Łazienka w stylu marokańskim, czyli klimatyczna przestrzeń z nutą Orientu! Sprawdź, jak ją urządzić

Ten trend ma w sobie coś magicznego – pozwala, nie wychodząc z domu, przenieść się na słoneczny targ w Marrakeszu. To przestrzenie tętniące feerią barw, które pozytywnie nastrajają do działania. Pełno w nich wzorów, ręcznie dekorowanych bibelotów i miękkich tkanin. Kierunek łączy to, co najpiękniejsze w kulturze, sztuce i architekturze arabskiej. Jest żywiołowy, radosny, bajkowy, pełen przepychu, ale jednocześnie stonowany, inspirujący i klimatyczny. Takie mieszkania to słoneczne strefy z orientalną nutą! Łazienka marokańska też musi być taka – a o tym, jak ją urządzić, przeczytasz niżej.
O czym przeczytasz w artykule:
- Jakie są cechy szczególne stylu marokańskiego?
- Jakie kolory do łazienki marokańskiej?
- Czym wyróżniają się płytki marokańskie?
- Jakie meble będą pasować do stylu marokańskiego?
- Jaką armaturę łazienkową wybrać?
- Jakie umywalki, wanny i miski WC podkreślą marokański styl?
- Jakie oświetlenie w marokańskim stylu?
- Po jakie dodatki sięgnąć?
Łazienka w stylu marokańskim – zasady ogólne
Marokańskie łazienki to przestrzenie bardzo przytulne. Jest to efekt użycia ciepłych kolorów, roślinnych wzorów oraz naturalnych materiałów lub ich imitacji. W pomieszczeniach tego typu dominują drewno, kamień oraz glina, które są doskonałym tłem dla barw inspirowanych orientalną przyrodą i intensywnymi przyprawami, takimi jak kurkuma czy cynamon. Aranżacje utrzymane w tym nurcie sprawiają wrażenie pełnych chaosu, jednak tak naprawdę ten miszmasz wzorów i odcieni to najlepsza recepta na zbudowanie klimatycznego miejsca do relaksu. Nuta Orientu sprawia, że w takim wnętrzu poczujesz się jak na urlopie!
Łazienka w stylu marokańskim musi oddać klimat orientalnej łaźni lub suku, czyli muzułmańskiego targu. Sięgaj więc po kontrasty, nie bój się łączyć kolorów, które z pozoru do siebie nie pasują, oraz baw się teksturą. Nawet w takiej higienicznej przestrzeni możesz pokusić się o miękkie tekstylia i charakterystyczne dla nurtu tkaniny – jedwabie, atłasy czy aksamity.
Kolory Maroka; ciepłe, nasycone, wyraziste
Spacer po marokańskim targu to najlepsza wzornicza lekcja. To właśnie w takim miejscu widać to, czym wyróżnia się ten kierunek. Feeria barw na straganach i stroje Marokańczyków jasno wskazują, że tam rządzą kolory – szczególnie te intensywne, wyraziste, nasycone, mocne oraz ciepłe. Do tej palety należą wszelkie żółcie, od rozmytych odcieni pustyni, po tonacje kurkumy i cytryny, fuksje, turkus, malinowy róż, granatowy, palona terakota czy oliwkowy. W takich aranżacjach bardzo często dominują też kolory natury. Nie chodzi jednak tylko o odcienie ziemi czy nieba, ale również owoców i warzyw.
Marokańska łazienka często tętni kolorami z grupy szlachetnych, do których należą szmaragd, złoto, miedź, mosiądz. Te akcenty często zdobią płytki we wzory marokańskie lub wyróżniają armaturę.
Jeśli nasycona feeria barw nie jest tym, o czym marzysz, nie musisz od razu rezygnować z orientalnych inspiracji. Marokańska przestrzeń niekoniecznie musi tonąć w ożywczych barwach. Sprawdzą się też w niej bardziej stonowane tony przełamane egzotycznym drewnem czy połyskującym wykończeniem baterii. W takiej scenerii za tło mogą posłużyć naturalne kremy, beże, przygaszona biel czy neutralny błękit.
Jakie kolory wybrać do łazienki w stylu marokańskim?
- Wyraziste i ciepłe: fuksja, palona terakota, turkus albo szmaragd.
- Szlachetne takie jak złoto, miedź czy mosiądz.
- Bardziej stonowane i subtelne: beżowy, kremowy czy szary.




Płytki marokańskie, czyli najbardziej rozpoznawalny element stylu
Każda marokańska łazienka ma jeden element szczególny. To płytki! Wzór marokański może przedstawiać rozmaite motywy, od florystycznych, po geometryczne. Często są one zestawione na tej samej powierzchni, tworząc efektowną kompozycję, która dynamizuje przestrzeń. Z uwagi na wyrazistość tego motywu z reguły stosuje się go na jednym fragmencie, np. podłodze lub ścianie. Nagromadzenie takiej mozaiki na większym obszarze wprowadziłoby sporo chaosu.
Prawdziwe płytki marokańskie produkowane są z kamienia lub cementu, co ma wpływ nie tylko na ich wagę i trudności podczas montażu, lecz także przesądza o cenie. Wygórowanym kosztom towarzyszą też wygórowane wymagania – takie kafelki są mniej odporne na wodę czy wilgoć, a przede wszystkim wymagają impregnacji. Znacznie lepiej zastąpić je praktyczniejszymi imitacjami. Są nimi chociażby płytki gresowe. Wykonuje się je z trwałego materiału, który nie poddaje się działaniom czynników zewnętrznych i długo zachowuje swoje walory użytkowe oraz wizualne. To rozwiązania szczególnie polecane do łazienek, kuchni czy na taras (w tym przypadku warto zwrócić uwagę czy gres jest mrozoodporny).
Marokańskie płytki, te typowe i najbardziej charakterystyczne, przedstawiają koniczynę. Ten czterolistny, symetryczny wzór powielony na kaflach zapewnia wrażenie uporządkowania, co sprzyja aranżacji łazienki, która zazwyczaj jest przestrzenią małą i niezbyt ustawną. Podobny rezultat zapewnią kafelki na kształt rybiej łuski czy figur geometrycznych, a także płytki mozaika marokańska, czyli stylowy patchwork kilku unikalnych wzorów w dobranych do siebie kolorach. Najczęściej są to czarno-białe zestawienia lub kombinacje niebieskości czy szarości.
Płytki marokańskie wydają się sprawiać aranżacyjne kłopoty. To jednak mit! Wprawdzie nie są to tak neutralne wzory jak beton czy drewno, ale dają dość dużą swobodę, jeśli chodzi o barwne melanże. Z uwagi na ich nietuzinkowy charakter dobrze jest łączyć je z jednolitymi powierzchniami i frontami meblowymi, a także drewnem – zwłaszcza egzotycznym, jak cedr. W towarzystwie oryginalnego motywu z Marrakeszu dobrze prezentować się będą również rustykalne i wiejskie dodatki, o których przeczytasz poniżej.
Jakie płytki wybrać do łazienki marokańskiej?
- Łazienka z płytkami marokańskimi to przestrzeń wypełniona charakterystycznymi motywami Marrakeszu; koniczyną, arabeską, rybią łuską czy patchworkiem.
- Typowe dla marokańskiego kierunku są barwne kolaże lub monochromatyczne zestawienia szarości czy niebieskości. Dużą popularnością cieszą się także czarno-białe motywy.
- Charakterystyczna dla nurtu z Maroko jest mozaika marokańska. Płytki tego typu ukazują nieregularne kompozycje z symetrycznymi wzorami.
- Płytki marokańskie ukazują wyraziste wzory, dlatego lepiej montować je na jednym lub maksymalnie dwóch fragmentach w pomieszczeniu.







Jakie meble będą pasować do stylu marokańskiego?
Artystyczne płytki we wzory marokańskie to wstęp do orientalnego kierunku. Ten klimat tworzą też meble! Najczęściej w aranżacjach tego typu znajdziesz modele z ażurowymi wzorami, lekkie konstrukcje wykonane z wikliny lub rattanu, a także szafki z frezowanymi frontami wzbogacone o efektowne uchwyty. W zakresie wzoru i materiału dominują drewno oraz jego zamienniki. Wierną rekonstrukcją marokańskiego kierunku będą też półki rzeźbione w ścianie, łuki i koronkowe przesłony.
Marokańska łazienka może mieć też w sobie nutę minimalizmu, co będzie miało odzwierciedlenie w meblach. Jeśli koniczynka na podłodze to dla Ciebie już i tak bardzo dużo, zneutralizuj jej wyrazisty charakter przy pomocy prostej, gładkiej i bezuchwytowej zabudowy. Takie konstrukcje zrównoważą wystrój i skierują uwagę na mocny punkt stylizacji, czyli kafelki! W ten sposób wyczarujesz orientalny klimat z nowoczesnym sznytem.




Baterie łazienkowe w innym wydaniu
W marokańskiej łazience na próżno szukać uniwersalnych rozwiązań. To przestrzeń wręcz stworzona dla ciekawych kształtów oraz motywów. Ten trend nie omija też kategorii armatury. Zamiast standardowych chromowanych baterii wybierz warianty w odcieniach starego złota, miedzi czy matowej czerni, która świetnie będzie korespondować z ciemnymi akcentami na patchworku na podłodze lub ścianie. To idealna przestrzeń dla rozwiązań takich jak retro baterie umywalkowe, armatura prysznicowa z deszczownią w kształcie parasola czy propozycji, których charakterystycznymi elementami są dekoracyjne pokrętła.
Jedno w marokańskiej aranżacji jest ważne – nie możesz przekroczyć granicy między artystyczną scenerią a chaosem. Ratunkiem, tak jak przy meblach, jest znów minimalizm! Jeśli w takiej łazience przeważa mnóstwo wzorów na posadzce czy ścianie, meble przybierają oryginalne formy, a klasyczne umywalki zastępują dekoracyjne misy, zrównoważ wystrój minimalistyczną armaturą w modnym odcieniu czerni czy złota. Dzięki temu zachowasz zdrowy balans i nie przytłoczysz wystroju.
Jakie baterie łazienkowe do łazienki w stylu marokańskim?
- Zamiast baterii chromowanych wybierz te w wykończeniu starego złota, miedzi lub czerni.
- W takim wnętrzu sprawdzą się baterie retro – im bardziej dekoracyjne, tym lepiej!
- Zadbaj o to, by baterie miały dekoracyjne pokrętła lub fantazyjne wylewki. To będzie współgrało z orientalnym sznytem kierunku!
- Jeśli obawiasz się o chaos, zdecyduj się na minimalistyczne baterie podtynkowe. Wyróżnij je kolorem, wybierając odcienie matowej czerni lub połyskującego złota.




Wyposażenie łazienki musi przyciągać wzrok!
W każdej kuchni, salonie czy jadalni wzorowanej na orientalną nutę obowiązkowa jest ceramika. To element, który definiuje styl marokański. Łazienka także powinna być wyposażona w barwne ceramiczne naczynia – i wcale nie chodzi o bibeloty poustawiane na półkach. Odrobinę egzotycznego klimatu wprowadzą kolorowe umywalki nablatowe lub wpuszczane w blat. Możesz wybrać oryginalne modele z marokańskimi wzorami wydrążonymi wewnątrz czy niezwykle dekoracyjne rozwiązania przypominające misę w modnym odcieniu. Świetnym pomysłem będą też mosiężne umywalki i wanny wolnostojące. Będą znakomicie komponowały się z meblami w ciemnobrązowym kolorze i odbiją światło, ożywiając wystrój.



Oświetlenie w marokańskim stylu
Marokańskie wnętrza są ciepłe nie tylko za sprawą palety kojących barw. To też zasługa odpowiedniego oświetlenia. Buduje ono nastrój sprzyjający odprężeniu, a także jeszcze dosadniej wydobywa piękno orientalnych wzorów. Tu kluczowe będą punkty światła nastrojowego w suficie i w obrębie stref relaksu, np. w pobliżu wanny czy prysznica. Ulokuj w nich żarówki o ciepłej temperaturze barwowej (od 2500 do 3000 K), która wyczaruje intymny klimat. W pobliżu lustra pamiętaj o praktyczności i wybierz neutralne oraz chłodne barwy o temperaturze pomiędzy 4000 a 5000 K, co nie będzie zaburzać postrzegania kolorów.
Więcej o tym, jakie światło do łazienki wybrać przeczytasz w naszym wpisie: oświetlenie do łazienki
Po tym poznasz styl marokański w łazience
Wisienką na torcie są dodatki! To one, wspólnie z charakterystycznymi płytkami, odpowiadają za orientalny klimat łazienki. W strefie, gdzie przechowujesz kosmetyki, możesz umieścić szklane i metalowe szkatułki oraz ażurowe tace – przydadzą się zarówno do tego, by odłożyć biżuterię, jak i jako podstawka pod aromatyczne świece. Bez pachnących woskowych form w takim wnętrzu ani rusz! Oprócz nich niech zapach Orientu rozpylają kadzidełka, egzotyczne olejki czy stylowe dyfuzory. W takich pomieszczeniach zapach odgrywa ogromnie ważną rolę, nie możesz więc go pomijać!
W marokańskich aranżacjach siłą są tkaniny, jednak w łazience z higienicznych i praktycznych względów ich ilość musisz nieco ograniczyć. Nie rezygnuj jednak całkowicie z miękkich tekstur – to stylowe „umilacze”, które spotęgują wrażenie przytulności. Wybierz wzorzyste dywaniki podłogowe i ich naścienne alternatywy, czyli kilimy. Możesz też wprowadzić orientalny sznyt przy pomocy ręczników – ten konieczny element wyposażenia łazienki może wyróżniać się motywem arabeski czy geometrycznym wzorem.




