Biała bateria łazienkowa i kuchenna jako oryginalna ozdoba aranżacji. Dlaczego warto je wybrać?
Pisaliśmy już o tym, że miłośnicy pięknych wnętrz coraz częściej sięgają po czarne baterie. Te ciekawe propozycje mają jednak poważnego konkurenta nie tylko w postaci klasycznego chromu, lecz także bieli! Jeszcze do niedawna armatura w takim wydaniu była odważnym zabiegiem stylistycznym i mimo że efekt zachwycał, to cena mocno zniechęcała do zakupu. Dziś jednak rozwiązania nie kosztują już fortuny, dlatego znacznie chętniej po nie sięgamy. Co przemawia na ich korzyść? O tym poniżej!

Bateria biała i jej potencjał!
Biała bateria będzie uniwersalna stylistycznie, więc nie ograniczy kreatywności podczas projektowania. Znakomicie odnajdzie się pośród wielu nowoczesnych akcentów stylu modernistycznego – poradzi sobie może nawet lepiej niż jej czarne czy chromowane zamienniki, ponieważ złagodzi surowy klimat wystroju. Wyjątkowo dobrze zaprezentuje się również w minimalizmie, gdzie może być wykorzystana na dwa sposoby. W pierwszym wariancie – jako dopełnienie aranżacji total white, w drugim – jako kontrast dla płytek, ceramiki czy mebli w odcieniu czerni bądź bardziej stonowanych brązów czy szarości. Rozwiązanie jeszcze lepiej wyróżni się na ciemnym tle, a tym samym przyciągnie uwagę, zamieniając się w efektowną dekorację pomieszczenia.

Biel to kolor wnętrz słynących z przytulności, bo któż wyobraża sobie aranżacje skandynawskie, francuskie czy shabby shic bez palety jasnych kolorów? W tego typu realizacjach biała bateria umywalkowa czy prysznicowa stanie się kontynuacją harmonijnej koncepcji, świetnie wypadnie w towarzystwie drewnianych elementów oraz pastelowych tonacji i będzie jednocześnie oryginalnym przełamaniem standardu stosowania chromu, czerni czy miedzi. Jej obecność stanie się gwarantem spójności i da nieco więcej swobody w zakresie wyboru dodatków – wszystko dlatego, że z bielą każdy motyw i odcień komponuje się znakomicie!
W jakim stylu sprawdzą się białe baterie:
- Minimalistycznym,
- Skandynawskim,
- Shabby shic,
- Nowoczesnym,
- Industrialnym,
- ... w każdym!


Łazienka w bieli... nieco inaczej
Biała łazienka to królowa wszystkich aranżacji. Powiększa optycznie przestrzeń, więc jest doceniana przez właścicieli niewielkich pomieszczeń. Buduje wrażenie przestronności, obok której obojętnie nie przechodzą fani otwartych powierzchni, a przede wszystkim jest to na tyle uniwersalna opcja, że będzie punktem wyjścia dla wielu kierunków. Wystarczy użyć drewna, by wystrój był bardziej harmonijny i typowo skandynawski, sięgnąć po beton, by zyskał na loftowej sterylności, albo postawić ją w opozycji do czerni i zbudować elegancji buduar stylu glamour. OK – pomysły mogą mnożyć się w nieskończoność, ale co z niepozornymi detalami, czyli armaturą? Tu z reguły wiało nudą, a w zasadzie... chromem.

Biała bateria umywalkowa nie będzie więc tylko praktycznym i obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki. To nieoczywista dekoracja! Zestawiona z białą ceramiką stworzy niemal integralnie połączony duet, a postawiona obok czarnej umywalki jeszcze lepiej zaznaczy swoją obecność. Podobny efekt zapewni bateria prysznicowa. Biała alternatywa stanie się numerem jeden, jeśli kafelki pod prysznicem przybiorą ciemną barwę. Krótko mówiąc, biała bateria wannowa, umywalkowa czy prysznicowa to pomysł dla tych, którzy chcą urządzić łazienkę trochę inaczej – co w branżowym języku oznacza oryginalniej.

Białe baterie – zalety i wady
Biała bateria łazienkowa ma swoje plusy i minusy. W puli zalet z pewnością znajdą się względy estetyczne, związane z możliwością stworzenia nieschematycznej oraz modnej aranżacji. Ten stylistyczny atut potęgują nieskończone ilości zestawienia z niemal każdym motywem i kolorem – od drewna, po beton, cegłę, szarości, czernie, zielenie czy brązy. Armatura może być wykorzystana zarówno w projektach monochromatycznych, jak i tych bazujących na kontraście, a co najważniejsze pozwala na pewne odstępstwo od ogólnie przyjętej normy stosowania baterii w jednym wykończeniu. W tym przypadku można złamać zasady i jeśli wybraliśmy białe baterie umywalkowe, to obok wanny może stanąć model w czarnej wersji i odwrotnie, czego przykładem jest poniższe zdjęcie.

Największą zaletą białych baterii jest... praktyczność! Kojarzycie biały nalot, jasne ślady kamienia, zacieki, pozostałości po kosmetykach i denerwujące odciski palców? W tym przypadku problem jest całkowicie wyeliminowany! Należy jedynie uważać, aby w pełni nie poddać się euforii braku brudu na armaturze i nie zapominać o systematycznym czyszczeniu, bo twarda woda – mimo że nie widać jej skutków – może prowadzić do awarii. Jeśli chodzi o minusy, to z pewnością nie można pominąć ceny. Nadal są to propozycje nieco droższe od standardowych chromowanych alternatyw, choć ich wartość nie stanowi już takiego wydatku jak jeszcze kilka lat temu.
Białe baterie łazienkowe – zalety i wady:
- To produkty uniwersalne stylistycznie – pasują do każdego stylu,
- Można je łączyć z wieloma innymi kolorami,
- Są praktyczne – osady, zacieki i ślady palców są na nich mniej widoczne,
- Rozwiązania są jednak nieco droższe od klasycznych chromowanych modeli.

Oryginalnie w kuchni, czyli bateria kuchenna biała
Modny trend na białe baterie nie ominął także kuchni. To przestrzeń, która awansowała do miana reprezentacyjnego królestwa, więc oryginalne produkty są w niej jak najbardziej wskazane. Jednym z nich jest właśnie bateria kuchenna biała, która gwarantuje dopasowanie do każdego z kierunków wnętrzarskich, przyciąga wzrok – kontrastując z granitowym zlewem – albo stanowi wizualną harmonię z białą komorą. W przeciwieństwie do chromowanych wersji nie widać na niej brudu i zacieków, więc uchodzi za bardziej funkcjonalną propozycję. Ten aspekt spotęguje również m.in. bateria kuchenna biała z wyciąganą wylewką, która dzięki ruchomej głowicy z natryskiem zamontowanej na wężu powiększa obszar roboczy, pozwala dotrzeć w zakamarki zlewu, umożliwia dokładne umycie warzyw i owoców czy napełnienie wysokiego garnka stojącego na blacie czy podłodze.

Biała armatura – przegląd najciekawszych propozycji
Jaka bateria biała będzie najlepsza? Ta, której forma nierozerwalnie połączona jest z funkcją, co wiąże się z wysoką jakością, innowacyjnymi udogodnieniami czy ekonomicznym zużyciem wody, osiągniętym dzięki systemom napowietrzającym strumień. Każda z propozycji w naszym rankingu ma te zalety! A oprócz praktyczności znajdziecie zarówno pozycje całkowicie skąpane w bieli, jak Zucchetti Pan, Tres Study Colours czy Dornbracht Tara, jak i modele wzbogacone o chromowane detale – Hansgrohe PuraVida, Kludi Balance, Cersanit Mille White, GROHE Eurodisc czy Valvex Vegane. Jednym z najbardziej oryginalnych rozwiązań dostępnych na rynku jest również Axor Starck V, czyli pierwsza szklana bateria.
















