Baterie oszczędzające wodę – sposób na ekologiczną oraz ekonomiczną łazienkę i kuchnię

(5 głosów)
bateria kuchenna hybrydowa, bateria kuchenna bezdotykowa z uchwytem, oras signa bateria kuchenna
Oras Signa bateria kuchenna hybrydowa - posiada funkcje baterii bezdotykowej i jednouchwytowej

Tyle się słyszy i czyta o tym, jak oszczędzać wodę. Jedni radzą, by zakręcać kurek podczas mycia zębów, inni mówią, by wannę zamienić na prysznic, a leniwe kąpiele z bąbelkami zastąpić orzeźwiającym deszczem kropel. To prawda, że bardzo dużo zależy od naszych nawyków, ale jeszcze więcej od wybieranych rozwiązań sanitarnych! Ekologiczne baterie do kuchni czy łazienki to nie tylko chwytliwa nazwa zwykłej armatury – to produkty wyposażone w innowacyjną technologię, perlatory czy ograniczniki przepływu, które pozwolą obniżyć zużycie. Od tego już krótka droga do mniejszych rachunków i eko domu.

O czym przeczytasz w artykule?

Klasa przepływu prawdę Ci powie

Kupując baterie, warto kierować się zarówno ich wyglądem, jak i funkcjonalnością czy jakością. Ważne są też dostępność części zamiennych i serwisu, długość gwarancji producenta czy nawet renoma samej marki. Z technicznego i czysto użytkowego punktu widzenia istotne będą również rodzaj głowicy czy parametry, takie jak grupa akustyczna (określająca siłę natężenia dźwięku pracującej baterii) oraz klasa przepływu (określająca wielkość wypływu strumienia z baterii w ciągu jednej sekundy). Ostatnia oznaczana jest symbolami A, B, C, D, S oraz Z, z czego za najbardziej ekonomiczne uznaje się baterie z symbolem Z (z reguły są nimi opisywane baterie bezdotykowe lub baterie jednouchwytowe wzbogacone o specjalne funkcje eko). Takie krany wyróżnia zużycie nie większe niż 0,15 l na sekundę, co daje około 9 l na minutę. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu produktu.

Co to jest klasa przepływu wody?

 • To parametr określający wielkość wypływu strumienia.
 • Określany jest symbolem A, B, C, D, S oraz Z.
 • Za najbardziej ekologiczne baterie uznawane są te oznaczone literką Z. Są to zazwyczaj baterie bezdotykowe lub armatura ze specjalnymi funkcjami i przyciskami eko.
 • Baterie ekologiczne oznaczone symbolem Z wyróżnia zużycie nie mniejsze niż 9 l/ minutę.
bateria kuchenna z mieszaczem, bateria z mieszaczem, eko bateria kuchenna
Zucchetti Pan bateria kuchenna wysoka oraz zlewozmywak stalowy

bateria kuchenna z filtrem, filtrowana woda z baterii kuchennej, kran kuchenny z filtrem
Franke Vital bateria kuchenna wyposażona w filtr na kapsułki

legersen bateria kuchenna, legersen bateria kuchenna czarna, legersen hosta bateria kuchenna
Legersen Hosta Bateria kuchenna czarna

Bateria z perlatorem = oszczędności

Ekonomiczne i ekologiczne baterie to baterie z perlatorem (inaczej aeratorem czy napowietrzaczem). Perlator ma kształt metalowego pierścienia, którego środek wypełnia specjalne sitko o drobnych oczkach. Jest on przymocowywany na końcu wylewki i w żaden sposób nie wpływa na komfort pracy armatury. Jak to wszystko działa? Na wypływający strumień wywierane jest podciśnienie, czego efektem jest zjawisko mieszania się wody z powietrzem, co w efekcie ogranicza ilość wody, ale nie umniejsza wygody użytkowania – wręcz przeciwnie, tworzy to pozory mocniejszego i obfitego strumienia, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia do nawet 70%!

Niektóre baterie łazienkowe (zarówno baterie umywalkowe, jak i bidetowe czy prysznicowe) oraz kuchenne już są wyposażone w perlator – inne mogą być o niego wzbogacone. W sklepach dostępne są trzy warianty rozwiązania. Pierwsze to perlatory z gwintem zewnętrznym, które montuje się wewnątrz baterii. Drugie to perlatory z gwintem wewnętrznym, który nakręca się na końcówkę kranu i stosuje nawet w przypadku starszych baterii. Trzecie to perlatory z gwintami podwójnymi.

Kupując perlator do baterii, warto mu się dokładnie przyjrzeć – szczególnie temu, z jakiego materiału wykonano element. Zamiast metalowych części, które po krótkim czasie będą ulegać korozji, najlepiej sięgnąć po rozwiązania plastikowe lub silikonowe, ponieważ zdecydowanie łatwiej się je czyści. Kryterium wyboru nie powinna być też cena, gdyż najtańsze alternatywy mogą nie tylko nie sprostać próbie czasu, ile będą uciążliwe w zakresie konserwacji czy pielęgnacji. Często nie można ich nawet rozłożyć na mniejsze części, by dokładnie usunąć nagromadzony kamień.

Co to jest perlator i jakie ma zalety?

 • Perlator to specjalne sitko umieszczane na końcu wylewki baterii łazienkowych oraz kuchennych.
 • Jego obecność generuje proces mieszania wody z powietrzem, tworząc pozory obfitego strumienia.
 • Proces ten ogranicza zużycie do nawet 70%, bez utraty komfortu użytkowania.
 • W ofercie sklepów dostępne są już gotowe baterie z perlatorem, jednak w starszych typach armatury i pozycjach, które go nie mają nie ma żadnego problemu, by go zamontować.
 • Dostępne są trzy rodzaje perlatorów: z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym lub podwójnym.
 • Kupując perlator do baterii osobno, najlepiej sięgnąć po alternatywy silikonowe lub plastikowe. Warianty metalowe korodują i trudniej usuwa się z nich kamień.
bateria umywalkowa z perlatorem, perlator w baterii umywalkowej, bateria łazienkowa z perlatorem
Cersanit Cromo bateria umywalkowa z perlatorem Perlator Cersanit Water Save

bateria z perlatorem, kran z perlatorem, kran retro z perlatorem
Axor Montreaux bateria umywalkowa retro z perlatorem

duravit c.1 perlator, perlator w baterii, perlator w kranie
Duravit C.1 bateria stojąca z perlatorem oraz umywalka podwieszana

Ogranicznik przepływu wody

Hamulec lub blokada – tak w sanitarnym języku nazywany jest ogranicznik przepływu ilości wody lub temperatury. Ogranicznik przepływu ilości wody związany jest z wykorzystaniem dwustopniowej dźwigni mieszacza, gdzie pierwszy stopień polega na uruchomieniu słabszego strumienia o określonej wielkości – drugi, po pokonaniu pewnego oporu w poruszaniu dźwignią, zwiększa przepływ. Z kolei ogranicznik temperatury to specjalna blokada zapobiegająca wypływowi wody o określonej temperaturze, co nie tylko pozwala zmniejszyć wydatki, ile ogranicza możliwość oparzeń. Każda z opcji to sposób na ekologiczny i ekonomiczny dom.

Jak działa ogranicznik przepływu?

 • Umożliwia stałe ograniczenie wypływu ilości lub temperatury wody.
 • Ograniczenie przepływu ilości wody związane jest z wykorzystaniem dwustopniowej dźwigni mieszacza.
 • Z kolei specjalna blokada temperatury zapobiega wypływowi zbyt gorącego strumienia.
ogranicznik wody w baterii kuchennej, regulacja przepływu w baterii kuchennej, bateria kuchenna z ogranicznikiem
Kfa armatura Theta bateria kuchenna z regulacją przepływu

ogranicznik przepływu w baterii, bateria kuchenna z ogranicznikiem, jak ograniczyć przepływ wody w baterii
Grohe Essence bateria kuchenna z ogranicznikiem przepływu

Jeden uchwyt kontra dwa

Kwestią wartą analizy jest także ilość uchwytów. Baterie jednouchwytowe uchodzą za bardziej ekonomiczne od tych wyposażonych w dwa kurki – jeden z ciepłą i jeden z zimną wodą. Regulacja strumienia w przypadku tradycyjnych modeli z dwoma pokrętłami wiązała się z czasochłonnym procesem i ustawianiem pożądanych parametrów. To z kolei przekładało się na marnotrawstwo wody i wyższe opłaty. W jednouchwytowych alternatywach zadanie jest zdecydowanie łatwiejsze, a straty mniejsze. Dlaczego? Wewnętrzny mieszacz miesza wodę ciepłą oraz zimną w zaledwie kilka sekund, dzięki czemu można kontrolować przepływ i szybko osiągać pożądane wielkości i wysokości temperatury strumienia.

zucchetti pan bateria kuchenna, bateria jednouchwytowa do kuchni, bateria kuchenna z 1 uchwytem
Jednouchwytowa bateria zlewozmywakowa Zucchetti Pan

podświetlana bateria jednouchwytowa, led w baterii kuchennej, świecąca bateria kuchenna
Jednouchwytowa bateria kuchenna KWC Eve oraz zlew stalowy

bateria dwuuchwytowa, kran dwuuchwytowy, bateria łazienkowa dwuuchwytowa
Axor Citterio M bateria umywalkowa z dwoma uchwytami oraz umywalka wisząca

dwuuchwytowy kran do łazienki, kran stojący dwuuchwytowy, kran stojący z 2 uchwytami
Hansgrohe Metropol Classic bateria dwuuchwytowa do umywalki

legersen bateria do kuchni, legersen bateria kuchenna biała, legersen nana bateria kuchenna
Legersen Nana Bateria kuchenna jednouchwytowa

Baterie oszczędzające wodę

Bateria z perlatorem nie jest jedynym rozwiązaniem, które będzie stało na straży ekologii w łazience czy kuchni. W takiej roli świetnie sprawdzają się również nieco droższe propozycje sanitarne, takie jak baterie bezdotykowe, baterie termostatyczne czy baterie ze specjalnym eko przyciskiem. Czym one się od siebie różnią i jakie mają zalety?

duravit d1 bateria z termostatem, bateria umywalkowa termostatyczna, bateria umywalkowa termostat
Duravit D.1 bateria umywalkowa termostatyczna

Bateria termostatyczna to rodzaj armatury, której szczególnym elementem jest termostat – mechanizm, którego zadanie polega na utrzymaniu stałej temperatury strumienia. Składa się ona m.in. z dwóch pokręteł; jedno służy do otwierania i zamykania dopływu, drugie do regulacji temperatury wody. Taka bateria świetnie sprawdza się w strefie z umywalką, czy ze zlewozmywakiem, choć jej walory szczególnie można docenić w wannie lub pod prysznicem. Armatura chroni przed poparzeniami, gwarantuje stabilny strumień (bez względu na skoki ciśnienia w instalacji) i zapewnia komfort nieobarczony żmudną regulacją kurków, co realnie wpływa na oszczędności wody oraz energii.

bateria termostatyczna, kran termostatyczny, termostatyczne baterie łazienkowe
Hansgrohe Ecostat bateria prysznicowa termostatyczna

Bateria kuchenna bezdotykowa to kolejny przykład eko podejścia w urządzaniu domu. Jest to rozwiązanie wyposażone w specjalny sensor, który wykrywa Użytkownika i otwiera strumień. Jego zamknięcie odbywa się albo automatycznie po upływie określonego czasu (baterie samozamykające), albo po odsunięciu dłoni (w zależności od wybranego modelu). Takie alternatywy, z uwagi na swoją higieniczność, często stanowią wyposażenie publicznych toalet, ale w prywatnym mieszkaniu także celująco zdadzą egzamin – chociażby nad umywalką, czy w kuchni, gdzie każdy miłośnik gotowania bez problemu umyje ręce czy napełni garnek, nie dotykając przy tym armatury! To też ratunek dla zapominalskich, bo jeśli nie jeden raz zdarzyło Ci się zapomnieć zakręcić kurek, z baterią bezdotykową takie zdarzenia będą przeszłością. 

bateria kuchenna bezdotykowa, bateria zlewozmywakowa bezdotykowa, bateria kuchenna z czujnikiem
KFA Tauri Touch Me bateria bezdotykowa do zlewozmywaka

oras optima bateria kuchenna, oras bateria bezdotykowa, oras optima bateria kuchenna bezdotykowa
Kuchnia z baterią bezdotykową Oras Optima

Ciekawą alternatywą dla baterii bezdotykowych są rozwiązania dotykowe, które sprawdzą się zwłaszcza w kuchennym królestwie. Umieszczony na ich wylewce czujnik pozwala na uruchomienie strumienia za pomocą ręki, łokcia czy chociażby... widelca! Takie rozwiązania często posiadają wbudowany termostat, co ogranicza występowanie oparzeń, a także wyróżniają się ograniczonym zużyciem wody.  

Sposobem na oszczędności mogą być również baterie ze specjalnym przyciskiem eko, który odpowiada za uruchomienie tzw. trybu oszczędzania wody. W zależności od modelu wiąże się on albo z wypływem strumienia przez określony czas, albo ze zmniejszonym ciśnieniem (bez uszczerbku na komforcie eksploatacji) i wstępną blokadą temperatury.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia