Bateria z termostatem: jakie minusy? 5 wad baterii termostatycznych

(9 głosów)
baterie z termostatem, prysznic z baterią z termostatem, nowoczesne baterie z termostatem
Grohe Grohtherm 2000 Bateria z termostatem

Gdyby tak zliczyć czas w ciągu roku, jaki spędzamy pod prysznicem w oczekiwaniu na to, aż strumień osiągnie pożądaną temperaturę, pewnie wynik byłby niemałym zaskoczeniem. Nie wspominając już o marnotrawstwie wielu litrów wody. To właśnie jeden z powodów, dla których znaczna część osób decyduje się na baterie termostatyczne zamiast klasycznej armatury. O ich wyborze przekonują głoszone wszędzie zalety, bo przecież termostat to gwarancja bezpieczeństwa, komfortu i oszczędności. My w tym temacie Was nie zdziwimy – baterie z termostatem są znakomitym wynalazkiem, a hasła typu „już nigdy się nie oparzysz”, „skoki ciśnienia w instalacji termostatowi nie są straszne” czy „bateria termostatyczna to inwestycja dla środowiska” są słuszne. Czy jednak termostaty mają naprawdę same plusy? Znaleźliśmy kilka wad.

 

O czym przeczytasz w artykule?

Bateria z termostatem kosztuje więcej

Bateria termostatyczna prysznicowa czy wannowa to klasyczny przypadek sanitarnej inwestycji, a tych którzy obawiają się wydać więcej, przekonać mają sformułowania typu „coś za coś”. Owszem, zapłacisz więcej, ale... w perspektywie długoterminowej zmniejszysz zużycie wody i energii nawet o 60%, a także nie stracisz czasu na regulację temperatury (a przecież czas to też pieniądz!). To niewątpliwie niepodważalne korzyści, ale w momencie remontu łazienki ten zakup może nieco nadszarpnąć kieszeń. Cena baterii z termostatem jest znacznie wyższa od tradycyjnych rozwiązań i rzeczywiście odstrasza. W niektórych przypadkach różnice sięgają nawet kilkuset złotych. Żeby zrozumieć skąd biorą się te wartości, warto odpowiedzieć na pytanie: „jak działa bateria termostatyczna?”.

Jak działa termostat (a właściwie, jak działa głowica termostatyczna)? Miesza ona ciepłą oraz zimną wodę w celu osiągnięcia określonej przez Użytkownika temperatury. Proces ten trwa zaledwie kilka sekund i jest praktycznie nieodczuwalny dla osoby biorącej kąpiel, bo ta zaraz po odkręceniu strumienia otrzymuje wodę o pożądanej temperaturze. Bez czekania, bez poparzeń, gdy nagle dopływ zimnej wody zostanie odcięty (wtedy bateria całkowicie zamyka dopływ) oraz bez kręcenia „kurkiem” i samodzielnego ustawiania parametrów strumienia. Za te wszystkie i inne „bez” właśnie dopłacasz. ;)

bateria wannowa z termostatem, bateria prysznicowa z termostatem, baterie termostatyczne do prysznica
Hansgrohe Ecostat Bateria wannowo-prysznicowa z termostatem

Termostat nie dla wszystkich

Komfort i bezpieczeństwo to atuty, jakie gwarantuje bateria termostatyczna. Opinie zadowolonych Użytkowników potwierdzają, że rozwiązanie zda egzamin na szóstkę w łazienkach, gdzie skoki ciśnienia i temperatury są codziennością. To dobra alternatywa w przestrzeniach, gdzie woda dostarczana np. z sieci miejskiej lub przez zasobnik pojemnościowy. Dzięki takiej innowacji niestabilne parametry stają się przeszłością!

Nie każdy jednak może cieszyć się taką wygodą. Montaż baterii termostatycznej nie jest wskazany, gdy korzystasz z elektrycznych lub gazowych przepływowych podgrzewaczy lub dwufunkcyjnych kotłów. Dlaczego? Gdy tylko uruchomisz strumień, termostat maksymalnie otwiera dopływ gorącej wody, żeby jak najszybciej dostarczyć Ci wodę o wymaganej temperaturze. Efektem tego urządzenie grzewcze zaczyna pracować na maksymalnych obrotach, a temperatura wody jest znacznie wyższa od pożądanej, więc (aby zapobiec oparzeniom) termostat zamyka dopływ gorącego strumienia, a płomień kotła lub podgrzewacza gaśnie.

baterie umywalkowe termostatyczne, bateria z termostatem, kran z termostatem
Axor Starck Organic Bateria umywalkowa z termostatem

Uwaga na kamień i brud

Bateria termostatyczna, jak każda inna bateria łazienkowa czy kuchenna, narażona jest na osadzanie się kamienia oraz brud, które mogą stać się zarzewiem wielu awarii. Jednak w przypadku termostatu mamy do czynienia z zaworem termostatycznym oraz specjalnymi filtrami siatkowymi. Filtry te instalowane są na króćcach zasilających i ograniczają możliwość przedostawania się zanieczyszczeń do zaworu. Jeśli filtry będą nieprawidłowo zamontowane, kamień i osady uszkodzą zawór, co będzie wiązało się z niepłynnymi ruchami gałki czy niskim przepływem wody. Warto więc przede wszystkim zadbać o prawidłową instalację filarów, ich czyszczenie, a w przypadku bardzo twardej wody dobrze raz na jakiś czas dokonywać odkamieniania zaworu.

bateria termostatyczna natryskowa, bateria z termostatem do natrysku, natrysk z termostatem
Hansgrohe ShowerTablet Bateria prysznicowa z termostatem

Bateria termostatyczna ogranicza

Baterie z termostatem wydają się wynalazkiem idealnym, ale jest jeszcze jedno „ale”. Ich nieodłącznym elementem są stylowe pokrętła, które – niestety – mogą sprawiać trudność w użytkowaniu osobom o ograniczonej sprawności. W zdecydowanej większości dostępnych produktów nie ma uchwytów czy długich dźwigni, a więc problemem mogą być nawet namydlone czy wykremowane ręce, które spowodują, że „kurek” będzie się ślizgał w dłoni.

termostatyczne baterie, baterie łazienkowe z termostatem, termostat w baterii łazienkowej
Grohe Grohtherm Cube Bateria łazienkowa z termostatem

Prawidłowy montaż to podstawa

Żeby bateria termostatyczna działała prawidłowo i długo, nie wystarczy pamiętać o instalacji filtrów na króćcach zasilających. Najczęstsze awarie tego typu armatury wiążą się ze złym podłączeniem zasilania ciepłej i zimnej wody. Internauci często pytają „bateria termostatyczna z której strony ciepła woda” – odpowiedź brzmi: podłączenie gorącej wody znajduje się z lewej strony (niekiedy oznaczone jest ono na korpusie baterii literką H), a zimnej z prawej (oznaczone literką C). Co się stanie, gdy monter podłączy te elementy odwrotnie? Problemów może być wiele, to m.in. niskie ciśnienie czy przepływ wyłącznie lodowej lub wręcz wrzącej wody.

baterie termostatyczne podświetlane, bateria łazienkowa led, bateria pod prysznic z termostatem
Oras Eterna Bateria termostatyczna LED

Bateria z termostatem: jakie minusy?

Baterie termostatyczne mają mnóstwo zalet – począwszy od tego, że generują oszczędności, są wyrazem troski o środowisko naturalne, gwarantują bezpieczeństwo i wygodę, a skończywszy na tym, że zamieniają się prawdziwą ozdobę wnętrza, bo dostępne są w wielu rodzajach oraz kolorach, które z łatwością można dopasować do modnych kierunków wnętrzarskich. Z tego morza atutów wyłonić można jednak kilka minusów, takich jak:

  • Baterie termostatyczne są droższe od tradycyjnej armatury.
  • Baterie nie współpracują z przepływowymi podgrzewaczami wody i kotłami dwufunkcyjnymi.
  • Przekręcenie pokrętła może sprawiać trudność osobom o ograniczonej sprawności.
  • Nieprawidłowy montaż może stać się przyczyną wielu awarii.
  • W przypadku twardej wody warto raz na jakiś czas czyścić filtry lub odkamieniać zawór.
bateria termostatyczna, czarna bateria termostatyczna, bateria umywalkowa termostat
Duravit D.1 Bateria umywalkowa z termostatem

Skomentuj

1 komentarz

  • Kaja
    Ostatnie zdjęcie baterii jest rewelacyjne. Prostota i szyk. Cudowna!

Rekomendacje i wyróżnienia