Łazienka w stylu balijskim – sprawdź, jak przenieść klimat Bali do własnego domu

Kochasz naturę, a soczysta zieleń egzotycznych roślin zawsze wprawia Cię w zdumienie? Uwielbiasz podróże z plecakiem na plecach – najlepiej długie i dalekie? Lubisz kojące barwy ziemi oraz materiały zaczerpnięte wprost z przyrody? A może kochasz luz i wnętrzarską dowolność? Jeśli choć na trzy pytania odpowiedź była twierdząca, uważaj – w stylu Bali zakochasz się po uszy! Wszystkie poniższe inspiracje przeglądasz więc na własną odpowiedzialność. Ta tropikalna destynacja przyciąga miłośników natury, a jej namiastkę coraz częściej można spotkać we wnętrzach.
O czym przeczytasz w artykule?
- Wnętrza w stylu Bali, czyli trochę egzotyki i duchowości
- Kolory łazienki w stylu balijskim
- Styl Bali w łazience a meble
- Jaka wanna do łazienki w stylu balijskim?
- Łazienka Bali a reszta wyposażenia
- Klimat Bali budują dodatki
Wnętrza w stylu Bali, czyli trochę egzotyki i duchowości
Bali to najbardziej popularna indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, która każdego roku przyciąga miliony turystów. Zafascynowani tamtejszą fauną i florą podróżnicy niejednokrotnie zostają w tym magicznym miejscu na zawsze. Inni nieustannie wracają w balijskie regiony, by naładować baterie. Kolejni przenoszą cząstkę balijskiego życia na własne podwórko, urządzając swoje mieszkania w egzotycznym trendzie.
Panujący na Bali klimat mocno wpływa na tamtejszą architekturę i sztukę aranżacji mieszkań. Temperatura, jak i wilgotność powietrza są na wyspie wysokie, a wszechobecna zieleń na tyle zachwycająca, że pomieszczenia są często otwarte. Niech nie zdziwi Cię więc, że kąpiel w balijskiej łazience oznacza prysznic pod gwiazdami, a salonowe okna nie są niczym zakryte. W tym miejscu chce się obcować z naturą na każdym kroku!
Styl Bali łączy egzotykę oraz duchowość, mocno nawiązuje do popularnych już nurtów eko i naturalnego. Ma w sobie też coś z boho. Sama wyspa jest skarbnicą surowców, które warto wykorzystać w aranżacji mieszkania. Słynie z utalentowanych rzemieślników wykonujących urocze rękodzieła, które mogą ozdobić wnętrze. To dlatego mieszkania Bali mają w sobie artystyczną nutę z silnym nakierowaniem na naturalny sznyt.
Jaka więc będzie łazienka w stylu Bali? To jednocześnie łazienka w stylu egzotycznym – swoista domowa dżungla, w której królują prostota i przytulność budowana ciepłymi kolorami ziemi. Urządzając taką przestrzeń, musisz wykreować wakacyjny klimat, a jednocześnie zadbać o stylistyczną harmonię kolorów i kształtów. Najlepszą podpowiedzią podczas urządzania jest… przyroda. Nie znajdziesz w niej surowych kątów prostych, sztucznych materiałów, pstrokatych kolorów. Łazienka Bali to królestwo obłości, wyciszającego klimatu i wizualnej lekkości.
Czym wyróżnia się styl Bali?
- Styl Bali to królestwo natury! Wnętrza wypełniają motywy zaczerpnięte wprost z przyrody.
- Wnętrza Bali słyną z egzotycznego sznytu. Nie brakuje w nich też elementów duchowości, gdyż na Bali to religia wyznacza rytm życia.
- Pomieszczenia, także łazienka w stylu Bali, to połączenie naturalnych nurtów eko i boho.








Kolory łazienki w stylu balijskim
Jeśli chcesz wybrać kolory do łazienki Bali, przyjrzyj się naturze. Pomieszczenie musi oddawać klimat tropikalnej wyspy, więc zrezygnuj ze sztucznych tonacji. Zamiast nich sięgnij po te, które dostrzeżesz w dżungli czy na plaży. W takich pomieszczeniach dominują stłumione odcienie beżu, jasnego brązu, słoneczne żółcie, błękity i turkus, a także wszystkie barwy zieleni – od subtelnej mięty, po wyraziste khaki i głęboki szmaragd. Dobrym pomysłem będą również słomkowy, ochra, biel i neutralna szarość.
Kolory stylu Bali są odpowiedzialne za wykreowanie odprężającej atmosfery, która pozwoli celebrować życie. To odcienie, które kojarzą się z naturą, wyciszają i relaksują. Dobrze współgrają niemal ze wszystkimi motywami oraz doskonale łączą się ze sobą, budując wrażenie wielowymiarowości. Zaaranżowane na tej podstawie łazienka biało-brązowa czy łazienka kamienna będą oazami spokoju.
Łazienka Bali i obowiązkowe materiały
Kluczem do zbudowania idealnego wnętrza w stylu balijskim są materiały. Mieszkańcy wyspy nauczyli się wykorzystywać wszystko, co daje im przyroda, dlatego balijska architektura jest pełna naturalnych elementów – niestety tego trendu nie da się przenieść do naszej łazienki. Wykorzystanie bogactwa przyrody we wnętrzu pełnym wilgoci okaże się mało praktyczne oraz drogie. Można jednak pokusić się o doskonałe imitacje. W ten sposób zachowasz klimat Bali, a jednocześnie nie zafundujesz sobie ogromu technicznych kłopotów i nie nadszarpniesz remontowego budżetu.
Balijska łazienka w stylu naturalnym musi zawierać elementy drewna. Prawdziwe deski mogą jednak zastąpić imitujące je płytki drewnopodobne. Koniecznie wybierz te o ciepłym wybarwieniu, które zbuduje w pomieszczeniu poczucie przytulności. Możesz je też wyłożyć na jednej ścianie czy jej niewielkim fragmencie. Stworzysz wówczas naturalne tło, które będzie uspokajać wzrok.
Do obowiązkowych materiałów w łazience rodem z Bali należy też kamień. Ten naturalny surowiec doskonale prezentuje się w duecie z drewnem lub solo – pamiętaj jednak, że łazienka kamienna wydawać się będzie surowa i zimna, a nie o taki cel chodzi w stylistyce Bali. Chropowate płytki przypominające kamień zestaw z jasnymi akcentami drewna oraz ciepłymi odcieniami beżu i zieleni. To trio zagwarantuje efektowną naturalną kompozycję.
Kamień i drewno to filary stylu Bali, ale oprócz nich we wnętrzach dominują inne surowce. To bambus, rattan, juta, len, trawa morska, ceramika i wiklina. Występują w postaci mebli, dodatków czy przepierzeń oddzielających poszczególne części pomieszczenia.
Jakie materiały będą pasować do łazienki Bali?
- Drewno, drewno i jeszcze raz drewno. To budulec naturalnej kompozycji. Zamiast prawdziwych desek sięgnij po imitacje w postaci płytek. Dzięki temu posadzka czy ściany będą odporne na wilgoć.
- Kamień oraz płytki imitującego jego faktury.
- Wiklina, rattan i bambus – sprawdzą się w formie mebli.
- Trawa morska i ceramika będą idealne jako dodatki.






Styl Bali w łazience a meble
Wszystkie zdjęcia łazienki w stylu balijskim, które dostępne są w Internecie, w magazynach i na portalach wnętrzarskich łączy jedno – ażurowe meble. To znak rozpoznawczy tego nurtu! Nie musisz inwestować w całą zabudowę wykonaną z bambusowych czy rattanowych konstrukcji – wystarczy jeden, ale spektakularny element, np. bambusowa komoda czy witryna, w której schowasz ulubione kosmetyki.
Najważniejszymi cechami mebli w stylu balijskim są wizualna lekkość, ażurowość oraz wygoda. To dlatego salony, jadalnie i sypialnie Bali wypełniają wiklinowe siedziska, komfortowe pufy czy finezyjne stoliki na plecionych nóżkach. W łazience pole do popisu jest nieco ograniczone, z uwagi na specyficzny charakter miejsca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by oprócz wiszącej szafki czy półek, postawić pleciony parawan, a zamiast klasycznego kosza na ubranie sięgnąć po kosz z trawy morskiej.
Jaka wanna do łazienki w stylu balijskim?
Jako że łazienka Bali kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem i przyjemnym klimatem, to myśląc o wyposażeniu strefy kąpieli, pierwsza do głowy przychodzi wanna wolnostojąca. Nic przecież nie gwarantuje takiego odprężenia, jak wylegiwanie się pod kołderką piany – właściwie, pozostając w nurcie Bali, kwiatów. Kąpiel w nawilżających olejkach i płatkach jest jedną ze specjalności tamtejszych obiektów spa, a godzinna przyjemność tego typu kosztuje mniej niż 70 zł.
Żeby więc łazienka w stylu egzotycznym rodem z Bali była czołowym reprezentantem nurtu, postaw na wannę wolnostojącą o opływowym organicznym kształcie. Miękkie kontury nawiązujące do elementów zaczerpniętych wprost z przyrody wprowadzą do wnętrza jeszcze więcej wizualnej miękkości i wzmocnią wrażenie przytulności. Jeśli nie masz na tyle miejsca, zamień wolnostojący model na wariant przyścienny lub wersję do zabudowy. Całość uzupełnij drewnianą półkę nawannową.
Odprężające rytuały w wannie będą trwały o wiele dłużej, jeśli zwrócisz uwagę na materiał, z jakiego wykonany będzie produkt. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się wanny akrylowe oraz wanny ze stali emaliowanej. Akryl będzie dodatkowo lekki, łatwy w montażu i utrzymaniu w czystości. Stal emaliowana to z kolei wysoka odporność na zarysowania oraz działanie detergentów.
Łazienka w stylu Bali – jaka wanna?
- Idealnym rozwiązaniem do łazienki w stylu Bali będzie wanna wolnostojąca.
- Wybierz model o organicznym kształcie. Taki wariant będzie idealnym nawiązaniem do naturalnego rodowodu kierunku.
- Sięgnij po wanny akrylowe lub stalowe. To trwałe materiały, które długo utrzymują temperaturę wody. Dzięki temu kąpiel będzie mogła trwać zdecydowanie dłużej!














Łazienka Bali a reszta wyposażenia
Jeśli nie masz miejsca na wannę, możesz zainwestować w kabinę prysznicową. W takich wnętrzach świetnie zda egzamin otwarty model kabiny walk-in, który pozbawiony jest progu. Jego zaletami są nie tylko bezpieczeństwo i łatwość wchodzenia oraz wychodzenia, lecz także estetyczny potencjał. Kabina nie przytoczy aranżacji i spowoduje, że łazienka w stylu tropikalnym będzie wydawała się na większą.
Pozostałe elementy wyposażenia łazienki powinny być spójne z resztą aranżacji, a że we wnętrzu dominują naturalność i wpływy niemal prosto z przyrody, to sięgnij po opływowe kształty miski WC, umywalki czy bidetu. Organiczne formy staną się wisienką na torcie i zbudują poczcie harmonii. Podobny design powinien wyróżniać wybieraną armaturę. Zamiast geometrycznych i minimalistycznych baterii, zainwestuj w rozwiązania, które wyróżniają opływowa linia i gładkie przejścia.
Wybierając baterie do łazienki Bali, pamiętaj też o tym, co niewidoczne. Chodzi o kwestie ekologii i ograniczenia zużycia wody. Pomocna w tym będzie armatura wyposażona w ekonomiczne perlatory napowietrzające strumień czy miski WC z systemem efektywnego spłukiwania.
O jakim wyposażeniu do łazienki Bali pamiętać?
- Jeśli nie masz miejsca na wannę, dobrym pomysłem będzie kabina walk-in. To model, który zapewni bezpieczeństwo i optycznie otworzy przestrzeń.
- Dopasuj kształt miski WC i umywalki do reszty wyposażenia. W takim wnętrzu powinny przeważać organiczne formy. Ciekawie wyglądać będą umywalki nablatowe stawiane na kamiennym blacie czy owalne wiszące miski WC.
- Baterie umywalkowe, prysznicowe i pozostała armatura także powinny wyróżniać się naturalnym designem. Sięgnij po rozwiązania o miękkich opływowych liniach.
- Pamiętaj, że Bali to nie tylko naturalny design. To też ekologia! Zadbaj o to, by armatura i reszta wyposażenia ograniczały zużycie wody. Wybierz baterie z perlatorem czy miski WC bez kołnierza.







Klimat Bali budują dodatki
Balijskie wnętrza są pełne dodatków, które zapierają dech w piersiach. Część z nich to ręczna robota utalentowanych rzemieślników, a znaczna większość to… rośliny! Łazienka w stylu tropikalnym musi być dżunglą pełną zielonych sadzonek. Wybierz te gatunki, które przetrwają sanitarny mikroklimat. W takich warunkach dobrze będą rozwijać się zamiokulkas, paprocie, a także bluszcze czy palmy. To cieniolubne kwiaty, dla których przeszkodą nie będzie brak okna.
Jakie inne dodatki wybrać? Klimat Bali dopełnią rattanowe koszyczki na kosmetyki, wiklinowe kosze na ubrania, bambusowe dozowniki do mydła, świeczki i kadzidełka, abażury wykonane z plecionki, kamyczki i muszle przywiezione z egzotycznych plaż, dywaniki z miękkiej bawełny oraz mosiężne wazy, figurki Buddy i rzeźby. Ilość dekoracji, które możesz wykorzystać, jest spora, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru, bo łazienka Bali – mimo bogactwa egzotycznych wpływów – jest przestrzenią, w której króluje prostota. To pozostawia przestrzeń do duchowych doświadczeń.






