Umywalka prostokątna czy okrągła? 90% urządzających wybiera źle!

Wygląd łazienki zależy od wielu czynników. Choć większość pomyśli, że najważniejsze są kolory i struktury użytych materiałów, to obok nich istotne będą też kształty! To one przesądzają o ostatecznym charakterze pomieszczenia, a często nawet o jego funkcjonalności. Stąd też, wybierając wyposażenie sanitarne, nie zastanawiaj się tylko nad tym, czy lepsza będzie umywalka podblatowa czy może umywalka wolnostojąca. Zacznij od wyboru odpowiedniej formy!
Umywalka dopasowana do reszty
O kształcie wybieranej umywalki najczęściej przesądzają kształty innych sanitariatów. Harmonia w tej kwestii jest prostą ścieżką urządzania, ponieważ zawsze gwarantuje zupełny sukces. Zazwyczaj więc, jeśli we wnętrzu łazienki zamontowane będą okrągłe miski WC i bidety wiszące, umywalka także ma zaoblone brzegi. Adekwatnie, gdy forma sedesu i bidetu bazuje na ostrych kątach kwadratu czy prostokąta, to strefę mycia uzupełnia umywalka prostokątna lub kwadratowa. Efekt? Spójność! Jej pełnię osiągniesz, gdy armatura także będzie wyróżniać się podobnymi liniami. To dlatego dobrym uzupełnieniem umywalki prostokątnej jest bateria umywalkowa kwadratowa.
Czy problemem będzie dopasowanie różnych kształtów, czyli połączenie prostokątów i owali? Nie! Niebanalne kontrasty są OK. Dynamizują wystrój, urozmaicają go, ale wymagają też ostrożności w zakresie kolorów i materiałów. Umiar jest wówczas najlepszym doradcą.


Tego nigdy nie rób!
W procesie zakupu nigdy nie stawiaj na emocje i chwilowe trendy. Bo choć design może zachwycać, to jednak w przestrzeni łazienki równie istotna będzie funkcjonalność. Przecież to właśnie z tego pomieszczenia korzystasz kilka razy dziennie – często w pośpiechu. Kształty umywalki, podobnie jak i rozmiar, dopasuj do warunków pomieszczenia; jego wielkości czy możliwości montażowych.
Jaka wielkość umywalki będzie najlepsza? Standardowe umywalki to umywalki 60x40 cm, czy mniejsze modele, których szerokość jest większa niż 45 cm. Przed zakupem warto także zastanowić się nad tym, czy sięgnąć po umywalki jednostanowiskowe, czy modny oraz funkcjonalny produkt, jakim jest umywalka podwójna. Ostatnia sprawdzi się w przypadku większych rodzin oraz w dużych łazienkach małżeńskich ulokowanych zaraz obok sypialni. Zapewni możliwość mycia dwóm osobom, co powoli oszczędzić czas i… nerwy.


Umywalka prostokątna i jej zalety
Umywalki prostokątne od wielu lat wiodą prym. Ich zdecydowaną przewagą nad konkurencyjnymi modelami o owalnej formie jest łatwość dopasowania do mebli. Dzięki temu nie tylko prezentują się ciekawie, ale także zapewniają wysoki komfort użytkowania i praktyczność. Proste formy są dodatkowo idealne, gdy celem jest osiągnięcie schludnego, nowoczesnego wystroju. Ostre kanty i czysta linia świetnie podkreślą ascetyzm minimalizmu czy elegancję nurtu modern classic. Będą też idealne w przestrzeniach industrialnych, loftowych lub skandynawskich.
Rezultatem zastosowania umywalki o ostrych rantach będzie wizualna geometria, a ta zawsze daje efekt ładu i szyku. Warto jednak mieć na uwadze, że umywalka kwadratowa czy prostokątna w przeciwieństwie do wariantów owalnych może poprzez swoją wyrazistą bryłę nieco przytłaczać wystrój, dlatego jeśli metraż pozostawia wiele do życzenia lepiej postawić na owale. Prostokąty i kwadraty będą dobrym uzupełnieniem przestronniejszych wnętrz – a zwłaszcza takich łazienek, w których występuje długi i masywny blat.
Jakie zalety ma umywalka prostokątna?
- Umywalki prostokątne budują wrażenie porządku i ładu.
- Produkty tego typu podkreślą surowy charakter wystroju. Będą świetnym uzupełnieniem aranżacji minimalistycznej, modernistycznej czy loftowej.
- Umywalki na planie kwadratu czy prostokąta łatwiej dopasować do mebli łazienkowych. Wspólnie z nimi tworzą niemal jedną bryłę.


