Co to jest powłoka hydrofobowa i czy warto stosować ją w łazience?

(10 głosów)
duravit wondergliss, powłoka hydrofobowa, powłoka na ceramikę łazienkową
Duravit WonderGliss powłoka hydrofobowa

Duravit WonderGliss, Cersanit CleanPro, CrystalClear Novellini, Maxi Clean Roca czy Villeroy & Boch CeramicPlus – to zaledwie część obcobrzmiących nazw określających coś, co dla wielu Użytkowników łazienki jest rozwiązaniem wiecznych problemów z zaciekami, osadami i plamami. Pod tymi terminami określane są opatentowane technologie, które strzegą czystości kabin prysznicowych, umywalek, bidetów czy misek WC. To nic innego jak powłoki ochronne stosowane w branży sanitarnej, których zadaniem jest ograniczenie gromadzenia się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Czy warto w nie inwestować? Przeczytajcie!

O czym przeczytasz w artykule?

Jak działa powłoka sanitarna?

Myślisz, że powłoka sanitarna to chwytliwa nazwa, która ma skusić przeciętnego Kowalskiego, by dołożył trochę pieniędzy i zainwestował w magiczny asortyment, dzięki któremu raz na zawsze pożegna problem szorowania prysznica czy miski WC? Jesteś w błędzie. Powłoki ochronne dostępne w ofertach wielu producentów to praktyczny sposób na higienę w strefie mycia czy toalety. To zintegrowane z powierzchnią ceramiki czy szkła warstwy, które redukują osadzanie się brudu, umożliwiają szybsze i efektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń oraz zmniejszają zapotrzebowanie na środki chemiczne. Te innowacyjne rozwiązania nie posprzątają za Ciebie, ale pomogą Ci uporać się z uciążliwymi zabrudzeniami.

Powłoki w branży sanitarnej bazują na wykorzystaniu polimerów, nanotechnologii i wielu innych nowatorskich metod wytwarzania oraz materiałów. Wykazują właściwości odpychania wody, co oznacza, że na produktach, w których zastosowano powłokę, pojawia się niewidoczny dla oka film, który generuje zjawisko tzw. perlenia. Polega ono na tym, że krople wody nie osadzają się na powierzchni i samoczynnie spływają, „zabierając” za sobą brud, osady z mydła, kamień oraz inne zanieczyszczenia.

Powłoki hydrofobowe są zintegrowane z powierzchnią ceramiki lub szkła, co przekłada się na ich wydłużoną żywotność. Niektóre nie ulegają zużyciu, inne tak. Przykładem tego są szkła kabin prysznicowych, gdzie warstwa hydrofobowa nanoszona jest na zimno. Takie alternatywy wymagają cyklicznej odnowy co kilka miesięcy, ale o tym przeczytacie poniżej. Powłoki nanoszone na gorąco czy te na ceramice mają dożywotni termin przydatności.

Co to jest powłoka sanitarna i jakie ma zalety?

 • Powłoka sanitarna to niewidoczna warstwa nanoszona w trakcie produkcji szkła lub ceramiki.
 • To powłoka ułatwiająca czyszczenie – jej obecność powoduje tzw. efekt perlenia wody.
 • „Perlenie” to zjawisko odpychania cząsteczek wody. Krople nie osiadają na powierzchni, spływają po niej i „zabierają” po drodze wszelkie zabrudzenia.
 • Wykorzystanie powłoki gwarantuje szybsze i efektywniejsze sprzątanie, a także redukuje ilość detergentów potrzebnych do czyszczenia.
powłoka sanitarna, ceramika z powłoką sanitarną, powłoka sanitarna ułatwiająca czyszczenie
Villeroy&Boch Ceramika z powłoką sanitarną

powłoka hydrofobowa cersanit, cersanit powłoka, powłoka cersanit cleanpro
Powłoka hydrofobowa Cersanit CleanPro

czarna kabina prysznicowa z powłoką, kabina prysznicowa powłoka ochronna, kabina z powłoką ochronną
Czarna kabina Radaway Black Nes KDD z powłoką ochronną

Kabina prysznicowa z powłoką hydrofobową czy zwykła?

Gdyby wziąć lupę i przyjrzeć się powierzchni szkła, zauważyć można miliony mikroskopijnych nierówności. Tak naprawdę ta – wydawać by się mogło – gładka tafla pełna jest mniejszych i większych, niewidocznych dla ludzkiego oka porów, które gromadzą osady z wody i mydła, kamień wapienny, brud oraz zanieczyszczenia. Ich osadzanie się prowadzi do zjawiska korozji, które nie jest charakterystyczne tylko dla metalu. Jego wystąpienie powoduje, że z czasem powierzchnia szyby kabiny prysznicowej staje się coraz bardziej matowa i mniej przejrzysta, a wszelkie nieczystości coraz trudniejsze do usunięcia. Po to właśnie stworzono powłoki hydrofobowe! To warstwy, które wypełniają nierówności, tworząc gładką powierzchnię.

Powłoka hydrofobowa na szybę to trzy kluczowe zalety. Pierwsza wiąże się z niemal całkowitym wyeliminowaniem zjawiska korozji szkła i zatrzymaniem procesu jego niszczenia. Druga to ograniczenie osadzania się jakichkolwiek zabrudzeń i eliminacja trudnych do usuwania zanieczyszczeń oraz bakterii. Trzecia to znacznie szybsze sprzątanie i prysznic, który zawsze perfekcyjnie lśni! Jeśli więc zapominasz po kąpieli wycierać szybę do sucha, a walka z osadami to coś, czego unikasz jak ognia, powłoka hydrofobowa do kabin prysznicowych jest rozwiązaniem dla Ciebie! Czy warto w nią zainwestować? TAK!

Powłoka hydrofobowa i jej zalety?

 • Powłoka hydrofobowa na szybę ogranicza zjawisko korozji szkła. Szyba nie ulega niszczeniu pod wpływem codziennej eksploatacji, wody i środków chemicznych oraz kosmetyków.
 • Powłoka ogranicza zatrzymywanie się wody i brudu na powierzchni szkła. Dzięki temu nie tworzą się zacieki i białe naloty.
 • Powłoka ułatwia sprzątanie i hamuje rozwój bakterii.
novellini crystal clear, novellini kabina z powłoką, kabina prysznicowa z powłoką
Novellini Kali PH+FH kabina z powłoką hydrofobową

radaway powłoka hydrofobowa, kabina radaway z powłoką, powłoka hydrofobowa radaway
Czarna kabina prysznicowa Radaway Idea Black PDD z powłoką hydrofobową

ravak kabina z powłoką, powłoka hydrofobowa ravak, ravak anticalc
Ravak Pivot PSKK3 kabina prysznicowa z powłoką hydrofobową AntiCalc®

Jaka powłoka hydrofobowa do kabin prysznicowych będzie najlepsza?

W przypadku kabin prysznicowych powłoka powłoce nie jest równa. Na rynku dostępne są aż trzy rodzaje rozwiązań, a każde z nich różnią się od siebie właściwościami oraz metodą nakładania. To m.in. powłoki nanoszone na zimno – najczęściej spotykane alternatywy z uwagi na niski koszt. Proces ich nałożenia odbywa się maszynowo, metodą natryskową już po zakończeniu etapu produkcji i hartowania szkła. Mimo że są odporne na zanieczyszczenia oraz ułatwiają sprzątanie, to nie są trwałe i wymagają nie tyle pielęgnacji specjalnymi detergentami, ile odświeżania po kilku miesiącach użytkowania (czas ten określany jest przez producenta, wynosi z reguły od 3 do 6 miesięcy).

Dwa pozostałe rodzaje stosowanych powłok, to powłoki nanoszone na gorąco – jedna po procesie hartowania szkła, druga przed procesem hartowania. Metoda nakładania powłoki po procesie hartowania jest metodą natryskową i mechaniczną, a warstwa po nałożeniu jest poddawana wygrzewaniu w piecach o bardzo wysokich temperaturach, co powoduje, że staje się ona na stałe zintegrowana z powierzchnią szyby. W związku z tym nie trzeba jej odświeżać, choć z czasem, po wielu latach użytkowania, jej właściwości mogą słabnąć.

Ostatni rodzaj to powłoka hydrofobowa nanoszona na gorąco, na etapie produkcji, przed procesem hartowania. Jest najbardziej wytrzymała, trwała i wykazuje niski współczynnik tarcia. Jej jedynym minusem jest cena. Z uwagi na wysoki koszt produkcji, tego typu alternatywy są najdroższe. Rekompensatą jest natomiast to, że szyba zachowuje perfekcyjny wygląd, a jej czyszczenie niekiedy ogranicza się jedynie do opłukania zwykłą wodą i przetarcia miękką szmatką.

Rodzaje powłok hydrofobowych do kabin prysznicowych:

 • Powłoka nakładana na zimno, po procesie hartowania szkła. Jest aplikowana metodą natryskową i co kilka miesięcy należy ją odświeżać. Wymaga stosowania specjalnych preparatów do czyszczenia.
 • Powłoka nakładana na gorąco po procesie hartowania szkła. Wykazuje znacznie dłuższą trwałość, choć po latach użytkowania jej właściwości maleją. Taka powłoka wymaga stosowania nieagresywnych środków myjących.
 • Powłoka nanoszona na gorąco w trakcie procesu produkcji, przed hartowaniem. Jest najtrwalsza, niezniszczalna, ale i najdroższa. Nie wymaga stosowania specjalnych detergentów do czyszczenia. Czasem wystarczy tylko opłukać kabinę wodą i przetrzeć miękką szmatką.
kabina prysznicowa ravak z powłoką, ravak kabina z powłoką hydrofobową, kabina prysznicowa ravak z powłoką
Ravak Blix Slim kabina prysznicowa z powłoką

powłoka hydrofobowa w kabinie radaway, radaway powłoka na szkle, radaway powłoka szkła kabiny
Radaway Modo New kabina narożna ze szkłem z powłoką hydrofobową

kabina walk-in z powłoką, prysznic walk-in z powłoką hydrofobową, powłoka na szkle w kabinie walk-in
Ravak Walk-in Free kabina z powłoką hydrofobową

novellini zephyros kabina z powłoką, powłoka hydrofobowa w kabinie prysznicowej, szkło z powłoką w kabinie prysznicowej
Novellini Zephyros S+F kabina prysznicowa z szybami z powłoką hydrofobową

novellini kuadra kabina prysznicowa z powłoką, powłoka na szkle kabiny prysznicowej, powłoka hydrofobowa w kabinie prysznicowej
Novellini Kuadra 2.0 2PH kabina z powłoką hydrofobową

Czy warto kupić ceramikę z powłoką?

Zwykła ceramika także wyróżnia się porowatą strukturą, a gdyby i na nią zerknąć w bardzo dużym przybliżeniu, dostrzec można mikroskopijne pory. Sytuacja jest więc taka sama jak w przypadku szkła kabin prysznicowych – w tych drobnych nierównościach gromadzą się brud, osady z wody i mydła, kamień oraz wszystkie inne nieczystości. Ich eliminacja jest trudna, więc z czasem nieskazitelna umywalka czy miska WC traci idealny kolor, matowieje, a jej wygląd pozostawia wiele do życzenia. Na ratunek przychodzą producenci i ich powłoki ochronne.

Ceramiczne powłoki są trwałe! Nałożone raz, nigdy nie tracą swoich właściwości i nie ścierają się w trakcie mycia. Wypala się je jeszcze na etapie produkcji, a ich obecność jest całkowicie niewidoczna. Powierzchnia umywalek, misek WC i innych sanitariatów wzbogaconych o tego typu powłoki jest idealnie gładka, a dzięki temu nie przywierają do niej zabrudzenia – są one zabierane wraz z kroplami wody. To przekłada się na mniej problemów z utrzymaniem czystości, efektownym połyskiem powierzchni oraz ograniczeniem użycia środków chemicznych – niekiedy nawet wystarczy sama woda!

Umywalki, bidety, miski WC z powłoką ułatwiającą czyszczenie – czy warto?

 • Tak! Powłoki są wypalane w trakcie produkcji ceramiki, co oznacza, że nigdy nie tracą swoich właściwości i nie trzeba ich odświeżać.
 • Powłoka wypełnia mikrozagłębienia na powierzchni ceramiki, powodując, że jest ona nieskazitelnie gładka.
 • Powłoki ochronne ograniczają powstawanie brudu i sprawiają, że sprzątanie jest szybkie i nie wymaga mozolnego szorowania.
 • Powłoki ułatwiające czyszczenie to mniej wydatków na środki chemiczne. Do mycia ceramiki wystarczą niekiedy jedynie woda i miękka szmatka.
duravit umywalki z powłoką, powłoka na umywalkach duravit, duravit umywalka z powłoką
Duravit Me by Starck umywalka z powłoką ułatwiającą czyszczenie

kaldewei powłoka, kaldewei ceramika z powłoką, powłoka uszlachetniająca kaldewei
Powierzchnia uszlachetniona w ceramice Kaldewei ogranicza osadzanie się brudu

powłoka ceramiki kaldewei, wanna z powłoką hydrofobową, wanna z powierzchnią uszlachetniającą
Kaldewei Silenio Wanna z powłoką

miska wc z powłoką, powłoka na ceramice sanitarnej, kibel z powłoką
Duravit Viu miska WC z powłoką ochronną Wondergliss

duravit powłoka antybakteryjna, ceramika z powłoką antybakteryjną, powłoki antybakteryjne w łazience
Duravit Hygiene Glaze powłoka antybakteryjna ułatwiająca czyszczenie

brodzik z powłoką, powłoka brodzika kaldewei, brodzi z powłoką ochronną
Kaldewei Xetis powierzchnia prysznicowa z powłoką ochronną

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia