Baterie umywalkowe i ich rodzaje! Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem armatury do łazienki

Bateria umywalkowa to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Szeroki wybór rodzajów, kształtów oraz kolorów pozwala dopasować armaturę nie tylko do umywalki, ale także do aranżacji całego pomieszczenia. Dobrze dobrana bateria podnosi estetykę miejsca i wraz z ceramiką tworzy jego styl. Jaki model wybrać, aby wygodnie i komfortowo z niego skorzystać?
Rozbudowana oferta baterii umywalkowych może utrudniać wybór tej właściwej. Dlatego zanim zaczniemy przeglądać asortyment producentów warto poznać rodzaje armatury. Poszczególne modele możemy rozróżnić na wiele sposobów, ale najczęściej baterie umywalkowe dzielimy ze względu na sposób montażu i sposób obsługi. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania i co je wyróżnia?
O czym przeczytasz w artykule?
Podział baterii umywalkowych ze względu na sposób montażu
Armaturę umywalkową można montować na ścianie, na umywalce lub na blacie. Każde z tych rozwiązań prezentuje się inaczej. Wybór konkretnego sposobu zależy od zaplanowanej w łazience aranżacji, modelu umywalki oraz poprowadzonej instalacji wodnej. Jak dokładnie wyglądają poszczególne opcje?




Bateria umywalkowa ścienna (natynkowa)
Klasyczny sposób montażu, który polega na bezpośrednim przyłączeniu baterii do instalacji. Armatura przytwierdzona jest do ściany, dzięki czemu pozostawia wolną przestrzeń na umywalce oraz blacie. Jej montaż wiąże się z planem już na etapie budowy lub remontu. W razie awarii baterię można szybko i samodzielnie wymienić na nową, z uwagi na bezpośrednio dostęp do wszystkich jej części. Powoli odchodzi się od tego rodzaju armatury na rzecz nowoczesnych rozwiązań.
Zalety baterii natynkowej:
- łatwy dostęp w razie usterki
- przystępna cena i duża dostępność w sklepach
- klasyczny i ponadczasowy design


Bateria umywalkowa podtynkowa
Bardziej nowoczesną i estetyczną wersją armatury ściennej jest bateria podtynkowa. Wszystkie jej elementy montażowe ukryte są w ścianie, a z zewnątrz widzimy jedynie wylewkę oraz dźwignie do regulacji strumienia wody. Dodatkowo pod tynkiem ukryta jest głowica, która umożliwia prawidłowe działanie baterii. Efektowny wygląd i ciekawy design sprawia, że obok swojej standardowej funkcji armatura pełni także rolę dekoracji. Niestety w przypadku awarii niezbędne będzie rozbicie płytek, dlatego warto wybrać model lepszej jakości z kilkuletnią gwarancją.
Plusy baterii natynkowej:
- nowoczesny, minimalistyczny design
- ukryte, niewidoczne części montażowe
- łatwa w utrzymaniu w czystości





Bateria umywalkowa stojąca
Obecnie jednym z najchętniej wybieranych rodzajów baterii są modele stojące. Montuje się bezpośrednio na umywalce, która wyposażona jest w specjalnie przeznaczony do tego otwór. Wszystkie elementy montażowe, w tym giętkie węże przyłączeniowe, ukryte są pod misą umywalkową. Bateria stojąca może mieć krótszą lub dłuższą wylewkę w zależności od wielkości i kształtu umywalki. Należy zadbać o regularne oczyszczenie miejsca połączenia baterii z ceramiką, gdzie mogą zalegać zanieczyszczenia lub resztki mydła.
Zalety baterii stojącej:
- szeroka oferta i duży wybór kształtów
- estetyczny, ponadczasowy design
- możliwość szybkiej naprawy





Bateria nablatowa
To rodzaj baterii stojącej, ale montowanej bezpośrednio na blacie. Stosowana najczęściej jako dodatek do nowoczesnych, modernistycznych umywalek nablatowych o ciekawym kształcie. Prezentują się niezwykle efektownie, przywodząc na myśl pokój kąpielowy lub strefę SPA. Szczególnie, kiedy zestawione są z drewnianym lub marmurowym blatem i misą umywalkową wykonaną z kamienia albo szkła. Zwykle jest to bateria umywalkowa wysoka, która mocno wyróżnia się na tle szafki umywalkowej.
Plusy baterii nablatowych:
- nowoczesny, minimalistyczny wygląd
- elementy montażowe ukryte pod blatem
- łatwy dostęp w razie awarii




