29 pomysłów – łazienka minimalistyczna i zasada „mniej znaczy więcej”
Minimalizm to nurt okrojony w detale i życiowa filozofia, w której rezygnujemy z tego, co niepotrzebne i – zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej” – stawiamy na jakość, a nie ilość. To kierunek, którego korzenie sięgają wielu inspiracji – począwszy od kultury Dalekiego Wschodu, a skończywszy na prostocie klasztorów cysterskich czy haśle „ornament to zbrodnia” głoszonym przez Adolfa Loosa. Jak w praktyce wygląda ta zamiana przepychu i nagromadzenia dekoracji na rzecz oszczędnej formy i uporządkowania? Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym? Mamy dla Was kilka porad!
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Styl minimalistyczny w praktyce – podstawowe założenia,
- „Mniej znaczy więcej”, czyli łazienki w stylu minimalistycznym,
- Płytki do łazienki w stylu minimalistycznym
- Minimalistyczna łazienka – co musi się w niej znaleźć?,
- Aranżacje łazienkowe w minimalistycznym wydaniu.
Łazienka minimalistyczna w praktyce
Minimalizm w sztuce, architekturze i w życiu oznacza czystość formy, piękno prostoty i funkcjonalność. To współczesna odpowiedź na wszystko, co masowe i przeciętne, krytyka konsumpcjonizmu i bunt przeciwko światu, który przepełnia chaos. Ten styl ma mnóstwo interpretacji, zwłaszcza we wnętrzach, które są tłem codzienności. Polega na odrzuceniu niepotrzebnych przedmiotów i skoncentrowaniu się na istocie rzeczy: praktyczności, której towarzyszy wysoka estetyka. W rezultacie pomieszczenia zaaranżowane w duchu minimalistycznych zasad wydają się spójne, harmonijne, starannie przemyślane i często wręcz ascetyczne. Miłośnicy wszelkiego rodzaju bibelotów mogą odbierać je jako puste, „niedokończone” i nazbyt surowe.
Styl minimalistyczny ma kilka znaków szczególnych. Wszechobecna prostota, która mu towarzyszy, uwidacznia się w regularnych liniach niemal każdego elementu: mebli, przedmiotów użytkowych i sprzętów AGD oraz RTV. We wnętrzu królują symetria, monochromatyczne zestawienia kolorów, gładkie powierzchnie, geometryczne bryły oraz prawdziwe materiały, takie jak: beton, kamień, szkło, metal, ceramika i drewno, a klimat nie tworzą jedynie dekoracje i miękkie tekstylia, a światło. Wnętrza charakteryzują ład, spokój i elegancja. To powściągliwość, dobry design, ekskluzywność w klarownym wydaniu.
Styl minimalistyczny i jego najważniejsze elementy:
- Jasne barwy: biele, szarości i beże,
- Monochromatyczne zestawienia przełamane mocnymi akcentami,
- Prawdziwe materiały: beton, kamień, szkło, ceramika, metal i drewno,
- Gładkie powierzchnie pozbawione uchwytów,
- Geometria kształtów i prostota,
- Przestronność i duża ilość światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego,
- Jedność formy i funkcji.
„Mniej znaczy więcej”, czyli łazienki w stylu minimalistycznym
Zacznijmy od koloru – to on będzie odpowiadał za charakter wnętrza. W minimalistycznym wydaniu warto skupić się na tym, by nawet mała łazienka w bloku wydawała się przestronna, dlatego najlepiej skoncentrować się na jasnej gamie barw. W tego typu aranżacjach przeważa biel – nie tylko z uwagi na możliwość optycznego powiększenia pomieszczenia, ile uniwersalność i ponadczasowość, ponieważ pasuje niemal do każdej innej tonacji i doskonale współgra z wieloma motywami. Minimaliści sięgają też często po betonową szarość, beże oraz barwy ziemi i organiczne odcienie. Kolory można ze sobą łączyć albo komponować w tonalnych zestawieniach, przełamując tło mocnym akcentem. Taki odważny kontrapunkt w odcieniu seledynowej zieleni, żółci, czerni czy czerwieni ożywi wnętrze.
Jakie kolory wybrać do minimalistycznej łazienki:
- Biel,
- Szarość (zwłaszcza w postaci betonu),
- Kremy i beże,
- Organiczne odcienie i barwy ziemi,
- Czerń.
Płytki do łazienki w stylu minimalistycznym
Warunki panujące w łazience raczej nie pozwolą na wykorzystanie szlachetnych desek dębu czy naturalnego piaskowca. W tym przypadku warto zdać się na wysokie walory użytkowe materiałów imitujących wzorce. We wnętrzu inspirowanym minimalizmem świetnie prezentują się płytki oddające wygląd marmuru (podkreślą elegancki charakter wystroju i doskonale będą współgrały z bielą), kamień dekoracyjny, płytki drewnopodobne (ocieplą aranżację i przełamią surowy wygląd), beton architektoniczny oraz płytki wielkoformatowe naśladujące strukturę cementu. To zazwyczaj większe, utrzymane w stonowanej kolorystyce propozycje, które stworzą harmonijne tło aranżacji i idealnie wyeksponują ceramikę oraz armaturę.
Jednolite kafle to jednak nie koniec możliwości. Oryginalną scenerię mogą podkreślić ciekawe mozaiki, płytki heksagonalne czy rozwiązania w geometryczne wzory. Podczas ich wykorzystywania warto jednak ograniczyć fantazję i nie dopuścić do chaosu – najlepiej zastosować je na określonym fragmencie, np. pod prysznicem, obok wanny czy użyć do wyróżnienia strefy z umywalką. W minimalistycznym wnętrzu można też wykorzystać płytki strukturalne. Ich nieregularna faktura pod wpływem odpowiedniego oświetlenia będzie tworzyć imponujący teatr świateł i cieni, a ściana wykończona w ten sposób przeistoczy się w spektakularną ozdobą pomieszczenia.
Jakie płytki wybrać do minimalistycznej łazienki?
- Kamień dekoracyjny,
- Płytki drewnopodobne,
- Beton architektoniczny i płytki imitujące beton,
- Płytki strukturalne,
- Płytki z geometrycznym wzorem,
- Płytki heksagonalne.
Minimalistyczna łazienka – co musi się w niej znaleźć?
Bazę mamy już gotową – teraz kolej na wyposażenie łazienki! Wbrew pozorom ten etap nie należy do najłatwiejszych. Nie wystarczy jedynie sięgnąć po proste konstrukcje i zrezygnować z ozdób, myśląc, że surowy wystrój obroni się sam. Spójność, wrażenie spokoju i harmonia, które towarzyszą tej ascetycznej scenerii, wymagają umiejętnego planowania. Zacznijmy więc od wyboru mebli. To przestrzeń dla gładkich, modułowych propozycji pozbawionych zbędnych dekoracji. We wnętrzu sprawdzą się geometryczne bryły bez uchwytów (albo modele wyposażone w bardzo subtelne wersje, otwierane na dotyk czy z uchwytami ukrytymi na powierzchni frontu). Najlepiej, by były zachowane w jednolitej, stonowanej kolorystyce. Powtarzalne kształty wprowadzą poczucie uporządkowania.
Zasady urządzania minimalistycznego wnętrza są bardzo podobne do tych, które obowiązują podczas aranżowania łazienki w stylu nowoczesnym. W przypadku ceramiki także najlepiej zdecydować na podwieszane miski WC i bidety, które odsłonią całą powierzchnię podłogi, a tym samym optycznie powiększą pomieszczenie. Rolę dekoracji przejmuje również umywalka, dlatego nie powinna być zwyczajna i nudna. Minimalizm stawia na modele cienkościenne, stawiane na blacie, albo praktyczne warianty z szafką podumywalkową, w której schowamy wszystko, co mogłoby generować bałagan. Dzięki temu kosmetyki oraz przybory łazienkowe będą miały swoje stałe miejsce wewnątrz szuflady.
W zakresie armatury warto wybrać cylindryczne baterie (najlepiej w wersji podtynkowej, które pozwolą ukryć instalacje w ścianie) albo sięgnąć po designerskie modele wolnostojące, które będą ozdobą wanny i umywalki. Na koniec zadbajmy o wrażenie przestronności (jakże ważne!), które zbuduje nowoczesna kabina walk in (koniecznie wyposażona w transparentną ściankę). Jeśli jednak preferujemy długie kąpiele w wannie – wybierzmy model wolnostojący o prostym kształcie lub wersje do zabudowy.
O czym jeszcze pamiętać? Obowiązkowe są lustra łazienkowe! Potraktujmy je nie tylko jako element konieczny do tego, by zobaczyć o poranku swoje rozespane oblicze. Praktycznym rozwiązaniem będzie ukrycie za nimi półek na podręczne przedmioty. Takie otwierane lustrzane szafki pozwolą na optymalne zagospodarowanie łazienki i z pewnością przyczynią się do lepszego utrzymania porządku. Poza nimi pomieszczenie wyposażmy w kilka opraw oświetleniowych – zwłaszcza jeśli borykamy się z brakiem okien i deficytem naturalnych promieni słonecznych. W tym celu warto zastosować zarówno kinkiety, jak i listwy LED czy nawet dekoracyjne lampy podłogowe. Światło jest bardzo ważnym graczem w minimalistycznej łazience. To kreator atmosfery, która sprzyja odprężeniu.
Wyposażenie łazienki w stylu minimalistycznym:
- Podwieszana miska WC i bidet, które odsłonią podłogę,
- Umywalka nablatowa lub wpuszczana,
- Armatura o cylindrycznym kształcie,
- Bateria umywalkowa ścienna lub wolnostojące,
- Proste, geometryczne meble łazienkowe,
- Szafki z lustrem, w których można schować podręczne przedmioty,
- Duża ilość światła: listwy LED, kinkiety, designerska lampa sufitowa.
Aranżacje łazienkowe w minimalistycznym wydaniu
Łazienka minimalistyczna to nie tylko gama podstawowych kolorów, odzwierciedlenie zasady „mniej znaczy więcej” i ograniczenie dodatków. To przede wszystkim funkcjonalne wnętrze, któremu nie można odmówić estetycznych walorów. Uporządkowana aranżacja pozwala utrzymać ład, a pomieszczenie – nawet jeśli jest ciasne i niewielkie – wydaje się przestronniejsze. Sami zobaczcie – te aranżacje łazienkowe w minimalistycznym wydaniu to piękno i elegancja skryte w prostocie!