Jaki brodzik prostokątny kupić? Wybieramy najlepsze brodziki!

(1 głos)
brodzik z nadrukiem, brodzik prostokątny z nadrukiem, nadruk na brodziku
Aranżacja kabiny prysznicowej z brodzikiem prostokątnym ze wzorem drewna. Bateria prysznicowa Kohlman Excelent

Zwykło się przyjmować, że natrysk jest zarezerwowany do mniejszych łazienek, a także sprawdzi się w przypadku osób, które zamiast wylegiwania się pod chmurką piany, wolą orzeźwiające chwile pod deszczem kropel. To jednak nazbyt ogólny podział, bo z prysznicowych rozwiązań korzystają także ci, którzy chcą tchnąć we wnętrze (nawet to przestronne) nieco wizualnej lekkości, a przy tym też zależy im na optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Tu idealnym narzędziem okazuje się brodzik prostokątny. Co go wyróżnia? O tym poniżej.

O czym przeczytasz w artykule?

W jakim wnętrzu sprawdzi się brodzik prostokątny?

Brodzik prysznicowy prostokątny będzie pomocny w optymalnym wykorzystaniu każdego milimetra pomieszczenia – zwłaszcza tego trudnego w adaptacji, wąskiego czy nieustawnego. Zda więc egzamin w niewielkich przestrzeniach w bloku czy tych dla gości. Można go umieścić w narożniku pomieszczenia, zagospodarować nim wnękę, albo ustawić tylko przy jednej ścianie, tworząc w ten sposób modny prysznic przyścienny. Liczba możliwości jest zdecydowanie większa, niż w przypadku wanny czy brodzików okrągłych.

Brodziki prostokątne są stylistycznie uniwersalne. Ich kształt znakomicie wpisuje się w kanony urządzania nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, bo proste kąty rozwiązania podkreślą obecność wyrazistych i oszczędnych w detalach, geometrycznych dekoracji, potęgując wrażenie schludności. Nie ma jednak przeszkód, by taka powierzchnia prysznicowa wyznaczyła również strefę kąpieli w aranżacji urządzonej pod dyktando klasyki albo retro nurtu.

Brodzik prostokątny to:

  • Rozwiązanie idealne do małej i nieustawnej łazienki.
  • Propozycja do wnętrz ze skosami oraz wnękami.
  • Rozwiązanie uniwersalne, które można dopasować do każdej stylistyki – zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej.
brodzik prostokątny super płaski, brodzik prostokątny slim, brodzik prostokątny cersanit
Cersanit Tako Slim Brodzik prostokątny

Brodzik prostokątny: głęboki czy niski?

Kształt i wygląd są ważne, ale podczas zakupów istotne jest też to, jaka jest głębokość brodzika prysznicowego. Wartości te wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów, a każda z możliwości ma swoje wady oraz zalety. Ogólny podział obejmuje brodziki głębokie (wysokie) i brodziki niskie (podłogowe).

Brodzik prostokątny głęboki jest coraz rzadziej stosowany, z uwagi na design i popularność nowoczesnego trendu aranżacyjnego, gdzie powierzchnia prysznicowa najczęściej zlicowana jest z posadzką. Taki typ brodzika sprawdzi się u tych, którzy chcą nieco zwiększyć funkcjonalność strefy natrysku. Wszystko dlatego, że głębszy brodzik może zamienić się w małą wannę i posłużyć do namaczania prania czy nawet kąpieli dziecka. Wysokie modele często także posiadają specjalnie wyprofilowaną półkę, która zamieni się w dodatkową powierzchnię odkładczą albo miejsce, na którym można usiąść (trzeba jednak pamiętać, że udogodnienie to może ograniczać przestrzeń manewrową). Wyższy próg ma jednak też wadę; będzie zmniejszał swobodę ruchów i utrudniał użytkowanie, zwłaszcza w przypadku osób starszych i ograniczonych ruchowo. Stworzy on dodatkowe zagrożenie podczas wchodzenia czy wychodzenia, bo wtedy znacznie łatwiej o potknięcia.

W sanitarnym rankingu prym wiedzie jednak brodzik niski. Jego głębokość wynosi zaledwie kilka centymetrów (od 1 do 3,5) i najczęściej tworzy on z posadzką jednolitą powierzchnię lub lekko ponad nią wystaje. Jest to rozwiązanie przeznaczone do montażu na podłodze lub wpuszczane w nią. Dzięki temu umożliwia bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie, a także nie sprawia kłopotów, jeśli chodzi o utrzymanie czystości – powierzchnię niekiedy wystarczy (tak jak płytki) przetrzeć mopem. Zaletą propozycji jest też design, który świetnie koresponduje z nowoczesnymi trendami.

  • Wybierając brodzik, warto zastanowić się na jego głębokością.
  • Brodzik prostokątny głęboki (wysoki) może spełnić dodatkowe funkcje. Stanie się wanienką, w której można wykąpać dziecko czy namoczyć ubrania.
  • Brodziki wysokie będą jednak ograniczać swobodę ruchów, co ważne dla osób starszych czy poruszających się na wózkach.
  • Brodziki prysznicowe niskie są bardziej praktyczne. Są zlicowane z posadzką (całkowicie lub lekko ponad nią wystają), więc sprawdzą się w przypadku osób ograniczonych ruchowo i seniorów.
  • Brodzik niski nie podzieli przestrzeni i optycznie ją powiększy (zwłaszcza jeśli jego kolor będzie nawiązywał do barwy płytek podłogowych).
beżowy brodzik, beżowy brodzik prostokątny, brodzik prostokątny novellini
Novellini Custom Touch Brodzik prostokątny beżowy wyglądający jak odpływ liniowy

Jaki materiał będzie najlepszy?

Kupując brodzik prostokątny, na uwadze należy mieć też kwestie jakości materiału. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, lecz także parametrami użytkowymi, a te z kolei rzutują na trwałość i funkcjonalność powierzchni. Do najczęściej wybieranych propozycji należą brodziki akrylowe, ale pod kątem popularności po piętach depczą im brodziki stalowe. Czym one się różnią i jakie jeszcze alternatywy oferują producenci?

  Brodziki prostokątne akrylowe

Są tanie, lekkie i łatwe w montażu. Długo utrzymują ciepło i nie sprawiają problemów w zakresie utrzymania ich w czystości. Ich powierzchnia jest odporna, a drobne rysy powstałe w trakcie eksploatacji można szybko wyeliminować, stosując specjalne zestawy naprawcze lub triki pielęgnacyjne. Brodziki akrylowe występują w sporej gamie kolorów i rozmiarów, więc nie ma żadnego problemu ze znalezieniem idealnego wariantu. Jeśli chodzi o minusy, to warto pamiętać, że akryl (zwłaszcza biały) może z czasem zżółknieć oraz zmatowieć. Dzieje się tak w przypadku tańszych i gorszych jakościowo alternatyw. Nasza rada jest więc taka, by wybierać brodziki akrylowe tylko od renomowanych producentów, a także stosować się do ich zaleceń pielęgnacyjnych.

brodzik akrylowy czarny, czarny brodzik prostokątny, czarny brodzik z akrylu
Duravit Stonetto Brodzik prostokątny czarny

duravit brodzik czarny, duravit brodzik akrylowy, duravit brodzik prostokątny
Duravit Stonetto Brodzik prostokątny akrylowy oraz ścianka prysznicowa

brodzik prostokątny wysoki, brodzik akrylowy wysoki, brodzik radaway laros
Radaway Laros Brodzik prostokątny akrylowy

brodzik akrylowy, brodzik akrylowy niski, cersanit brodzik akrylowy
Cersanit Tako Slim Brodzik prostokątny akrylowy oraz kabina prysznicowa

szary brodzik, szary brodzik akrylowy, akrylowy szary brodzik
Novellini Olympic Plus Brodzik prostokątny akrylowy w kolorze szarym

  Brodziki stalowe (ze stali emaliowanej)

To wysoce odporne powierzchnie z blachy stali emaliowanej, którą dodatkowo pokrywa się warstwą wytrzymałej emalii. Dzięki temu są one trwałe, łatwo się je czyści, nie tracą koloru oraz nie matowieją. Podobnie jak w brodzikach akrylowych w przypadku powstania drobnych odprysków powierzchnię można szybko naprawić i przywrócić jej świetność. To brodziki, które dostępne są w sporej ilość kolorów do wyboru, a także rozmiarach. Nie ma obaw o znalezienie modelu o standardowych wielkościach 90x90 cm, czy tego bardziej nietypowego, jak 150x100 cm.

brodzik stalowy, płaski brodzik stalowy, brodzik stalowy czarny
Powierzchnia prysznicowa Kaldewei Xetis ze stali wyglądająca jak odpływ ścienny

brodzik ze stali emaliowanej, emaliowany brodzik stalowy, brodzik stalowy biały
Kaldewei Conoflat Powierzchnia prysznicowa stalowa z białą emalią oraz prysznic walk in

kaldewei superplan brodzik, brodzik stalowy kaldewei, brodziki stalowe
Kaldewei Superplan Powierzchnia prysznicowa ze stali

  Brodzik z konglomeratu

Brodziki konglomeratowe są wykonane z mieszanki naturalnych kruszyw, żywic oraz tworzyw sztucznych, przez co stanowią powierzchnię odporną na urazy mechaniczne, a pod kątem wyglądu nie odbiegają niemal w niczym od prawdziwych kamieni. Utrzymują ciepło, łatwo się je czyści. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów oraz rozmiarów.

brodzik z konglomeratu, brodzik konglomerat, radaway brodzik konglomerat
Radaway Kyntos F Brodzik prostokątny z konglomeratu

prostokątny brodzik z konglomeratu, brodzik prostokątny z konglomeratu, brodzik prostokątny konglomeratowy
Ronal Sanswiss Livada Brodzik prostokątny z konglomeratu

  Brodziki ceramiczne

Brodzik ceramiczny jest alternatywą trwałą, choć mniej odporną na uszkodzenia. Łatwo utrzymać go czystości, a do jego czyszczenia wystarczą łagodne detergenty na bazie wody oraz mydła. Do ich montażu niezbędny jest stelaż, co wpływa na większy koszt inwestycji. Są to rozwiązania cięższe od brodzików akrylowych, dlatego proces ich instalacji jest trudniejszy.

brodzik ceramiczny, brodzik prostokątny ceramiczny, brodzik ceramiczny villeroy boch
Villeroy&Boch Futurion Flat Brodzik prostokątny ceramiczny

brodzik przysznicowy ceramiczny, płaski brodzik ceramiczny, biały brodzik ceramiczny prostokątny
Aranżacja łazienki z brodzikiem ceramicznym Villeroy&Boch Futurion Flat

  Brodziki kamienne

To najdroższa z możliwości. Pomimo że zachwyca wyglądem i naturalnym pochodzeniem to stanowi alternatywę nie dość, że kosztowną, to i trudną w pielęgnacji. Do ich czyszczenia należy ostrożnie dobierać środki chemiczne, ponieważ niektóre z nich mogą powodować odbarwienia.

Brodzik prostokątny z kamienia oraz umywalki wolnostojące

brodzik z kamienia, naturalny kamień w łazience
Deszczownica Axor LampShower Nendo 1jet w kabinie prysznicowej z brodzikiem prostokątnym z kamienia

Na co zwrócić uwagę, kupując brodzik do łazienki?

Remont łazienki wykonuje się raz na kilka lat, dlatego najlepiej pamiętać o kilku zasadach, jeśli chodzi o wybór podstawowych rozwiązań sanitarnych, takich jak m.in. brodzik prysznicowy. Kluczowym parametrem jest jakość, a ta bardzo często powiązana jest z rozpoznawalną i solidną marką. Renomowane firmy oferują produkty wykonane z precyzją i starannością, wykorzystują najnowsze technologie i zaawansowane metody produkcji. Ich asortyment objęty jest z reguły dłuższą gwarancją, co rzadko ma miejsce w przypadku tanich i niesprawdzonych produktów no name. Podsumowując, jeśli wybierasz brodzik prostokątny, nie sugeruj się tylko ceną! Weź pod uwagę okres gwarancji, materiał i jakość wykonania. W tym przypadku marka może być sporą podpowiedzią.

Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo, którego poziom zwiększy powłoka antypoślizgowa. W tej specyficznej strefie mycia bardzo łatwo o poślizgnięcia, dlatego lepiej doinwestować, kupując warstwę ochrony przed niefortunnymi upadkami. Większość renomowanych marek ma taką opcję w swojej ofercie, a jej koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do dodatkowych wariantów podnoszących użyteczność brodzika należą także powłoki utrudniające gromadzenie się osadów.

niski brodzik z konglomeratu, brodzik niski z konglomeratu
Ravak Gigant Pro Brodzik prysznicowy z konglomeratu

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia