Łazienka przyszłości i rozwiązania, które warto wybrać

(1 głos)
łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Duravit SensoWash Starck F toaleta myjąca

Z jednej strony naszprycowana innowacyjnymi funkcjami, a z drugiej jeszcze bardziej naturalna; urządzona w duchu eco i zero waste. Taka powinna być łazienka przyszłości. Wydaje się, że kompromis w tym aspekcie jest raczej niemożliwy do osiągnięcia, ale w branży sanitarnej nie ma rzeczy niemożliwych, bo kto jeszcze kilkadziesiąt lat temu pomyślałby, że WC ze zwykłej toalety zamieni się w urządzenie myjące części intymne ciała, a bateriami umywalkowymi będzie można sterować bez dotykania pokręteł. Jak więc może wyglądać łazienka za 5 czy 10 lat?

łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Drzwi do wnęki prysznicowej Radaway Nes DWJ

Spa, ale w domu

Zacznijmy od estetycznej strony, czyli stylu aranżacji. Czy da się go zamknąć w jakichś ramach? Nie! We wnętrzach coraz bardziej stawia się na indywidualizm, a urządzający znacznie chętniej niż kiedyś wyrażają siebie poprzez kolory na ścianach czy dodatki. To owocuje powstaniem licznych, stylistycznych hybryd. Mamy scandi boho, eclectic glam, japandi czy modern classic. Ten trend z pewnością się utrzyma, ale czy można znaleźć wspólny mianownik tych estetycznych kierunków? Tak, nawet kilka. To urządzanie w duchu mindfulness, skoncentrowanie się na sobie i własnych potrzebach, a także eko rozwiązania.

W łazience na dobre zagościł styl organiczny. Jawi się obłościami, kolorami ziemi oraz licznymi motywami zaczerpniętymi wprost z przyrody. Nagminnie stosowane jest drewno (oraz materiały drewnopodobne). To dobra baza do zbudowania wnętrza zapewniającego przestrzeń do relaksu – bo właśnie tego przecież potrzebuje każdy zabiegany człowiek. Łazienki przyszłości będą więc oazami odpoczynku, gdzie, niczym w spa, można się zregenerować po ciężkim dniu.

Jak urządzić łazienkę w stylu spa? Zastosuj organiczne formy, wybierz obłości zamiast ostrych kątów, a także zagospodaruj w pomieszczeniu miejsce do siedzenia czy leżenia. Tylko pomyśl, jak wspaniale będzie wyłożyć zmęczone nogi na wygodnym szezlongu i zwyczajnie odpłynąć myślami od codziennych problemów. Z taką aranżacją wiąże się jednak mały mankament. Wymaga… metrażu! I tu zgrabnie przechodzimy do kolejnej cechy łazienki przyszłości. To już nawet nie łazienki, a pokoje kąpielowe. Nie dziwić w nich będą krzesło, radio, telewizor czy kominek.

Więcej o tym, jak urządzić łazienkę w stylu spa, przeczytasz we wpisie: 7 rzeczy, dzięki którym łazienka w stylu spa będzie perfekcyjna

łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Wanna Kaldewei Centro Duo Oval

Technologia przyszłości kontra ekologia

Choć estetyka jest ważna, bo mocno wpływa na nasze zmysły, to na liście wytycznych związanych z urządzaniem łazienki przyszłości jest ekologia. Coraz głośniej jest o potrzebie oszczędzania wody, ograniczeniu zużycia energii i innych mechanizmach minimalizujących wydatki. Wynaleziono już słuchawki prysznicowe z licznikiem, baterie bezdotykowe i wanny, które dzięki odpowiednim materiałom znacznie dłużej utrzymują temperaturę wody. Kto wie, czy za kilka lat nie powstaną działające na kolektory słoneczne urządzenia sanitarne?

Co będzie zapewniało ekologiczne zużycie wody? Znane już wszystkim perlatory, baterie termostatyczne czy baterie bezdotykowe, które świetnie redukują ilość niewykorzystanych przepływów. W takich łazienkach sprawdzą się też kolumny prysznicowe z kilkoma rodzajami strumienia oraz warianty z wbudowanymi głośnikami, a także urządzenia sanitarne, którymi można sterować poprzez aplikację na telefonie. Należy do nich m.in. toaleta myjąca.

łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Bateria podtynkowa Hansgrohe Pulsify

Inteligentna toaleta myjąca

WC, które myje i osusza części intymne ciała, podgrzewa deskę, podświetla strefę sedesu w nocy, odciąga brzydkie zapachy, a na dodatek samo się czyści i oszczędza przy tym wodę? To charakterystyczny znak łazienki przyszłości! Takie toalety wyposażone są w czujniki ruchu, bezdotykowe przyciski i można operować ich funkcjami za pośrednictwem aplikacji na telefonie. Są znacznie lepszą alternatywą dla bidetów, bo zapewniają wyższy poziom higieny oraz komfortu.

Choć dla niektórych inwestycja w toalety myjące wydaje się zbędnym wydatkiem, to śmiało możemy stwierdzić, że to… kwestia czasu! Kiedyś tak samo myśleliśmy o suszarkach automatycznych czy zmywarkach. Przecież skoro można sobie ułatwić życie i oszczędzić czas (a przy tym wodę i energię), to czemu z tego nie korzystać? Za kilka lat sedes myjący będzie stał w większości domowych łazienek.

łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Miska WC Duravit P3 Comfort z deską sedesową z funkcją mycia SensoWash® Slim

Baterie łazienkowe na miarę współczesnych czasów

Muzyka pod prysznicem, a może bateria, która ostrzega, kiedy kąpiel nie jest ekologiczna? W segmencie armatury to jedynie początek technologicznych smaczków. Do listy dopisać można baterie na podczerwień, które działają bez konieczności dotykania pokręteł, oraz baterie termostatyczne, które gwarantują strumień wody o stałej, pożądanej temperaturze. Dzięki temu nie oparzysz się, a regulowanie parametrów wody nie będzie już dłużyć się w nieskończoność. Co jeszcze? Coś dla miłośników totalnego relaksu, czyli armatura prysznicowa z różnymi rodzajami strumienia, w tym np. masującym.

łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Hansgrohe Shower Tablet Select bateria termostatyczna

łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Axor Shower Solution Selct

łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Wanna wolnostojąca Riho Bilbao

Niewidoczni pomocnicy

Oprócz całego arsenału technologicznych udogodnień, które widać na pierwszy rzut oka, istnieje też pula rozwiązań, których nie da się dostrzec. Mowa o różnego rodzaju powłokach. Te na brodzikach i wannie gwarantują bezpieczeństwo. Dzięki nim ryzyko upadku czy poślizgnięcia jest wyeliminowane. Na szybach kabiny prysznicowej stosuje się z kolei powłoki, które ograniczają zabrudzenia i ułatwiają sprzątanie. Ich zastosowanie ograniczy konieczność mozolnego szorowania szkła. Tym samym użytkownicy zyskają więcej czasu na przyjemności! Podobnie jest z powłokami na miskach WC czy umywalkach. Ich obecność to zdecydowany plus za czystość. Warto więc przed jakimikolwiek sanitarnymi zakupami sprawdzić, czy wybrany produkt dostępny jest z innowacyjną powłoką.

łazienka przyszłości, toaleta myjąca, baterie bezdotykowe
Duravit Happy D.2 Plus

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia