Jaki stelaż podtynkowy Geberit wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim kupisz najlepszy stelaż do WC Geberit!

(2 głosów)
stelaż geberit, geberit do łazienki, geberit stelaż do łazienki
Geberit Stelaże podtynkowe

Łazienka jest miejscem, na którego funkcjonalność oraz estetykę składa się wiele elementów – począwszy od armatury sanitarnej i ceramiki, a skończywszy na instalacjach, takich jak stelaż podtynkowy. Mimo że rozwiązanie jest niewidoczne, to jego obecność warunkuje prawidłowe, bezawaryjne działanie oraz wpływa na wygląd pomieszczenia. Różnorodność oferty dostępnej na rynku sprawia jednak, że zakup produktu może wydawać się sprawą trudną i skomplikowaną. To wyzwanie, do którego warto się solidnie przygotować! Czym kierować się podczas wyboru i jakie rozwiązanie okaże się najlepsze? Pomocne w przebrnięciu przez te dylematy będą informacje zawarte w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest stelaż podtynkowy?

Stelaż podtynkowy to konstrukcja nośna (rama), na którą składają się metalowe kształtowniki odpowiednio zabezpieczone przed korozją, a także śruby służące do przymocowania sedesu oraz podłączenia wodno-kanalizacyjne i zbiornik spłuczki. Na rynku dostępne są również specjalne stelaże do umywalki oraz bidetu, które różnią się nieco od ustępowych. W tych do podłączenia miski ustępowe znajdziemy wspominane zbiorniki spłukujące oraz komplet przyłączy, natomiast w rozwiązaniach do bidetu i umywalki będziemy mieć też do czynienia z gniazdami do podpięcia ciepłej oraz zimnej wody.

Stelaże podtynkowe do WC służą w celu podwieszania ceramiki sanitarnej. To elementy powszechnie stosowane we współczesnych łazienkach, doceniane za walory estetyczne związane z optymalnym zagospodarowaniem przestrzeni i możliwością odsłonięcia posadzki (a tym samym optycznym powiększaniem wnętrza), a także ukryciem wszelkich przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Ich praktyczność wiąże się z łatwym usuwaniem zanieczyszczeń znajdujących pod spodem miski podwieszanej i na ścianach, na których położone są płytki. To rozwiązania dostosowane do dużych obciążeń (nawet do 400 kg!), stabilne, bezpieczne i trwałe.

Stelaż podtynkowy to:

 • metalowa rama składająca się z kształtowników zabezpieczonych przed korozją.
 • rozwiązanie służące do zawieszenia elementów białego montażu (miski WC, umywalki czy bidetu).
 • wytrzymałe rozwiązanie dostosowane do dużych obciążeń (nawet do 400 kg!).
 • sposób na estetycznie urządzoną łazienkę.
 • zalety związane z możliwością optycznego powiększenia przestrzeni oraz łatwością sprzątania.
montaż stelaża do wc, jak zamontować stelaż wc, montaż stelaża podtynkowego geberit
Geberit Duofix Stelaż podtynkowy do WC

Jaki stelaż do WC?

Podstawowe kryterium podziału, jakie obejmuje stelaże do WC, uwzględnia rodzaj zabudowy. W tej kategorii wyróżniamy stelaże do zabudowy mokrej (tzw. ciężkiej) oraz stelaże do zabudowy suchej (tzw. lekkiej). Osobną grupą rozwiązań są specjalne, wolnostojące moduły sanitarne, które mogą być podłączane do instalacji wodnej i kanalizacyjnej bez żadnych remontów oraz kosztownych modernizacji pomieszczenia. Przykładem takiego rozwiązania jest m.in. Geberit Monolith.

Stelaże do zabudowy mokrej (tzw. ciężkiej) dedykowane są do montażu w ścianach murowanych, bloczkach oraz ścianach konstrukcyjnych. Ze względu na brak pełnej ramy przykręcanej do ziemi wymagają przykręcenia do stabilnej ściany w minimum 4 miejscach i ewentualnego obudowania bloczkami z ytong (w wersji do zabudowy suchej do ściany przykręca się jedynie w dwóch miejscach). W związku z tym ich montaż jest czasochłonny i pracochłonny. Mimo że sam stelaż jest tańszy od tego, który przeznaczony do zabudowy lekkiej to jego instalacja pociąga za sobą dodatkowe koszty uwarunkowane pracą fachowców.

Stelaż do zabudowy suchej, tzw. lekkiej, jest zdecydowanie bardziej popularnym rozwiązaniem. Instaluje się go przy ścianie murowanej, a następnie obudowuje wodoodpornymi płytami g-k. Można go też przymocować do lekkiej ściany działowej wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych (tego jednak nie polecamy). Produkty te są uniwersalne, łatwe w montażu, ale też droższe. Występują w kilku wariantach wysokości – również takich, które zmieszczą się pod skosami – a także w wersjach samonośnych, które wyposażone są we wzmocnioną ramę oraz profile o większej średnicy.

