Na co zwrócić uwagę, kupując baterie termostatyczne? O tych 8 elementach musisz pamiętać!

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis „Bateria termostatyczna – jak działa, ile kosztuje i jakie ma zalety”. Jest to kompendium wiedzy, w którym znajdziesz odpowiedź na pytania dotyczące działania armatury z termostatem, jej cen oraz zalet. Tym razem mamy coś dla tych, którzy stoją przed zakupem baterii tego typu! Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając baterie termostatyczne.
Bateria termostatyczna sposobem na bezpieczną kąpiel
Baterie z termostatem stały się coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym w przestrzeniach łazienki – zwłaszcza w strefie natrysku. Taka armatura pozwala na precyzyjne ustawienie temperatury strumienia i bezpieczną kąpiel. Woda, niezależnie od skoków ciśnienia w instalacji (a te często zdarzają się np. wtedy gdy domownicy korzystają w tym samym czasie z pralki czy toalety oraz prysznica), ma tę samą wartość, co eliminuje możliwość oparzenia. Taki system ogranicza też konieczność regulacji parametrów wypływu – idealna temperatura strumienia osiągnięta jest bez wysiłku, manewrowania kurkami i co najważniejsze bez marnotrawstwa!
O zaletach baterii termostatycznych przeczytacie w naszym wpisie „Bateria termostatyczna – jak działa, ile kosztuje i jakie ma zalety”. Możecie też sprawdzić, jakie wady ma armatura tego typu: „Bateria z termostatem: jakie minusy? 5 wad baterii termostatycznych”. Jedno jest jednak pewne: to armatura, którą warto wybrać do swojej łazienki. Pytanie tylko, na co zwrócić uwagę podczas zakupów?




Marka wiele Ci powie
W przypadku baterii tego typu marka jest istotna, bo wiąże się z jakością, a ta z kolei przekłada się na dłuższą żywotność produktu i brak problemów podczas eksploatacji. Wybór dobrego producenta będzie oznaczał większą satysfakcję, która często ma przełożenie na dłuższą gwarancję czy dostępność części zamiennych bądź usług serwisowych. Dzięki temu naprawa jakichkolwiek awarii przebiegnie znacznie sprawniej i bez niepotrzebnych nerwów. W jakie rozwiązania inwestować? Polecamy baterie Oras, Duravit, Kludi, Zucchetti, Axor czy Hansgrohe.





Co jeszcze sprawdzić przed zakupem?
Wybierając baterie termostatyczne, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii technicznych, które będą miały wpływ na wygodę późniejszej eksploatacji. Jedną z nich jest sposób przełączania rodzaju strumienia (dotyczy to baterii wannowych, a także baterii natryskowych wyposażonych w deszczownicę). Do wyboru masz dwie opcje; albo automatyczny przełącznik ciśnieniowy (który trzeba pociągnąć lub nacisnąć), albo pokrętło regulacji strumienia. Który wybrać? Wszystko zależy od preferencji użytkowników. Każda z opcji zapewnia jednak taki sam poziom komfortu i nie utrudnia użytkowania.

Istotnym elementem, jeśli chodzi o wybór armatury, jest także określenie czasu reakcji głowicy termostatycznej. Jeśli wynosi on powyżej 2 sekundy, niestety może okazać się, że skoki ciśnienia będą bolesne w skutkach dla osób biorących kąpiel. Zdecydowanie lepiej więc wybrać baterie, których czas reakcji wynosi maksymalnie do 2 sekund. Dzięki temu nie odczujesz różnic na… własnej skórze!

W przypadku baterii termostatycznych istnieją także dodatkowe elementy, które mogą potęgować wygodę korzystania. Mowa m.in. o sitku wychwytującym zanieczyszczenia (co ograniczy ilość możliwych usterek głowicy), a także przyciskach ekonomicznych, które oszczędzają wodę oraz energię nawet do 60%! Te dodatkowe funkcje, w zależności od oferty producentów, mają swoje nazwy własne – np. Oras EcoFlow w bateriach Oras.

Dla pełnej ochrony warto też zwrócić uwagę, czy wybrana bateria termostatyczna do kabiny prysznicowej posiada nienagrzewający się korpus i blokadę wypływu zbyt gorącej wody. Dzięki temu całkowicie wyeliminujesz możliwość oparzenia, a strefa natrysku będzie bezpiecznym miejscem – to istotne zwłaszcza wtedy, gdy z łazienki korzystają osoby starsze lub dzieci.

Bezpieczeństwo higieniczne zapewni z kolei zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Takie baterie będą zapobiegać cofaniu się wody do instalacji, a to tym samym wyeliminuje możliwość namnażania się bakterii i groźnych dla człowieka mikroorganizmów.
