Co to jest bidet i do czego służy bidet? Łazienka z bidetem – wszystko, co musisz wiedzieć, a nie znajdziesz w Wikipedii!

(21 głosów)
 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Duravit Vero
Na zdjęciu: ceramika Duravit Vero

Urządzanie łazienki wiąże się z wieloma dylematami. W obliczu tego wyzwania często musimy pójść na aranżacyjne kompromisy. Najczęstszym z nich jest rezygnacja z bidetu. Z kolei u naszych południowych sąsiadów – we Włoszech czy Hiszpanii – bidet jest obowiązkowym elementem codzienności, spotkamy go niemal we wszystkich gospodarstwach. Jak zatem poradzić sobie z architektonicznymi problemami i sprawić, by łazienka z bidetem była estetyczna i funkcjonalna? Oto krótki poradnik o roli bidetu w naszych domach. 

 

Bidet i jego historia

Bidety pojawiły się w Europie w XVII wieku we Francji. Początkowo były elementem wyposażenia luksusowych przestrzeni, zwłaszcza sypialni. Karl Marx, wielki ekonomista i filozof, przedstawiciel świata arystokracji, zwykł używać ich do mycia brody, a inni członkowie wysokich klas społecznych obmywali w nich swoje długie wąsy. Dopiero w erze victoriańskiej bidety zyskały obecną funkcję i z komfortowej alkowy przeniosły się do łazienki. Bidety zazwyczaj produkowane są z ceramiki, uznawanej za materiał wysoce wytrzymały i odporny na uderzenia oraz zarysowania. Ich coraz większa popularność sprawiła, że producenci prześcigają się w nadawaniu plastycznej masie oryginalnych form, dzięki czemu bidet wraz z miską ustępową tworzą ciekawy, sanitarny duet.

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Duravit D-Code
Na zdjęciu: ceramika Duravit D-Code
 

Co to jest bidet i do czego służy?

Na pierwszy rzut oka bidet przypomina standardową miskę WC czy umywalkę, więc nasuwa się pytanie: po co go instalować? Powodów jest wiele! Bidet przede wszystkim służy do podmywania się po skorzystaniu z toalety i nie tylko. Może też być wykorzystywany w trakcie dnia w celach odświeżenia, gdy nie mamy czasu na szybki prysznic. Rozwiązanie okazuje się również doskonałą propozycją dla starszych, ograniczonych ruchowo osób, kobiet w ciąży czy ludzi borykających się z różnorakimi stanami zapalnymi miejsc intymnych, dla których zachowanie maksymalnej czystości, bez konieczności zażywania kilku kąpieli dziennie, jest kwestią podnoszącą jakość życia.To gwarancja komfortu i higieny na co dzień. 

 
Bidet Stojący Duravit 1930 bidet Retro
Na zdjęciu: bidet retro Duravit 1930
 

Jak korzystać z bidetu? 

Bidet nazywany był niegdyś kucykiem, co wiązało się z pozycją jaką należy przyjąć by z niego korzystać. Można na nim usiąść zarówno przodem, jak i tyłem do baterii bidetowej, jednak pierwszy wariant uznawany jest za bardziej komfortowy – pozwala na swobodną regulację strumienia i temperatury wody, łatwy dostęp do baterii, a co za tym idzie – umożliwia dokładne podmycie. 

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Catalano Sfera
Na zdjęciu: bidet Catalano Sfera
 

Jaka powinna być odległość między bidetem a WC?

Z uwagi na to, jaką pozycję przyjmujemy podczas korzystania z bidetu ważne jest zachowanie określonych odległości od pozostałych sanitariatów. Optymalne rozmieszczenie poszczególnych rozwiązań wpływa nie tyle na komfortową eksploatację, ile ograniczy łazienkową gimnastykę. Z przyczyn praktycznych zaleca się, aby bidet montować w odległości około 30 cm od miski WC. Taką samą odległość zachowajmy, jeśli bidet będzie zlokalizowany przy umywalce lub innych sanitariatach. Jeśli instalujemy go w pobliżu ściany umieśćmy go około 30-40 cm od niej. A ile miejsca przed bidetem? Projektanci zalecają, by było to minimum 60 cm

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Kerasan Retro
Na zdjęciu: bidet retro Kerasan Retro
 


Odległości w skrócie:

 
 • Bidet – odległość od ściany: 30-40 cm
 • Ile miejsca przed bidetem: 60 cm
 • Odległość między bidetem a WC: 30 cm
 • Bidet na jakiej wysokości: poleca się montować go na równi z krawędzią toalety tj. około 40 cm od podłogi, a w przypadku osób niepełnosprawnych 45-50 cm
 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet V&B Memento
Na zdjęciu: bidet Villeroy&Boch Memento
      

Bidet wiszący czy bidet stojący? Łazienka z bidetem – zasady urządzania

Zarówno bidet wiszący, jak i stojący powinny być spójne wzorniczo z wybraną ceramiką, dlatego najlepiej jest sięgnąć po tę samą linię stylistyczną producenta. Zyskamy wówczas pewność, że modele nie będą różniły się wielkością, odcieniem (bieli lub innego koloru) czy wzorem. Do wyboru mamy bidety wiszące oraz bidety stojące, a także bidety kompaktowe (dedykowane do małej łazienki). Pierwsze są najczęściej wybierane – całkowite odkrycie podłogi pozwala optycznie powiększyć wnętrze, a także jest bardziej praktyczne ponieważ ułatwia utrzymanie czystości, nie tworząc trudnodostępnych miejsc. Do ich montażu wymagany jest jednak stelaż podtynkowy, który stanowi koszt dodatkowy. Bidet wiszący idealnie wpisuje się zarówno w stylistykę nowoczesną, jak i skandynawską oraz industrialną. Bidet stojący to z kolei rozwiązanie doskonałe do łazienki retro oraz klasycznej. Z uwagi na nieco większy rozmiar zaleca się jego montaż w przestronniejszych wnętrzach. 

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Duravit Starck
Na zdjęciu: bidet stojący Duravit Starck 1
  
  
Warto pamiętać o tym, by w pobliżu bidetu zamontować półkę, na której umieścimy kosmetyki do higieny intymnej czy mydło, a w celu maksymalnej wygody zalecamy instalację deski bidetowej. 

 

Co to jest bidetta? Bidet czy bidetta?

Jeśli mały metraż ogranicza nas zupełnie i musimy całkowicie zrezygnować z montażu bidetu, weźmy pod uwagę baterie z rączką typu bidetta. Popularna bidetka, to nic innego jak element baterii z osobnym natryskiem, który dzięki elastycznemu wężowi pozwala skorzystać z odświeżającego strumienia, siedząc na misce ustępowej. Bidetta może być wykorzystana do wielu innych czynności – łatwiej napełnimy wodą wysoki wazon, opłuczemy zabłocone buty czy szybko usuniemy plamy na podłodze lub wyczyścimy miskę WC. W sklepach możemy znaleźć kilka wariantrów rozwiązania – m.in. bidetkę z baterią umywalkową przeznaczoną do toalety WC czy bidetkę ścienną do WC i do bidetu bez otworu.

 
Bidetta, bidet – wyposazenie łazienki, co to jest boidet, co to jest bidetta?
Na zdjęciu: miska WC Laufen Alessi OneAlternatywą dla bidetki oraz bidetu są innowacyjne deski myjące oraz toalety myjące. (np. Duravit SensoWash. Zajrzyjcie też do naszego rankingu desek i toalet myjących: Toaleta myjąca – TOP 6 najlepszych propzycji. Zobacz nasz ranking, opinie, cena!)


 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – toaleta myjąca Duravit SensoWash
Na zdjęciu: deska myjąca Duravit SensoWash
    
   

Jak zamontować bidet podwieszany, a jak stojący?

Montaż bidetu, z uwagi na wiele podobieństw do toalety, nie różni się znacząco od instalacji miski WC bez kołnierza. Ze względów praktycznych lokujmy te dwa sanitariaty w bliskim sąsiedztwie, z zachowaniem około 30 cm odległości. Jeśli natomiast urządzamy gorzej ustawną przestrzeń, gdzie występują skosy, albo zwyczajnie nie posiadamy miejsca obok muszli klozetowej możemy je ulokować chociażby naprzeciwko siebie. Do poprawnego działania bidetu niezbędne będą doprowadzanie instalacji z ciepłą i zimną wodą do miejsca montażu bidetu, wykonanie odpowiedniego podejścia kanalizacyjnego, instalacja syfonu dobranego w zależności od tego, czy montujemy bidet wiszący, czy bidet stojący, a także bateria bidetowa lub bidetka.

