Remont łazienki PFRON – zasady, wysokość dofinansowania, lista dokumentów

Osoby niepełnosprawne, z dysfunkcjami i te o ograniczonej mobilności wymagają przestrzeni komfortowych i bezpiecznych – zwłaszcza w przypadku pomieszczeń takich jak łazienka. Likwidacja barier architektonicznych występujących w tym miejscu przekłada się na polepszenie jakości życia, a często nawet na znacznie zwiększą samodzielność. Prace w tym zakresie mogą polegać na poszerzeniu futryn, dostosowaniu sanitariatów czy zastosowaniu podnośnika transportowo-kąpielowego. Modernizacje tego typu przekładają się jednak (niestety) na duże koszty. Możesz je zmniejszyć, sięgając po dofinansowanie do remontu łazienki PFRON.
O czym przeczytasz w artykule:
- Remont łazienki PFRON – co to takiego?
- Ile można dostać z PFRON na remont łazienki?
- Za co zwraca PFRON?
- Kto może dostać dofinansowanie PFRON?
- PFRON a wniosek o dofinansowanie – co musisz wiedzieć?
Remont łazienki PFRON – co to takiego?
PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jest instytucją wspierającą osoby niepełnosprawne i ograniczone ruchowo. Jednostka oferuje szereg programów, z których mogą skorzystać seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, znacznym czy umiarkowanym. Jedno ze wsparć, tj. Likwidacja barier architektonicznych, oferuje dofinansowanie do remontu łazienki, które może pokryć nawet do 95% kosztów wymaganych na dostosowanie przestrzeni.
Podstawą prawną dofinansowania PFRON jest ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz.511), a także Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie określenia zadań samorządu województwa, które mogą być dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 937).



Ile można dostać z PFRON na remont łazienki?
Dotacja może wynosić nawet do 95% kosztów remontu, a suma środków zależna jest od puli dostępnych pieniędzy w lokalnych oddziałach PFRON oraz liczby złożonych wniosków. To oznacza, że finansowany z PFRON remont łazienki 2024 różni się w zależności od regionu, a szczegółowych informacji udzielają poszczególne oddziały PFRON. Udział własny właściciela nieruchomości nie może być mniejszy niż 5%.



Za co zwraca PFRON?
Remont łazienki PFRON obejmuje szereg działań mających na celu dostosowanie pomieszczenia do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W przypadku osób przemieszczających się na wózkach inwalidzkich wiąże się to ze stworzeniem przestronnej kabiny prysznicowej z możliwością bezprogowego wejścia, co umożliwi odpływ liniowy. U osób niedowidzących wymagane będzie lepsze doświetlenie wnętrza, a osoby o ograniczonym stopniu niepełnosprawności wymagać będą np. montażu specjalnych uchwytów, poręczy czy zmiany wysokości umywalki.

Proponowane przez PFRON dofinansowanie do remontu łazienki może dotyczyć także montażu płytek w przestrzeni prysznicowej czy usunięcia progów na podłodze, które utrudniają komunikację. Wszelkie podejmowane działania mają mieć na celu poprawę jakości życia poprzez zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu. Zadania nie mogą obejmować kryteriów estetycznych.
Łazienka dla niepełnosprawnych powinna spełniać określone odgórnie przyjęte normy Prawa Budowlanego. W art. 5 ust. 1 pkt 4 tego dokumentu są wyszczególnione standardy wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych w obiektach publicznych, które mogą posłużyć za wzorzec urządzania domowej przestrzeni. W takich wnętrzach obowiązkowe są określone odległości (np. szerokość drzwi wewnętrznych minimum 90 cm, przestrzeń manewrowa w pobliżu umywalki 90x120 cm czy wysokość umywalki na poziomie minimum 85 cm od posadzki).
Co może obejmować remont łazienki PFRON?
- Przystosowanie pomieszczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Montaż uchwytów i poręczy w obszarze WC, wanny, prysznica i umywalki.
- Zwiększenie przestrzeni manewrowej.
- Zmiana wysokości umywalki, miski WC czy szerokości drzwi wejściowych.
- Montaż wanny dla niepełnosprawnych, której minimalne wymiary powinny wynosić 150x70 cm.
- Doposażenie łazienki w akcesoria zwiększające komfort i bezpieczeństwo użytkownika, takie jak taboret pod prysznic, mata antypoślizgowa czy ławeczka do wanny.



Kto może dostać dofinansowanie PFRON?
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie z PFRON? Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych w łazience przysługuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym z orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnoprawności. Ze wparcia mogą także skorzystać seniorzy mający problemy z poruszaniem. Muszą oni jednak posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. O dofinansowanie mogą starać się właściciele nieruchomości, osoby posiadające nieruchomości będące w wieczystym użytkowaniu lub wynajmujący, po uprzednim uzyskaniu zgody właściciela na remont łazienki.
Dofinansowanie do remontu łazienki – kto może się starać?
- Osoby z orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnoprawności.
- Seniorzy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności.
- Właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości (jeśli nie jesteś ani właścicielem, ani użytkownikiem wieczystym, konieczna jest zgoda właściciela na remont).


Remont łazienki PFRON a wniosek o dofinansowanie – co wiedzieć?
Złożenie wniosku do PFRON jest łatwe i szybkie. Dokument można nawet wypełnić i wysłać online. Możesz też osobiście dostarczyć dokumenty do właściwej dla wnioskującej osoby placówki tj. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, MOPR czy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W imieniu osoby niepełnosprawnej wniosek może złożyć przedstawiciel prawny lub ustawowy, opiekun ustanowiony postanowieniem Sądu lub pełnomocnik, który posiada pisemne pełnomocnictwo.

Decyzja dotycząca dofinansowania do remontu łazienki PFRON wydawana jest w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku, a samo dofinansowane wypłacane dopiero po zakończeniu remontu i przeprowadzeniu wizji lokalnej przez pracownika danej instytucji oraz przedłożeniu wymaganych dokumentów (lista poniżej).
Lokalną jednostkę PFRON należy poinformować o zakończeniu prac remontowych. Wówczas do 14 dni urzędnik instytucji dokona kontroli i wyda decyzję. Wypłata pieniędzy następuje nie później niż 14 dni od kontroli.
Zwrot za remont łazienki – dokumenty:
- Fotografie łazienki po remoncie.
- Umowa na wykonanie prac remontowych podpisaną z wykonawcą.
- Protokół robót.
- Faktury za zakupiony sprzęt.
- Dowód uiszczenia wkłady własnego.
- Oświadczenie o likwidacji barier architektonicznych.


