Męska łazienka to wnętrze z charakterem! Czego nie może w niej zabraknąć?

Męska łazienka? Surowa, minimalistyczna, prosta i pozbawiona przytulności. Też masz takie wyobrażenie o męskim sanktuarium higieny? Przeczytaj, jak urządzić wnętrze po męsku! Bez czego nie można obejść się w takim pomieszczeniu i co jest ważniejsze niż estetyka? Na co zwrócić uwagę, kupując miskę WC i po jakie innowacje sięgnąć? To wszystko znajdziesz w naszym wpisie.



Trudno we wnętrzarskim świecie obejść się bez stereotypów. Główne to te uwzględniające dziecięce pokoiki, które są cukierkowe i przepełnione pastelami. Tam, w królestwie małej księżniczki rządzi róż, a chłopięcy azyl wypełnia błękit. Listę zamykają enklawy higieny, czyli dojrzałe i przemyślane koncepcje wystroju łazienki. Wśród nich w kobiecej scenerii dominują urocze detale, subtelne barwy oraz romantyczny klimat, a w męskich przestrzeniach pełno jest surowych struktur, wyrazistości i ostrych linii.


Męskim okiem
Mężczyźni z reguły są bardziej pragmatyczni. Dla nich estetyka budowana mirażem kojących kolorów i udekorowana wymyślnymi ozdobami nie jest tak ważna jak funkcjonalne rozwiązania. Te usprawniają codzienność, wpływają na oszczędność czasu i nie generują problemów ze sprzątaniem. Krótko ujmując męska łazienka to przestrzeń praktyczna, którą łatwo utrzymać w czystości.



Co widzisz, myśląc o aranżacji męskiej łazienki? Chłodne i ciemne kolory, metaliczne powierzchnie, dużo betonu czy kamienia oraz wszędobylski minimalizm? Właśnie taki wystrój będzie odbiciem silnego, męskiego charakteru. W tym ascetycznym pomieszczeniu góruje prostota okraszona wysmakowanymi detalami i wysokiej jakości wyposażeniem, bo naczelną zasadą urządzania jest: jakość, nie ilość! Sięgnij po wytrzymały gres na podłogę i ściany, który oprócz odporności wykazuje właściwości antypoślizgowe. Zamiast wymyślnej zabudowy wybierz minimalistyczne, geometryczne szafki, a w miejscu klasycznej miski WC zamontuj WC bezkołnierzowe.
Łazienka w męskim stylu na pierwszy rzut oka – szczególnie dla kobiety lubiącej bardziej przytulne aranżacje – wyda się ascetyczna, zimna, a nawet nijaka. By przełamać ten odbiór, postaw na elementy drewna. Jego obecność złagodzi wystrój i nieco go ociepli.

Kolory łazienki w męskim stylu
Projekt męskiej łazienki to królestwo kolorów chłodnych oraz ciemnych. W takich przestrzeniach zazwyczaj dominują czerń połączona z bielą, czyli podstawowy kontrast budujący wyrazisty klimat aranżacji. Dobrym wyborem będą też błękity, które optycznie powiększą pomieszczenie, szarości, miętowe odcienie zieleni oraz brązy. Wśród materiałów prym wiodą beton, szkło, metal, drewno oraz kamień – szczególnie ten o chropowatym wykończeniu.


Dlaczego w męskiej łazience przeważają ciemne i ponure kolory; czerń czy szarości? To tonacje, które odzwierciedlają typowo męskie cechy, takie jak siła, powaga, elegancja czy mądrość. Podobny efekt zapewniają powierzchnie kamienia czy betonu. Odcienie i motywy pasują do siebie, co zdecydowanie ułatwia projektowanie. Łącząc je ze sobą, uzyskasz stonowany, ciekawy koncept.

Łazienka męska – jakie wyposażenie wybrać?
Męska łazienka w zakresie rodzaju wyposażenia nie będzie się niemal niczym różniła od innych. Nie może w niej zabraknąć podstawowych elementów, typu wanna lub prysznic, miska WC czy umywalka. Obowiązkowe są również baterie umywalkowe, armatura pod prysznic czy akcesoria; uchwyty na papier toaletowy oraz szczotka do WC. Czy jest więc coś szczególnego na liście tych produktów? Tak! Ich znakiem rozpoznawczym jest praktyczność.


Łazienka w męskim stylu musi być funkcjonalna. Potem piękna. Nigdy odwrotnie. Jak się to odnosi do sanitariatów? Baterie łazienkowe muszą być solidne i trwałe, a to w języku projektowania oznacza wybór rozwiązań z termostatami, odpornymi głowicami ceramicznymi czy funkcjami ułatwiającymi higienę i gwarantującymi mniejsze zużycie wody. W tej kategorii dobrze sprawdzą się również podtynkowe baterie prysznicowe z ukrytymi pod ścianą mechanizmami oraz baterie bezdotykowe, których zaletą jest nie tylko możliwość bezdotykowej obsługi, lecz także ograniczenie brudu i widoczności mało atrakcyjnych śladów palców na korpusach armatury. Co to oznacza? Znacznie mniej sprzątania!




Podobnie jest w kontekście ceramiki, wanien czy kabin. Łazienka w męskim stylu wypełniona jest rozwiązaniami, które gwarantują maksymalną higienę i zwyczajnie ułatwiają życie. Zamiast tradycyjnego WC, wybierz miski bez kołnierza, które łatwo się czyści. Dobrym wyborem będzie transparentna kabina prysznicowa z niskim brodzikiem zlicowanym z posadzką lub wersja z odpływem liniowym. Co jeszcze? Ważnym punktem na mapie męskiej łazienki jest… deska! Żeby zlikwidować odwieczny problem z jej opuszczaniem, sięgnij po model wolnoopadający.



A co z meblami? Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi męska łazienka w bloku, czy ta w przestronnym apartamencie w centrum Warszawy, zabudowa powinna być minimalistyczna. Proste, eleganckie formy to najlepsze, co możesz wybrać. Oprócz ich zewnętrznych atrybutów warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w środku. Postaw na pojemne półki, głębokie szuflady z organizerami czy szafki z lustrzanymi frontami. Dzięki temu bałagan nie będzie Ci straszny, a cały łazienkowy arsenał będzie miał swoje z góry ustalone miejsce.

Drobiazgi i bibeloty to nieczęsty obrazek w męskiej łazience. Rolę ozdób odgrywają raczej wysokiej jakości akcesoria typu haczyki, szczotka do WC czy wieszak na ręczniki niż połyskujące szkatułki oraz fantazyjne figurki. Przecież takie elementy (zdaniem wielu mężczyzn) jedynie zbierają kurz.


Aranżacja męskiej łazienki z naciskiem na technologię
Mężczyźni to gadżeciarze! Tak, tak – wiemy. Dalej pozostajemy w kategorii stereotypów, ale tak jak na początku wspominaliśmy, we wnętrzach często się nimi sugerujemy. Skoro więc typowy facet to miłośnik technologicznych nowinek, to łazienka męska musi być wyposażona w choć jedną innowację. Dobra wiadomość jest taka, że w sanitarnym portfolio jest ich mnóstwo! Kategorię otwierają wodoodporne głośniki, wanna z hydromasażem oraz toaleta myjąca, a kończą lustro z wbudowanym ekranem. Tym sposobem łazienka w męskim stylu będzie nie tylko kwintesencją praktyczności, lecz także wygody!


