Styl japandi i łazienka pełna natury – sprawdź, jak urządzić wnętrze

(2 głosów)
styl japandi łazienka, łazienka w stylu japandi, styl japandi w łazience
Aranżacja łazienki w stylu japandi z ceramiką Omnires M+

Styl skandynawski wszystkim się już „przejadł”. Wszędobylskie organiczne wpływy także wychodzą bokiem. Choć osobno coraz rzadziej sięga się po te kierunki, to łącząc je, otrzymasz harmonijną mieszankę, określaną jako japandi. To nowy (mimo że istniejący już od wielu lat) trend, a właściwie międzykontynentalna fuzja będąca przepisem na przytulne i miłe dla oka wnętrze. Co wyróżnia styl japandi? Jak urządzić łazienkę podporządkowaną jego zasadom? Przeczytaj!

O czym przeczytasz w artykule?

Styl japandi, czyli…?

Japandi, jak sama nazwa wskazuje, to kierunek zakorzeniony w japońskiej sztuce aranżacji. Stąd we wnętrzach tego typu mnóstwo jest ascetycznej powściągliwości oraz prostoty. W takich stylizacjach na próżno szukać przepychu, bogactwa kolorów i nagromadzenia form, często nawet do siebie niepasujących. Tutaj rządzą minimalizm, oszczędne wzornictwo oraz natura. Całość tworzy zrównoważoną, harmonijną kompozycję.

elementy scandi w stylu japandi, styl japandi elementy, styl japandi cechy

Patrząc na styl japandi we wnętrzach, często ma się wrażenie o surowym wykończeniu aranżacji – i słusznie. W takich pomieszczeniach przyroda gra pierwsze skrzypce – zwłaszcza ta „nieobrobiona”, autentyczna, często nawet nadszarpnięta zębem czasu. Ocieplają ją jednak wpływy scandi, tworząc ciepłą wizualnie mieszankę. Tu dominują zasady „mniej znaczy więcej”, filozofia porządku Marie Kondo, pragmatyzm oraz aranżacyjna czystość rozumiana nie tyle utrzymaniem nienagannego porządku, lecz także schludnością wykonania mebli czy prostotą kształtów sanitariatów.

umywalka w stylu japandi, styl japandi umywalka, owalna umywalka w stylu japandi
Umywalka nablatowa Omnires Shell M Plus

W stylu japandi, którego nazwa pochodzi od stylów japońskiego i skandynawskiego (scandi), najważniejsze są oszczędność form, funkcjonalność, jasna paleta naturalnych barw oraz poczucie przestronności. Tutaj wszystko skupia się wokół ziemi, co ma też odzwierciedlenie w meblach. We wnętrzach sprawdzą się więc niskie futony, miękkie poduchy do siedzenia, maty tatami. W łazience z kolei dobrym pomysłem będą stylizowane komody i kredensy czy nawet niewielki szezlong.

Co to jest styl japandi?

 • Japandi to hybryda stylów japońskiego oraz skandynawskiego (scandi).
 • Styl japandi dużo czerpie z natury, jest zdyscyplinowany i minimalistyczny.
 • W japandi ważne są aranżacyjna powściągliwość, przestronność oraz funkcjonalność.
 • Aranżując wnętrza japandi, chodzi o to, by zbudować harmonijną przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu.
ceramika w łazience japandi, ceramika łazienkowa japandi, japandi ceramika łazienkowa
Duravit Zencha Umywalka nablatowa

Z odrobiną scandi

W japandi wyraźnie widać wpływy skandynawskie. Ze stylistyki rodem z chłodnej Północy zaczerpnięto bowiem nadrzędną zasadę mówiącą o funkcjonalnym wykończeniu przestrzeni. Oprócz tego w pomieszczeniach królują podstawowe kolory i naturalne akcenty; detale charakterystyczne dla nurtu scandi. To jednak nie koniec stylistycznych zapożyczeń. W realizacjach japońskich dostrzec też można inspiracje minimalizmem (proste bryły i oszczędne formy), akcenty wabi-sabi oraz nieco organicznych niuansów. Wszystko to tworzy ciekawą fuzję kreślącą w pomieszczeniu aurę spokoju oraz ładu.

styl skandynawski w stylu japandi, styl japandi styl skandynawski
Parawan nawannowy Radaway Idea PNJ

Co jest więc japońskiego w podejściu japandi? Aranżacyjną wskazówką jest kultura Japonii ugruntowana na filozofii zen odnosząca się do maksymalnego uproszczenia wnętrza – po to, by pozostawić w nim przestrzeń na osobiste refleksje i doświadczenia. Im prościej, tym lepiej; zarówno dla ciała, jak i umysłu. We wnętrzach unikaj ciężkich i masywnych konstrukcji. Zastąp je wizualnie lekkimi rozwiązaniami, a zamiast bibelotów sięgnij po naturalne dodatki oraz rośliny. Dzięki nim przestrzeń będzie zachęcać do celebrowania mijającego czasu.

styl japandi minimalizm, minimalizm w łazience japandi, styl japandi a minimalizm

strefa umywalki w stylu japandi, styl japandi strefa umywalki
Duravit Durasquare Konsola pod umywalkę

Naturalne kolory stylu japandi

W japandi kluczowymi kolorami są te naturalne; mają bowiem uspokajającą i wyciszającą siłę! Najlepsze będą odcienie ziemi; stonowane i wyciszone beże, łagodne brązy, alabastrowa biel i szarości, a także zgaszona zieleń, która w japońskiej kulturze symbolizuje optymizm oraz spokój. Możesz też pokusić się o niuanse ochry, terakoty oraz rudości, które zdynamizują nieco wystrój. Zastosuj je w formie dyskretnego kontrastu z jaśniejszymi powierzchniami. Dzięki temu ożywisz wizualnie całość, ale jednocześnie nie zaburzysz wrażenia harmonii.

Jakie kolory we wnętrzach japandi?

 • Biele; alabastrowa, mleczna, off-white.
 • Beże, brązy i kremy.
 • Szarości, ale tylko jasne i stłumione.
 • Zieleń – głównie zgaszona, jak oliwkowy czy szmaragdowy.
 • Ogniste akcenty terakoty, rudości i ochry.
kolor beżowy w stylu japandi, beżowa łazienka japandi, beżowa łazienka w stylu japandi
Duravit White Tulip Umywalki nablatowe

kolory do łazienki japandi, łazienka japandi w kolorze ochry, ochra w stylu japandi
Bateria umywalkowa Zucchetti Medameda

kolor szary w stylu japandi, szara łazienka japandi, szara łazienka w stylu japandi

kolor w stylu japandi, kolory w stylu japandi, zielony w stylu japandi
Zucchetti Soft Haczyk na ręcznik

Łazienka minimalistyczna, ale naturalna

Łazienka japandi musi być naturalna, minimalistyczna, pełna kolorów przyrody i jednocześnie ograniczona, jeśli chodzi o detale. We wnętrzu powinny dominować jasne barwy, które dadzą wrażenie optycznego powiększenia. Ich wykorzystanie, w połączeniu z prostotą mebli i sanitariatów, to dobry patent, zwłaszcza w małych i ciasnych pomieszczeniach. Dzięki nim nieco „oszukasz” rzeczywistość, ponieważ pokój wyda się na większy.

naturalne materiały w łazience, naturalna łazienka, łazienka naturalna
Omnires Shell M Plus Umywalka nablatowa

Najbardziej charakterystycznym materiałem we wnętrzach japandi jest drewno! Rysunek tego naturalnego motywu ociepli wystrój i wprowadzi wrażenie przytulności. Warto jednak mieć na uwadze, że warunki panujące w łazience nie sprzyjają utrzymaniu autentycznych desek. Jeśli na nie postawisz, wybierz egzotyczne gatunki i odpowiednio je zaimpregnuj. Dobrym wyborem będą tek, merbau czy doussie. Zamiast prawdziwych drewnianych akcentów możesz też zastosować rozwiązania imitujące je, jak płytki drewnopodobne czy płyty laminowane wykończone motywem drewna. Takie powierzchnie nie będą wymagały systematycznej pielęgnacji i sprostają długiej próbie czasu.

styl japandi drewno, naturalne drewno w stylu japandi, styl japandi drewno naturalne
Cersanit City Bateria umywalkowa

Wybierając drewno oraz wzory naśladujące je, postaw na jasne płaszczyzny. Najlepiej, by miały one (zgodnie z filozofią wabi-sabi) widoczne ślady użytkowania, mocno zarysowane sęki oraz słoje. Im będzie bardziej surowe oraz szorstkie, tym lepiej uda Ci się osiągnąć wrażenie naturalności. Dopełnieniem takiej aranżacji mogą być rattan, tkaniny lniane oraz plecionki.

podłoga drewnopodobna w łazience, drewnopodobna podłoga w łazience, łazienka z podłogą drewnopodobną
Wanna przyścienna, brodzik prostokątny, umywalka podblatowa owalna Kaldewei Centro

Co jeszcze charakteryzuje styl japandi? Łazienka urządzona w tym klimacie często wyposażona jest w kamień. To, obok drewna, najczęściej używany budulec! Możesz go zastosować w formie blatów lub jako element wieńczący posadzkę. Niekoniecznie musisz decydować się na autentyczny granit czy marmur. Sięgnij po konglomerat i płytki imitujące kamień – osiągniesz podobny efekt, jednak bez znacznego uszczerbku na portfelu.

Japandi łazienka, czyli?

 • To wnętrze pełne naturalnych materiałów (lub ich imitacji).
 • Wybierz drewno albo płytki drewnopodobne, kamień lub konglomerat.
 • Jeśli stawiasz na prawdzie deski, sięgnij po egotyczne gatunki: tek, merbau czy doussie.
 • Naturalne wzory w połączeniu z jasnymi kolorami zbudują harmonijną stylizację.
styl japandi kamienne płytki, płytki z kamienia styl japandi, styl japandi kamień
Haczyk ręcznikowy Omnires Modern Project

Płytki do łazienki japandi

Każda urządzona w stylu japandi łazienka wyróżnia się jednym: naturalnymi motywami. Występują na podłogach lub ścianach, przeważają, jeśli chodzi o dodatki. Najlepiej pokusić się o nie, aranżując bazę wnętrza. Zastosuj płytki drewnopodobne na posadzce i zestaw je ze ścianami wykończonymi w jasnych kolorach; bieli, beżu lub stłumionym brązie. Do takiej podstawy możesz dodać proste, minimalistyczne meble z ciemnymi frontami lub konstrukcje wykończone drewnianą okleiną ze zdecydowanym rysunkiem dębu czy orzecha.

podłoga w stylu japandi, drewno w stylu japandi, styl japandi podłoga
Novellini Divina F Wanna wolnostojąca

Jeśli preferujesz bardziej minimalistyczne oraz surowe aranżacje, sięgnij po szare płytki imitujące kamień. Nieregularne struktury granitu oraz eleganckie motywy marmuru z grafitowymi żyłkami świetnie uzupełnią ponadczasowy wystrój. Połącz je z ciepłymi odcieniami drewnianych dodatków albo z geometrycznymi wzorami charakterystycznymi dla nurtu scandi – dobrym wyborem będą płytki heksagonalne, drobna mozaika lub jodełka, czyli popularny deseń chevron. Możesz też podkreślić nawiązania ze Wschodu, montując dekory z motywami wiśni. Taki florystyczny akcent ciekawie ubogaci całość.

podłoga w łazience japandi, podłoga w stylu japandi, jaka podłoga w stylu japandi
Cersanit Inverto Baterie łazienkowe

płytki ceramiczne w stylu japandi, płytki w stylu japandi, płytki łazienkowe japandi
Bateria termostatyczna Oras Nova

Baterie łazienkowe – im prostsze, tym lepsze

Armatura łazienkowa w stylistyce japandi to proste wzory pozbawione zbyt wielu dekoracji – przecież to woda jest w takich pomieszczeniach główną atrakcją. Najlepiej zdecydować się na minimalistyczne wzornictwo, a więc cylindryczne kształty, uchwyty typu pin, subtelnie gięte wylewki o organicznej linii czy bezdotykowe rozwiązania. Żeby jeszcze bardziej zaakcentować oszczędny design, dobrze postawić na baterie umywalkowe podtynkowe. Dzięki estetycznemu ukryciu elementów montażowych wystrój pozostanie spójny i niczym niezmącony. Takie produkty mają też inne zalety, ważne z punktu widzenia japońskich zasad urządzania: oszczędzają miejsce oraz są łatwe w czyszczeniu.

armatura w stylu japandi, styl japandi armatura, japandi armatura

Jaki kolor baterii do łazienki japandi? Faworytów jest dwóch. Pierwszy to klasyczny chrom, czyli odcień uniwersalny. Będzie świetnie korespondował z surową prostotą kształtów i nie odwróci uwagi od naturalnego charakteru aranżacji. Drugi to biel, czyli barwa symbolizująca czystość i harmonię. Takie baterie podkreślą wrażenie schludności i będą idealnym dopełnieniem ceramiki o takiej samej tonacji.

Jakie baterie do łazienki japandi?

 • Wybierz armaturę o organicznej linii lub warianty minimalistyczne.
 • Postaw na baterie podtynkowe. Dzięki estetycznemu ukryciu przyłączy, nie zburzysz harmonijnego charakteru przestrzeni. Armatura tego typu będzie też łatwiejsza do utrzymania w czystości.
 • Sięgnij po baterie białe lub chromowane.
bateria chrom w stylu japandi, bateria umywalkowa japandi, japandi bateria umywalkowa
Oras Saga Bateria umywalkowa

Wanna zamiast prysznica?

W Japonii kultura kąpieli jest na bardzo wysokim poziomie. Dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni to wyjątkowy, oczyszczający rytuał, dlatego w łazienkach tego typu przeważają wanny – zwłaszcza typu ofuro. To okrągłe lub owalne konstrukcje o niewielkiej średnicy. Wyróżnia je jednak głębokość! W takiej wannie kąpiel odbywa się na siedząco, bo wewnątrz umieszczony jest stołek.

wanna w stylu japandi, wolnostojąca wanna w stylu japandi, styl japandi wanna
Wanna Duravit Zencha

W europejskich warunkach wanny ofuro są rzadkością. We wnętrzach zamiast prysznica przeważają jednak efektowne misy. Dzięki temu kąpiel staje się przyjemnym i często wydłużającym się rytuałem. Ich zastosowanie powoduje, że przestrzeń staje się swoistym spa; miejscem pełnego odprężenia oraz relaksu. Wybierz wanny o eliptycznej formie i minimalistycznym designie. Będą znakomicie pasować do obowiązkowych elementów przestrzeni japandi, czyli organicznych kształtów misek WC oraz bidetów.

wanna misa, wanna wolnostojąca misa, wanna wolnostojąca okrągła
Zucchetti Isy Deszczownica

wanna do stylu japandi, wolnostojąca wanna w stylu japandi

Światło jako dekoracja

Aranżacje w stylu japandi to pochwała prostoty. Nie ma w nich zbyt wielu dekoracji. Często to elementy podstawowe odgrywają zdobniczą rolę. W łazience taką funkcję spełni… światło! Ten konieczny detal wystroju przekuj w atut i zamiast przypadkowych opraw, postaw na minimalistyczne osłony ze skandynawskim rodowodem czy rattanowe lub plecione klosze niczym z japońskiego domu. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym.

oświetlenie łazienki w stylu japandi, styl japandi oświetlenie, lampy w stylu japandi
Cersanit Kavir Płytki ścienne

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia