Odpływ liniowy w bloku – to musisz wiedzieć przed montażem

Kiedyś dylemat pomiędzy wanną a prysznicem w bloku był normą. Teraz coraz częściej wygrywa kabina natryskowa, ale nie oznacza to końca zakupowych analiz, bo decydując się na tego rodzaju strefę kąpieli należy się zastanowić, co będzie lepsze: brodzik czy odpływ liniowy. Drugie rozwiązanie wygrywa w kategoriach estetyki i komfortu. Jednak czy specyficzny montaż oraz określone wymagania pozwalają na instalację w budownictwie tego typu?

Odpływ liniowy w bloku ma sporo zalet
Kabina bez brodzika, bez barier, wygodna w eksploatacji i całkowicie bezpieczna – właśnie tak najczęściej określone jest rozwiązanie, którego najważniejszym elementem jest odpływ liniowy. Jego zastosowanie przekłada się na komfort korzystania z łazienki, ponieważ umożliwia stworzenie niemal bezprogowej strefy wejścia, co tym samym w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko potknięć, upadków czy poślizgnięć.
Brak barier architektonicznych w obszarze kąpieli to spore ułatwienie, zwłaszcza w przypadku, gdy z łazienki korzystają osoby starsze, ograniczone ruchowo czy dzieci. Jednolita i równa powierzchnia posadzki daję większą swobodę ruchów, nie ogranicza, a przede wszystkim pozwala na większą samodzielność. To jednak nie koniec zalet! Prysznic bez brodzika oznacza również szybsze i łatwiejsze sprzątanie. Powierzchnię mycia można umyć dokładnie tak samo jak resztę płytek podłogowych, a sam ruszt, czyli integralny element odpływu, jest zdejmowalny, co daje możliwość dotarcia do najgłębszych zakamarków systemu.
Estetyka to kolejny atut rozwiązania, jakim jest odpływ liniowy w bloku. Brak konieczności instalacji brodzika przekłada się na możliwość stworzenia spójnej i jednolitej posadzi, co optycznie otworzy wnętrze, a tym samym da wrażenie przestronności. To ważne szczególnie w niewielkich łazienkach! Dzięki nim pomieszczenia nie będą wydawały się małe i przytłaczające.

Brodzik czy odpływ liniowy w bloku?
- Brodzik będzie łatwiejszy w montażu, ale to odpływ liniowy ma zdecydowanie więcej zalet!
- Montaż odpływu pozwoli uzyskać jednolitą posadzkę, co wizualnie otworzy wnętrze. Jeśli łazienka jest mała, taki efekt da wrażenie optycznego powiększenia.
- Odpływ liniowy, z uwagi na brak progu, zapewni większą swobodę ruchów i bezpieczeństwo.
- Kabina z odpływem jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Strefę kąpieli można zmyć dokładnie tak jak płytki podłogowe.

Jak zrobić odpływ liniowy w bloku?
Już wiesz, że odpływ liniowy w bloku to dobry pomysł. Blok blokowi jednak nie jest równy. Inaczej będzie wyglądała instalacja w nowym mieszkaniu w stanie deweloperskim, a inaczej w przestrzeniach starej kamienicy czy w tzw. zabudowie z wielkiej płyty. W niektórych sytuacjach może się nawet okazać, że instalacja jest nie możliwa. Warstwy podłogi muszą być na tyle grube, aby wszystkie elementy systemu odprowadzającego wodę zmieściły się i miały odpowiedni spadek.
W mieszkaniach w stanie deweloperskim czy tych w stanie surowym montaż odpływu w posadzce nie będzie problemem – zwłaszcza jeśli nie jest w nich wykonana jeszcze posadzka. Jeśli posadzka jest wylana, zadanie będzie bardziej złożone, ponieważ konieczne będzie skucie określonego fragmentu, w którym ma znajdować się odpływ, oraz uformowanie spadku. Powinien on wynosić minimum 2,5%. Kolejnym krokiem będzie hydroizolacja polegająca na montażu specjalnej maty uszczelniającej wokół systemu odprowadzania wody oraz folii w płynie, które ochroni mieszkanie przed zalaniem.

Odpływ liniowy w starym bloku – czy to możliwe?
Co, gdy chcesz zamontować odpływ liniowy w bloku z wielkiej płyty albo w starym budownictwie? W takim przypadku gruntowny remont jest koniecznością. Kucie płytek i posadzki, wymiana rur kanalizacyjnych, a nawet wykonanie nowej wylewki z wypoziomowaniem to jedne z zadań, które mogą okazać się obowiązkowe. Warto też wcześniej sprawdzić, czy instalacja hydrauliczna jest drożna, a pion nie stanowi problemu. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, możesz też zdecydować się na montaż odpływu liniowego na podwyższeniu.


Odpływ idealny, czyli jaki?
Niezależnie od tego, gdzie odbywa się montaż odpływu liniowego – w bloku, w domu czy starej kamienicy – ważne jest to, aby kupić produkt warunkujący bezawaryjne działanie. Element ten montowany jest pod płytkami, więc o jakichkolwiek problemach nie może być mowy! Kluczowym parametrem powinna być jakość podyktowana wykorzystaniem wysokogatunkowych materiałów. Należy do nich stal nierdzewna, z której wykonane są odpływy Viega. Jest odporna na działanie wody i wilgoci, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych.
Odpływ Viega wykazuje korzystne parametry przepływu i dostępny jest w kilku wersjach długości, w tym można go także docinać do wymaganego rozmiaru, co ułatwia tworzenie idealnej strefy kąpieli – zwłaszcza w łazience w bloku, czyli w przestrzeni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Produkty występują także w kilku wysokościach montażu, w tym np. 40 mm lub 95 mm, dzięki czemu dopasowanie rozwiązania do warunków panujących w pomieszczeniu jest dziecinnie proste.
W przypadku systemu odprowadzania wody ważne jest to, co ukryte pod posadzką, ale równie istotny jest jedyny widoczny element rozwiązania, czyli ruszt. To zlicowana z podłogą listwa maskująca, która bardzo często traktowana jest jako dekoracyjny detal przestrzeni kąpieli. W ofercie Viega występuje ona w wielu wersjach do wyboru, od minimalistycznych i chromowanych wykończeń, po bardziej dekoracyjne opcje w odcieniach czerni czy w wariancie do obłożenia kamieniem lub glazurą, co zapewni efekt pełnej spójności.


Zalety odpływów Viega:
- Możliwość docięcia produktu na wymagany rozmiar, co ułatwia tworzenie perfekcyjnej strefy mycia.
- Wykonanie z bardzo wysokich materiałów, w tym, stali nierdzewnej, która jest odporna na działanie wody, czynników chemicznych i mechanicznych.
- Kilka wysokości do wyboru oraz dostępność wersji remontowej.
- Wysoka wydajność przepływu.
- Prosta konstrukcja systemu składająca się z korpusu podstawowego, odpływu, ramki montażowej, nóżek i rusztu.
- Dostępność wielu rusztów do wyboru, zróżnicowanych pod kątem kształtu, koloru czy zdobień, w tym wersji do obłożenia płytką lub kamieniem.
- Spełnione normy ochrony akustycznej PN-EN ISO 16283 i PN-B-02151-02 oraz ochrony przeciwpożarowej.