Największa wada umywalki prostokątnej
Ostre kanty budują wrażenie surowości i schludności, ale mają też istotną wadę. Łatwo je uszkodzić! Czasem wystarczy chwila nieuwagi; upadek cięższego przedmiotu czy suszarki, aby doskonały kąt prosty stracił na jakości. Obecność rogów nie będzie też atutem zwłaszcza dla tych, których kochają bezwzględną czystość. Zakamarki tego typu umywalek sprzyjają odkładaniu się osadów i brudu, a te znacznie ciężej usunąć.



Owalna umywalka – zalety i wady
W przypadku owali historia jest długa, bo przecież wszystko zaczęło się od misy. To więc klasyka gatunku, którą esteci cenią za bardzo uniwersalny charakter. Produkt tego typu będzie pasował zarówno do wnętrz przytulnych, w których dominują nuty subtelności, w tym glamour, japandi, boho czy retro, jak i aranżacji surowych oraz chłodnych w odbiorze. Obłości w takich realizacjach odegrają rolę wizualnego „ocieplacza”; wprowadzą nieco miękkości i delikatności.


Okrągła umywalka będzie dobrym wyborem do każdej łazienki, nie tylko z uwagi na jej styl. Metraż także nie będzie żadną przeszkodą. Rozwiązania zdają celująco egzamin zarówno w przestronnych pokojach kąpielowych, jak i małych łazienkach w bloku. Jeśli postawisz jednak na mniejszą formę, weź pod uwagę, że przestrzeń robocza będzie znacznie ograniczona. Może to powodować dyskomfort chociażby podczas prania ręcznego. Żeby więc zyskać nieco swobody w takich strefach, dobrze jest uzupełnić przestrzeń mycia o odpowiednią armaturę. To m.in. bateria umywalkowa stojąca z ruchomą wylewką czy bateria umywalkowa podtynkowa.


Umywalka nablatowa owalna czy wisząca umywalka okrągła zadowoli też zwolenników praktyczności. Brak zakamarków i kątów powoduje, że rozwiązanie łatwiej utrzymać w czystości. Ten deficyt wpływa również na większe bezpieczeństwo w przestrzeni mycia – nie ma więc obawy o uderzenia o kant, co okaże się szczególnie korzystne wtedy, gdy z łazienki korzystają dzieci.
Jaki zalety i wady ma umywalka okrągła?
- Umywalki owalne i okrągłe są uniwersalne. Pasują do większości stylów aranżacyjnych.
- Umywalka owalna spotęguje poczucie przytulności w wystrojach scandi, boho czy klasycznym, natomiast we wnętrzach surowych; industrialnych i minimalistycznych, ociepli wystrój.
- Umywalki owalne sprawdzają się najlepiej w mniejszych łazienkach.
- Mniejsze warianty umywalek tego typu mogą ograniczać przestrzeń roboczą, co utrudni np. wykonanie prania ręcznego.
- W przypadku umywalek owalnych zaletą jest brak ostrych kątów. Dzięki temu strefa mycia jest bezpieczna, a umywalkę trudniej uszkodzić.
- Brak ostrych katów to brak zakamarków, co zdecydowanie ułatwia czyszczenie umywalki owalnej.