Stelaż do WC a rodzaj zabudowy:

 • stelaże do zabudowy mokrej (tzw. ciężkiej),
 • stelaże do zabudowy suchej (tzw. lekkiej),
 • wolnostojące moduły instalacyjne, np. Geberit Monolith.
geberit stelaż natynkowy, geberit stelaż wolnostojący, stelaż wolnostojącys
Geberith Monolith Stelaż wolnostojący do WC

Stelaż podtynkowy a wysokość zabudowy

Kolejnym krokiem podczas zakupów jest określenie wysokości zabudowy. Będzie to miało wpływ na kwestie dotyczące ulokowania przycisku spłukującego oraz możliwość wykonania półki, na której umieścimy przydatne akcesoria kosmetyczne. Stelaże do zabudowy niskiej (o wysokości ramy nośnej 80-90 cm) powodują, że przycisk znajduje się za deską sedesową. Z jednej strony to rozwiązanie higieniczne, bo do spłukiwania wody jesteśmy zmuszeni zamknąć pokrywę. Z drugiej strony może prowadzić to do przypadkowego uruchomienia spłuczki, podczas siedzenia na toalecie. W tego typu produktach przycisk może być zamontowany zarówno w pionie, jak i poziomie (na półce). Wadą poziomego montażu jest stworzenie kolejnego obszaru, gdzie zbiera się kurzu i innego rodzaju brud.

Stelaże do zabudowy wysokiej to rozwiązania o wysokości ramy nośnej od 110 cm do 130 cm z przyciskiem ulokowanym wyłącznie pionowo nad deską WC. W przypadku produktu tego typu musimy zastanowić się, czy chcemy tworzyć dodatkową półkę na kosmetyki (polecamy to rozwiązanie – gdyż jest to idealne miejsce na różnego rodzaju spraye zapachowe). Jeśli tak, będzie ona ulokowana znacznie wyżej. Jeżeli jednak chcemy z niej całkowicie zrezygnować, wystarczy wykonać obudowę do samego sufitu, tworząc gładką powierzchnię ściany.

Co ciekawe, Geberit proponuje też modele ze zdalnym przyciskiem uruchamiającym, który może być montowany w odległości 2 m od WC. Woda w toalecie spłukiwana jest za pomocą impulsu hydraulicznego – jest to idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych.

Przykładowe wysokości: stelaż Geberit – wymiary

 • Stelaż wysoki (H112) – Geberit Sigma i Geberit Omega,
 • Stelaż średni (H98) – Geberit Omega,
 • Stelaż niski (H82) – Geberit Omega.
geberit sigma, geberit sigma przycisk, geberit sigma przyciski do stelaża
Przyciski do wc Geberit Sigma do stelaża podtynkowego

Wymiar stelaża ma znaczenie

Głębokość to kolejne ważne kryterium, które należy brać pod uwagę, wybierając rozwiązanie do swojej łazienki. Zasada jest taka, że jeśli chcemy ukryć (optycznie) stelaż (np. ze względu na mały metraż łazienki), powinien być on jak najbardziej płytki tzw. slim (ma około 8 cm głębokości). Gdy natomiast naszym celem jest wykonanie nad nim specjalnej półki, musi wyróżniać się większą głębokością i wtedy decydujemy się na stelaż standardowy (ma około 12 cm). Efektem tego będzie ona szersza i pomieści więcej rzeczy. Rozróżniamy więc stelaże o standardowej głębokości oraz stelaże podtynkowe slim, zalecane głównie do małych łazienek czy przestrzeni pod skosami.

Istotnym parametrem – poza głębokością – jest też szerokość. W ofercie sklepów znajdziemy klasyczne stelaże o szerokości 50 cm oraz modele wąskie (mierzące nawet jedyne 35 cm), które z powodzeniem zainstalujemy w przestrzeniach o ograniczonym metrażu. W niewielkiej łazience sprawdzić się mogą również stelaże narożne (do montażu w rogu pomieszczenia), a w tej dla niepełnosprawnych – stelaże podtynkowe do WC dla niepełnosprawnych (np. Geberit Duofix UP320).

Jaki Geberit do małej łazienki?

Do pomieszczenia o niewielkiej powierzchni, najlepiej wybrać stelaż podtynkowy płytki (stelaż slim) o mniejszej głębokości zabudowy. Przykładem tego może być Geberit Duofix Slim ze spłuczką Sigma 8 cm, który zajmie zaledwie 8 cm (pamiętajmy jednak, że stelaż wraz z rurą odpływową zajmuje 12,5 cm!). Dobrymi rozwiązaniami będą też stelaż Duofix do montażu w formie elementu narożnego bądź stelaż niski ze spłuczką Omega na wysokości zabudowy 82 cm lub 98 cm od posadzki, którego zaletą jest możliwość uruchamiania z góry. Uniwersalną propozycją okazuje się też moduł sanitarny Geberit Monolith, który stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne, a przy tym nie wymaga przeróbek budowlanych. Wymaga on jednak trochę miejsca, więc i nie do każdej łazienki się zmieści.

