Bateria termostatyczna – jak działa, ile kosztuje i jakie ma zalety?

(12 głosów)
axor citterio m bateria z termostatem, axor citterio m kran z termostatem, axor citterio m kran termostatyczny
Axor Citterio M Bateria termostatyczna

Baterie termostatyczne to produkty, które ułatwiają codzienność, a przy tym pozwalają na oszczędności. Mimo że asortyment tego typu jest droższy (zwłaszcza jeśli chodzi o baterie podtynkowe prysznicowe renomowanych producentów) to oferuje znacznie więcej plusów, a do ich instalacji przekonuje się coraz większa grupa Klientów. Jeśli więc urządzasz łazienkę czy kuchnię, sprawdź co zagwarantuje Ci bateria termostatyczna. Być może to właśnie ona jest ratunkiem na Twoje dotychczasowe problemy?

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest bateria termostatyczna?

Bateria termostatyczna to coś więcej niż zwykła bateria. Choć nie jest innowacją, bo istnieje na rynku już wiele lat, to wyróżnia się funkcjonalnością i jest zdecydowanym krokiem w przód, jeśli chodzi o użytkowanie łazienki czy kuchni. Od klasycznych wariantów armatury odbiega już samym wyglądem, bo jej charakterystycznym elementem są dwa pokrętła lub przyciski (jeden do regulacji ciśnienia wody, drugi do ustawiania pożądanej temperatury, z niebieskimi i czerwonymi oznaczeniami). Wewnątrz rozwiązania, w korpusie, znajduje się termostat, którego zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury wody wypływającej z wylewki, słuchawki lub deszczownicy. Można ją ustawić z dokładnością aż do 1°C w zakresie od 15 do 60°C. Armatura zapamiętuje te ustawienia i za każdy razem po odkręceniu strumienia Użytkownik natychmiast otrzymuje wodę o wymaganej temperaturze.

Po co właściwie ten stabilny strumień o stałej temperaturze? Przede wszystkim dla wygody i bezpieczeństwa (o czym przeczytasz poniżej). Ten typ armatury sprawdzi się w szczególności, gdy w Twojej instalacji występują nagłe i częste zmiany ciśnienia oraz temperatury czy nieprawidłowości w pracy źródła ciepła. Z takimi sytuacjami z reguły zderzamy się, gdy woda pobierana jest z wielu punktów w tym samym czasie. Dzięki elementowi termostatycznemu jakiekolwiek wahania nie mają miejsca.

Co to jest bateria termostatyczna?

 • To rodzaj armatury sanitarnej wyposażonej w termostat odpowiadający za stałą wartość temperatury wody wypływającej z wylewki lub deszczownicy.
 • Ważnymi elementami baterii termostatycznej są głowica termostatyczna i pokrętło regulacji temperatury wody. Pokrętło umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury w zakresie od 15 aż do 60°C, głowica miesza wodę ciepłą i zimną.
 • Baterie termostatyczne sprawdzą się tam, gdzie występują duże skoki i częste zmiany ciśnienia oraz temperatury wody.
baterie termostatyczne duravit, baterie wannowe termostatyczne, bateria z termostatem
Duravit C.1 bateria prysznicowa natynkowa termostatyczna natynkowa do wanny

nowoczesna bateria termostatyczna, termostat pod prysznicem, kran termostatyczny
Hansgrohe Ecostat Select Bateria termostatyczna do prysznica

baterie termostatyczne, kran termostatyczny, kran z termostatem
KFA Moza Bateria prysznicowa termostatyczna

Jak działa bateria prysznicowa termostatyczna?

Działanie baterii termostatycznej polega na mieszaniu strumieni wody ciepłej z zimną, które napływają z dwóch osobnych rur. Za tę regulację odpowiada termostatyczny zawór, na który składają się m.in. tłok, element termostatyczny czy sprężyna powrotna. Gdy temperatura wody wzrasta, tłok przesuwa się, zmniejszając ilość wody gorącej i zwiększając ilość wody zimnej. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund (czasem nawet tylko jedną!) i jest całkowicie nieodczuwalny dla Użytkownika. Ten, zaraz po odkręceniu pokrętła otrzymuje wodę o pożądanej temperaturze.

Jeśli ciśnienie w instalacji ulegnie zmianie, termostat utrzymuje temperaturę na takim samym poziomie. Z kolei w przypadku nagłego odcięcia jednego ze strumieni, bateria automatycznie odcina dopływ wody, zapobiegając oparzeniom lub wypływowi lodowatego strumienia.

Żeby bateria termostatyczna działała bezawaryjnie, konieczny jest jej prawidłowy montaż. Ciepła woda powinna być doprowadzona z lewej strony, a zimna z prawej (więcej o tym przeczytasz w naszym artykule: z której strony ciepła woda). Istotne jest także minimalne i maksymalne ciśnienie wody w posiadanej instalacji – takie informacje znajdują się na karcie produktu każdego z modeli.

Warto wiedzieć, że baterie termostatyczne nie wszędzie celująco zdają egzamin. Armatura nie jest polecana do pomieszczeń wyposażonych w przepływowy podgrzewacz wody.

axor starck organic baterie termostatyczne, baterie termostatyczne axor, baterie łazienkowe z termostatem
Axor Starck Organic Bateria termostatyczna do łazienki

zestaw prysznicowy z termostatem, deszczownica z termostatem, deszczownica z baterią termostatyczną
Zucchetti Pan Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną oraz deszczownica sufitowa

Bateria z termostatem i jej zalety

Precyzyjne ustawienie temperatury wody jest sztuką – sztuką, która wymaga wprawy i cierpliwości, bo niejednokrotnie wszelkiego rodzaju korekty i próby ustawiania pożądanego strumienia trwają w nieskończoność, a wraz z nimi marnowanych jest wiele litrów wody. W przypadku baterii termostatycznej ani jedna kropla nie idzie na zmarnowanie! Strumień zaraz po odkręceniu osiąga wymaganą wartość temperatury. W ten sposób oszczędzasz nie tylko wodę, lecz także energię konieczną do jej podgrzania! Te oszczędności potęguje również przycisk „Eco”, który znajduje się w wielu rozwiązaniach z termostatem. Dzięki niemu objętość strumienia wody jest zmniejszona niekiedy nawet o 50%.

Plusem przemawiającym na korzyść baterii z termostatem jest również bezpieczeństwo, bo nawet gdy parametry przepływu wody ulegną zmianie (np. ciśnienie gwałtownie spadnie albo ktoś włączy pralkę), Ty nie odczujesz żadnej różnicy! Z baterii nie popłynie ani zbyt gorąca woda, która może Cię poparzyć, ani zbyt zimna – tym samym unikniesz nieprzyjemnego orzeźwienia. Większość tego typu rozwiązań wzbogacono o specjalną blokadę ograniczającą przepływ wody powyżej 38° (lub 40°C), a także izolację termiczną, dzięki której korpus baterii się nie nagrzewa. To szczególnie ważne, gdy z łazienki korzystają osoby o ograniczonej sprawności czy dzieci – mogą one bez obaw o poparzenia samodzielnie myć dłonie czy kąpać się.  

Jakie zalety mają baterie termostatyczne?

 • Zapobiegają oparzeniom! Blokada temperatury powyżej 38°C, stała wartość temperatury bez względu na skoki ciśnienia w instalacji czy zaizolowany termicznie korpus chronią przez poparzeniami. Twoje dzieci mogą szaleć pod prysznicem czy samodzielnie myć dłonie.
 • Gwarantują komfort kąpieli! Termostat utrzymuje pożądaną wartość temperatury, więc podczas kąpieli nie musisz już regulować pokręteł. Nie musisz też czekać aż woda będzie wystarczająco ciepła.
 • Zapewniają oszczędności wody i energii. Dzięki temu zmniejszysz koszty eksploatacyjne i wyeliminujesz zjawisko marnotrawienia wody. To obowiązkowy element w ekologicznej łazience.
 • Są idealne pod mały prysznic! Nie ma możliwości, że przez przypadek (którąś z części ciała) zmienisz temperaturę wody.
hansgrohe ecostat select bateria wannowa termostatyczna, hansgrohe ecostat select bateria prysznicowa termostatyczna, hansgrohe ecostat select baterie termostatyczne
Hansgrohe Ecostat Select Bateria termostatyczna wannowo-prysznicowa

bateria termostatyczna czarna, czarna bateria wannowa z termostatem, czarna bateria wannowa termostatyczna
Czarna bateria termostatyczna KFA Moza

Rodzaje baterii termostatycznych

Najbardziej popularną grupą rozwiązań są baterie termostatyczne prysznicowe. Wszystko dlatego, że to właśnie pod prysznicem Użytkownicy najczęściej skarżą się na niestabilny strumień, a długie chwile podczas regulacji temperatury wody zbytnio obciążają domowy budżet. Rozwiązania prysznicowe dzielą się na baterie termostatyczne naścienne oraz baterie termostatyczne podtynkowe.

Baterie prysznicowe natynkowe są tańsze, mocuje się je do rur instalacji wodnej (ich rozstaw przeważnie wynosi 15 cm), a wszystkie ich elementy są widoczne. Należą do nich tradycyjne baterie natynkowe oraz alternatywy, takie jak kolumna prysznicowa (zestaw prysznicowy z deszczownicą).

Baterie termostatyczne podtynkowe są znacznie chętniej wybierane – mimo tego, że są droższe i trudniejsze w montażu. Łatwiej utrzymać je w czystości i zajmują mniej miejsca. Składają się z uniwersalnego elementu podtynkowego oraz maskownicy z pokrętłami lub przyciskami do regulacji parametrów. Na ten rodzaj produktu najczęściej decydują się Ci, którzy chcą urządzić minimalistyczną, nowoczesną łazienkę.

W przypadku baterii prysznicowych najlepiej dokładnie zapoznać się z opisem produktu i zweryfikować, jakie elementy będą niezbędne do prawidłowego działania. W sklepach dostępne są bowiem zarówno już gotowe zestawy złożone np. z uchwytu, węża, słuchawki i adaptera, jak np. Hansgrohe Raindance Select 360, jak i osobne rozwiązania, które należy skompletować według własnych potrzeb. W takich wydatkach należy więc uwzględnić również słuchawkę prysznicową, deszczownicę, wąż prysznicowy, uchwyt, element podtynkowy (dla baterii podtynkowej) czy ramię prysznicowe, przyłącza i inne. Co ważne, należy także wziąć pod uwagę ilość odbiorników, do których dostarczana będzie zmieszana woda i wybrać odpowiednią do niej baterię, tak aby się nie okazało, że po zamontowaniu wszystkiego nie będzie można wypuścić wody np. z deszczownicy. W tym celu specjalnie na naszej stronie w kategorii baterie prysznicowe podtynkowe możesz przefiltrować produkty po ilości odbiorników.

Innymi rodzajami asortymentu są bateria wannowa ścienna termostatyczna z przełącznikiem wanna-natrysk, termostatyczne baterie umywalkowe i bidetowe, a także kuchenne. Kran z termostatem może ułatwić kulinarne zmagania i przyspieszy wiele czynności.

Jakie baterie z termostatem dostępne są na rynku?

 • bateria wannowa termostatyczna,
 • bateria prysznicowa termostatyczna, w tym bateria natynkowa oraz bateria podtynkowa,
 • bateria umywalkowa z termostatem,
 • termostatyczna bateria bidetowa,
 • bateria kuchenna z termostatem.
bateria wannowa termostatyczna, wolnostojąca bateria termostatyczna, bateria wannowa wolnostojąca termostatyczna
Axor Starck Organic Bateria wannowa wolnostojąca z termostatem

kfa moza baterie termostatyczne, bateria termostatyczna prysznicowa, bateria prysznicowa z termostatem
KFA Moza Bateria zestaw prysznicowy

baterie termostatyczne duravit, duravit bateria z termostatem, duravit bateria wannowa z termostatem
Duravit C.1 Bateria wannowo-prysznicowa termostatyczna oraz wanna i syfon do wanny

czarna bateria termostatyczna umywalkowa, bateria umywalkowa z termostatem, czarna bateria z termostatem
Duravit D.1 Bateria umywalkowa z termostatem oraz umywalka i konsola pod umywalkę nablatową

Ile kosztuje bateria termostatyczna?

Ile dokładnie kosztuje bateria termostatyczna? Cena uzależniona jest od wielu zmiennych, w tym jakości, gwarancji czy producenta. To z pewnością alternatywy droższe od tradycyjnych modeli armatury. Koszty wahają od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od dodatkowych funkcji czy nawet marki (i związanej z tym jakości, stosowanych technologii czy warunków posprzedażowych). Zdecydowanie więcej należy zapłacić za rozwiązania podtynkowe wyposażone w zaawansowane systemy sterowania – te jednak zapewniają estetyczny wygląd i więcej wygody.

Przed zakupem baterii termostatycznej warto sprawdzić długość udzielanej gwarancji, dostępność części zamiennych i usług serwisowych (na wypadek awarii), wymagania montażowe i związane z nimi dodatkowe akcesoria (np. potrzeba zakupu elementu podtynkowego, takiego jak np. Hansgrohe Ibox, Kludi Flexx.Boxx).

zucchetti nude bateria termostatyczna, bateria z termostatem do prysznica, kran termostatyczny prysznicowy
Zucchetti Nude Bateria prysznicowa z termostatem ora deszczownica

prysznic z baterią termostatyczną zdjęcie, zdjęcie kabiny z baterią termostatyczną, prysznic z baterią termostatyczną
Hansgrohe Metropol Bateria prysznicowa termostatyczna oraz odpływ liniowy i kabina walk in

Skomentuj

2 komentarzy

 • Kinga S.
  O tak, bateria z termostatem to jeden z lepszych zakupów do naszego domu!
 • Krysia
  Świetna sprawa z tymi bateriami, szczególnie przy małych dzieciach.

Rekomendacje i wyróżnienia