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Oras IL Bagno Alessi One
Na zdjęciu: bidet Laufen IL Bagno Alessi One


Bidet stojący przykręcamy bezpośrednio do podłoża lub ściany. W tym celu wykorzystuje się specjalne śruby mocujące. Bidet podwieszany możemy zainstalować na dwa sposoby. Pierwszy także polega na przymocowaniu go bezpośrednio do ściany (musimy mieć jednak pewność, że ściana jest solidna i trwała). Druga metoda – najczęściej zalecana i bezpieczna – polega na wykorzystaniu stelaża podtynkowego, który nastepnie obudowujemy np. płytkami. Jeśli nie jesteśmy znawcami tematu, lepiej zlećmy to zadanie profesjonaliście.
  
  

Krótkie podsumowanie treści:

 
 • Co to jest bidet? To urządzenie sanitarne służące do celów higienicznych – podmywania się po skorzystaniu z toalety, odświeżania,
 • Pierwsze bidety pojawiły się w XVII wieku i były wyposażeniem... sypialni! 
 • Z bidetu korzystamy na siedząco, ustawieni przodem (lub tyłem) do baterii bidetowej,
 • Odległość między bidetem a miską WC powinna wynosić 30 cm,
 • Przed bidetem powinniśmy zapewnić około 60 cm wolnej przestrzeni,
 • Wyrózniamy bidety stojące oraz bidety wiszące,
 • W małej łazience warto wykorzystać bidety kompaktowe o mniejszej głębokości,
 • Jeśli nie mamy miejsca na bidet, możemy zamontować bidetkę obok miski WC (bateria z rączką typu Bidetta),
 • Montaż bidetu musi uwzględniać: doprowadzanie instalacji zimnej i ciepłej wody , wykonanie odpowiedniego podejścia kanalizacyjnego, instalację syfonu dobranego w zależności od tego, czy montujemy bidet wiszący, czy bidet stojący, a także montaż baterii bidetowej lub bidetki.
 

Bidet – jaki najlepszy? Nasze propozycje:


Bidet w łazience nowoczesnej – bidet nowoczesny:
    • Bidet podwieszany Duravit ME by Starck,
    • Bidet wiszący Duravit Happy D.2,
    • Bidet stojący Catalano Zero.

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Duravit Happy D.2
Na zdjęciu: bidet Duravit Happy D.2
 

Bidet w łazience retro – bidet retro:
    • Bidet stojący Kerasan Retro,
    • Bidet stojący Duravit 1930,
    • Bidet stojący Globo Paestum.

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Duravit 1930
Na zdjęciu: bidet Duravit 1930
 

Bidet w łazience klasycznej – bidet klasyczny:
    • Bidet wiszący Duravit Darling,
    • Bidet podwieszany Opoczno Metropolitan,
    • Bidet stojący Villeroy&Boch Subway 2.0.

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Opoczno Metropolitan
Na zdjęciu: bidet Opoczno Metropolitan
 

Bidet w łazience industrialnej, minimalistycznej:
    • Bidet wiszący ArtCeram Jazz,
    • Bidet stojący Duravit 2nd Floor,
    • Bidet stojący Duravit Vero Air.

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet Duravit Vero
Na zdjęciu: bidet Duravit Vero Air
 

Bidet w małej łazience (bidety kompaktowe):
    • Bidet kompaktowy ME by Starck 37x48 cm,
    • Bidet wiszący Duravit Starck 3 36x47,5cm,
    • Bidet Compact V&B Subway 2.0 35,5x48 cm.

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bidet kompaktowy Duravit Starck 3
Na zdjęciu: bidet krótki Duravit Starck 3
 

Ciekawe baterie bidetowe i bidetki:
    • Bateria umywalkowa z rączką Bidetta Oras  IL Bagno Alessi One,
    • Bateria bidetowa podtynkowa Kohlman Excelent,
    • Bateria bidetowa Hansgrohe Talis S.
    Więcej propozycji znajdziecie we wpisie: TOP

 
Bidet – co to jest? Łazienka z bidetem – pomysły, bidet podwieszany, bidet stojący Lazienkarium – bateria podtynkowa Tres Max-Tres
Na zdjęciu: bateria bidetowa podtynkowa Tres Max-Tres


 

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia