25 pomysłów - Mała łazienka: w bloku, z prysznicem, z wanną. Pomysł na małą łazienkę – praktyczne wskazówki i inspiracje

(44 głosów)
mała łazienka w bloku, mała łazienka w bloku zdjęcie, mała łazienka w bloku zdjęcia
Kaldewei Conoflat Powierzchnia prysznicowa

Mała łazienka – to dopiero wyzwanie! Mimo wszystko to "ciasne, ale własne lokum" nie odziera nas z wnętrzarskiej kreatywności, a wymaga jedynie większej dawki twórczego polotu. Obowiązkowo musimy znaleźć miejsce dla umywalki i miski WC. Kabina prysznicowa lub wanna też będą priorytetem. Opcjonalnie dodajmy pralkę, szafkę na ręczniki, kosz na bieliznę, grzejnik... Już brakuje wolnej przestrzeni? To proces wymagający odpowiedniego przemyślenia, dlatego przeczytajcie, w co warto zainwestować, a czego zdecydowanie unikać podczas urządzania łazienki w nieco mniejszej odsłonie.


Mała łazienka w bloku – już nie taka straszna!

Urządzanie małej łazienki może wydawać się wyścigiem z przeszkodami. Jednak ograniczony metraż nie musi wiązać się z wyburzaniem ścian albo maksymalną ciasnotą. Żeby stworzyć komfortowy projekt, zacznijmy od... planu! Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z powierzchnią o wielkości 4 m2, 5 m2 czy 8 m2 istnieje grupa rozwiązań, bez których obejść się nie da. Pierwsza na liście jest umywalka. Zanim przejdziemy do tego, jaka misa będzie najlepsza, pamiętajmy o tym, żeby zapewnić przed nią optymalną ilość miejsca – tak, aby móc swobodnie umyć dłonie, nalać wody do głębszego naczynia czy opłukać kalosze. Pas tej wolnej przestrzeni powinien wynosić około 50/100 cmx100 cm, a jeśli obok montujemy sedes czy wannę, zachowajmy między nimi przynajmniej 20 cm odstępu.

umywalka do małej łazienki, mała umywalka, umywalka w małej łazience
Villeroy&Boch Subway 3.0 szafka z umywalką


Umywalka do małej łazienki jest koniecznością. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będą umywalka narożna lub umywalka asymetryczna, które ulokowane w rogu pomieszczenia nie zajmą zbyt wiele miejsca i pozwolą swobodnie umyć zęby podczas porannej toalety. W ofercie marki Duravit znaleźć można kilka ciekawych propozycji, które dopasujemy do wystroju pomieszczenia (np. mała umywalka retro Duravit 1930 czy umywalka narożna Duravit ME by Starck idealna do nowoczesnej aranżacji). Standardowo takie modele mają około 45 cm szerokości oraz odpowiednią głębokość, przez co woda nie rozchlapuje się dookoła.

szafka pod umywalkę w małej łazience, szafka do małej łazienki, mała łazienka szafki
Villeroy&Boch Collaro Szafka podumywalkowa


Jeśli dysponujemy miejscem, dobrym rozwiązaniem okażą się umywalka wisząca (pamiętajmy wtedy, by kupić do niej syfon dekoracyjny, dobrany kształtem do ceramiki) lub umywalka meblowa z szafką, dzięki której zyskamy dodatkowe półki na ręczniki oraz akcesoria łazienkowe. W mniejszej łazience unikajmy przechowywania rzeczy "na wierzchu", lepiej umieścić je w szafce i nie martwić się o notoryczny bałagan oraz wrażenie zagracenia pomieszczenia.

  • Projekty łazienek o ograniczonym metrażu najlepiej zacząć od dobrego planu,
  • Bardzo mała łazienka to przestrzeń, w której warto korzystać z urządzeń spełniających kilka funkcji – np. umywalka zintegrowana z szafką,
  • Aby zapewnić wygodę, warto zachować około 50/100 cmx100 cm wolnej przestrzeni przed umywalką.
umywalka do małej łazienki, umywalka do łazienki w bloku, mała łazienka z umywalką


W małej łazience ważne jest światło! To z reguły przestrzeń pozbawiona dostępu do naturalnych promieni wpadających przez duże okna, dlatego zainwestujmy w oprawy optycznie powiększające wnętrze. W takim pomieszczeniu sprawdzi się kilka punktów: począwszy od głównego, a skończywszy na rozwiązaniach LED, kinkietach czy podświetlanych lustrach.

Odpowiednie listwy LED oraz lampy, fachowe porady i produkty wysokiej jakości znajdziecie na stronie naszego partnera Kingled.


Miska WC w małej łazience? Najlepiej podwieszana!

Miska WC jest kolejnym, ważnym elementem funkcjonalnej przestrzeni, a zasady urządzania małej łazienki mówią o tym, aby podłoga była maksymalnie odsłonięta i pozbawiona podziału – dotyczy to zarówno płytek, jak i sanitariatów. Wybieramy więc toalety wiszące, dzięki czemu zachowamy podłoże w nienaruszanym stanie i optycznie powiększymy przestrzeń. Oprócz wrażeń wizualnych, pozbędziemy się kłopotów z usuwaniem zanieczyszczeń z trudnodostępnych miejsc. Możecie kupić nawet specjalne stelaże do mniejszych pomieszczeń – typu slim (gdzie głębokość zabudowy to 8cm) oraz tzw. wąskie (o szerokości 35 cm lub 40 cm, standardowe wersje mają 50cm). Warto zwrócić uwagę na miski WC krótkie tzw. kompaktowe – np. miska WC Duravit ME by Starck.

mała łazienka z toaletą, toaleta w małej łazience, mała łazienka toaleta
Cersanit City Oval Ceramika łazienkowa


Lekcja dotycząca planowania i zachowania bezpiecznych odległości dotyczy także muszli klozetowej. Mała łazienka będzie funkcjonalna jeśli – podobnie jak przy umywalce – zachowamy 30 cm odstępu od prostopadłej ściany, a także zapewnimy około 100x70 cm wolnej przestrzeni przed WC.

  • Do małej łazienki najlepiej wybrać sedes podwieszany - optycznie powiększy łazienkę,
  • Producenci oferują miski WC krótkie, tzw. kompaktowe, oszczędzające miejsce
  • Warto zapewnić około 100x70 cm wolnej przestrzeni przed WC.
bidet w małej łazience, bidet do małej łazienki, bidet w bloku
Miska WC Duravit D-Code i bidet D-Code


wc w małej łazience, wc podwieszane w małej łazience, mała łazienka wc
Roca Inspira Miska WC bez kołnierza


Płytki i mała łazienka

Zastanawiacie się, dlaczego projekt małej łazienki to zazwyczaj królestwo bieli i jasnych kolorów? W takich wnętrzach ciężko spotkać mocne, ciemne i nasycone barwy. Na próżno szukać szalonych wzorów i odważnych, barwnych połączeń. Wszystko dlatego, że spowodowałyby one wrażenie przytłoczenia, a samo pomieszczenie wizualnie wyglądałoby na znacznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Receptą na lokum o ograniczonym metrażu są więc... umiar i paleta spokojnych barw. Idąc tym tropem, małe łazienki powinny być otulone bielą – od podłogi aż po sufit! Dobrym pomysłem będą również pastele, a zwłaszcza chłodne błękity, cenione za właściwości optycznego oddalania. Tym, którym niebieski nie przypadł do gustu, proponujemy pożółkłe biele, beże, kremy, écru, piaskowy, pudrowy róż, rozmyte szarości. Jest w czym wybierać, prawda?

płytki drewniane w małej łazience, mała łazienka płytki, mała łazienka płytki drewnopodobne
Miska WC Koło Modo Pure Reflex na ścianie wyłożonej płytkami drewnopodobnymi

Jakie płytki zastosować w małej łazience? Zarówno płytki wielkoformatowe, jak i drobne mozaiki. Duże kafle – koniecznie utrzymane w jasnej kolorystyce – stworzą jednolitą, spójną płaszczyznę. W przypadku mniejszych wariantów pamiętajmy o tym, by odpowiednio dobrać fugę – najlepiej tak, by idealnie pasowała do wybranego rozwiązania, co pozwoli uniknąć mało estetycznego "poszatkowania" przestrzeni. Nie bójmy się minicegiełek, heksagonów i wzorów. Wszystko z umiarem i estetyczny efekt gwarantowany!

płytki w jodełkę w małej łazience, płytki ceramiczne w małej łazience, mała łazienka z płytkami w jodełkę
Excellent Pi Bidet w małej łazience z płytkami

Pomysły na małą łazienkę warto oprzeć o materiały odbijające światło. Przede wszystkim będą to lakierowane płytki. Poza nimi najlepiej postawić także na lustra (o ich sile przeczytacie poniżej) oraz szklaną kabinę prysznicową i dodatki, chromowane akcesoria czy nowoczesne meble o błyszczącym wykończeniu.

mała łazienka w bloku aranżacja, aranżacja małej łazienki w bloku, mała łazienka aranżacja
Villeroy & Boch Collaro Ceramika do małej łazienki w bloku

Oprócz kolorów i rozmiarów, sam montaż płytek ma znaczenie, ponieważ wystarczy ułożyć na ścianie pionowe pasy, by optycznie wydłużyć pokój, a układ pionowy sprawi, że wnętrze wyda się szersze, ale – i uwaga – jednocześnie niższe, więc ten trik odpada, gdy borykamy się z niskim pomieszczeniem. Ostatnią zasadą dotyczącą płytek jest połysk! Mała łazienka lubi błyszczeć i odbijać światło, a gdy dodamy do wystroju jeszcze kilka luster lub chociaż jedno duże możemy liczyć na wyraźnie "większe" lokum. Zwierciadła dają wrażenie głębi, świeżości i wizualnego powiększenia.

  • Urządzenie małej łazienki to gra kolorów, zwłaszcza jasnych!
  • Mała łazienka powinna błyszczeć blaskiem frontów, szkieł i luster.
  • Łazienka w bloku to projekt bez ograniczeń – można w niej zastosować zarówno płytki wielkoformatowe, jak i mozaikę.

Mała łazienka z prysznicem – to jest to!

Mała łazienka od razu kojarzy się z prysznicem. To już pewien kanon urządzania ciasnych i niewymiarowych pomieszczeń, jednak i tutaj możemy wpaść w aranżacyjną pułapkę, jeśli nie wybierzemy rozsądnie. Jako że każde lokum jest inne, warto określić jego potencjał – jeśli w pokoju znajduje się wnęka, idealnie tam wkomponuje się, kabina prostokątna lub same drzwi prysznicowe  z brodzikiem. W długim i wąskim pokoju, możemy w ten sposób potraktować węższą ścianę. Gdy wnętrze nie posiada takich "architektonicznych" bolączek, warto zaaranżować jeden z kątów – idealne więc będą kabina narożna lub kabina asymetryczna, koniecznie wyposażone w drzwi przesuwne lub harmonijkowe, by podczas zamykania lub otwierania nie zabierać dodatkowej przestrzeni.

  • W małej łazience warto wykorzystać wnęki i kąty, aby umieścić w nich prysznic,
  • Żeby optymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń, najlepiej wybrać kabiny narożne lub asymetryczne w wersji suwanej,
  • Kabina do małej łazienki ma z reguły wymiar 70x70, 80x80 lub 90x90cm.
prysznic z odpływem liniowym, mała łazienka z odpływem liniowym, odpływ liniowy w małej łazience
Odpływ liniowy ACO ShowerDrain E Plus

łazienka w bloku z prysznicem, prysznic w bloku, łazienka z prysznicem w bloku
Armatura Cersanit Mille Black w łazience z kabiną prysznicową

brak brodzika w małej łazience, mała łazienka bez brodzika, brak brodzika w małej łazience
Armatura Deante Hiacynt w prysznicu bez brodzika

prysznic w małej łazience, mała łazienka kabina prysznicowa, kabina do małej łazienki
Koło Nova Pro Aranżacja małej łazienki

zucchetti brim baterie prysznicowe, zucchetti brim armatura prysznicowa, zucchetti brim bateria do kabiny
Zucchetti Brim armatura do kabiny prysznicowej

Prysznic bez brodzika? 

Modnym rozwiązaniem są kabiny walk in, czyli tzw. prysznic bez brodzika. Efektowny design rozwiązania sprawia, że często gości ono nie tylko w mniejszym pomieszczeniu, lecz także stylowych pokojach kąpielowych. Dzięki temu, że nie stosujemy brodzika, nie dzielimy podłogi i nie pomniejszamy przestrzeni, a efekt przestronności spotęguje tafla szkła zdobiąca ścianki kabiny walk-in. To system, który także sprawdzi się, gdy chcemy wypełnić luki i wnęki w pomieszczeniu, a gwarantem jego poprawnego działania jest montaż odpływu liniowego lub ściennego. W ofercie marki Viega znajdziecie odpływ, który można dociąć do wymaganej szerokości kabiny prysznicowe. To ogromne ułatwienie podczas prac budowlanych i remontowych. Kabina prysznicowa, ścianki czy drzwi prysznicowe w małej łazience powinny być przeźroczyste, dzięki czemu unikniemy wyznaczania mniejszych stref przestrzeni.

aco odpływ liniowy, kabina bez brodzika, prysznic bez brodzika
ACO ShowerDrain E Plus Odpływ liniowy z rusztem stripe

odpływ liniowy pod prysznicem, odpływ liniowy w mieszkaniu, kabina prysznicowa z odpływem liniowym
Cersanit Crea Prysznic z odpływem liniowym

odpływ liniowy aco s plus, aco s plus odpływy, odpływ aco s plus
Odwodnienie liniowe prysznicowe ACO ShowerDrain S Plus

Mała łazienka z wanną. Jaką wannę wybrać?

Mniejsze pomieszczenie nie oznacza rezygnacji z wanny, bo na rynku znajdziemy ogromną wymiarową różnorodność – oczywiście wanna wolnostojąca może być odległym marzeniem, ale wanny prostokątne mogą stać się częścią wygodnego, mniejszego pokoju kąpielowego. Najmniejsze modele mają już od 80 cm szerokości i 100 cm długości, więc z pewnością zmieszczą się w rogu niewielkiego pomieszczenia i pozwolą na komfortową kąpiel. Praktycznym rozwiązaniem, który łagodzi spory miłośnika długich kąpieli i fana orzeźwiających pryszniców, jest parawan nawannowy. 

wanna do małej łazienki, jaka wanna w małej łazience, mała łazienka z wanną

A co jeśli wanna prostokątna nadal okaże się zbyt duża? Pomocne w wykorzystaniu każdego skrawka przestrzeni będą chociażby wanna asymetryczna o bokach różnej długości, wanna narożna czy wanna 2w1 (z otwieranymi drzwiami), która spełnia funkcję stylowej misy oraz prysznica. Żeby zyskać jeszcze więcej użyteczności, ciekawym pomysłem będzie wanna, której obudowa stanie się równocześnie szafką czy półką na kosmetyki. Taka multifuncyjność na niewielkim metrażu jest na wagę złota!

  • W małej łazience sprawdzi się wanna narożna lub wanna narożna asymetryczna,
  • Jeszcze większą funkcjonalność zapewnią wanna i prysznic w jednym ( tzw. wanna z parawanem) lub wanna z obudową, która odgrywa rolę półki lub szafki.
prysznic w wannie, wanna w małej łazience, mała łazienka z wanną
Radaway Idea PNJ Parawan nawannowy

A co z pralką? Pomysł na małą łazienkę z pralką!

W mniejszych mieszkaniach wydzielenie osobnej pralni graniczy z cudem, a ograniczona ilość miejsca powoduje, że pralka musi wylądować w łazience. Niektórzy próbują jeszcze skrzętnie schować ją w kuchni lub korytarzu, ale niekiedy i takie wyjście nie wchodzi w grę. Na szczęście w ofercie producentów znajdziemy pralki ładowane od frontu – nieco mniejsze od klasycznych wariantów – lub specjalne modele typu slim.

pralka w małej łazience, pralka w łazience zdjęcia, zdjęcia pralki w łazience

Pralka w małej łazience

Gdzie postawić pralkę? Jeśli dysponujemy wnęką, to możemy ją wykorzystać. Możemy pokusić się też o rozwiązanie zabudowane – pod blatem czy obok innych szafek w łazience. Wówczas żaden z przybyłych gości nie będzie wiedział, że we wnętrzu mebli skrywamy maszynę piorącą, a wystrój będzie spójny i estetyczny. Pamiętajmy jednak, że taka zabudowana pralka może oznaczać mniejszą wygodę przez ograniczenie swobodnego dostępu. Mało miejsca na pralkę, to również mniej miejsca na suszenie ubrań, więc rozważmy czy zakup pralko-suszarki nie będzie najlepszym rozwiązaniem, albo wybierzmy suszarkę do postawiania na pralce.

suszarka do prania w łazience, gdzie dać suszarkę w łazience, pralko-suszarka w łazience
Pralka i suszarka do prania w małej łazience

Mała łazienka na poddaszu, czyli jak pokonać trudną architekturę!

Mała łazienka na poddaszu nie oznacza podwójnych kłopotów. Przestrzeń pod skosami możemy wykorzystać do wstawienia wanny, pod warunkiem że wysokość ścianki kolankowej wynosi minimum metr – unikniemy codziennego uderzania głową o niski sufit. Jeśli ściana pod skosem jest odpowiednio wysoka możemy także tę przestrzeń zaaranżować na sferę prysznicową z wejściem walk-in lub wannę w parawanem, a jeśli żadna opcja się nie sprawdzi – pozostaje nam wstawić pralkę lub zamówić meble na wymiar – stolarz z pewnością poradzi sobie z niekomfortową przestrzenią.

ruszt aco showerdrain c, ruszt odpływu liniowego, odpływ liniowy ruszt aco
ACO Showerdrain C Ruszt do odpływu liniowego

kabina prysznicowa na poddaszu, prysznic w łazience na poddaszu, kabina w łazience na poddaszu
Riho Livit Kabina walk-in

mała łazienka na poddaszu, łazienka na poddaszu, mała łazienka poddasze
Deante Moon Kabina prysznicowa

Inspiracje łazienkowe dotyczące małej łazienki koncentrują się wokół minimalizmu. Nic dziwnego – w niewielkim wnętrzu nawet kilka niepozornych drobiazgów, mających odegrać rolę dekoracji, może spowodować chaos. Najlepiej maksymalnie ograniczyć ich ilość, a także sięgać po produkty, które są zarówno designerskie, jak i funkcjonalne (np. grzejnik o drabinkowej konstrukcji, który będzie idealny do odwieszania ręczników). Dzięki temu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu – wnętrze nie dość, że będzie praktyczne, to i stylowe!

zucchetti brim kran do umywalki, zucchetti brim bateria umywalkowa, zucchetti brim bateria niska
Zucchetti Brim bateria umywalkowa niska

Skomentuj

5 komentarzy

  • Judyta
    Ja do mojej małej łazieneczki wrzuciłam mozaikę na podłogę, ściany zaś są białe, bardzo fajny efekt. Lubię ją.
  • Rozalia
    Wanna z parawanem prysznicowym to jedno z lepszych rozwiązań do łazienki, fajny kompromis dla kochających kąpiele a lubujących się w szybkich prysznicach!!!
  • Ania O.
    Projekt lazienki jest szalenie istotny, szczególnie gdzie przestrzeń zagospodarowania jest tak ograniczona. Popieram pomysł pralkosuszarki.
  • Patrycka
    Podoba mi się przedstawiony pomysł, w jaki sposób lazienka o niewielkiej powierzchni może być funkcjonalna. Fajny ten artykuł, zwrócił uwagę na dość istotny problem. Dla mnie super rozwiązanie dla małych mieszkań to pralka wraz z suszarką.
  • MazurK.
    Świetne rozwiązania. Dobrze,że producenci zwracją uwagę również na małe rozmiary ceramiki. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań jest trudne, ale nie niemożliwe. :)

Rekomendacje i wyróżnienia