Harmonijna, ponadczasowa, elegancka. Wyrafinowana, ale i uniwersalna. Czysta, świeża, czasem wręcz ascetyczna. Klasyczna, wiecznie modna i szlachetna – biel. To kolor pełen piękna, który zaskarbił sobie sympatię ikon mody, architektów i wybitnych twórców designerskich rozwiązań. Rości sobie prawa do oszczędnego minimalizmu oraz dumnie gości pośród ekskluzywnych komponentów stylu glamour. Jest ciepła i urokliwa albo pełna chłodu oraz sterylności – wszystko zależy od koncepcji. W dziedzinie urządzania wnętrz barwa nie ma sobie równych. Od dawna zajmuje topowe pozycje na podium modnych odcieni – występuje zarówno w reprezentacyjnym salonie, jak i stylowej łazience. Dlaczego? Przeczytajcie!
Dlaczego biel jest tak powszechnie stosowana w naszych domach i mieszkaniach? Powodów jest wiele, ale najważniejszym z nich jest: uniwersalność. To kolor, który niczym kameleon dostosowuje się do każdej stylizacji – zarówno urokliwej skandynawskiej scenerii, jak i chłodnego industrializmu. Jest neutralnym tłem dla stonowanych barw ziemi oraz soczystych tonacji. Stanowi bazę dla naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy beton, a także optycznie powiększa przestrzeń. To najbardziej kompromisowa tonacja. Kojarzy się z czystością, harmonią, ładem. Biała łazienka jest więc symbolem porządku, sprawia wrażenie przestronnej, lekkiej i klimatycznej, nie ma w niej miejsca na chaos. Pozwala na zabawę dodatkami i metamorfozy wnętrza w zależności od humoru. Gdy podłogę tworzą białe płytki, a na ścianie występują jasne odcienie, możemy żonglować dodatkami – od mięsistych zielonych dywaników, pasiastych ręczników, po kremowe zasłonki, drewniane akcesoria, a także inne białe detale, by aranżacja zyskała miano total white.
Biała łazienka – co warto wiedzieć?
Biały kolor optycznie powiększy przestrzeń – wnętrze wyda się przestronniejsze,
To doskonała barwa do małych łazienek. Efekt ten spotęgujemy, gdy wybierzemy jasne płytki w połysku,
Wrażenie powiększenia zwiększymy również, jeśli pomalujemy sufit na biało,
Biel można łączyć z wieloma wzorami, deseniami i tonacjami,
Biel stanowi doskonałą bazę dla każdego stylu urządzania,
Biel bieli nie równa, dlatego należy uważać, by ceramika czy meble były w takim samym lub zbliżonym odcieniu,
Przy wyborze ceramiki w białym kolorze, warto wybrać propozycje tego samego producenta, ponieważ mogą się one różnić od siebie tonami,
W białej łazience ważną rolę odgrywa światło – jeśli chcemy uzyskać wnętrze przytulne oraz harmonijne, sięgnijmy po żarówki o ciepłej barwie (2500-3500 K). Bardziej chłodne i sterylne warunki zapewnią rozwiązania o temperaturze barwowej od 4000 K do 6500 K.
Więcej odpowiedzi na pytanie, jak oświetlić białą łazienkę, znajdziecie na stronie naszego partnera Kingled.pl.
Biel to kolor wręcz stworzony do małej łazienki! Barwa słynie ze swoich właściwości optycznych, dlatego jest najczęściej wybierana przez właścicieli mieszkań o ograniczonym metrażu. Doskonale rozświetla wnętrze, przez co wydaje się ono znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Efekt ten spotęgujemy, wybierając jednolite, gładkie płytki oraz fronty szafek w połysku, które dodatkowo będą odbijać światło. Gdy borykamy się z ciasnymi pomieszczeniami, warto także skorzystać z magii luster – montaż dużych tafli bez ram korzystnie wpłynie na postrzeganie rzeczywistości. Do dekoracyjnych trików na stosunkowo niedużej przestrzeni należy także pomalowanie sufitu na biało. Takie rozwiązanie sprawi, że pokój wyda się nieco wyższy i znacznie jaśniejszy. Również dobór ceramiki nie jest bez znaczenia, a skorzystanie z wariantów miski WC i bidetu wwersji podwieszanej sprawi, że i podłoga zyska na rozmiarze. Dzięki takim zabiegom mały metraż nie będzie już straszny!
Biała łazienka – nawet ta monochromatyczna – nie musi być nudna, bo producenci płytek oferują rozwiązania, które przełamią każdą monotonię! Jeśli zależy nam na wnętrzu all in white, czyli takim gdzie biel występuje od podłogi aż po sufit, warto wykorzystać płytki strukturalne w jasnym odcieniu, które nie dość, że pod wpływem światła będą gwarantować efektowne miraże, to dadzą wrażenie przestronności. Taka ściana nad umywalką albo wanną bądź fragment powierzchni obok lustra staną się niebanalną dekoracją pomieszczenia, nie zmieniając jego jednobarwnego charakteru. Innym sposobem na intrygujący wystrój łazienki w bieli może być wykorzystanie płytek typu metro. To rozwiązania o gładkiej, połyskującej powierzchni i podłużnym kształcie – wyglądem przypominają modne cegiełki, ale w odróżnieniu od płytek cegłopodobnych są odporne na wilgoć, a możliwość układania ich w różnych konfiguracjach (poziomo, pionowo, na jodełkę, pod kątem 90°) otwiera przed urządzającymi mnóstwo możliwości! Na zdjęciu: płytki Porcealanosa Qatar Nacar
Łazienka w bieli pozwala na fantazję w zakresie wykorzystania motywów. Takie dekoracyjne fragmenty – tworzące symetryczne pasy czy wypełniające przestrzeń między blatem a szafkami – mogą ściśle definiować charakter przestrzeni. W aranżacjach skandynawskich, obok czystej bieli, mogą zagościć dekor triangle lub modny heksagon, w łazienkach eco wdzięcznie będą prezentować się wzory roślinne, a w typowo industrialnym wystroju brylować mogą beton, kamień czy ciemne drewno. W klimacie retro sprawdzi się czarno-biała szachownica, w klasyce efektowne lamperie do połowy ściany, a nastrój glamour wyczarują marmur, kryształy oraz złoto.
Na zdjęciu: płytki Opoczno White Satin Na zdjęciu: płytki Tubądzin All in White
Najbardziej problematyczną kwestią, jeśli chodzi o dobór białych płytek do łazienki, jest... kolor fugi! Dla uzyskania jednolitej powierzchni najlepiej zastosować odcień najbardziej zbliżony do tonu kafelek. Czy więc oznacza to, że musimy zdecydować się na mało praktyczną białą fugę? Otóż nie! Wystarczy wybrać rozwiązanie o bardzo jasnym zabarwieniu – szarości lub beżu. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie płytek rektyfikowanych, określanych mianem "bezufgowych". Nowatorska technologia produkcji oraz równe krawędzie powodują, że rozwiązania można montować bez spoiny – radzimy jednak wybrać tradycyjną metodę montażu z użyciem fug (jest to tzw. fuga wąska), ponieważ zapewni to większą wytrzymałość oraz zniweluje napięcia na podłodze czy ścianie. Jak to wygląda w praktyce? Producenci często oferują płytki w nietypowym wymiarze np. 59,7x59,7 cm, 29,3x59,3 cm – właśnie te brakujące do pełnej dziesiątki wartości (0,3 mm czy 0,7 mm) to przestrzeń przeznaczona dla spoiny.
Szary – podobnie jak biały – jest kolorem neutralnym, dlatego też w połączeniu z bielą osiągniemy wysmakowany duet. Jego stonowany i wyważony charakter doskonale wpisuje się w wystrój łazienek minimalistycznych, nowoczesnych czy industrialnych – podkreślonych przez chromowaną armaturę w kubistycznej wersji, meble o geometrycznej bryle, a także ceramikę o kwadratowym czy prostokątnym kształcie. Tak skompletowane elementy przeważą o bardziej modernistycznym klimacie i nieco surowym wyglądzie przestrzeni. Jednak łazienka w bieli i szarości niejedno ma imię! Tych subtelnych tonacji nie brakuje również w przestrzeni urządzonej pod dyktando skandynawskiego kierunku, który dzięki drewnianym akcentom i nieco cieplejszym detalom zyskuje na przytulności. Wystarczy sięgnąć po fronty szafek w odcieniu szczotkowanego dębu, chłodną kolorystykę przełamać mlecznym barwą oświetlenia, a za sprawą miękkich dywaników zagwarantować więcej harmonii i ciepła. W rezultacie zastosowanie tej uniwersalnej pary odcieni pozwala na różnorakie dekoracyjne kombinacje – od modernistycznych, po klasyczne.
Drewno to najczęstszy kompan bieli. Zdecydowany rysunek słojów, nieregularne faktury i niepowtarzalne tonacje łagodzą nieco sterylną w odbiorze barwę, zamieniając łazienkę w miejsce pełne uroku, sielskiej aury i magii. Taka relaksująca oaza również doceni towarzystwo szarości, a w akompaniamencie pastelowych kolorów, skieruje charakter przestrzeni w stronę nurtów rodem z chłodnej Północy. Po drugiej stronie wnętrzarskich propozycji z wykorzystaniem bieli i drewna stoi wiecznie modna i ponadczasowa klasyka, na czele z orzechowym dębem na podłodze i obudową wanny imitującą chropowatą strukturę desek, które potęgują atmosferę elegancji i szykowności. Szlachetny brąz w zestawieniu z bielą to również kombinacja związana ze stylistyką retro, gdzie pierwsze skrzypce mogą grać parkiet z ciemnego gatunku drewna ułożonego w jodełkę, charakterystyczna armatura z uchwytami krzyżowymi i wanna wolno stojąca ulokowana na oryginalnych lwich nóżkach. Miłośnicy klimatycznych pomieszczeń z "duszą" mogą spotęgować aurę Belle Epoque, sięgając po serie ceramiki wyposażone w elementy wykonane z drewna lub materiałów je imitujących – np. deski sedesowe, konsole, szafki podumywalkowe.
Nie sposób nie wspomnieć o najbardziej klasycznym zestawieniu – bieli i czerni. Pierwsza barwa zapewni poczucie lekkości, harmonii i czystości, druga stanowić będzie wyrazisty akcent zastosowany w celu ożywienia przestrzeni i dodania jej nieco wytwornego charakteru (należy jedynie pamiętać, by postępować z nią bardzo ostrożnie, ponieważ wykazuje właściwości optycznego pomniejszania przestrzeni). Myśl związaną z wykorzystaniem wiecznie modnego duetu od razu zaprzątają aranżacje w stylu glamour, wzbogacone o akcenty złota lub srebra, wstawki z marmuru oraz efektowne lustrzane i kryształowe detale, dające świetliste refleksy. Pomocne w uzyskaniu ekskluzywnego klimatu są także rozwiązania ceramiczne oraz armatura o niebanalnej linii: nietypowe umywalki nablatowe,oryginalne baterie wannowe stojące i komfortowe deszczownice, gwarantujące kaskadę wody w obszernym prysznicu z odpływem liniowym. Kolejną koncepcją na stworzenie wysublimowanego wnętrza z użyciem bieli i czerni jest skupienie się wokół minimalistycznych inspiracji. Grono podstawowych barw warto wówczas zasilić detalami w odcieniu szarości, a podczas wyboru umywalek, wanien i misek WC kierować się prostotą oraz nowoczesnym wzornictwem.
Używamy plików cookies, aby personalizować treści i reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych i analizować ruch na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w mediach społecznościowych, reklamie i analityce, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali w wyniku korzystania z ich usług. Klikając przycisk "Zezwól" zezwalasz na wszystkie używane przez nas cookies.
Dostosuj cookies
Niezbędne pliki cookies pomagają w użytkowaniu witryny internetowej, umożliwiając podstawowe funkcje, takie jak nawigacja po stronach i dostęp do bezpiecznych obszarów witryny. Witryna internetowa nie może działać prawidłowo bez tych plików cookies.
Pliki cookies preferencji umożliwiają witrynie internetowej zapamiętanie informacji, które zmieniają sposób działania lub wygląd witryny, np. preferowany język lub region, w którym się znajdujesz.
Pliki cookies statystyk pomagają właścicielom witryn internetowych zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję z witrynami, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji.
Pliki cookies marketingowe służą do śledzenia odwiedzających na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i angażujące dla poszczególnych użytkowników, a tym samym bardziej wartościowe dla wydawców i zewnętrznych reklamodawców.