Jasna łazienka – jak ją urządzić? Porady i inspiracje

Zastanawiasz się, jak urządzić łazienkę? Pomieszczenie, które aranżujesz jest małe i sporo mu brakuje? Chcesz uniknąć efektu przytłoczenia, ale jednocześnie marzysz o modnym wnętrzu, które nie znudzi się po latach? Wybierz jasne kolory! Nie bez powodu łazienki w bieli, beżu, taupe i stonowanych szarościach wiodą prym. Takie odcienie są nie tylko praktyczne. Mają też sporo zalet stylistycznych, o których przeczytasz poniżej.
O czym przeczytasz w artykule?
- Łazienka jasna czy ciemna?
- Jasna łazienka – inspiracje w wielu stylach
- Jakie kolory do jasnej łazienki?
- Czy jasna łazienka ma jakieś wady?
- Mała jasna łazienka – czy to dobry pomysł?
Łazienka jasna czy ciemna?
Tych jasnych jest mnóstwo. Tyle, że czasem na przekór chcesz sięgnąć po paletę bardziej nasyconych kolorów. Obawiasz się jednak, że ich zastosowanie przytłoczy wnętrze – i słusznie! Ciemne kolory są piękne; pozwolą wykreować intymny nastrój sprzyjający odprężeniu, ale mogą też sprawić dużo kłopotów, bo optycznie pomniejszają wnętrze. Znacznie lepiej stosować je na mniejszych fragmentach, a także rozświetlać pomieszczenie przy użyciu bardziej delikatnych tonacji.





Jasna łazienka to zawsze dobry wybór; i stylistyczny, i funkcjonalny. Przede wszystkim jest aranżacją ponadczasową, bo sprawdza się dosłownie w KAŻDYM wnętrzu – i tym małym, i dużym, i tym ze skosami, i tym z wanną czy prysznicem. Tutaj ciasnota, trudne wnęki, metrażowe bolączki nie stanowią żadnych przeszkód. Wręcz przeciwnie – stosując jasne kolory, nieco zmniejszysz dyskomfort powodowany ich wystąpieniem. Dlaczego? Dlatego, że barwy tego typu optycznie powiększają, rozświetlają, nadają lekkości, a do tego sprzyjają wyciszeniu i pomagają się zrelaksować. Dzięki temu jasna łazienka na poddaszu, mały pokój kąpielowy czy przestrzeń pełna zakamarków zamienią się w przytulne i odprężające miejsca.



Wybór jasnej kolorystyki uchodzi dodatkowo za bezpieczny, bo biel, szarości czy beże to doskonała baza, zarówno dla wielu stylów aranżacyjnych, jak i innych kolorów. Jeśli więc subtelne odcienie wiodą prym, możesz zaszaleć z dodatkami, a w razie potrzeby, po czasie, możesz je wymienić – i to bez konieczności malowania ścian na nowo czy bez wymiany płytek. To właśnie największa zaleta cechująca jasne łazienki!



Dlaczego jasna łazienka to dobry wybór?
- Jasna łazienka wyda się znacznie większa, niż jest w rzeczywistości, bo subtelne kolory wykazują właściwości optycznego oddalania od siebie ścian, nadają pomieszczeniu lekkości.
- Jasne barwy to idealna baza każdego stylu. Możesz je zestawiać z wieloma rozmaitymi dodatkami oraz motywami, a zawsze uzyskasz modny efekt!
- Jasne łazienki cały czas są na topie! Ich ponadczasowość wynika z uniwersalności jasnych kolorów.



Jakie kolory do jasnej łazienki?
Jasne kolory są barwami neutralnymi i często mają swoje odzwierciedlenie w przyrodzie. Poza oczywistymi tonacjami, takimi jak biel, beżowy, kremowy czy gołębia szarość oraz błękit, to m.in. odcienie kamieni, drewna czy ziemi – koniecznie jednak w wersji nieco zgaszonej i subtelnej. Możesz sięgnąć po piaskowy, słomkowy, miodowy czy rozbielone akcenty kości słoniowej, a także słodkie wersje pudrowego różu czy modne ostatnio taupe, czyli mieszankę beżu z szarościami.

Zaletą jasnych kolorów jest neutralność i uniwersalność, co oznacza, że mogą być dowolnie zestawiane, a i tak tworzą nieagresywne oraz harmonijne koncepcje, czy to z innymi barwami, czy motywami i strukturami. Jeśli np. marzy Ci się jasna łazienka z drewnem, nie musisz martwić się o stylistyczne niedopasowanie! Ten duet wygląda wyśmienicie. Chcesz połączyć beżowy z marmurem? Otrzymasz fenomenalny rezultat. Taka jasna łazienka sprawi wrażenie bardziej uporządkowanej oraz wizualnie czystej.

Jakie kolory do jasnej łazienki?
- Wszystkie odmiany bieli – od mlecznej, po kość słoniową.
- Beże, kremy i mieszanki, np. taupe.
- Błękit i subtelne niebieskości.
- Pudrowy róż.
- Szarość – zwłaszcza betonowa.
- Kolory odzwierciedlające odcienie przyrody, np. barwy ziemi, kamieni czy drewna.


Jasna łazienka – inspiracje w wielu stylach
Uniwersalność jasnych kolorów to – wspominana wyżej – swoboda w zakresie stylistycznego wykończenia wnętrza, bo delikatna baza, np. biała, pasować będzie do wszystkiego – i do szykownego glamour, i do przestrzeni urządzonej w rytmach art déco czy klasyki. Trzeba tylko odpowiednio dobrać dodatki.


Jeśli marzy Ci się łazienka jasna nowoczesna, wystarczy, że bazową biel zestawisz w kontraście z ciemnymi powierzchniami. Uzyskasz minimalistyczną kompilację, w której wyraziste detale ożywiają wystrój. Możesz sięgnąć po dodatki w czerni, akcenty grafitowe lub efektowne wykończenia w odcieniu granatu. Najprostszym zabiegiem będzie również konfrontacja jasnego tła z ciemną armaturą. Czarna bateria umywalkowa lub wannowa zdecydowanie się wyróżnią. Taka jasna łazienka z ciemnymi dodatkami zachwyci każdego!




W jakim stylu może być jeszcze urządzona jasna łazienka? Inspiracje Skandynawią to dobry wybór. Połącz jasne płytki podłogowe z meblami wykończonymi drewnianą okleiną, które wizualnie ocieplą wystrój, a także sięgnij po proste i minimalistyczne formy umywalek i miski WC. Do kompletu możesz dodać kilka roślin oraz grafik oprawionych w ciemne ramy. Więcej o łazience w stylu scandi przeczytasz tutaj: łazienka w stylu skandynawskim.

Wolisz styl industrialny lub loftowy? Niech ich bazą będzie jasna łazienka! Aranżacje utrzymane w tym klimacie „lubią” wrażenie przestronności, dlatego jasne kolory są wskazane. Fabryczny sznyt wprowadzisz, dodając kilka detali. Są nimi m.in. metalowe koszyczki, lampy w metalowych oprawach, warsztatowe meble (koniecznie odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody i wilgoci). Ciekawym zabiegiem będzie też wykończenie jednej ściany cegłą – pamiętaj jednak o zabezpieczeniu powierzchni.






Jasne kolory to także dobry punkt wyjścia dla stylu glamour! W takich wnętrzach biel czy subtelne beże wprowadzą poczucie schludności oraz elegancji (zwłaszcza jeśli wybierzesz błyszczące wykończenie, np. w formie płytki imitującej marmur). Dorzuć do aranżacji kilka połyskujących ozdób oraz złote baterie łazienkowe. Możesz też udekorować wystrój ekskluzywnym żyrandolem z kryształkami, pojemnikami ze szkła oraz lustrem oprawionym w bogatą zdobioną ramę. Więcej o stylu glamour przeczytasz tutaj: łazienka w stylu glamour.