Jaki Geberit do małej łazienki?

 • Stelaż podtynkowy slim (płytki), np. Geberit Duofix ze spłuczką Sigma 8 cm,
 • Stelaż narożny Geberit Duofix,
 • Stelaż podtynkowy niski ze spłuczką Geberit Omega na wysokości zabudowy 82 cm lub 98 cm,
 • Moduł sanitarny Geberit Monolith.
stelaż do wc, mały stelaż do wc, stelaż do miski wc
Geberit Duofix Stelaż podtynkowy do WC

Jak wybrać zestaw podtynkowy?

O funkcjonalności stelaża mogą przesądzić również dodatkowe funkcje. Ciekawym rozwiązaniem może być m.in. stelaż z odciągiem, który pozwoli skutecznie i szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. System usuwa zanieczyszczone powietrze, potęgując komfort użytkowania (przy dobrej wentylacji i montażu nie trzeba używać specjalnych sprayów odświeżających). Przykładami takich udogodnień są Geberit Duofix z modułem DuoFresh czy TECE z wyjściem do podłączenia urządzenia wentylującego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając stelaż podtynkowy? Na pojemność spłuczki wody, a także to, z czego zrobiony jest zbiornik. Powinien być on jednoczęściowy, wykonany metodą rozdmuchiwania, co da gwarancję bezawaryjności i pełnej szczelności produktu. W odróżnieniu od modeli klejonych wariant wykonany w całości z jednego elementu, co nie rodzi ryzyka rozszczelnień, a co za tym idzie – kosztownych napraw oraz niemal całkowicie eliminuje możliwe awarie. Jego pojemność może wynosić od 3 do 9 litrów wody, przy czym najlepszymi wariantami okazują się te z opcją podwójnego spłukiwania (normalnego oraz ekonomicznego) – np. 3/6 l.

Jedynym widocznym elementem zestawu podtynkowego jest przycisk spłukujący. Jego design powinien być ściśle skorelowany z wyglądem łazienki. Na szczęście bogaty wybór asortymentu pozwala na dobór rozwiązania, które idealnie wpisze się w stylistykę wnętrza. By jednak mieć pewność, co do całkowitej poprawności podczas montażu, należy wybierać TYLKO rozwiązania z oferty tego samego producenta albo zdecydować się na kompletne zestawy. Pamiętajcie, że przycisk firmy Tece, Viega czy Jomo nie będzie pasował do stelaża marki Geberit.

Na jaki design postawić? Nowoczesny wystrój – w przypadku oferty marki Geberit – zapewnią systemy spłukiwania Geberit Sigma (wersje plastikowe 10, 20, 30; Premium 40, 50, 60 i 70; oraz przyciski elektroniczne 80) a także Geberit Omega. W bardziej klasycznym sprawdzi się Geberit Delta (dawniej Geberit Basic). Wszystkie modele przycisków znajdziecie na naszej stornie w zakładce: Przyciski spłukujące

Jaki stelaż wybrać? Firma łazienkarium.pl poleca jeszcze wysokiej jakości rozwiązania, takich marek jak:

 • Stelaż Werit/Jomo – świetne parametry produktów i dużo niższe ceny przycisków szklanych (zwłaszcza Exclusive 2.1 w kolorze biały mat i czarny mat).
 • Stelaż Tece – bardzo tanie stelaże z podstawowej serii, przyciski relatywnie tanie, niestety modele szklane mają elementy ruchome wykonane z plastiku, przez co są o lekko odmiennym zabarwieniu niż szklana płyta.
 • Stelaż Viega – drugi największy producent osprzętu instalacyjnego w Europie. W ofercie posiada dużą ilość ciekawych wzorów i rozwiązań – jednym z najciekawszych pokazanych na Targach ISH 2019 jest stelaż z regulacją wysokości stelaż Viega Prevista Dry.
 • Cersanit – jedyna w 100% polska marka. Bardzo dobry design w sensowej cenie. Co ciekawe, seria Cersanit Aqua jest polecana przez mistrza polski instalatorów – Adama Piotrowskiego.
geberit przycisk spłuczki, geberit przycisk spłukujący, geberit przycisk do spłuczki wc
Do stelaży Geberit pasuje wyłącznie przycisk spłukujący Geberit Sigma 50

Skomentuj

2 komentarzy

Rekomendacje i wyróżnienia