Kuchnia w stylu skandynawskim – inspiracje i pomysły

Polacy pokochali styl skandynawski. Rozkwit tego uczucia przypadł na czasy transformacji ustrojowej, a prawdziwa miłość wybuchła wraz z pojawieniem się pierwszego sklepu IKEA na warszawskim Ursynowie w 1990 roku. Design z chłodnej Północy wyparł meblościanki, fronty wykończone na wysoki połysk i sztuczne plusze. Ich miejsce zajęły mało skomplikowane bryły i funkcjonalne rozwiązania. Uczucie przetrwało burzliwe romanse z minimalizmem, kierunkiem modern classic czy vintage, bo styl scandi nadal jest jednym z najczęściej wybieranych nurtów.
O czym przeczytasz w artykule?
- Czym wyróżnia się styl skandynawski?
- Jakie kolory wybrać do kuchni w stylu skandynawskim
- Jakie meble skandynawskie kupić?
- Jak urządzić skandynawską kuchnię z wyspą?
- Czy mała kuchnia może być scandi
- Jakie światło do kuchni skandynawskiej
- Jakie dodatki dopasować do skandynawskiej kuchni
Design z Północy
Styl skandynawski jest neutralny, minimalistyczny, pełen jasnych kolorów i funkcjonalny. Bazuje na prostocie i skromności. Te cechy nie są przypadkowe. Mają bowiem historyczne odniesienia, gdyż wywodzą się ze stylu gustawiańskiego. Zapoczątkował go król Gustaw III, który rozkochany w europejskim klasycyzmie, nieco go uprościł.
Skandynawskie wnętrza są nienachalne i mało skomplikowane. W tym tkwi ich siła. To wspólny mianownik każdej z odmian stylu; norweskiej, fińskiej oraz szwedzkiej. Co wyróżnia poszczególne? Kuchnia w stylu norweskim będzie przestrzenią, w której przeważają chłodne kolory o rozświetlającej mocy. Jasne odcienie często łączone są z surowym kamieniem, a wnętrze ocieplają dodatki; pledy i rośliny. Fiński design ceni kontrasty i bogaty jest w ocieplające detale. Z kolei szwedzki trend, najbardziej nam znany, to mieszanka bieli i przytulnych elementów. Dominują w nim drewno i inne naturalne powierzchnie.





Kolory do kuchni w stylu skandynawskim
W kuchni skandynawskiej kolory są ważne. Mają rozświetlać przestrzeń, być neutralną bazą dla stylowych dodatków, staroci i dziecięcych rysunków wiszących na lodówce. W przestrzeni dominują jasne barwy bieli, szarości, chłodny błękit oraz subtelne tonacje beżu. Te wiodące odcienie warto przełamać wyrazistymi pigmentami czerni, antracytu lub granatu, które ożywią wystrój.
Biała kuchnia w stylu skandynawskim nie będzie nudna. Ten najczęściej wybierany odcień przewodni nabiera charakteru w zestawieniu z odpowiednimi dodatkami, a mogą być nimi drewniane blaty czy efektowne płytki zastosowane w przestrzeni roboczej między szafkami. Sprawdzą się chropowate cegiełki, kolorowy patchwork czy drewnopodobne deseczki ułożone w modną jodełkę. Pamiętaj też o zieleni – zwłaszcza w postaci roślin i ziół. Nie dość, że ożywią scenerię, to także usprawnią gotowanie. Dostęp do świeżych listków mięty czy bazylii podczas przyrządzania makaronu to zdecydowany plus do funkcjonalności aranżacji.
Królującym kolorystycznym trendem w aranżacji scandi królestwa jest również szarość. Kuchnia w stylu skandynawskim szara prezentuje się ciekawe w połączeniu z bielą, jasnym drewnem, czernią, a także w zestawieniu total grey. Musisz jednak uważać, bo przewaga szarości może skierować wystrój bardziej w stronę surowego minimalizmu, a nie nurtu scandi. Jak temu zapobiec? Dodaj odrobinę drewna.
Kolory mebli i ścian to nie wszystko. Kluczowe z punktu widzenia aranżacji scandi będą podstawowe elementy wyposażenia w strefie mycia. Na jaki kolor armatury postawić? Dobrym wyborem może być bateria kuchenna biała lub rozwiązania wykończone w czerni bądź miedzi. Coraz modniejsze stają się także baterie szare lub złote. Ostatnie szczególnie sprawdzą się, gdy chcesz ocieplić surowe, jasne wnętrza.
Jakie kolory do kuchni w stylu skandynawskim?
- Kuchnia biała skandynawska to najczęstszy wybór. Biel świetnie łączy się ze wszystkimi innymi kolorami.
- Szarość to kolor numer dwa! Jest popularny z uwagi na swoją neutralność. Świetnie wypada w zestawieniu z drewnem, cegłą czy betonem.
- Kuchnia skandynawska może być też pełna beżu czy błękitu. Takie kolory rozświetlą wystrój, a to we wnętrzu scandi obowiązkowe.
- Wybierając kolory do kuchni scandi, pamiętaj, że równie ważne jak odcienie na ścianach, są barwy elementów takich jak baterie. Armatura może mieć biały lub czarny odcień, choć urządzający coraz częściej sięgają też po złote alternatywy.





Meble w stylu skandynawskim
Odpowiedzialne za skandynawski charakter aranżacji będą też meble. Najlepiej, gdy ich fronty, podobnie jak ściany, są jasne. To optycznie otworzy wnętrze. Postaw na drewno lub szafki malowane na biało. Dobrze sprawdzą się przeszklenia, które dodadzą bryle wizualnej lekkości, a przy okazji podniosą funkcjonalność zabudowy, ułatwiając poszukiwania niezbędnych elementów podczas gotowania.
Obowiązkowymi elementami, jakimi powinna wyróżniać się każda kuchnia w stylu skandynawskim, są otwarte półki. Służą do ekspozycji ceramicznych kubków i innych naczyń, np. talerzy czy wazonów. Dzięki temu rozwiązania te są zawsze pod ręką. Należy jednak mieć na uwadze, że scandi ma w sobie coś z minimalizmu, więc przesada z ilością dekoracji (nawet tych praktycznych) nie jest wskazana.
Jaka zabudowa, gdy celem jest scandi kuchnia? Styl skandynawski nowoczesny to proste, bezuchwytowe warianty wykończone w bieli, szarości, granacie lub drewnie. Gdy w przestrzeni czuć nieco klasycznych i tradycyjnych wpływów, dozwolone są proste frezowania oraz witrynki.
Co jeszcze jest istotne w połączeniu kuchnia - styl skandynawski? Ergonomia. To słowo klucz opisujące każde dobrze zaprojektowane skandynawskie wnętrze. Ważne więc będą układ szafek (tak, aby wszystko było w zasięgu ręki), praktyczne organizery do szuflad, minimalne odległości między konkretnymi obszarami oraz powiązane z nimi zasady trójkąta roboczego. Co to takiego? To takie rozmieszczenie najważniejszych elementów; lodówki, płyty indukcyjnej/kuchenki i zlewu, które pozwala na komfortowe przemieszczanie się pomiędzy nimi, np. podczas przyrządzania obiadu czy rozpakowywania zakupów.
Jakie meble do kuchni w stylu skandynawskim?
- Kuchnia skandynawska nowoczesna powinna być wyposażona w gładkie, bezuchwytowe fronty. Możesz też wybrać warianty z minimalistycznymi frezowaniami oraz przeszkleniami.
- Zabudowa powinna mieć kolor biały, szary lub beżowy. Dobrze sprawdzą się także czerń, antracyt i granat oraz drewno.
- Pamiętaj o zasadach trójkąta roboczego podczas planowania przestrzeni.


Kuchnia skandynawska z wyspą
Jeśli masz na tyle miejsca, nie wahaj się nad budową wyspy. Skandynawska kuchnia z wyspą będzie maksymalnie praktyczna i efektowna. Wolnostojąca konstrukcja może stać się „łącznikiem” pomiędzy przestrzenią gotowania i odpoczynku. Takie scalanie funkcji i tworzenie otwartych pomieszczeń jest charakterystyczne dla nurtu. Pozwoli spędzać czas rodzinnie – nawet wtedy gdy każdy z domowników robi coś innego.




Małe kuchnie też mogą być scandi
Wrażenie otwartości, łączenie przestrzeni to coś, to wyróżnia kuchnie w stylu skandynawskim. Czy w mniejszych metrażach klimat scandi będzie więc niemożliwy do osiągnięcia, ponieważ fantazję ograniczają cztery ściany niewielkiego mieszkania? Nie. Kuchnia w stylu skandynawskim w bloku wręcz zyska na wizualnym odbiorze. Dzięki kolorom charakterystycznym dla nurtu pomieszczenie sprawi wrażenie większego.
Małe kuchnie skandynawskie z pewnością nie pomieszczą wyspy kuchennej, ale nie oznacza to, że zabudowie może czegoś brakować. Najlepsze okażą się szafki zamontowane pod sam sufit, dzięki którym przestrzeń będzie maksymalnie zagospodarowana. Poczucie optycznej lekkości zbuduj przy pomocy przeszkleń oraz jasnych odcieni. Postaw też na połyskujące wykończenia – czy to w zakresie mebli, czy płytek ściennych. Zadziałają niczym lustro i będą odbijać światło.
Co jeszcze wyróżnia kuchnie skandynawskie? Aranżacje w tym stylu nie lubią chaosu, a to kolejna cecha, która sprawdzi się na mniejszym metrażu! Zrezygnuj z eksponowania zbyt dużej ilości sprzętów. Ukryj je w szafkach, zachowując czystość w przestrzeni roboczej.


Kuchnia w stylu skandynawskim – inspiracje pełne światła
Rozświetlona przestrzeń – to pierwsza myśl, jaka nasuwa się, gdy w głowie kreśli się wizja pomieszczenia, jakim jest kuchnia w stylu skandynawskim. Jasne kolory to jedno z narzędzi do uzyskania efektu wizualnej lekkości i świeżości, ale to jednak nie wszystko. Światło to kolejny wyznacznik. Mowa zarówno o sztucznym oświetleniu, jak i dostępie do naturalnych promieni słonecznych.
Z uwagi na małą ilość słońca Skandynawowie bardzo cenią sobie obecność światła we wnętrzach. Dlatego też odsłaniają okna! Firanki, zasłony, rolety to rzadkość – jeśli już są, muszą być delikatne i zwiewne. Do rozświetlonego kompletu konieczne będą lampy. Jakie? Listwy LED nad blatem okażą się pomocne w przyrządzaniu posiłków, główna lampa sufitowa może być ukryta w metalowym kloszu, a poza nią zainwestuj w oświetlenie punktowe – nad blatami, wyspą, nad stołem. Dzięki takiemu zróżnicowaniu będzie można budować klimat aranżacji.
Jak oświetlić kuchnię skandynawską?
- Dostęp do naturalnego światła jest ważny. Jeśli w pomieszczeniu jest okno, nie zasłaniaj go.
- Jeśli osłony są konieczne, wybierz lekkie i zwiewne firanki.
- Zainwestuj w kilka punktów świetlnych; nad blatem roboczym, nad stołem. Wybierz światło główne i punktowe.
- Typowe dla stylu skandynawskiego są lampy w metalowych kloszach, wiszące na kablu oprawy lub modele z abażurami o białym bądź szarym wykończeniu.


Dodatki do idealnej kuchni
Co jeszcze wyróżnia kuchnie skandynawskie? Aranżacje tego rodzaju są pełne harmonii i naturalności. Buzuje od nich ciepło! To zasługa dodatków. Jest ich niewiele, dlatego nie mogą być dobrane przypadkowo. Najlepiej sprawdza się wszystko, co ma związek z naturą! Postaw na lniane ściereczki, ceramiczne wazony oraz dekoracyjne pojemniki na przyprawy i inne sypkie artykuły spożywcze. Na blacie lub parapecie możesz ulokować donice z ziołami oraz rośliny. Wybierz osłonki w stonowanych kolorach, które nie wprowadzą chaosu.

