Luksusowa łazienka na 8 sposobów

Luksusowa łazienka nie należy do aranżacji z kategorii tych, które pozostają w cieniu. To stylizacje, które mają zachwycać – powstały przecież z ludzkiej potrzeby wyjątkowości. I choć kojarzą się z blichtrem, przepychem i ostentacją, to w rzeczywistości może być zupełnie odwrotnie, bo dziś wnętrzarski luksus nie musi razić w oczy blaskiem złota, miękkością weluru czy połyskującym wykończeniem. Często jest dyskretnym tłem skrytym w wysokogatunkowych materiałach oraz wysmakowanych detalach – i to właśnie sekret udanej aranżacji; wykreować luksus, ale bez demonstracyjnej dekoracyjności. Czy to łatwa sztuka? Mamy dla Ciebie 8 pomysłów!
8 pomysłów na luksusową łazienkę:
- Luksusowa łazienka – podstawa to materiały
- Łazienki luksusowe i monochromatyczne
- Luksusowa łazienka z marmurem
- Eleganckie łazienki nie muszą błyszczeć
- Łazienka luksusowa nowoczesna
- Sprytnie ukryte
- Mała luksusowa łazienka
- Luksusowe baterie łazienkowe, czyli siła detali
Luksusowa łazienka – podstawa to materiały
Połysk miedzi lub złota, potężna dawka chromu i przeszkleń, miękkie aksamitne wykończenia, nadmiar lustrzanych refleksów oraz migoczących kryształów dumnie wiszących pod sufitem, maksymalizm w kontekście stosowanych form – tak często „widzimy” łazienki luksusowe. Jest w nich sporo glamour, art déco i barokowego przepychu. Wydają się karykaturalnie przesadzone. Ten rozmach jednak wcale nie jest potrzebny, bo często wystarczy postawić na luksusową bazę w postaci materiałów, żeby uzyskać wymagany efekt zachwytu.
Luksusowa łazienka garściami czerpie z historii. Bazuje na ponadczasowych wzorcach i niejednokrotnie nie podąża za wpływami bieżącej mody – ta przecież z czasem gaśnie. Z wnętrzarskim luksusem musi być inaczej. Ten trend nie ma terminu stylistycznej przydatności i ma tak samo robić wrażenie teraz, jak i za kilka lat. To dlatego podstawą wystroju musi być odpowiednia baza. Sięgnij po (niestety drogi, ale szalenie ekskluzywny) kamień: marmur, granit czy onyks, albo ich doskonałe imitacje, o które teraz coraz łatwiej. Niech wyznaczają posadzkę, zdobią ściany czy wyróżniają fronty unikatowych mebli. Płytki podłogowe i ścienne w takiej postaci nakreślą luksusowe ramy pięknego wnętrza.
Otoczenie urządzone w luksusowym stylu musi działać na wszystkie zmysły. Połysk kamieni to więc dobry punkt wyjścia do niebanalnej aranżacji. Nie zatrzymuj się jednak tylko na kamiennych połaciach. Drugie w kolejce jest drewno – naturalny wzór o ocieplającej wystrój sile – a zaraz za nim plasują się gładkie powierzchnie stali oraz szkła. To połączenia, które nigdy się nie znudzą. Tym samym luksusowa łazienka przetrwa długą próbę czasu.
Luksusowa łazienka – jakie materiały?
- Kamień naturalny i jego imitacje: marmur, granit, trawertyn lub onyks.
- Drewno egzotyczne lub płytki drewnopodobne.
- Stal szlachetna i szkło.





Luksusowa łazienka z marmurem
Choć świat luksusowych materiałów obfituje w rozmaite propozycje, to na liście najgorętszych i najczęściej wybieranych motywów znajduje się jeden: szlachetny kamień, czyli marmur. Luksusowa łazienka z marmurem będzie więc strzałem w dziesiątkę – niezależnie od tego, czy ponadczasowy budulec będzie dominował, czy występował tylko jako aranżacyjny „smaczek”. Już sama jego obecność znacznie podniesie wizualną wartość wnętrza.
Najprostszą metodą wykorzystania marmurowych slabów jest wybór płytek podłogowych ukazujących rysunek nieregularnych żyłek kamienia. Jeśli postawisz na kafle w jasnym wydaniu, pomieszczenie zyska podwójnie. Dzięki temu mała luksusowa łazienka będzie wydawała się na większą, niż jest w rzeczywistości. Do tego zestawienia dodaj przygaszoną szarość na ścianach, nieco przybrudzony róż lub złamaną biel. Aranżację możesz też ocieplić przy pomocy płytek z drewnianą strukturą. W ten sposób pozbędziesz się wrażenia sterylności, które wypełnia eleganckie łazienki pełne marmuru.
Marmur to jednak nie tylko białe połacie udekorowane siecią szarych żyłek. Kamień tego typu może zachwycać też nieoczywistymi kolorami. Poza podstawowymi, czyli bielą, szarością i czernią, w grę wchodzą też oryginalne błękity i nasycone odcienie niebieskiego, zielenie czy magnetyzujące brązy. Takie opcje traktuj jednak z rozwagą! Najlepiej by były elementem urozmaicającym całość. W większej ilości zadziałają niekorzystnie, ponieważ optycznie zmniejszą pomieszczenie. Wtedy nici z luksusowego sznytu.






Łazienki luksusowe i monochromatyczne
Jakie kolory będą definiować luksusowe łazienki? Aranżacja takich przestrzeni wcale nie musi opierać się o nasycone purpury, królewskie granaty i bordo czy złoto. Luksus nie ma ściśle określonej palety barw, ale pamiętaj też, że nie jest krzykliwy i ekstrawertyczny, dlatego z listy kolorów skreśl zbyt wyraziste tonacje. Znacznie lepszym tłem dla eleganckich elementów sanitarnych (o tym poniżej) będzie gama stłumionych odcieni. Emanujące spokojną aurą kolory nadadzą wnętrzu szyku i będą znacznie lepiej współpracować z pozostałym wyposażeniem.
Współczesna łazienka luksusowa często zbacza z kolorystycznej ścieżki awangardowych połączeń, kierując się w stronę monochromatyzmu. Jednolitość daje bowiem wrażenie harmonii i spokoju – a to w kontekście ludzkich potrzeb jest dziś przecież prawdziwym luksusem. Naczelną zasadą takiej aranżacji jest skupienie się wokół jednej barwy. Należy umiejętnie operować jej nasyceniem oraz tonacją. W tej roli sprawdzają się neutralne pigmenty, takie jak biel, szarości, beże czy nawet czerń i brązy.
Żeby uzyskać płynność w przenikaniu się barw, wybierz najpierw kolor bazowy, który wpłynie na klimat całej aranżacji, a potem uzupełniaj go o dodatki. Warto oprócz samych estetycznych względów odcienia skupić się na jego oddziaływaniu na otoczenie – przecież barwy mają ogromną siłę! Jedne działają pobudzająco, inne będę relaksować i pomagać w odprężeniu. Co będzie dobrym posunięciem? Luksusowa łazienka z marmurem w białym wydaniu będzie świetnie korespondować ze sporą dawką bieli oraz zgaszonej szarości. Możesz też pokusić się o ciepłe zestawienia w naturalnym rytmie. Hitem ostatnich miesięcy jest taupe, który w połączeniu z beżem i drewnem zbuduje przytulny wystrój.
Nuda – to argument, z którym z pewnością spotkasz się, budując monochromatyczne, luksusowe łazienki. Aranżacja tego typu nie musi mieć jednak w sobie nic z monotonii. Wystarczy, że nieco ożywisz wystrój! Jak? Graj różnorodnością odcienia bazowego, eksperymentuj z fakturami (przecież szarość może być całkowicie gładka, chromowana, albo w wersji 3D), a na koniec sięgnij po najlepszą broń – światło! Oświetlenie może zdziałać cuda nawet w najbardziej sztampowym wnętrzu. Postaw na listy LED, oczka sufitowe, kinkiet lub lampy podłogowe, by przełamać nudę.
Łazienki luksusowe i kolory, które warto użyć:
- Luksusowe wnętrza coraz częściej wyróżnia monochromatyzm. To zestawienie podobnych do siebie barw i manewrowanie ich nasyceniem dla efektu dynamizmu.
- Najczęściej monochromatyczna łazienka luksusowa pełna jest neutralnych odcieni: szarości, bieli lub beżu.
- Dla ożywienia monochromatycznego wystroju eksperymentuj z fakturami i wykorzystaj różne rodzaje światła.





Eleganckie łazienki nie muszą błyszczeć
Połysk jakoś mimowolnie kojarzy się z luksusem. To pewnie efekt tego, że najczęściej w eleganckich aranżacjach pełno jest olśniewających i odbijających światło detali. Chrom, złoto, szkło, kryształy i lustra przeważają, ale nie oznacza to, że są obowiązkowe. Możesz też postawić na matowe wykończenie – czy to w kontekście armatury, czy okładzin podłogowych i ściennych. Matowe powierzchnie wizualne ocieplają wnętrze, nieco uspokajają wystrój i świetnie współpracują z nowoczesnymi kierunkami aranżacyjnymi.
Jak wprowadzić mat do wnętrza? Luksusowe łazienki mogą wieńczyć matowe, czarne baterie umywalkowe i prysznicowe. To jeden z trendów, który od wielu lat nie słabnie – wręcz przeciwnie; przybiera na sile, roszcząc sobie prawa do tytułu najchętniej kupowanej armatury. Co jest tak szczególnego w produktach tego typu? Czarne baterie łazienkowe to wybór tych, którzy cenią sobie elegancję. Rozwiązania dynamizują wystrój, są praktyczne, ponieważ nie widać na nich odcisków palców, i dają duże pole manewru, jeśli chodzi o klimat aranżacji.




Z czym łączyć czarne baterie łazienkowe? Najlepiej uznać czerń za wnętrzarski mianownik i dobierać do niej inne elementy wyposażenia. Tylko tak osiągniesz pełną spójność. Do ciemnego wykończenia pasować będzie kabina prysznicowa z czarnymi profilami i uchwyty czy wieszaki na ręczniki o tej samej barwie. Takie elementy świetnie prezentują się na jasnym tle.


Łazienka luksusowa nowoczesna
Jaki styl kojarzy się z luksusem? Większość z nas głośno odpowie: glamour, art déco czy nowojorski. Dobra informacja jest jednak taka, że każda aranżacja może taka być, a szczególnie ta, w której dominuje współczesny minimalizm, wielkomiejski modernizm czy modny trend modern classic. Co je wszystkie łączy? Zamiłowanie do prostoty! Tego typu łazienka luksusowa nowoczesna wyróżnia się geometrycznymi formami, skromną paletą barw (z reguły neutralnych, opisanych wyżej) oraz oszczędnością w kontekście dekoracji. Tutaj znamiona ekskluzywności noszą… materiały. Sam wystrój cechują przestronność i otwartość, które da się osiągnąć nawet wtedy, gdy metraż pozostawia wiele do życzenia. Jak to zrobić? Poznaj triki, które optycznie powiększą pokój: 6 sposobów na to, jak optycznie powiększyć łazienkę

Sprytnie ukryte
Domeną luksusowych przestrzeni nie jest zbytnia przesada. Znacznie lepiej w takich wnętrzach sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”. To dlatego w łazience łatwo osiągnąć taki efekt – rynek bowiem pełen jest rozwiązań, które można sprytnie ukryć. Listę otwierają baterie podtynkowe, a kończą odpływy prysznicowe, które świetnie wtapiają się w wystrój, tworząc prysznic typu walk-in, który nie dość, że prezentuje się doskonale, to też zapewnia bezpieczeństwo oraz swobodę ruchów.
Na pierwszy plan wysuwają się baterie podtynkowe prysznicowe i umywalkowe. Oszczędzają miejsce, więc są trafnym wyborem, jeśli łazienka jest mała. W większych przestrzeniach budują wrażenie nowoczesności i ekskluzywności. Skąd taki rezultat? Ich montaż wiąże się z estetycznym ukryciem wszelkich przyłączy hydraulicznych i niezbędnych elementów, co daje efekt czystości, a w ostateczności też wpływa na łatwiejsze usuwanie zabrudzeń. Z zewnątrz widoczna pozostaje jedynie rozeta i wylewka, co przekłada się na mniejszą powierzchnię do czyszczenia i jest znacznie przyjemniejsze dla oka.
Podobne ukrycie, warunkujące dyskretny efekt stylistyczny, zapewnia odpływ prysznicowy. To alternatywa dla klasycznych brodzików pozwalająca na prawidłowe odprowadzanie wody zużywanej podczas kąpieli. System składa się z kanalika z syfonem wbudowanego w posadzkę oraz maskownicy (jedynego widocznego elementu). O jego instalacji warto pomyśleć jeszcze na etapie remontu łazienki, ponieważ do efektywnego działania niezbędne jest wykonanie odpowiedniego spadku. Rezultat wart jest jednak wszystkiego! Decydując się na odpływ liniowy, zyskasz przestronną i stylową strefę mycia, w której kąpiel będzie znacznie bardziej komfortowa.


Ukrycie elementów montażowych i wszelkich przyłączy to także zaleta misek wiszących. Ulokowane na specjalnym stelażu sedesy jakby lewitują nad posadzką, a tym samym ułatwiają sprzątanie. Istnieje jednak też inna kategoria WC, którą można określić namiastką luksusu. To toaleta myjąca, czyli innowacyjne urządzenie z szeregiem pomocnych funkcji – od mycia, po suszenie okolic intymnych, podgrzewanie deski czy usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Taka muszla klozetowa to znacznie wyższy poziom wygody i higiena, której zapewni żadne inne rozwiązanie.
Jakie rozwiązania warto wybrać do łazienki luksusowej?
- Baterie podtynkowe, czyli armaturę, która nie zabiera cennej przestrzeni i jest instalowana pod tynkiem. Jedynymi widocznymi elementami tego typu rozwiązań jest rozeta oraz wylewka, co zapewnia nowoczesny wygląd.
- Odpływ liniowy prysznicowy zamiast brodzika. To specjalny kanalik z syfonem i maskownicą montowany w posadzce. System umożliwia odprowadzanie wody zużywanej podczas kąpieli i pozwala zbudować stylową strefę mycia.
- Toaleta myjąca, czyli sedes XXI wieku. To miska, która zapewnia maksimum higieny, dzięki dostępnym funkcjom mycia i suszenia stref intymnych. W zależności od modelu WC może być też wzbogacone o funkcję podgrzewania deski, usuwania nieprzyjemnych zapachów czy zdalne sterowanie za pomocą aplikacji na telefonie.



Mała luksusowa łazienka
Mniejszy metraż niestety nie jest sprzymierzeńcem luksusu. Ten, zamiast ciasnoty, woli otwartość, przestronność i niczym nieskrępowaną swobodę. Jednak powierzchnia nie jest barierą nie do przejścia, a jedynie niewielkim ograniczeniem, bo w architekturze istnieje ogrom trików, które pozwolą zapomnieć o powierzchniowych bolączkach. Co zrobić, żeby osiągnąć cel, jakim jest mała luksusowa łazienka? Sposób jest prosty – postaw na jasną paletę barw, połyskujące płytki (które odbijają światło i zduplikują przestrzeń), a także większą ilość luster i przeszkleń. To lista podstawowych sztuczek, które oszukają wzrok. Dzięki nim łazienka wyda się większa. Nie zapomnij o bateriach podtynkowych – ich stosowanie także wpłynie pozytywnie na odbiór wnętrza.



Luksusowe baterie łazienkowe, czyli siła detali
Łazienki luksusowe to dobrze dobrane materiały o bardzo wysokiej jakości. Ten wymóg dotyczy nie tylko okładzin ściennych czy płytek podłogowych. Ma też odniesienie w kategorii armatury sanitarnej, a więc baterii. Ich wygląd jest ważny, bo stanowi zwieńczenie wystroju, ale równie istotne będą funkcje – dzięki nim poczujesz (dosłownie!) luksus na własnej skórze. Jak to możliwe? Wybierz baterie prysznicowe z różnymi rodzajami strumienia, aby podczas kąpieli cieszyć się przyjemnym pobudzeniem albo potężną falą relaksu. Dzięki temu obszar mycia zamieni się w strefę spa, a wypady do luksusowych spa nie będą już tak potrzebne.
Jeśli stawiasz na komfort, nie możesz też przejść obojętnie obok innego rodzaju armatury. Chodzi o baterie termostatyczne, a więc rozwiązania, które gwarantują wypływ wody o tej samej temperaturze, niezależnie od skoków ciśnienia w instalacji. To oznacza koniec z mozolnym kręceniem pokręteł w celu ustawienia pożądanych parametrów, a przy okazji wiąże się z redukcją niewykorzystanych przepływów. Możesz więc „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, aranżując nie tylko luksusowe, lecz także ekologiczne wnętrze.


