Co między szafkami w białej kuchni? Zobacz 7 najmodniejszych rozwiązań

Polacy gustują w białych kuchniach. Nic w tym dziwnego – to jedno z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych rozwiązań, które poza zaletami estetycznymi ma też sporo praktycznych plusów. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, odbijają światło i rozświetlają wnętrze, a na meblach w tym odcieniu słabiej widać odciski palców. Ten kolor pasuje niemal do wszystkiego, dlatego decyzja dotycząca tego, co zastosować między szafkami w białej kuchni, jest tak trudna! Co możesz wybrać?



1. Płytki drewnopodobne
Jeśli cenisz przytulność, strzałem w dziesiątkę będzie kuchnia biała z drewnem. Inspiracje tego typu zalewają Internet i bardzo często ze stylowych projektów zamieniają się w prawdziwe królestwa harmonii. Jasne meble w połączeniu z drewnianą fakturą płytek będą idealną bazą we wnętrzach skandynawskich, nowoczesnych, a także minimalistycznych. Ich charakter możesz dodatkowo definiować, wybierając efektowne gałki i uchwyty meblowe. Te proste, owalne i kwadratowe doskonale uzupełnią nowoczesne stylizacje, natomiast warianty o bardziej dekoracyjnym sznycie sprawdzą się we wnętrzach retro czy rustykalnych.
Płytki drewnopodobne mogą przybrać rozmaite formy. Najpopularniejsze są podłużne deski, choć po piętach depczą im też wzory układane w jodełkę. Motyw chevron (bo tak też nazywa się tego typu ułożenie) to nawiązanie do klasycznych parkietów stosowanych w aranżacjach pałaców i kamienic. Choć w takich przestrzeniach zdobił podłogi, to w stylowej kuchni może być elementem tzw. backsplashu, czyli obszaru między blatem roboczym a szafkami.



2. Płytki cegiełka
Cegła sprawdzi się w kuchni, zwłaszcza jeśli celem jest styl industrialny lub vintage. Charakter przestrzeni narzuci nie tyle sama forma cegiełki, ile jej kolor. Jeśli postawisz na jasne wybarwienie chropowatej cegły, optycznie powiększysz przestrzeń i nie przytłoczysz jej przy okazji. Czerwone odmiany cegły wybierz do wnętrz wypełnionych duchem przeszłości. Połącz czerwono-biały zestaw z podłogą wyłożoną drewnopodobnymi płytkami albo kamieniem w kremowej lub szarej wersji.
Czy płytki cegłopodobne to dobre rozwiązania? Tak – zarówno z uwagi na względy estetyczne, jak i praktyczne. Imitacje cegły są lżejsze od pierwowzoru, więc nie obciążają mocno ściany. Ten ciekawy element dekoracyjny nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, nie są mu straszne wilgoć czy tłuszcz. Inaczej jest jednak w przypadku prawdziwej cegły – jeśli po nią sięgasz, pamiętaj o systematycznej impregnacji.


3. Płytki strukturalne 3D
Jeśli boisz się kuchennej nudy w białym wydaniu, wybierz płytki strukturalne 3D. To dynamiczne kompozycje, które wprowadzą do wnętrza wrażenie głębi – efekt ten przełamie surową monotonię jasnych powierzchni. Niebanalny wzór może przedstawiać geometryczne wariancje, zawiłe esy-floresy czy subtelne fale. Najlepiej połącz je z minimalistycznymi frontami zabudowy pozbawionej efektownych frezowań i dekoracyjnych uchwytów. W takim przypadku królem tła może być jeden element!
Płytki strukturalne będą dobrze prezentowały się w nowoczesnej kuchni, wnętrzu podporządkowanym minimalistycznym inspiracjom, a nawet w pomieszczeniach, gdzie dominuje modny ostatnio maksymalizm – wówczas pamiętaj jednak o tym, by umiejętnie lawirować pomiędzy przyciągającymi wzrok motywami, by nie zbudować wrażenia chaosu i bałaganu.
Obawiasz się, czy czyszczenie płytek strukturalnych będzie uciążliwe – zwłaszcza jeśli kafelki będą sąsiadować z blatem roboczym, na którym wiele się dzieje? Wypukła powierzchnia z wgłębieniami z pewnością jest bardziej wymagająca od gładkich tafli, dlatego warto uzbroić się w miotełki, specjalne ściereczki czy nawet parową myjkę.

4. Płytki a’la marmur
Biała kuchnia z marmurem to kolejny z pomysłów na wykreowanie oryginalnej przestrzeni. Ten duet to eleganckie zestawienie; idealne do wnętrz w stylu glamour czy urządzonych w stonowanym minimalizmie. Amatorzy szlachetnego kamienia mogą sięgnąć po subtelne wzory marmuru Calacatta z ciemniejszymi smugami i żyłkami na jasnym tle, magnetyzującą czerń motywu Marquina czy efektowne kompozycje z zielenią, błękitem lub brązem. Biel frontów meblowych umiejętnie uwypukli stylową mozaikę żyłek i wprowadzi do pomieszczenia nutkę ekskluzywności.





5. Mozaika
Kuchnia z mozaiką nad blatem kuchennym? Czemu nie! To rozwiązanie znane od dawna. Miniaturowe paciorki osadzone na arkuszach z tworzywa lub siatki odmienią strefę gotowania. Jeszcze kilka lat temu mozaika kojarzyła się wyłącznie z malutkimi kwadracikami lub prostokątami. Choć te formy nadal są modne, to po piętach depczą im inne konstrukcje, w tym arabeski, rybie łuski, romby czy trójkąty. Wybór konkretnej zależeć będzie w dużej mierze od klimatu panującego w kulinarnym królestwie.
Gdy we wnętrzu przeważa orientalna nuta, postaw na arabeskę. Jeśli wystrój inspirowany jest nowoczesnością, wybierz geometrię kwadratów, trójkątów lub heksagonów, a gdy w przestrzeni dominują naturalne wpływy, podkreśl je przy użyciu rybich łusek.


6. Płytki heksagonalne
Pozostając w geometrycznym temacie, dobrze też postawić na płytki heksagonalne, czyli popularne sześciokąty. To formy inspirowane plastrem miodu, które skradły serca projektantów wnętrz już jakiś czas temu. Wszystko dlatego, że niezależnie czy zastosowane na podłodze, czy ścianie, wprowadzają wrażenie uporządkowania oraz ładu. Kafelki dają ogromną swobodę twórczą, bo można je łączyć z wieloma materiałami i układać na mnóstwo sposobów.



7. Płytki patchwork
Biel kojarzy Ci się z nudą? Szybko przełamiesz to wrażenie, gdy między blatem a szafkami ułożysz płytki patchworkowe. To wzorzyste kafelki nawiązujące do stylistyki panującej w krajach arabskich, a także oddające klimat gorącej Hiszpanii lub Portugalii. Patchwork może być kolorowy, co zdecydowanie ożywi wnętrze, albo stonowany, co będzie jedynie estetycznym drobiazgiem dodającym całości charakteru.
Płytki patchwork nie lubią konkurencji. To efektowne wzory, które w połączeniu z innym wyrazistym deseniem przyprawią o oczopląs – i właśnie dlatego biel będzie ich najlepszym kompanem. Możesz wybrać czarno-białe płytki patchwork (zwłaszcza jeśli aranżacja ma mieć klimat w stylu angielskim lub francuskim) albo sięgnąć po kolorowe płytki patchwork, które łączą kilka energetycznych barw. Neutralnym posunięciem będą również szare płytki patchwork. Świetnie uzupełnią stylizacje nowoczesne czy minimalistyczne.


