5 zasad dotyczących tego, jak zaprojektować łazienkę

(8 głosów)
baterie łazienkowe wolnostojące, bateria wolnostojąca, baterie łazienkowe
Wanna wolnostojąca z baterią Zucchetti Soft

Jak zaprojektować łazienkę, by korzystanie z niej było nie tylko wygodne, ale także przyjemne? By wszystko mieć pod ręką, a jednocześnie by nic nie było zbyt blisko? Jakie odległości zachować pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki? Jaką wybrać ceramikę, materiały wykończeniowe, oświetlenie i w końcu ogrzewanie? Na etapie projektowania łazienki pojawia się wiele nieuniknionych pytań i wątpliwości tworzenia pomieszczenia, które przecież będzie nam służyć długie lata. Od czego w takim razie zacząć? Na co zwrócić uwagę i o czym koniecznie trzeba pamiętać?

O czym przeczytasz w artykule?

Jak zaprojektować łazienkę, czyli kilka podstawowych wiadomości na temat ceramiki

Uważa się, że wygodna łazienka połączona z toaletą powinna mieć minimum 5 m² powierzchni. Jednak, jeśli to tylko możliwe, dobrze jest uzyskać dodatkową przestrzeń, adaptując na przykład schowek lub też wnękę znajdującą się w sąsiadującym pomieszczeniu. Warto też rozważyć przeniesienie pralki z łazienki do kuchni lub też szafy w przedpokoju.

Projekt łazienki możemy przenieść na papier milimetrowy, rozrysowując na nim dokładnie układ wyposażenia, na przykład w skali 1:20. Wygodniejszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z planerów 3D to projektowania łazienki, które są dostępne na wielu stronach w sieci. Pozwalają one stworzyć realistyczną wizualizację, a wszelkie poprawki można tu nanosić bezproblemowo, nie zaburzając całościowego obrazu.

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć podczas projektowania łazienki, jest wybór prysznica lub wanny. W większości przypadków rozważamy, czy bardziej zależy nam na braniu szybkich natrysków, czy też długich kąpieli w pianie. Na szczęście jednak nie zawsze musimy wybierać! Doskonałym pomysłem jest zamontowanie wanny z parawanem prysznicowym. Dzięki niemu zyskujemy dwa w jednym! To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza tam, gdzie część domowników opowiada się za wanną, a część za natryskiem.

Stosunkowo rzadko wybiera się dziś do łazienki stojącą miskę klozetową. Stanowią one idealne uzupełnienie aranżacji w stylu klasycznym lub glamour, jednak w większości decydujemy się na nowoczesne, kompaktowe modele. Średnio mają one wymiary 36 x 63 x 82 cm (odpowiednio: szerokość, długość, wysokość). Po bokach toalety pozostawiamy co najmniej 20 cm przestrzeni, a przed nią wolne miejsce o wymiarach 80 x 60 cm. Toalety kompaktowe można też znaleźć w wersjach narożnych. Zarówno standardowe modele, jak i narożne, sprawdzają się doskonale w małych łazienkach. Zawiesza się je na stelażu podtynkowym, dzięki czemu spłuczka pozostaje zakryta (widać tylko przycisk lub przyciski), a w łazience powstaje miejsce na dodatkową półkę.

Jeżeli w projekcie naszej łazienki chcemy uwzględnić także bidet, należy go zaplanować tuż koło sedesu. Po jego bokach, podobnie jak w przypadku toalety, pozostawiamy co najmniej 20 cm, a z przodu 80 x 60 cm wolnej przestrzeni.

Umywalka może być wykonana z ceramiki, szkła, miedzi, stali, akrylu, a nawet drewna. Obecnie mamy do wyboru umywalki nablatowe, stojące, wpuszczane w blat oraz podblatowe. Niektóre modele wieszane są z odsłoniętym syfonem, inne z kolei z postumentem.

Co warto wiedzieć na temat ceramiki na etapie projektowania łazienki?

 • Nie trzeba już wybierać pomiędzy wanną a prysznicem w łazience. Złoty środek stanowi tu wanna z parawanem prysznicowym.
 • Stojąca miska klozetowa to dobre uzupełnienie stylizacji klasycznej, glamour lub rustykalnej. W nowoczesnych aranżacjach stawiamy na miskę kompaktową, wiszącą.
 • Jeśli w projekcie łazienki przewidujemy bidet, powinien on stanąć koło toalety.
 • Umywalki mogą być wykonane z ceramiki, akrylu, mosiądzu, szkła, stali, a nawet drewna.
 • Do wyboru mamy umywalki montowane na blacie, nablatowe, podblatowe i wpuszczane w blat. Z kolei umywalki montowane bez szafki mają widoczny syfon lub też schowany za postumentem.
umywalka ceramiczna nablatowa, umywalka na blat, łazienka z umywalką nablatową
Umywalka nablatowa Kaldewei Cono

szklana umywalka, umywalka ze szkła, szklane umywalki
Bateria umywalkowa Zucchetti Pan w aranżacji łazienki ze szklaną umywalką

wanna z drzwiami, wanna z prysznicem, otwierana wanna
Duravit Shower&Bath Wanna z prysznicem

miska wc i bidet w łazience, podwieszany bidet w łazience, wc i bidet w łazience
Ravak Uni Miska WC i bidet podwieszany

bidet stojący, wc stojące, baterie bidetowe
Aranżacja łazienki Axor Starck I z bidetem stojącym

Projektujemy wykończenie podłogi i ścian w łazience

Płytki ceramiczne to materiał, który wybierany jest najczęściej do wykończenia ścian i podłogi w łazience. I nic dziwnego. Są praktyczne, odporne, łatwe do umycia, a przy tym tanie. Kafelki z gładkim, błyszczącym wykończeniem powiększą optycznie pomieszczenie.

W sklepach znajdziemy różne rodzaje płytek: terakotę, gres, betonowe kafle, mozaikę i glazurę. Mogą one być ułożone w różne wzory: w cegiełkę, jodełkę, prosto lub po skosie. W miejscu zakończenia płytek często stosuje się ozdobne dekory i bordiury. To jednak nie koniec możliwości. Producenci oferują również różne kształty i wykończenia kafelków, na przykład heksagony, płytki 3D, gorseciki czy też rybią łuskę. Ich powierzchnia może być połyskliwa (także lustrzana!) lub matowa, a nawet chropowata lub z tłoczonym wzorem.

Ściany w łazience nie muszą być wyłożone płytkami. Sprawdzą się tu również wodoodporne farby i tapety (z włókna szklanego, winylowe), szklana mozaika, kamień, okładziny betonowe czy też drewno. Niezwykle klimatycznie wyglądają też ściany w łazience z odkrytą cegłą, pokrytą specjalnym impregnatem lub malowaną.

Co na podłogę w łazience? Oczywiście, tu również prym wiodą płytki jednak, jak łatwo się domyślić, to nie jedyna możliwość. Świetnie sprawdzają się tu żywice, kamień, a także drewno. Ciekawe efekty przynosi łączenie różnych materiałów, na przykład drewna i płytek w stylu skandynawskim, boazerii i tapety w stylu angielskim, betonu i cegły w stylu loftowym.

Kilka ważnych informacji dotyczących wykończeń podłogi i ścian w łazience, które mogą się przydać na etapie projektowania łazienki:

 • Do wyboru mamy wiele rodzajów płytek: gres, terakotę, glazurę, mozaikę, betonowe kafle.
 • Płytki mogą mieć różne wykończenia: błyszczące, matowe, a także chropowate lub z tłoczonym wzorem.
 • Istnieje także duży wybór w zakresie kształtów płytek: heksagony, cegiełki, gorseciki, rybia łuska.
 • Ściany w łazience można pomalować farbą odporną na wilgoć lub wyłożyć tapetą (winylową lub z włókna szklanego).
 • Niezwykle efektowne są ściany w łazience z odkrytą cegłą.
 • Podłoga w łazience może być wyłożona płytkami, ale także drewnem lub kamieniem. Doskonale sprawdzają się tu również posadzki żywiczne.
mała łazienka z płytkami, ciemne płytki w małej łazience, płytki do małej łazienki
Bateria umywalkowa Axor Uno w aranżacji łazienki wyłożonej płytkami od podłogi po sufit

płytki w jodełkę, wzory z płytek, jak układać płytki
Łazienka z płytkami w jodełkę w aranżacji z wanną z parawanem Radaway Modo New Black PNJ Frame

mozaika na podłodze, mozaika w łazience, płytki mozaikowe w łazience
Brodzik Novellini New Victory w łazience z mozaiką na podłodze

kamień na ścianach w łazience, marmurowe ściany w łazience, marmur w łazience
Armatura Axor Citterio E w łazience wyłożonej marmurem

złote płytki w łazience, łazienka ze złotem, złota łazienka
Aranżacja łazienki Hansgrohe Metropol Classic z ozdobnym, złotym paskiem na ścianie

Projekt ogrzewania i oświetlenia w łazience

Na polskim rynku dostępne są grzejniki wodne, elektryczne i mieszane. W przypadku grzejników elektrycznych i mieszanych konieczne jest zaprojektowanie w ich pobliżu zasilania elektrycznego. Grzejniki takie sprawdzą się zwłaszcza w okresie przed sezonem grzewczym, gdy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie. To również doskonały sposób na suszenie ręczników lub prania.

Głównym lub dodatkowym źródłem ciepła w łazience może być ogrzewanie podłogowe. Taki rodzaj ogrzewania w łazience pełni szczególną funkcję. O wiele przyjemniej przecież staje się bosą stopą na ciepłej podłodze! Matę grzewczą montuje się na zastałym podłożu albo po usunięciu starych kafli, na starej wylewce. Zaznaczmy tu, że maty mają zazwyczaj formaty regularne, dlatego nie sprawdzą się w pomieszczeniach o niestandardowych kształtach.

Jeśli chodzi o oświetlenie, przede wszystkim musimy zaprojektować główną, górne światło, które najczęściej będzie stanowić lampa z jasnym kloszem, plafon lub też punktowe halogeny (w podwieszanym suficie). Kolejne dwa źródła światła planujemy przy lustrze, po obu jego stronach, na wysokości oczu. Jeśli w łazience będzie wykonywany makijaż, zadbajmy o to, by światło w niej miało dzienną lub naturalną barwę. Ciepłe światło nadaje skórze żółty odcień, a białe światło niebieski.

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie szafek lustrzanych albo luster ze zintegrowanym oświetleniem, trzeba będzie w tym miejscu zaprojektować przyłącze elektryczne. W łazience pełniącej funkcję salonu kąpielowego przyda się nastrojowa lampa emitująca ciepłe światło. Doskonały efekt wizualny zapewniają także: oświetlenie podszafkowe, diody LED w łączeniach między podwieszanym sufitem a ścianą i halogeny we wnękach.

Projektowanie ogrzewania i oświetlenia w łazience w kilku słowach podsumowania:

 • Do wyboru mamy grzejniki wodne, elektryczne i mieszane,
 • W łazience świetnie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, które jednak nadaje się do pomieszczeń o regularnych kształtach,
 • Projektując oświetlenie w łazience, trzeba wziąć pod uwagę światło główne, pośrodku sufitu, oraz oświetlenie lustra (które najczęściej stanowią dwie lampy montowane po bokach),
 • W przypadku lustra lub szafki ze zintegrowanym oświetleniem musimy zaplanować w pobliżu zasilanie elektryczne,
 • Wyjątkowo efektowne są także listwy LED, halogeny i oświetlenie podszafkowe.
łazienka z lustrem z ledami, ledy w lustrze, świecące lustro
Aranżacja łazienki KFA Halit z lustrem podświetlanym LED

grzejnik ozdobny, kaloryfer ozdobny, grzejnik dekoracyjny
Kabina Novellini Special w łazience z ozdobnym grzejnikiem

nowoczesne oswietlenie lazienki, lazienka oswietlona led, listwa led w łazience
Aranżacja łazienki Ravak Koncept 10° z szafką i lustrem podświetlanymi LED

lustro led, lustro łazienkowe led, poświetlane lustro łazienkowe
Aranżacja łazienki Duravit Darling New z lustrem i wanną podświetlanymi LED

lampa do roślin w łazience, światło do roślin w łazience, oświetlenie roślin w łazience
Oświetlenie roślin w aranżacji łazienki z parawanem nawannowym Radaway Idea PN DWJ

lampa wisząca w łazience, lampa i lustro led w łazience, wisząca lampa do łazienki
Oświetlenie w aranżacji łazienki z szafką podumywalkową Ravak Classic

led w łazience, światło led w łazience, listwa led w łazience
Armatura Zucchetti Him w łazience oświetlonej ledami

lampki przy lustrze, oświetlenie przy lustrze, jak oświetlić lustro
Aranżacja łazienki KFA Mokait z punktowym oświetleniem po obu stronach lustra

łazienka z halogenami, oświetlenie w suficie podwieszanym, halogeny w łazience
Aranżacja łazienki Novellini Riviera z oświetleniem punktowym

Funkcjonalna łazienka. Odległości i wymiary

Chociaż wspominaliśmy już nieco o odległościach i wymiarach, jest to temat na tyle ważny, że poświęcimy mu osobny rozdział, w którym zawrzemy wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

Zacznijmy od pralki. Jeśli planujemy, że stanie ona w łazience, warto wiedzieć, że najmniejsze modele mają 60 cm szerokości i 35 cm głębokości. Wymagają one dostępu z przodu lub z góry, a więc musimy wziąć pod uwagę fakt, że potrzeba będzie jeszcze co najmniej 40 cm nad lub przed pralką, by móc załadować i wyjąć pranie.

Planując miejsce dla toalety, należy sprawdzić, gdzie przebiega pion kanalizacyjny. Średnica rury kanalizacyjnej wynosi co najmniej 110 mm i nie może być prowadzona dłużej niż 2 m w poziomie. W przeciwnym razie musimy się liczyć z jej zapchaniem. Uznaje się, że minimalne wymiary, jakie są potrzebne dla postawienia toalety, to 100 x 110 cm. Taka przestrzeń umożliwia korzystanie z niej, jednak będzie ona mało komfortowa. Jeśli chcemy, by można było wygodnie z niej korzystać, zapewnijmy przestrzeń o wymiarach co najmniej 110 x 135 cm.

Standardowa umywalka ma szerokość od 50 do 60 cm. Modele przeznaczone do bardzo małych łazienek mogą mieć szerokość zaledwie 35 cm, natomiast do dużych nawet 80 lub 90 cm. Umywalkę i elementy wyposażenia znajdujące się po jej bokach powinno dzielić co najmniej 30 cm, a przed umywalką zostawiamy około 70 cm wolnej przestrzeni.

Optymalne wymiary kabiny prysznicowej wynoszą 90 x 90 cm. W przypadku kabiny z drzwiami skrzydłowymi trzeba zachować co najmniej 80 cm wolnej przestrzeni przed brodzikiem, by można było swobodnie je otwierać. Uznaje się, że komfortowa łazienka z brodzikiem nie powinna mieć mniejszej powierzchni niż 3,5 m².

Najmniejsze prostokątne wanny mają standardowo 140 cm, chociaż model pozwalający na swobodne wyprostowanie nóg powinien mieć co najmniej 160 cm długości. W małej łazience świetnie sprawdzi się także wanna asymetryczna. Przed wanną powinien pozostać pas wolnej przestrzeni o wymiarach 90 x 70 cm, który pozwoli na swobodne wejście i wyjście.

Najważniejsze odległości w funkcjonalnej łazience:

 • Przed pralką lub nad nią (w zależności od tego, jaki typ pralki mamy) trzeba pozostawić co najmniej 40 cm wolnej przestrzeni, by można ją było swobodnie otwierać.
 • Na toaletę powinno się przeznaczyć powierzchnię o wymiarach co najmniej 110 x 135 cm.
 • Przed umywalką należy zostawić co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni.
 • Przed kabiną prysznicową zostawiamy 80 cm wolnej przestrzeni, by można było swobodnie do niej wejść i z niej wyjść.
 • Przed wanną pozostawiamy wolną powierzchnię o wymiarach 90 x 70 cm.
odległości w łazience, jakie odległości w łazience, wielkość ceramiki w łazience
Aranżacja łazienki Kaldewei Silenio

duży brodzik w małej łazience, wymiary brodzika w małej łazience, brodzik w małej łazience
Odległości w łazience z dużym brodzikiem Kaldewei Conoflat

wysokość baterii umywalkowej, bateria stojąca do umywalki, umywalka z baterią nablatową
Bateria stojąca Hansgrohe Puravida w łazience z umywalką nablatową

Małe łazienki z wanną i prysznicem

Jak urządzić łazienkę, by była nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna? To prostsze, niż się wydaje. Małe łazienki nie muszą być ciasne, ba! Nie muszą nawet mieć prysznica. Obecnie mamy do wyboru tak dużo modeli wanien o różnych kształtach, że wielbiciele kąpieli w pachnącej pianie z pewnością znajdą coś dla siebie. Nawet jeśli mają łazienkę o niewielkim metrażu.

Asymetryczne, nieduże wanny, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i odpowiednim załamaniom mogą być niekiedy nawet bardziej pojemne niż tradycyjne, kwadratowe modele. Na przykład wanna asymetryczna o długości 150 cm może mieć taką samą pojemność jak prostokątna wanna o długości 170 cm. Jest to więc doskonałe rozwiązanie do małej łazienki, tym bardziej że pozwala na wykorzystanie często nieustawnej przestrzeni.

Jeśli zdecydujemy się na prysznic w łazience, warto wiedzieć, że kabiny narożne pozwalają na oszczędność miejsca i dobre wykorzystanie dostępnego miejsca. Dodajmy jeszcze, że najmniejsze modele kabin prysznicowych na rynku mają wymiary 70 x 70 cm. Dodatkowe powiększenie pomieszczenia zapewni nam rezygnacja z brodzika i zamontowanie odpływu w podłodze oraz przeszklona, przezroczysta kabina.

Do małej łazienki warto wybrać meble podwieszane w postaci komód i słupków. Przestrzeń pod nimi optycznie powiększa pomieszczenie. Jeśli do tego wybierzemy jasne, śliskie, błyszczące fronty bez uchwytów, nasza łazienka nie tylko wyda się większa, ale również nabierze nowoczesnego charakteru. Doskonałym pomysłem jest też wstawienie zgrabnego regału drabinkowego, który w większości przypadków bez problemu zmieści się pomiędzy umywalką a wanną czy prysznicem.

Co warto wiedzieć na temat urządzania małych łazienek?

 • Asymetryczne wanny do małych łazienek to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni.
 • W małych łazienkach dobrze sprawdzają się też narożne prysznice, odpływy podłogowe i wanny z parawanem prysznicowym.
 • Do małej łazienki warto wybrać podwieszane, minimalistyczne meble, które pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia.
wanna i prysznic w łazience, projekt łazienki z wanną i prysznicem, mała łazienka z prysznicem i wanną
Aranżacja łazienki z wanną i montowanym na równi z podłogą brodzikiem Duravit Stonetto

parawan na wannie, korzystanie z prysznica w wannie, wanna z prysznicem
Radaway Idea Black PN DWD Wanna z parawanem

prysznic i wanna w małej łazience, mała łazienka z prysznicem, wanna w małej łazience
Armatura Hansgrohe Metropol Classic w aranżacji łazienki z wanną i prysznicem

Skomentuj

3 komentarzy

 • Maria
  Odkrywałam niedawno nową pasję - projektowanie wnętrz, na początku bardzo często posiłkowałam się tym artykułem, jest super! Dużo cennych rad.
 • Maria
  Odkrywałam niedawno nową pasję - projektowanie wnętrz, na początku bardzo często posiłkowałam się tym artykułem, jest super! Dużo cennych rad.
 • Monik55
  Super artykuł, w końcu ktoś zebrał wszystko w punkt razem! Dziękuję.

Rekomendacje i wyróżnienia