Łazienka w stylu góralskim nie tylko na Podhalu! Jak ją urządzić?

Ludowość, folklor i barwna ornamentyka motywów Podhala są skarbnicą inspiracji, także tych wnętrzarskich. To dlatego trend urządzania nobilitujący projekty odnoszące się regionalizmu staje się coraz bardziej popularny, a wszyscy zakochani w przaśności sielskich rejonów pragną otaczać się górskimi motywami nie tylko na urlopie w Zakopanem. Jak przenieść te wzory do własnej łazienki?
O czym przeczytasz w artykule?
- Czym wyróżnia się styl góralski
- Materiały w góralskim wnętrzu
- Baterie do łazienki w stylu góralskim
- Lista rzeczy podstawowych
- Góralskie meble
- Jak podkreślić góralski wystrój wnętrz?
Czym wyróżnia się styl góralski?
Podstawowe cechy stylu góralskiego są niezmienne, niezależnie czy chodzi o tradycyjną formę nurtu, czy nowoczesny styl góralski w lekko odświeżonej wersji. To nieregularne kształty, witalne kolory i drewno w każdej postaci. To trzy fundamenty, które tworzą niezwykle przytulne i sielskie tło wyróżniające góralskie wnętrza. W aranżacji nie powinno zabraknąć wzorzystych tkanin oraz obrazów ukazujących majestat gór.
We wnętrzu inspirowanym sielskością Podhala ważne są motywy góralskie, które akcentują to, co naturalne i tradycyjne. Choć jest ich mnóstwo, to najbardziej charakterystycznym jest parzenica. Jest to wzór haftowany na męskich strojach ludowych. Przenosi się go niemal wszędzie! W góralskich mieszkaniach gości na meblach czy tekstyliach.
Co wyróżnia styl góralski?
- Mnóstwo drewna i witalnych kolorów, które budują wrażenie przytulności.
- Sielskość budowana asymetrią i przewagą ciepłych odcieni.
- Mocne nawiązania do ludowości i folkloru. We wnętrzach rządzą tradycyjne wzory, takie jak parzenica.






Materiały w góralskim wnętrzu
Styl góralski drewnem stoi. Ten podstawowy budulec uroczych chat wznoszących się na pagórkach wypełnia wnętrza od podłogi aż po sufit – i to dosłownie. Ponad głową często montowane są masywne belki. Ich obecność może jednak „dociążyć” wnętrze i je przytłoczyć, dlatego jeśli pomieszczenie jest małe, dobrze jest pomalować deseczki na jasny odcień. W ten sposób klimat gór zostanie zachowany, a pokój zyska na wizualnej lekkości. Deski sosny i świerku wyznaczają także ramy solidnych mebli.
Drewno jest głównym składnikiem wyróżniającym góralski wystrój wnętrz, ale w przestrzeniach narażonych na wilgoć lepiej nie przesadzać z naturalnymi akcentami. Deski mogą nie sprostać próbie czasu w tak wilgotnym środowisku. To dlatego łazienka góralska częściej wypełniona jest materiałami imitującymi naturalny pierwowzór. W tej roli celująco egzamin zdają płytki podłogowe drewnopodobne. Są odporne na ścieranie, matowienie oraz działanie detergentów. Dodatkowo nie są im straszne wilgoć, para wodna i woda, a także nie wymagają ciągłej impregnacji, tak jak prawdziwe drewno.
Góralski wystrój wnętrz to nie tylko wszędobylskie drewno i materiały imitujące deski. Ten naturalny motyw można ubogacić kolejnym szlachetnym wzorem, a więc kamieniem lub – z uwagi na uciążliwe uwarunkowania panujące w łazience – płytkami imitującymi kamienie. Nie sprawdzi się jednak elegancki marmur (chyba że w ograniczonej ilości!). Znacznie lepiej, jeśli powierzchnię wyróżni granit, piaskowiec czy trawertyn.
Tradycja tradycją, ale co jeśli celem jest nowoczesny styl góralski? Wtedy do akcji wkraczają materiały charakterystyczne dla nurtów skandynawskiego czy industrialnego. Mowa o metalu oraz szkle, które świetnie komponują się z kamiennymi i drewnianymi akcentami.
Jakie materiały zastosować w góralskiej łazience?
- Drewno! Jeśli jednak obawiasz się ciągłej impregnacji, postaw na płytki drewnopodobne. Mogą gościć zarówno na podłogach, jak i ścianach.
- Drugim najpopularniejszym materiałem obok drewna jest kamień – najlepiej surowy, lekko chropowaty.
- Gdy stawiasz na nowoczesny styl góralski, połącz kamień, drewno, metal barwiony na czarno oraz szkło. We współczesnych odmianach kierunku często pojawiają się akcenty ze stylistyki skandynawskiej albo industrialnej.







Baterie do łazienki w stylu góralskim
Góralski wystrój wnętrz stawia na dwa rodzaje armatury. Z racji dominującego tła, które odgrywa we wnętrzu pierwsze skrzypce, urządzający często sięgają po proste i minimalistyczne baterie, które nie przytłoczą aż tak wystroju, a tym samym nie odwrócą uwagi od reszty góralskich motywów. Wskazane są więc cylindryczne formy, organiczne wylewki (nawiązujące do naturalnych inspiracji), a także smukłe korpusy. W zakresie kształtów zdecydowanie częściej przestrzeń wypełniają miękkie obłości niż surowe kąty proste.
Drugi rodzaj baterii, jaki może wypełnić góralskie wnętrza, nawiązuje do tradycji. Sanitarna klasyka urzeczywistnia się w postaci zdobionych baterii z krzyżowymi pokrętłami czy wariantami retro, które w połączeniu z drewnem i masywnym kamieniem dadzą niezwykle harmonijny efekt. W takim podejściu zdecydowanie lepiej zrezygnować z rozwiązań montowanych podtynkowo. Świetnie sprawdzą się bateria umywalkowa ścienna, baterie wolnostojące czy ścienne systemy prysznicowe.
Jaki kolor armatury wybrać? Chrom lub miedź, gdy w pomieszczeniu mają dominować klasyczne inspiracje. Z kolei gdy wykończenia wnętrz w stylu góralskim nawiązują do kierunku scandi czy pofabrycznego, warto wybrać czarną armaturę.
Jaka armatura do góralskiej łazienki?
- Gdy we wnętrzu dominują wyraziste wzory na ścianach i posadzce, lepiej by armatura była prosta i minimalistyczna.
- Do góralskiego wnętrza dobrze pasować będą także baterie umywalkowe retro czy klasyczne z krzyżowanymi pokrętłami i bardziej zdobnymi elementami. Należy jednak wtedy uważać, by nie przesadzić ze zbytnią dekoracyjnością.
- Jeśli chodzi o wykończenia armatury, dobrze postawić na miedź lub chrom. Do nieco nowocześniejszych interpretacji góralskiego trendu pasować będzie także czarna armatura.






Lista rzeczy podstawowych
Góralska łazienka będzie zawierać jeszcze kilka ważnych elementów. Zacznijmy od podstawowych, a więc tych, które muszą znaleźć się w strefie WC. W tej kategorii króluje prostota, co znaczy, że toaleta czy bidet powinny mieć niezbyt skomplikowaną bryłę. Postaw na warianty wolnostojące; pasujące idealnie do tradycyjnego wnętrza, natomiast w nieco unowocześnionej stylizacji sięgnij po produkt, jakim jest miska WC wisząca bez kołnierza. Z uwagi na wolną przestrzeń pod sedesem posadzkę można szybciej przetrzeć, a brak rantu wewnątrz ogranicza osadzanie się bakterii.
W styl góralski świetnie wpiszą się umywalki nablatowe owalne, która wyglądem będą przypominać tradycyjne misy. Dzięki ulokowaniu ich na blacie domownicy zyskają przestrzeń do odkładania kosmetyków. To także obszar, na którym można ustawić kilka podhalańskich dekoracji. W ten sposób łazienka w stylu góralskim nabierze charakteru!
A co z obszarem kąpieli? Drewniana balia byłaby idealna, ale rzeczywistość może mocno ograniczyć tak śmiałą wizję. Wybierz więc coś na jej wzór, a więc wannę wolnostojącą na fikuśnych nóżkach lub postaw na wannę z drewnianą obudową czy wanny wolnostojące przyścienne. Gdy nie masz na nie miejsca, zamontuj kabinę prysznicową. Ciekawie będą prezentowały się drzwi z wygrawerowanym ornamentem ukazującym np. motyw florystyczny lub wzór parzenicy, który w ofercie wielu producentów będzie dostępny na indywidualne zamówienie.
Jakie wyposażenie łazienki wybrać?
- Proste miski WC i bidety lub warianty retro. Dobrym wyborem będzie WC kompakt czy miska WC z górnopłukiem.
- Strefę kąpieli wyposaż w wannę wolnostojącą lub wannę z drewnianą obudową.
- Gdy nie ma miejsca na wannę, wybierz kabinę natryskową. Szkło ścianek i drzwi może być wzbogacone o ornamenty, np. motywy florystyczne czy wzór parzenicy.




Góralskie meble
Z racji tego, że góralskie wnętrza pełne są drewna, nie dziwi fakt, że meble w takiej aranżacji powinny być wykonane z tego naturalnego surowca. I choć ich minimalistyczna forma będzie OK, zwłaszcza jeśli celem jest nowoczesny styl góralski, to warto przemycić nieco tradycyjnych akcentów w postaci rzeźbień nawiązujących do kultury Podhala. Dekorowane motywem parzenicy fronty z pewnością zachwycą radosną urodą i sprawią, że łazienka w stylu góralskim będzie przyjemniejsza. Co jeszcze może wyróżniać bryły tego typu? Nieregularność oraz masywność.



Jak podkreślić góralski wystrój wnętrz?
Jest jeszcze coś, co charakteryzuje styl góralski. Wnętrza tego trendu są pełne bibelotów – i choć dekoracje zastosowane w nadmiarze mogą sprawiać wrażenie zagracenia, to czyż właśnie taki artystyczny chaos nie kojarzy się najbardziej z wiejskimi chatkami, gdzie w każdym kącie spoczywa jakiś drobiazg?
Wnętrza w stylu góralskim wprost kochają ozdoby! Lustro w masywnej drewnianej ramie, białe serwety, ręczniki z motywami Podhala (a nawet góralskie chusty), owcza skóra rzucona na skrzynię pełniącą w łazience funkcje siedziska czy sztukateryjne pudełeczka na waciki koniecznie muszą znaleźć się w takiej aranżacji. Dekoracyjną rolę odegra również oświetlenie. Co wybrać? Żyrandol z drewna z abażurem, wieloramienną oprawę z kutego metalu lub oryginalne kinkiety przypominające świeczniki.



