Jakie oświetlenie do łazienki? Fachowe porady – ilość źródeł światła, moc, barwa, rodzaje lamp

Dodany: 10/03/2020 Inspiracje - łazienka Czytany: 851x
lustra led nad umywalkę, jak doświetlić umywalkę, led w lustrze w łazience
Duravit Happy D.2 Plus Okrągłe lustra z oświetleniem nad umywalkę

Oświetlenie w łazienkach odgrywa dwie zasadnicze role. Po pierwsze jest praktycznym sposobem na podział przestrzeni na strefy oraz ułatwia czynności higieniczne i upiększające. Bez niego poranny makijaż czy pielęgnacja zarostu byłyby zdecydowanie mniej komfortowe – albo właściwie niemożliwe, biorąc pod uwagę to, że większość standardowych łazienek pozbawionych jest okna. Po drugie to element dekoracji – podkreśla wystrój i buduje klimat sprzyjający odprężeniu. Jak więc oświetlić łazienkę? Z ilu punktów świetlnych skorzystać i jaką moc oraz temperaturę wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

O czym przeczytasz w artykule?

Ile źródeł światła w łazience?

Oświetlenie w łazience jeszcze do niedawna wiązało się wyłącznie z instalacją głównej lampy sufitowej. Światło z niej płynące nie docierało jednak do strategicznych miejsc – nad lustro czy umywalkę – ograniczając komfort użytkowania przestrzeni. W funkcjonalnym pomieszczeniu warto więc zainwestować w kilka punktów świetlnych. Oprócz głównego (górnego), które ma równomiernie doświetlać powierzchnie, warto zamontować dodatkowo światło boczne, czyli funkcyjne, i światło dekoracyjne. Ilość źródeł światła może więc wahać się w granicach od dwóch do nawet kilkunastu – w zależności od stylu pomieszczenia oraz jego wielkości.

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

 • Oświetlenie górne (główne, sufitowe).
 • Oświetlenie funkcyjne (punktowe, boczne).
 • Oświetlenie dodatkowe (dekoracyjne).
deszczownica lampa, deszczownica świecąca, deszczownica ze światłem
Axor Nendo Deszczownica w kształcie lampy

Jaka moc oświetlenia na m2?

Światło w łazience to nie tylko kreator atmosfery, lecz także ważny element wpływający na praktyczność. Ciężko jednak jednoznacznie określić, ile i jakiej mocy żarówki zdadzą egzamin w pomieszczeniu. Wszystko zależy od tego, jakie warunki chcemy uzyskać. Przyjmuje się, że dla osiągnięcia mocnego doświetlenia na 1 m2 należy zastosować około 500 lx. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli chcesz dobrze doświetlić całość, to w niewielkiej łazience o powierzchni 6 m2 zamontuj żarówki o szacunkowej mocy 150 W, w tej o wielkości 10 m2 – 250 W. Z kolei bardziej nastrojowy klimat na każdym m2 zagwarantuje około 150 lx, co w przeliczeniu na m2 daje około 10 W mocy (np. 6m2 = 60 W, 12m2 = 120 W). Decyzję tego typu warto skonsultować ze sprzedawcą.

Wiele zależeć będzie od kolorystyki dominującej w pomieszczeniu czy liczby okien. W ciemnych i pozbawionych okien wnętrzach ilość punktów świetlnych czy moc żarówek warto zwiększyć, natomiast w przestronnych pomieszczeniach z jasnymi ścianami i bez przytłaczających detali najlepiej wykorzystać żarówki o mniejszej mocy.

wisząca lampa w łazience, lampa wisząca do łazienki, łazienka z lampą sufitową
Laufen Kartell Lampa łazienkowa wisząca

Jaka barwa światła do łazienki?

Wybór odpowiedniej temperatury barwowej także będzie wpływał na codzienny komfort użytkowania. W tej kategorii rozróżniamy trzy terminy – światło ciepłe, neutralne oraz chłodne. Do tego trio warto też dodać światło naturalne, które z oczywistych względów jest najlepsze dla człowieka. Niestety w większości standardowych łazienek jest ono jedynie marzeniem. Deficyt naturalnych promieni najlepiej zastąpi światło ciepłe, dając efekt przytulności i kameralności. Żarówki o takiej barwie zbudują atmosferę odprężenia i sprawdzą się jako światło główne lub dekoracyjne (umieszczone nad wanną czy pod prysznicem). Ciepłe barwy oświetlenia nie zdają jednak egzaminu w obszarze nad lustrem. Są one lekko żółte, więc tym samym zaburzają postrzeganie odcieni, co istotne zwłaszcza podczas makijażu – make-up w świetle ciepłym może okazać się zbyt „ciężki”.

Chłodne światło także nie jest dobrym wyborem w strefie z lustrem. Mimo że temperatura światła oscylująca w granicach powyżej 5500 K sprzyja precyzyjnym czynnościom, to jest niekorzystna dla kobiet wykonujących przy nim makijaż. Twarz wydaje się wówczas blada i pozbawiona wigoru, przez co efekt makijażu może być załamany. Najlepsze w tym newralgicznym miejscu jest światło neutralne (pomiędzy 4000 a 5000 K).

Podczas doboru oświetlenia lustra, warto też zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw, czyli CRI. Dla jak najlepszych rezultatów i możliwości dostrzeżenia wszelkich niuansów podczas makijażu czy golenia CRI powinien wynosić minimum 80%.

Jaka barwa światła do łazienki?

 • Światło główne oraz dekoracyjne może mieć ciepłą lub nieco chłodniejszą barwę, pomiędzy 3500 a 4000 K.
 • Jakie światło do makijażu? Oświetlenie przy lustrze powinno mieć neutralną temperaturę pomiędzy 4000 a 5000 K.
 • Wskaźnik oddawania barw (CRI) w przestrzeni nad lustrem powinien wynosić minimum 80%.
lustro led, oświetlenie led w lustrze, łazienka z lustrem led
Duravit Cape Cod Lustro łazienkowe z obwodowym oświetleniem LED

O czym pamiętać, wybierając lampy do łazienki?

Wybierając lampy do łazienki, warto nie tyle optymalnie rozplanować ich rozmieszczenie, czy dobrać moc i temperaturę barwową. Istotną kwestią będzie też przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanych ze specyficznymi warunkami panującymi w pomieszczeniu. Łazienka to miejsce narażone na wilgoć i częsty kontakt z wodą, a wszelkie zachlapania mogą rodzić ryzyko zagrożenia życia czy zniszczenia instalacji, dlatego we wnętrzu tego typu należy całkowicie zrezygnować z lamp stojących oraz stołowych, a także sięgnąć po oprawy o odpowiedniej szczelności, określanej symbolem IP.

W obszarze nad i obok kabiny prysznicowej, wanny czy umywalki, minimalny stopień szczelności powinien wynosić 44. Dobierzmy więc tam żarówki opisane symbolem IP 44. To hermetycznie zabudowane rozwiązania, którym nie są straszne krople wody. Inny stopień może wyróżniać żarówki oddalone od strefy z sanitariatami, gdzie ryzyko zachlapania jest małe. Wówczas egzamin zdadzą np. produkty z IP 21.

Jakie oświetlenie do łazienki będzie najlepsze?

 • Wybierając oświetlenie łazienkowe, warto (poza jego barwą oraz mocą) zwrócić uwagę na bezpieczeństwo.
 • Najlepiej sięgać po oprawy o odpowiedniej szczelności, określane symbolem IP.
 • W strefach narażonych na wilgoć (np. obok wanny czy umywalki) egzamin zdadzą oprawy o IP 44.
kinkiet w łazience, czarny kinkiet do łazienki, lampa nad lustro
Art Ceram Versailles Czarny kinkiet nad umywalkę

Jakie oświetlenie do łazienki – LED czy halogen?

Wybór pomiędzy oświetleniem LED a halogenowym to jedna z podstawowych decyzji, z jaką zmierzają się urządzający. Na co się zdecydować? Zacznijmy od halogenów. Generują one dużo światła o stałej barwie (nawet do 70% więcej niż klasyczna żarówka), przez co pozwalają na optymalne doświetlenie wnętrza. Doskonale radzą sobie jako oświetlenie główne (sufitowe). Nie warto jednak ich lokować w strefach funkcyjnych, np. obok lustra, gdyż będą powodować powstawanie cieni. Propozycje te podzielone są na dwa typy. Pierwszy z nich obejmuje żarówki halogenowe wysokonapięciowe, które nie potrzebują już żadnych dodatkowych transformatorów. Drugi typ wymaga ich instalacji. Mowa o halogenach niskonapięciowych zasilanych napięciem 6, 12 lub 24 V, przy czym te o mocy 12 V polecane są do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Będą więc idealne do łazienki, zwłaszcza jeśli sięgniemy po propozycje o kącie padania 60 stopni.

Co z popularnymi LED-ami? To energooszczędne i trwałe propozycje, które mogą świecić nawet do kilkudziesięciu lat. Zużywają do 50 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki, przez co znacząco wpływają na generowanie oszczędności. Tego typu oświetlenie daje także znacznie więcej możliwości stylistycznych, ponieważ dostępne jest w formie estetycznych listw LED, które mogą umiejętnie podświetlać wybrane części pomieszczenia. Oświetlenie LED sprawdzi się więc nie tylko jako oświetlenie główne, lecz także dekoracyjne, np. w strefie z wanną, obok lustra czy nad półką z kosmetykami.

lustro led do łazienki, podświetlenie lustra w łazience, łazienka ze świecącym lustrem
Duravit XViu Lustro oraz wanna wolnostojąca

Ile lumenów do łazienki?

Jeśli wybieramy oświetlenie LED, warto wiedzieć, ile lumenów wystarczy, by doświetlić powierzchnię. Lumeny to bowiem jednostka strumienia świetlnego określająca ilość emitowanego światła. Żeby precyzyjne określić tę wartość, producenci oświetlenia LED często na opakowaniach produktów podają przybliżone wartości mocy równej klasycznej żarówce, np. 15 W zastąpi 136 lm, a 60 W – 806 lm. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest dobrać idealną ilość lumenów. Przyjęło się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni, powinno przypadać około 200 lumenów. To wartość umowna, którą można zwiększyć np. wtedy gdy łazienka pozbawiona jest okna albo pokryta jest ciemnymi kolorami.

Ile lumenów do łazienki?

 • Minimalny strumień świetlny przypadający na każdy m2 to 200 lm.
 • Równowartość klasycznej żarówki o mocy 15 V to 136 lm.
 • Jeśli łazienka pozbawiona jest okna lub pomalowano ją na ciemne kolory, warto zwiększyć wartość lumenów.
ścienna lampa w łazience, kinkiet w łazience, mleczna lampa w łazience
Catalano Canova Lampa ścienna

Czy żyrandol w łazience to dobry pomysł?

Montaż żyrandola wydaje się niezbyt dobrem pomysłem na oświetlenie łazienki, zwłaszcza tej małej i ciasnej. Sufit z ozdobną lampą z olbrzymim kloszem zdecydowanie nie sprawdzi się na niewielkim metrażu, ponieważ „zabierze” cenną przestrzeń, a tym samym spotęguje efekt przytłoczenia i ograniczy swobodę ruchów. W lokum tego typu zamiast efektownych opraw świetlnych lepiej postawić na minimalistyczne plafony, punkty ledowe lub halogenowe czy natynkowe oprawy.

Żyrandol w łazience zda egzamin w dużych pokojach kąpielowych. Pasuje do aranżacji urządzonych w stylu glamour, rustykalnym, nowoczesnym, klasycznym lub angielskim. Bogato zdobione i obszerne oprawy złożone z wielu punktów świetlnych nie dość, że dobrze doświetlą pomieszczenie, to dodatkowo spotęgują wrażenie elegancji. Mimo że to rodzaj lampy wiszącej, która optycznie obniża pokój, to w przypadku przestronnego wnętrza zdecydowanie można sobie na to pozwolić.

łazienka z lampą wiszącą, łazienka z żyrandolem, jaki żyrandol do łazienki
Żyrandol sprawdzi się w przestronnej, wysokiej łazience

Jakie oświetlenie do łazienki nad lustro?

Jakie oświetlenie nad umywalką i lustrem będzie najlepsze? To światło boczne, funkcyjne, którego zadaniem jest optymalne doświetlenie twarzy, więc oprócz opisywanych wyżej parametrów, takich jak temperatura barwowa czy współczynnik CRI, warto rozplanować je tak, aby strumień padał bezpośrednio na osobę stojącą przed zwierciadłem. Najlepiej zdecydować się na montaż dwóch symetrycznych opraw po bokach (np. kinkietów) lub pojedynczych listw nad górną krawędzią lustra (np. ledowe świetlówki liniowe lub podłużny kinkiet łazienkowy). Zamiast osobno montowanych alternatyw, dobrze też zainstalować lustro z oświetleniem. Takie zintegrowane propozycje znakomicie sprawdzą się w niewielkiej łazience, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Lampa nad lustrem powinna być umieszczona nieco powyżej linii wzroku – z reguły wysokość ta wynosi około 170 cm od podłogi. Dzięki temu strumień światła nie razi w oczy oraz nie utrudnia pielęgnacyjnych i higienicznych rytuałów.

Oświetlenie lustra łazienkowego – porady:

 • Lampy nad lustrem powinny znajdować się powyżej linii wzroku, około 170 cm od podłogi.
 • Aby optymalnie oświetlić osobę stojącą przed lustrem, warto zamontować dwa kinkiety symetrycznie po bokach lustra.
 • Alternatywą dla dwóch punktów jest jeden długi punkt świetlny ulokowany nad górną krawędzią lustra.
 • Funkcjonalnym rozwiązaniem okazuje się również lustro ze zintegrowanym oświetleniem.
 • Światło nad lustrem powinno mieć neutralną barwę zbliżoną do dziennej (od 4000 do 5000 K).
 • Poza temperaturą barwową ważny jest również współczynnik oddawania barw. Dla uzyskania naturalnych efektów CRI powinien wynosić minimum 80.
oświetlenie lustra w łazience, jak oświetlić lustro, światło przy lustrze w łazience
Hansgrohe Axor Starck Lampa ścienna nad lustro oraz sedes stojący

Jakie oświetlenie nad wanną?

Czy w strefie z wanną konieczne jest w ogóle oświetlenie? Tak! W tym obszarze sprawdzi się oświetlenie dekoracyjne, które wykreuje atmosferę sprzyjającą odprężeniu pod pierzynką piany. Warto jednak pamiętać, aby zainstalować je w ten sposób, by nie oślepiało osoby biorącej kąpiel. Przykładem dobrych rozwiązań są kinkiety boczne, oświetlenie punktowe (ledowe lub halogenowe) montowane w suficie podwieszanym, taśmy LED umieszczone w obudowie wanny czy modne lampy wiszące. Ciekawym sposobem jest również wykorzystanie chromoterapii, która łączy przyjemne z pożytecznym. Wiązki światła docierające od wnętrza wanny nie dość, że podświetlą taflę wody, potęgując doznania estetyczne, to też zadziałają na ciało oraz umysł. Odpowiednie kolory będą relaksować, koić, rozluźniać czy motywować do działania. W ofertach wielu producentów coraz częściej dostępne są tego typu alternatywy.

Jak oświetlić wannę?

 • Za pomocą kinkietów bocznych lokowanych nad wanną.
 • Za pomocą oświetlenia LED lub halogenowego montowanego w suficie podwieszanym.
 • Za pomocą taśm LED umieszczonych w obudowie wanny.
 • Za pomocą lampy wiszącej.
 • Wybierając wanny z chromoterapią.
oświetlenie wanny, jak oświetlić wannę, oświetlenie nad wannę
Parawan nawannowy Radaway Euphoria PND na wannie oświetlonej LED na ścianie

lampa ścienna do łazienki, doświetlenie lustra w łazience, nowoczesne oświetlenie łazienki
Keuco Elegance Lampa do wykorzystania na ścianie lub jako doświetlenie lustra

Oświetlenie prysznica? Dlaczego nie!

Kabina prysznicowa także może być oświetlona, co nie tylko zaakcentuje jej obecność, ale spotęguje przyjemność kąpieli. W tym celu można wykorzystać oprawy typu oczko ulokowane nad natryskiem, wodoodporne taśmy LED (biegnące wzdłuż ścian, montowane we wnęce lub nad półkami) albo oświetlenie dekoracyjne przy podłodze. Podobnie jak przy wannie czy umywalce należy jednak pamiętać o zainstalowaniu opraw o odpowiedniej szczelności.

Ułatwieniem zadania mogą być deszczownice z wbudowanym oświetleniem. Takie modele, nie dość, że zachwycają stylistycznie, to również ograniczają konieczność montażu dodatkowych opraw w strefie mycia. Wyróżniają je optymalna szczelność i doskonałe parametry techniczne, więc woda i para wodna nie są im straszne!

Jak doświetlić prysznic?

 • Za pomocą opraw typu oczko nad kabiną.
 • Za pomocą wodoodpornych taśm LED (można je montować wzdłuż ścian lub akcentować określone obszary kąpieli, np. półki czy wnęki).
 • Za pomocą punktów świetlnych przy podłodze.
deszczownica led, oświetlenie prysznica, jak podświetlić kabinę prysznicową
Zucchetti Shower Plus Deszczownica z podświetleniem LED

Jakie lampy do łazienki?

Jak oświetlić łazienkę? Pisaliśmy już o kinkietach i stylowych żyrandolach. Pierwsze znakomicie odnajdą się w przestrzeni nad lustrem, ulokowane symetrycznie po bokach. Drugie będą idealnym sposobem na podkreślenie eleganckiego charakteru obszernego pokoju kąpielowego. Popularne są też dyskretne listwy LED oraz niewielkie oprawy typu oczko, które akcentują określone obszary łazienki. Jednak na tym nie kończą się możliwości, jakie oferuje branża! Do dyspozycji Klientów jest jeszcze mnóstwo modnych i funkcjonalnych rozwiązań, które nie tylko staną się ozdobą przestrzeni, lecz także poprawią komfort i ułatwią korzystanie. Co więc wybrać, jeśli nie kinkiety, listwy LED czy żyrandol?

Plafon! To nowoczesne, płaskie oprawy do łazienki, które często zastępują tradycyjne żyrandole. Występują w wielu kształtach do wyboru, tworzone są z różnych materiałów (od szkła, po drewno, metal i tworzywa sztuczne), przez co stwarzają wiele możliwości stylizacyjnych. Plafony z reguły montowane są na suficie, zapewniają równomiernie rozproszone światło, nie obniżają wizualnie pomieszczenia i urozmaicają wystrój.

źródła światła w łazience, led w łazience, jakie światło w łazience
Warto wykorzystać w łazience różne formy oświetlenia, aby stworzyć przytulny wystrój wnętrza

jak oświetlić łazienkę, lampa ścienna w łazience, jakie lampy ścienne do łazienki
Aranżacja łazienki z oświetleniem przy lustrze, fot. Radaway

Dostępność

Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki

Ochrona kupujących

Bezpieczeństwo dzięki certyfikatowi SSL

Wysyłka w 24h

Na terenie całej Polski

Nr 1 w Polsce

Sklep z największym wyborem asortymentu

Używamy ciasteczek, aby poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny akceptujesz używanie przez nas ciasteczek. Możesz zarządzać ustawieniami ciasteczek w swojej przeglądarce.
Szukaj
Kategorie
0
Live chat
0
Wycena
0
Koszyk