tym idzie – pociągną lawinę kosztów związanych z remontem łazienki. To czarny scenariusz, jeśli chodzi o tanie systemy. Renomowany producent to zawsze co najmniej 10 lat dostępności części zamiennych. Obligują go do tego przepisy oraz normy europejskie.

ruben ego hydromasaż, polska wanna z masażem, części do wanny z hydromasażem
Wanna z hydromasażem od polskiej firmy Ruben

Wanna z hydromasażem: cena z montażem albo z dodatkowym rabatem na instalację

Ostatni atut przemawiający na korzyść wanny z hydromasażem od renomowanego producenta to możliwość instalacji przez wykwalifikowanego montażystę firmy (często w cenie zakupu wybranego modelu) albo dostępność takiej usługi z bardzo dużym rabatem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że cały proces przystosowania produktu do wymagań łazienki przebiegnie pomyślnie.

novellini divina wanna led, novellini divina wanna z masażem, novellini divina wanna do łazienki spa
Novellini Divina O wanna z hydromasażem do montażu przy ścianie

Wanna z hydromasażem czy warto? Podsumowanie

Jak widać tanie systemy to wysokie prawdopodobieństwo dużych kosztów eksploatacyjnych, związanych z ograniczoną dostępnością części zamiennych. To też brak serwisu oraz obawa o niską jakość materiałów użytych podczas produkcji. Atrakcyjne cenowo pozycje w rezultacie okazują się mieć drugie dno – kryją się pod nim kłopoty i koszty. W rezultacie użytkowanie rozwiązania opatrzonego logo nieznanej firmy może okazać się kilka razy droższe niż inwestycja w hydromasaż renomowanego producenta. Czy warto oszczędzać? Zdecydowanie lepiej postawić na komfort, bezpieczeństwo i pewność, że nawet mała usterka nie będzie początkiem lawiny dodatkowych wydatków.

Dlaczego cena nie jest najważniejsza?

  • Może oznaczać niższą jakość i niekorzystne warunki gwarancyjne,
  • To nietrwałe i gorsze elementy konstrukcyjne: stelaż, dysze czy zawory,
  • To bardzo często brak dostępności części zamiennych,
  • Wanny sprowadzane oznaczają brak pomocy ze strony profesjonalnych monterów i serwisantów,
  • Wanny niskiej jakości mogą być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia!
  • Niższa cena to gorsze materiały, np. polistyren zamiast trwałego akrylu czy stali emaliowanej,
  • Tanie systemy hydromasażu to większe prawdopodobieństwo usterek i awarii w przyszłości – częstsze zabrudzenia, nietrwałe powłoki, rury będące skupiskiem groźnych bakterii.

Jeśli zastanawiacie się, jakie wanny z hydromasażem wybrać, polecamy produkty marki Ruben, Novellini, Kaldewei, Riho, Villeroy & Boch oraz Duravit.

podświetlana wanna z hydromasażem, ruben kendo led, ruben kendo chromoterapia
Ruben Kendo wanna z systemem hydromasażu i chromoterapią

ruben podświetlana wanna, wanna z dyszami led, ruben wanna z dyszami led
Ruben Kendo wanna  z hydromasażem i podświetlanymi dyszami

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia