Czy wiecie, że w łazience spędzamy średnio godzinę dziennie? W skali roku czy dekady wartość ta osiąga duży format, dlatego warto solidnie podejść do decyzji związanej ze stylem wnętrza. Naukowo udowodniono, że kolory wpływają na samopoczucie, a w estetycznie zaaranżowanych przestrzeniach, zwyczajnie, żyje się lepiej! Wybrane barwy, dekory płytek i kształty ceramiki czy armatury będą nam towarzyszyły przez znaczą część życia, dlatego wszystkie niewłaściwie decyzje będą jedynie generować problemy i od samego rana wprawiać w zły nastrój. Jaki styl wybrać, by uniknąć rozczarowań? Jak urządzić łazienkę? Zapraszamy w podróż po sanitarnym świecie!
Gdy remont domu mieszkania trwa w najlepsze, powoli zaczynamy zastanawiać się nad tym, jaki styl aranżacyjny wybrać? Drogi są dwie: albo możemy podjąć współpracę z projektantem, który fachowo doradzi i pomoże przebrnąć przez lawinę produktów, albo weźmiemy się za samodzielną kreację doskonałej koncepcji! Druga wersja może okazać się znakomitą zabawą – jednak musimy przy tym zachować rozwagę! Wyznacznikami aranżacji zarówno, w pierwszej, jak i drugiej opcji muszą być nasze przyzwyczajenia, potrzeby, które dodatkowo należy skonfrontować z warunkami pomieszczenia. Krótko mówiąc, jeśli uwielbiamy czerń i całą paletę intensywnych, ciemnych barw, a metraż łazienki nie przekracza 6 m2, lepiej zrezygnować z tajemniczych i intrygujących odcieni, na rzecz tych, które optycznie powiększą ciasne gniazdko: bieli czy pasteli. Kolory, kształty i wszelkie użyte przedmioty mają ogromną moc – poszczególne rozwiązania mogą obniżyć zbyt wysoki sufit, zapewnić wrażenie przestronności, zmienić proporcje czy wprowadzić do całkowicie innego świata, działając na wszystkie zmysły!
Wnętrza muszą też odzwierciedlać styl życia mieszkańców. Często tworzą je elementy podkreślające pasje i zainteresowania domowników, co wpływa na większą indywidualizację przestrzeni. Pomieszczenia wiele mówią o osobowości lokatorów. Artysta i dusza towarzystwa sięgnie chętniej po tajemniczy eklektyzm, niż tradycyjną klasykę, którą z kolei ceni domator oraz fan wyrafinowania. Miłośnik prostoty, relaksującego klimatu i harmonii zdecyduje się na skandynawskie inspiracje lub ascetyczny minimalizm, a romantyczna dama zwróci się ku francuskim motywom i uroczym kremowym tonacjom wypełniającym przestrzeń w stylu prowansalskim. Określenie tego, co lubimy w doskonały sposób zawęża już pole poszukiwań idealnego kierunku. A więc... do dzieła!
Styl nowoczesny w łazience wiąże się z pojęciem minimalizmu i złotą zasadą "mniej, znaczy więcej", która odrzuca wszystko, co zbędne i niepotrzebne. To wnętrza, w których odnajdziemy połączenie naturalnych, surowych materiałów, takich jak beton, kamień czy drewno ze stalą szlachetną oraz szkłem. W pomieszczeniu dominują podstawowe kolory: szarości, czerń lub biel. Projekty łączą te trzy tonacje, albo stanowią monochromatyczne zestawienie jednego z nich. W pokoju króluje geometria, ujawniająca się w prostokątnych kształtach ceramiki i cylindrycznej armaturze, oraz symetria, związana chociażby z montażem dwóch umywalek nablatowych. Łazienka nowoczesna kojarzy się też z funkcjonalnością i ciekawymi propozycjami sanitarnymi. Mogą to być stylowe kabiny walk-inczy monolityczne wanny wolnostojące. To przestronne wnętrze, pełne aranżacyjnej konsekwencji i prostoty.
Łazienka szara, czyli zawsze modna łazienka w szarościach
Łazienka w szarościach może być kontynuacją nowoczesnego kierunku, zwłaszcza jeśli postawimy na stylowy monochromatyzm. Aranżacja nabierze praktycznego, męskiego, typowo loftowego klimatu i z pewnością nie znudzi się przez długie lata. Tonalne zróżnicowanie nie przytłoczy wnętrza, a jedynie nada mu współczesnego pazura! Ciekawym zabiegiem jest także zastąpienie klasycznej białej umywalki czy wanny na rzecz kolorowych rozwiązań, przez co spotęgujemy atmosferę elegancji i dodamy pomieszczeniu designerskiego sznytu. Szary w łazience jest szalenie uniwersalny, bo poza jednolitą scenerią, tworzy też ponadczasowe zestawienia. Możemy go subtelnie przepleść z bielą, ocieplić brązem drewna, urozmaicić soczystymi dodatkami czy połączyć z elegancką czernią. Barwa doceni towarzystwo cegły, fornirów, szkła, mozaiki czy pasteli.
Styl skandynawski od wielu lat zajmuje czołową pozycję na liście najbardziej popularnych kierunków wnętrzarskich. Estetyczne, schludne i harmonijne aranżacje ujmują prostotą oraz oszczędnością dekoracji. Jasna gama kolorów, począwszy od bieli, pasteli i naturalnych brązów, tworzy wrażenie optycznego powiększenia pomieszczenia, rozświetla je i nadaje urokliwego charakteru. Kompanem mlecznych ścian są z reguły płytki wielkoformatowe imitujące drewno, zazwyczaj bielone, oddające szlachetne piękno jesionu czy dębu. Bryły mebli łazienkowych także cechuje brak zbędnych ornamentów oraz ozdób, a ich znakiem rozpoznawczym jest ergonomia. Armatura i ceramika zbudowane są na bazie prostych linii i klasycznych kształtów. To królestwo naturalnych inspiracji, ciepło zapewnione przez dostojne forniry oraz duża ilość światła.
Drewno to bardzo wdzięczny materiał, dlatego starannie wplatamy go do wnętrza. Rysunek słojów jest gwarancją harmonii, ociepla wystrój i zapewnia poczucie przytulności. W łazience, z przyczyn praktycznych, lepiej zrezygnować z prawdziwych desek na rzecz rozwiązań naśladujących nieprawdopodobne faktury dębu, jesionu czy orzecha. Znakomitym kompromisem dla ceniących estetykę i funkcjonalność są płytki wielkoformatowe. Możemy nimi pokryć podłogę, ścianę pod prysznicem czy obudować wannę. Atrakcyjną alternatywą na wprowadzenie forniru do przestrzeni jest wykonanie zabudowy meblowej, blatu czy pokrycie frontów szafek nieregularną strukturą. Sam motyw drewna warto też wykorzystać w postaci dekoracji: pasów dzielących pomieszczenie na konkretne strefy czy dodatków do łazienki, takich jak kubki, mydelniczki, wieszaki oraz haczyki.
Łazienka glamour to bogactwo i przepych, szyk i ekstrawagancja, ale tylko w gustownym wydaniu! W przypadku tej aranżacji granica między nietuzinowym pięknem, a tandetą jest bardzo cienka, więc należy uważać, by nie przesadzić z natłokiem dekoracji i kunsztowności. Co tworzy ten osobliwy klimat? Stylowe dodatki, takie jak sztukateryjne żyrandole, fantazyjne szkatułki na kosmetyki, oryginalne kryształowe lampy czy designerskie wanny wolnostojąceusytuowane w centrum pokoju kąpielowego. Pomieszczenie musi błyszczeć, dlatego wielkoformatowe płyty imitujące drewno, zastępuje połyskująca powierzchnia kafelek w odcieniu czerni lub bieli. To przestrzeń, w której powiew luksusu zapewnią marmur, atłas i aksamit, wygodę zaserwuje tapicerowany szezlong, a meble w stylu ludwikowskim staną się zwieńczeniem wysmakowanego projektu.
Purystyczna czystość, surowy ascetyzm i sterylność czy łagodność oraz subtelność? Oto dylematy tych, którzy chcą postawić na wiecznie modną biel! Niezależnie od kierunku, który obierzemy, użycie białego odcienia to mnóstwo atutów wizualnych oraz praktycznych. Jasne paleta gwarantuje poczucie harmonii, stylu oraz świeżości, a optyczne właściwości tonacji, sprawią, że wnętrze wyda się znacznie przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości. Biel możemy wprowadzić na ścianach i podłogach, zazwyczaj gości też w formie pięknych umywalek czy wanien. Na więcej oryginalności pozwoli zabieg zastosowania kolorowej armatury, dopełniającej niepowtarzalny wystrój. Biała bateria umywalkowa to śmiały i niebanalny sposób na to, by aranżacja nabrała jeszcze więcej spójności, a samo wnętrze intrygowało. Taka łazienka to symbol elegancji oraz nieprzemijającego piękna!
Styl prowansalski w łazience to romans subtelności z urokliwym klimatem. Wnętrze tętni od nadmiaru delikatności i czaruje niebanalnym pięknem, który tworzą fantazyjne motywy kwiatów na ścianach, pastelowe odcienie płytek, bielone drewno, postarzane meble łazienkowe, wiklinowe kuferki oraz gałązki lawendy umieszczone w drewnianych koszyczkach na parapecie. Ważną rolę odgrywają kolory takie jak biel, beż, błękit, brudny róż czy fiolet, pokrywające powierzchnię podłóg oraz ścian. W aranżacji sprawdzą się sztukateryjna armatura, eleganckie komody i witrynki, wanny ulokowane na rzeźbionych nóżkach oraz bogato zdobione ramy luster czy obrazów. Magię słonecznej Prowansji wprowadzą bujnie kwitnące kwiaty czy kunsztownie wykonane detale: mydelniczki, dozownik na mydło oraz pojemniki na akcesoria toaletowe wyścielone bawełnianą tkaniną. To sceneria, w której jest trochę szykowności, nieco sielskości, sporo przytulności i ogromnie dużo odprężającej aury.
Styl retro w łazience to nic innego jak wyrafinowanie i inspiracje przeszłością! Taka przestrzeń jest kwintesencją szyku. Tworzą ją złote akcenty, połyskujące płytki, efektowne żyrandole, staromodne abażury i kinkiety wiszące nad lustrem. Skoro mowa o zwierciadłach, warto wybrać te okazałe, umieszczone w masywnych ramach, które przyciągną wzrok już od progu. Łazienka retro to jednak przede wszystkim bogato zdobiona ceramika i armatura. Obowiązkowym punktem jest wolnostojąca wanna, którą podtrzymują charakterystyczne lwie nóżki. Umywalki postawione na postumencie mają nietuzinkowe kształty, daleko odbiegające od standardowych kwadratowych i prostokątnych mis – w tym przypadku rządzi sześciokąt! Co z bateriami łazienkowymi? To także elementy pełne piękna! Fantazyjne formy wyposażone w uchwyty krzyżowe, intarsje oraz stylowe oznaczenia wody to priorytet!
Łazienka w stylu spa nieodzownie kojarzy się z trendem eko – powrotem do natury, relaksującymi barwami ziemi i odżywczą siłą wody, które razem z lawendową pianką gwarantują chwile wytchnienia po ciężkim dniu. W tym nurcie istotą są naturalna kolorystyka, obecność motywów roślinnych oraz aura ciepła kreowana przez stłumione wiązki światła. Domowa sceneria relaksu, inspirowana wystrojem renomowanych obiektów odnowy biologicznej, musi być pełna subtelności oraz harmonii. Jej ważną częścią jest wanna wolnostojącausytuowana w centrum przestronnego pomieszczenia, a atmosferę przyjemności potęguje duża ilość aromatycznych świec. To przestrzeń, do której warto zaprosić zielone pnącza – jednak pamiętajmy, by sięgnąć po gatunki odporne na wilgoć, takie jak m.in. krotony, draceny czy fikusy. Łazienka w stylu spa stanowi wnętrze, które ma w sobie coś zarówno z klimatu panującego w łazience, jak i stylowego salonu.
Łazienka industrialna to wnętrze, które nie obejdzie się bez betonu, czarnej stali, surowej cegły i wrażenia przestronności. Wartość dodaną stanowią wyeksponowane rury, elementy konstrukcyjne budynku oraz instalacje, które potęgują surowy charakter pomieszczenia. Poprzemysłowy, loftowy styl, zaczerpnięty wprost z pofabrycznych, opustoszałych hal, zajętych później przez nowojorską bohemę, to twórcza ekspresja i artystyczny sznyt gwarantujący pełnię indywidualizmu. We wnętrzach warto wykorzystać płytki wielkoformatowe, stalowe wanny czy szare lub czarne umywalki w kształcie prostokąta lub kwadratu. Prosty, ale i nietuzinowy wystrój scali cylindryczna armatura, żarówki wiszące na kablu oraz modne grzejniki. Regułą, która obowiązuje w aspekcie dekoracji przestrzeni jest współczesna zasada "mniej, znaczy więcej".
Łazienka mała i sposoby, jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Mała łazienka może być zarówno nowoczesna, jak i klasyczna. Jednak niezależnie od stylu podczas jej urządzania należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Pierwsza z nich mówi o tym, by skoncentrować się wokół jasnej palety barw, dzięki temu wnętrze stanie się optycznie większe i przestronniejsze. Tę iluzję wzmocnią płytki odbijające światło oraz duże tafle luster bez ramy. Warto także wybrać ceramikę dopasowaną do warunków nieco ciaśniejszego lokum. Są to m.in. miski wiszące krótkie, które odsłonią całą podłogę, wanny narożne z parawanem, brodziki narożne, wypełniające jeden z kątów pomieszczenia czy umywalki meblowe z szafką, do której może schować wszelkie akcesoria oraz przybory łazienkowe.
Używamy plików cookies, aby personalizować treści i reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych i analizować ruch na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w mediach społecznościowych, reklamie i analityce, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali w wyniku korzystania z ich usług. Klikając przycisk "Zezwól" zezwalasz na wszystkie używane przez nas cookies.
Dostosuj cookies
Niezbędne pliki cookies pomagają w użytkowaniu witryny internetowej, umożliwiając podstawowe funkcje, takie jak nawigacja po stronach i dostęp do bezpiecznych obszarów witryny. Witryna internetowa nie może działać prawidłowo bez tych plików cookies.
Pliki cookies preferencji umożliwiają witrynie internetowej zapamiętanie informacji, które zmieniają sposób działania lub wygląd witryny, np. preferowany język lub region, w którym się znajdujesz.
Pliki cookies statystyk pomagają właścicielom witryn internetowych zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję z witrynami, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji.
Pliki cookies marketingowe służą do śledzenia odwiedzających na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i angażujące dla poszczególnych użytkowników, a tym samym bardziej wartościowe dla wydawców i zewnętrznych reklamodawców.