Na co zwrócić uwagę, kupując baterie termostatyczne? O tych 8 elementach musisz pamiętać!

(1 głos)
bateria z termostatem, bateria prysznicowa z termostatem, prysznic z termostatem
Hansgrohe ShowerSelect Bateria z termostatem

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis „Bateria termostatyczna – jak działa, ile kosztuje i jakie ma zalety”. Jest to kompendium wiedzy, w którym znajdziesz odpowiedź na pytania dotyczące działania armatury z termostatem, jej cen oraz zalet. Tym razem mamy coś dla tych, którzy stoją przed zakupem baterii tego typu! Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając baterie termostatyczne.

Bateria termostatyczna sposobem na bezpieczną kąpiel

Baterie z termostatem stały się coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym w przestrzeniach łazienki – zwłaszcza w strefie natrysku. Taka armatura pozwala na precyzyjne ustawienie temperatury strumienia i bezpieczną kąpiel. Woda, niezależnie od skoków ciśnienia w instalacji (a te często zdarzają się np. wtedy gdy domownicy korzystają w tym samym czasie z pralki czy toalety oraz prysznica), ma tę samą wartość, co eliminuje możliwość oparzenia. Taki system ogranicza też konieczność regulacji parametrów wypływu – idealna temperatura strumienia osiągnięta jest bez wysiłku, manewrowania kurkami i co najważniejsze bez marnotrawstwa!

O zaletach baterii termostatycznych przeczytacie w naszym wpisie „Bateria termostatyczna – jak działa, ile kosztuje i jakie ma zalety”. Możecie też sprawdzić, jakie wady ma armatura tego typu: „Bateria z termostatem: jakie minusy? 5 wad baterii termostatycznych”. Jedno jest jednak pewne: to armatura, którą warto wybrać do swojej łazienki. Pytanie tylko, na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

nowoczesna bateria termostatyczna, kabina z termostatem, termostat w prysznicu
Kabina prysznicowa Radaway Euphoria walk-in VI z baterią termostatyczną

hansgrohe crometta termostatyczna, hansgrohe bateria termostatyczna, hansgrohe crometta zestaw termostatyczny
Zestaw prysznicowy termostatyczny Hansgrohe Crometta

deante baterie termostatyczne, baterie termostatyczne deante, bateria deante termostatyczna
Deante Multibox Bateria termostatyczna prysznicowa

kludi freshline termostatyczna, kludi freshline bateria termostatyczna
Kludi Freshline Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną

Marka wiele Ci powie

W przypadku baterii tego typu marka jest istotna, bo wiąże się z jakością, a ta z kolei przekłada się na dłuższą żywotność produktu i brak problemów podczas eksploatacji. Wybór dobrego producenta będzie oznaczał większą satysfakcję, która często ma przełożenie na dłuższą gwarancję czy dostępność części zamiennych bądź usług serwisowych. Dzięki temu naprawa jakichkolwiek awarii przebiegnie znacznie sprawniej i bez niepotrzebnych nerwów. W jakie rozwiązania inwestować? Polecamy baterie Oras, Duravit, Kludi, Zucchetti, Axor czy Hansgrohe.

kludi bateria termostatyczna, kludi objekta termostatyczna, kludi bateria wannowa termostatyczna
Kludi Objekta Bateria termostatyczna wannowa

zucchetti bateria termostatyczna, bateria termostatyczna zucchetti, bateria termostatyczna zucchetti pan
Zucchetti Pan Bateria termostatyczna prysznicowa

bateria termostatyczna duravit, bateria wannowa termostatyczna duravit, duravit baterie termostatyczne
Duravit C.1 Bateria z termostatem

axor showersolutions termostatyczna, axor baterie termostatyczne, bateria termostatyczna prysznicowa axor
Axor ShowerSolutions Bateria prysznicowa z termostatem

oras bateria termostatyczna, bateria termostatyczna oras, oras baterie termostatyczne
Oras Thermo Cool Bateria termostatyczna natynkowa

Co jeszcze sprawdzić przed zakupem?

Wybierając baterie termostatyczne, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii technicznych, które będą miały wpływ na wygodę późniejszej eksploatacji. Jedną z nich jest sposób przełączania rodzaju strumienia (dotyczy to baterii wannowych, a także baterii natryskowych wyposażonych w deszczownicę). Do wyboru masz dwie opcje; albo automatyczny przełącznik ciśnieniowy (który trzeba pociągnąć lub nacisnąć), albo pokrętło regulacji strumienia. Który wybrać? Wszystko zależy od preferencji użytkowników. Każda z opcji zapewnia jednak taki sam poziom komfortu i nie utrudnia użytkowania.

złota bateria termostatyczna, bateria termostatyczna do łazienki, deszczownica termostatyczna
Axor Citterio E Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną

Istotnym elementem, jeśli chodzi o wybór armatury, jest także określenie czasu reakcji głowicy termostatycznej. Jeśli wynosi on powyżej 2 sekundy, niestety może okazać się, że skoki ciśnienia będą bolesne w skutkach dla osób biorących kąpiel. Zdecydowanie lepiej więc wybrać baterie, których czas reakcji wynosi maksymalnie do 2 sekund. Dzięki temu nie odczujesz różnic na… własnej skórze!

zucchetti bateria z termostatem, zucchetti baterie z termostatem, termostat w bateriach zucchetti
Zucchetti Savoir Bateria termostatyczna

W przypadku baterii termostatycznych istnieją także dodatkowe elementy, które mogą potęgować wygodę korzystania. Mowa m.in. o sitku wychwytującym zanieczyszczenia (co ograniczy ilość możliwych usterek głowicy), a także przyciskach ekonomicznych, które oszczędzają wodę oraz energię nawet do 60%! Te dodatkowe funkcje, w zależności od oferty producentów, mają swoje nazwy własne – np. Oras EcoFlow w bateriach Oras.

ors nova bateria termostatyczna, zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną, zestaw prysznicowy termostatyczny
Oras Nova Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną

Dla pełnej ochrony warto też zwrócić uwagę, czy wybrana bateria termostatyczna do kabiny prysznicowej posiada nienagrzewający się korpus i blokadę wypływu zbyt gorącej wody. Dzięki temu całkowicie wyeliminujesz możliwość oparzenia, a strefa natrysku będzie bezpiecznym miejscem – to istotne zwłaszcza wtedy, gdy z łazienki korzystają osoby starsze lub dzieci.

wanna z baterią termostatyczną, bateria termostatyczna do wanny, baterie wannowe z termostatem
Wanna z baterią termostatyczną wyposażona w parawan Radaway Arta QL PNJ

Bezpieczeństwo higieniczne zapewni z kolei zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Takie baterie będą zapobiegać cofaniu się wody do instalacji, a to tym samym wyeliminuje możliwość namnażania się bakterii i groźnych dla człowieka mikroorganizmów.

duravit bateria wannowa termostatyczna, duravit bateria termostatyczna, duravit z termostatem
Duravit C.1 Bateria termostatyczna wannowa

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia