17 POMYSŁÓW na Łazienkę w drewnie. Łazienka biało-drewniana, szara łazienka z drewnem czy łazienka drewno beton? Aranżacje, inspiracje!
Drewno pozostaje materiałem bezkompromisowym pod kątem estetyki! To budulec harmonijnej aranżacji i klucz do stworzenia wnętrza, które tętni niezwykłą atmosferą. Nieregularne sęki i usłojenie gaszą surowość betonu, ocieplają sterylną biel, pogłębiają tajemniczą czerń czy – występując solo – kreują ponadczasową kompozycję różnobarwnych struktur. Jak wykorzystać surowiec w łazience? Możliwości są wręcz nieograniczone, a rezultat zawsze doskonały! Zobaczcie.
O czym przeczytasz w tym artykule:
-
Łazienka z drewnem,
– Jakie gatunki drewna wybrać na podłogę?
– Co zamiast drewna na podłogę? -
Biała łazienka z drewnem,
-
Szara łazienka z drewnem,
-
Łazienka: drewno, beton,
-
Czarna łazienka z drewnem.
Łazienka z drewnem
Drewno można łączyć z innymi materiałami, niemal bez ograniczeń. Podobnie jest w przypadku palety odcieni – to dobry kompan zarówno dla bieli, jak i zieleni, błękitu czy burgundu. Jednak przy aranżacji łazienki nie dajmy się zwieść estetycznym pozorom! Pod uwagę weźmy też aspekty praktyczne, z których najważniejszy jest współczynnik skurczu – im jest on mniejszy, tym lepiej. Będzie to wówczas oznaczało wytrzymałość na wyginanie, odkształcenia czy pękanie, wywołane trudnymi warunkami panującymi w łazience: wilgocią, wysoką temperaturą, parą wodną. Najlepszymi gatunkami okazują się te egzotyczne (tek, merbau, iroko, wenge, padouk, jatoba, cedr). Rozwiązania wyróżniają się wyjątkowym ubarwieniem, jednak kosztują znacznie więcej niż rodzime alternatywy. Do trwałych, polskich odmian zaliczane są m.in. dąb, jesion, buk oraz modrzew. Szlachetne deski są niezwykle wymagające, dlatego projektanci często polecają zastąpić je rozwiązaniami imitującymi ich wygląd, jak chociażby płytkami ceramicznymi.
Jakie gatunki drewna wybrać na podłogę?
-
Najważniejszym parametrem, który trzeba uwzględnić podczas wyboru drewna, jest współczynnik skurczu – im jest on niższy tym lepiej,
-
Najlepsze okazują się odmiany egzotyczne: tek, merbau, iroko, wenge, padouk, jatoba, cedr.
-
Są one odporne na wilgoć, nie pękają i nie odkształcają się, jednak należą do bardzo drogich propozycji,
-
Z rodzimych gatunków najlepiej wybrać: dąb, jesion, buk oraz modrzew,
-
To odmiany wykazujące wysoką wytrzymałość.
Co zamiast drewna na podłogę?
-
Płytki ceramiczne drewnopodobne,
-
Płytki gresowe,
-
Panele laminowane.
Biała łazienka z drewnem
Biała łazienka może wydawać się nazbyt sterylna, dlatego kolor ten bardzo często występuje w obecności drugiego motywu, najczęściej właśnie drewna. Deski pokrywające powierzchnię podłóg i ścian, tworzące fronty mebli czy odgrywające rolę dodatków, mają za zadanie przełamać chłód jasnej tonacji, ocieplają wystrój i przede wszystkim równoważą całość. To ponadczasowe połączenie jest charakterystyczne dla stylu skandynawskiego (zwłaszcza jeśli sięgniemy po bielone drewno), ale w ciemniejszej odsłonie może też wystąpić w aranżacjach rustykalnych, retro lub klasycznych. Biorąc pod uwagę ten duet, możemy swobodnie bawić się proporcjami użytych wzorów, pamiętając o tym, że biel w przeważającej ilości będzie optycznie powiększać przestrzeń. Nic dziwnego, że mała łazienka, jako łazienka biało-drewniana to propozycja wszechczasów!
Szara łazienka z drewnem
Drugim w kolejności kolorem, który idealnie łączy się w drewnem, jest szarość. W zależności od intensywności barwy możemy manewrować stylem aranżacji, tworząc tym samym charakter pomieszczenia. Ciemne, nasycone grafity wpiszą się w klimat nowoczesny i modernistyczny, w których przeważają proste, geometryczne kształty. W takiej koncepcji drewno zazwyczaj odgrywa rolę niebanalnego detalu przełamującego surowość wnętrza. Natomiast przygaszone i subtelne popiele będą pasować do łazienki skandynawskiej, w której brąz desek stanowi ważny punkt aranżacji – znosi neutralność szarości, ociepla wystrój, łagodzi. Oprócz jednolitego odcienia możemy też sięgnąć po ciekawe propozycje, jak patchworki czy mozaiki, gdzie dodatkowo wpleciony mocny akcent kolorystyczny, jak zieleń, turkus czy żółć, ożywi projekt.
Łazienka: drewno, beton
Jako że szarość niejedno ma imię, to odcień może też przybrać postać betonu architektonicznego, który szturmem podbija rynek wnętrzarski od wielu sezonów. Obecność chropowatej struktury cementu na ścianach lub podłodze to typowy element łazienki w stylu industrialnym, minimalistycznym, loftowym czy modernistycznym. W takiej kompozycji drewno pełni funkcję motywu ocieplającego wystrój, a jednocześnie stanowi wzór służący do przełamania monochromatyzmu aranżacji. Materiał może wystąpić w postaci mebli o geometrycznym kształcie, grubego blatu na umywalkę, stylowych dodatków czy desek na podłożu. Jeśli zależy nam na zachowaniu surowości aranżacji, ograniczmy ilość naturalnych dodatków jedynie do kilku charakterystycznych, które nie przeważą nad całością.
Czarna łazienka z drewnem
Łazienkowe trendy coraz częściej stawiają na czerń! Odcień wykorzystywany jest różnorako – zarówno jako farba na ścianie, płytki na podłodze, jak i powierzchnia ceramiki czy armatury. W ponadczasowym kanonie urządzania przyjęło się założenie, że idealnym kompanem dla ciemnej tonacji jest biel, która go rozświetli i nie przytłoczy aranżacji, jednak ten modny duet dopuszcza wykorzystanie nietuzinkowego motywu drewna. Dlaczego? Po pierwsze – szukamy oryginalności, a więc tercet będzie stylowym zerwaniem wiecznie stosowanego tandemu kolorów. Do drugie – drewno, jak to drewno – ociepli wnętrze, a po trzecie – pomieszczenie zyska odprężającego charakteru. Żeby jednak nie przytłoczyć wnętrza, w czarnej łazience z drewnem (zwłaszcza tym ciemnym) warto zamontować dużą ilość luster (prostych, zlicowanych z powierzchnią ściany), świateł (sięgając nie tylko po lampę sufitową, lecz także oświetlenie punktowe) oraz przeszkleń (w formie dodatków czy kabiny prysznicowej).