Wymiary płytek łazienkowych – sprawdź, po jaki format sięgnąć!

Kolory, faktury, nietypowe desenie, luksusowe wyposażenie – mamy różne sposoby na to, by pięknie urządzić wnętrza łazienek. Tymczasem okazuje się, że na wizualny efekt aranżacji ogromny wpływ mają… wymiary płytek łazienkowych. Mogą optycznie powiększyć przestrzeń, lub nadać jej bardziej przytulnego charakteru. Jak wybrać odpowiedni rodzaj, grubość i rozmiary płytek? Sprawdziliśmy to!
O czym przeczytasz w artykule?
- Popularne wymiary płytek łazienkowych
- Nietypowe kształty i rozmiary płytek
- Duże płytki – duży wydatek? Niekoniecznie!
- Płytki wielkoformatowe – nie tylko do dużych łazienek
- Czy grubość płytek ma jakieś znaczenie?
- Wybieramy płytki ceramiczne: grubość, kształt i rozmiar
Popularne wymiary płytek łazienkowych
Niemal ciągła obecność wilgoci sprawia, że płytki są najczęściej wybieranym sposobem wykończenia ścian i podłóg w łazienkach. Niegdyś dominowały kafelki o niewielkich kształtach, a ich kolorystyka była mocno ograniczona. Obecnie producenci oferują przeróżne rodzaje płytek, których design po prostu zachwyca.
Wymiary płytek ściennych i podłogowych są rozmaite. Ich wybór zależy od indywidualnych upodobań, ale dobrze jest zasięgnąć porady eksperta. Nie w każdej łazience sprawdzą się duże płytki. Niekiedy trzeba postawić na praktyczność. W niektórych wnętrzach (np. z licznymi kątami) łatwość montażu wygrywa ze względami estetycznymi.
Najpowszechniej spotykane wymiary płytek łazienkowych w kształcie kwadrata to 45 x 45, 60 x 60 i 90 x 90 cm. Z kolei najpopularniejsze wymiary płytek prostokątnych to 15 x 30, 30 x 60, 25 x 70 i 60 x 90 cm. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się obecnie duże płytki do łazienki, np. w formacie 60 x 120, 100 x 120, czy 120 x 180 cm.
Najczęściej wybierane rozmiary płytek:
- Płytki 90 x 60, 60 x 60 i 45 x 45 cm od wielu sezonów nie wychodzą z mody.
- 15 x 30, 30 x 60 i 25 x 75 to najpopularniejsze wymiary płytek prostokątnych.
- Bardzo modne są duże płytki, np. 100 x 100 lub 120 x 180 cm.





Nietypowe kształty i rozmiary płytek
Kwadratowe (np. 45 x 45 cm) i prostokątne płytki (90 x 60 cm), choć od lat święcą triumfy, coraz częściej zastępowane są kafelkami o mniej oczywistych kształtach. Możesz we własnej łazience stworzyć niepowtarzalną aranżację, wykorzystując płytki w formie arabeski, heksagonu, rombu, owalu, czy rybiej łuski. Świetnie prezentują się też nieregularne kafle imitujące kamienie.
Szalenie ciekawy efekt uzyskasz, sięgając po płytki wielkoformatowe lub wręcz przeciwnie – maleńką mozaikę. Zarówno duże płytki do łazienki, np. 120 x 280 cm, jak i kostki wielkości 2 x 2 cm pomogą wyczarować zachwycające wnętrze. Decydując się na tak nietypowe rodzaje płytek, z pewnością uzyskasz w swojej łazience efekt „WOW”.
Zaskakujące kształty i wymiary płytek łazienkowych:
- Kwadrat i prostokąt to nie jedyne figury geometryczne! Bardzo modne są płytki w formie heksagonu, rombu i owalu.
- Regularność nie jest obowiązkowa. Płytki łazienkowe mogą mieć kształt arabeski lub rybiej łuski.
- Maleńkie, ale efektowne. Kostki w formacie 2 x 2 cm wymagają cierpliwości przy układaniu i czyszczeniu, ale wspaniale się prezentują w łazience.
- Im większe, tym lepiej. Płytki wielkoformatowe wyglądają pięknie i luksusowo.




Duże płytki – duży wydatek? Niekoniecznie!
Płytki wielkoformatowe sprawiają wrażenie produktu luksusowego. Dzięki nim łazienka prezentuje się niezwykle okazale. Często ten wizualny efekt przepychu powoduje, że skreślamy duże płytki, sądząc, że są poza naszym zasięgiem finansowym.
Tymczasem duże wymiary płytek ściennych i podłogowych nie do końca oznaczają większy wydatek, niż w przypadku małych kafli. Główna oszczędność dotyczy fug: zarówno materiałów wykorzystanych przy układaniu, jak i środków niezbędnych do utrzymania ich w czystości. A jeśli o oszczędzaniu mowa, to duże płytki do łazienki montuje się znacznie szybciej, niż te o standardowych wymiarach.
- Zaoszczędź czas i pieniądze, wybierając wielkoformatowe płytki łazienkowe. Wymiary ponadstandardowe pozwalają ograniczyć zużycie materiału potrzebnego na położenie fug i zmniejszyć powierzchnię trudnych do wyczyszczenia szczelin.






Płytki wielkoformatowe – nie tylko do dużych łazienek
W naszej świadomości wciąż pokutuje przekonanie, że duże sprzęty nadają się tylko do przestronnych pomieszczeń. Takie same przeświadczenia mamy, gdy chodzi o płytki łazienkowe. Wymiary kafli wybieramy wprost proporcjonalnie do metrażu łazienki. Czy to aby na pewno jedyne słuszne rozwiązanie?
Projektanci wnętrz udowadniają, że płytki wielkoformatowe świetnie sprawdzą się nawet na małych powierzchniach. Jednolita, pozbawiona nadmiaru fug i łączeń, tafla na ścianach i podłogach wizualnie powiększy niedużą łazienkę. Taka aranżacja będzie sprawiać wrażenie nowoczesności, a także lekkości i przestronności.
- Duże wymiary płytek ściennych i podłogowych nadają się również do małych pomieszczeń. Pozwolą stworzyć jednolitą taflę, co optycznie powiększy przestrzeń.





Czy grubość płytek ma jakieś znaczenie?
Gdy wybieramy płytki ceramiczne, grubość kafli ma dla nas najmniejsze znaczenie. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, skupiamy się głównie na wzornictwie. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie grubość płytek decyduje o ich wytrzymałości i trwałości. Cienkie płytki podłogowe bardzo szybko się przetrą, z kolei zbyt duża grubość płytek ściennych może spowodować, że przegrają one walkę z grawitacją i odpadną.
Do czego powinna być dostosowana grubość płytek podłogowych oraz ściennych? Do natężenia eksploatacji, a także do warunków otoczenia, takich jak wilgoć, temperatura, czy nasłonecznienie. Ogromne znaczenie ma to, jak często, a nawet: w czym chodzimy po podłodze. Jeśli chcesz w korytarzu czy przedpokoju położyć płytki ceramiczne, grubość kafli oraz ich odporność na ścieranie powinny być na najwyższym poziomie.
O czym pamiętać, wybierając grubość płytek podłogowych i ściennych?
- Im większa grubość płytek podłogowych, tym wykończenie jest trwalsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne oraz czyszczenie.
- Cienkie płytki podłogowe sprawdzą się wyłącznie w rzadko uczęszczanych miejscach.
- Cienkie płytki podłogowe i ścienne nie nadają się na zewnątrz – nie są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
- Jeśli chcesz położyć na ścianę wewnątrz domu płytki ceramiczne, grubość może być zdecydowanie mniejsza.





Wybieramy płytki ceramiczne: grubość, kształt i rozmiar
Wiesz już, że nie wszędzie sprawdzą się cienkie płytki. Podłogowe kafle powinny być solidne, a te o mniejszej grubości dedykowane są do wykańczania ścian. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Przede wszystkim rozmiar i kształt łazienki. Jeśli pomieszczenie jest pełne załomów, kątów lub ma nierówne ściany, których nie sposób wygładzić, zdecydowanie odradzamy płytki wielkoformatowe. Duże płytki do łazienki trudno jest precyzyjnie przyciąć bez narażenia ich powierzchni na pęknięcia.
Wiele zależy od wyposażenia łazienki. Jeśli masz już zamontowaną podłużną wannę lub brodzik prostokątny, może to być punkt wyjścia przy wyborze płytek. W takim przypadku dobrze będą się prezentować kafle o podobnym kształcie. Dopasuj wymiary płytek prostokątnych lub kwadratowych do zamontowanych już sprzętów łazienkowych, a stworzysz spójną i gustowną całość.
Ciekawy, nieco ekstrawagancki efekt uzyskasz, łącząc różne kształty, rozmiary i rodzaje płytek z tej samej serii. Zestaw płytki 90 x 60 cm z mniejszymi i większymi rozmiarami. Wkomponuj duży brodzik prostokątny w barwną mozaikę małych kafelków lub wyeksponuj wolnostojącą okrągłą wannę na środku wielkoformatowej płyty.
- Kształt, kolor, grubość i wymiary płytek łazienkowych znacząco wpływają na aranżację przestrzeni. Zdecyduj, czy wolisz geometryczną harmonię, czy preferujesz zabawę formami, odcieniami i rozmiarami.