W jakim stylu urządzić jasną łazienkę?
- W stylu nowoczesnym – białą bazę uzupełnij kontrastującymi dodatkami w ciemnym wydaniu oraz meblami i sanitariatami o minimalistycznej formie.
- W stylu skandynawskim – jasne kolory zestaw z płytkami imitującymi drewno oraz dodatkami w ciemniejszym wydaniu. Możesz dodać także rośliny.
- W stylu industrialnym/loftowym – jasne wnętrze urozmaicą metalowe detale (np. lampy z metalowym kloszem) czy warsztatowe meble. Dobrym pomysłem będzie także wprowadzenie czerwonej cegły jako wykończenie fragmentu ściany.
- W stylu glamour – wybierz jasny płytki w połyskującym wydaniu, złote baterie łazienkowe oraz bogato zdobione lustro.



Czy jasna łazienka ma jakieś wady?
Minusem całkowicie jasnej łazienki, czyli takiej w której płytki podłogowe i okładziny ścienne wykończone są w subtelnych barwach, może być monotonia. By jej uniknąć, baw się dodatkami – w ten sposób możesz dowolnie zmienić klimat wnętrza i wystrój nigdy Ci się nie znudzi!


Jeśli w projekcie Twojej łazienki mają być użyte jasne płytki podłogowe, koniecznie zastanów się, czy to dobre posunięcie. Kafle w takim subtelnym wydaniu, choć są eleganckie i optycznie powiększą pokój, to należą do rozwiązań, na których znacznie bardziej widać brud i inne zanieczyszczenia. Dodatkowym problemem może być kolor fug, który po czasie może daleko odbiegać od pierwotnego. By pozbyć się tych kłopotów, zastosuj nieco ciemniejszą fugę, która ciekawie urozmaici posadzkę, albo całkowicie jasne płytki zamień na kafle drewnopodobne czy te przypominające beton.


Mała jasna łazienka – czy to dobry pomysł?
Jeśli przestrzeń „nie grzeszy” rozmiarem, zastosowanie subtelniejszych kolorów będzie strzałem w dziesiątkę. Taka mała jasna łazienka wyda się na większą, niż jest w rzeczywistości, wizualnie lżejszą, świeżą i uporządkowaną. Wybierz biel, stonowane szarości albo chłodne odmiany niebieskiego, np. błękit baby blue. Staraj się, aby wykończenie było jednolite – w przypadku mebli oszczędne, a w zakresie płytek najlepiej połyskujące, co dodatkowo optycznie otworzy wnętrze.



Co zrobić, by jasna łazienka z wanną wydawała się na większą? Zastosuj kilka aranżacyjnych tricków! Jakich? Zamontuj lustra, a najlepiej kilka luster. Wtedy w pomieszczeniu zadzieje się magia. Zwierciadła zduplikują przestrzeń, a tym samym pokój „zyska” kilku dodatkowych centymetrów. Dobrym zabiegiem będzie także zamontowanie wiszących sanitariatów. Miska WC wisząca i bidet nie zagracą posadzki, a dodatkowo sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze.


Jakie metody sprawdzą się, gdy celem jest jasna łazienka z prysznicem? Przeszklenia kabiny okażą się zbawienne dla wizualnego odbioru aranżacji. Wybierz transparentne ścianki, które podobnie jak lustra, dadzą złudzenie większej powierzchni. Gładkie szyby będą mniej widoczne, a przez to łazienka wyda się większa.



Jakie triki zastosować w małej łazience?
- Jasne kolory to nie wszystko. Przestrzeń wyda się większa, gdy zastosujesz kilka aranżacyjnych trików.
- Wybierz wykończenia w połysku. Powierzchnie odbijające światło optycznie powiększą przestrzeń.
- Zamiast fantazyjnych kształtów sięgnij po proste i minimalistyczne bryły.
- Zamontuj podwieszane miski WC i bidety. W ten sposób odsłonisz posadzkę i optycznie „otworzysz” przestrzeń.
- Małe lustro zastąp kilkoma zwierciadłami, które zduplikują pomieszczenie.
- Stosuj przeszklenia! Gładkie szyby kabiny prysznicowej zadziałają podobnie jak lustra.