Podział baterii umywalkowych ze względu na sposób obsługi
Innym podziałem armatury umywalkowej jest sposób sterowania baterią. Zwykle odbywa się to za pomocą uchwytu, jednak nowoczesne baterie pozwalają także na obsługę bezdotykową. W tym przypadku wyróżniamy cztery główne kategorie baterii.
Bateria jednouchwytowa
Bateria wyposażona jest w jeden uchwyt i głowicę mieszającą, odpowiadającą za optymalną regulację ciśnienia oraz temperatury wody. Zwykle sterowanie poziome reguluje temperaturę, a pionowe natężenie strumienia. Armatura jednouchwytowa jest znacznie bardziej poręczna i komfortowa w obsłudze, pozwalając na operowanie tylko jedną ręką. Warto wybrać model z głowicą ceramiczną, która jest trwalsza.
Dlaczego warto wybrać baterię jednouchwytową?
- nowoczesny design i duży wybór oryginalnych modeli
- łatwe i wygodne sterowanie
- mniejsze ryzyko poparzenia





Bateria dwuuchwytowa
Bateria wyposażona jest w dwa uchwyty, z czego jeden odpowiada za regulację wody zimnej, a drugi gorącej. Aby ustawić pożądaną temperaturę należy odkręcić obydwa pokrętła i z wyczuciem zatrzymać w odpowiednim momencie. Z tego powodu baterię dwuuchwytową uznaje się za mniej ekonomiczną, dlatego coraz częściej wybiera się baterię z jednym uchwytem. Wizualnie bateria z dwoma pokrętłami doskonale komponuje się w klasycznej łazience, urządzonej w stylu retro.
Jakie są plusy baterii dwuuchwytowej?
- klasyczny, ponadczasowy wygląd
- możliwość wyboru oryginalnych pokręteł
- wygodna, kiedy potrzebujemy tylko zimnej lub gorącej wody



Bateria bezdotykowa, czyli samozamykająca i elektroniczna
Ciekawym rozwiązaniem są baterie bezdotykowe, choć zwykle kojarzymy je z łazienkami w przestrzeni publicznej. To rozwiązanie bardzo wygodne w użytkowaniu, higieniczne i ekologiczne. Dzielimy je na samozamykające oraz elektroniczne. W pierwszym przypadku ingerencja człowieka konieczna jest do uruchomienia baterii. Po kilkudziesięciu sekundach wyłącza się natomiast samoistnie, zamykając obieg wody. Nie wymaga ponownego dotykania, dzięki czemu pozwala na zachowanie niemal sterylnej czystości rąk. Model elektryczny wyposażony jest w czujnik podczerwieni, który po zbliżeniu dłoni automatycznie włącza wodę, a po ich zabraniu ją wyłącza. To jeszcze bardziej higieniczne i ekonomiczne rozwiązanie. Po długim czasie użytkowania zanieczyszczony czujnik może nie działać prawidłowo i się zacinać. Warto zatem zadbać o regularne czyszczenie baterii.
Dlaczego warto wybrać baterię bezdotykową?
- oszczędność w rachunkach za wodę
- rozwiązanie ekologiczne, przyjazne środowisku
- sterylne mycie rąk
- minimalistyczny design
- ustawianie temperatury za pomocą dyskretnego uchwytu lub pilota




Bateria ze sterownikiem lub z joystick
Dodatkową kategorią baterii umywalkowych są modele z rozwiązaniami specjalnymi, tj. sterownikiem czy joystickiem. Armatura ze sterownikiem wyposażona jest w wylewkę oraz elektroniczny sterownik, który kontroluje parametry wody. Ciśnienie i temperaturę reguluje się przekręcają lub naciskając odpowiednie klawisze. To propozycja dla osób poszukujących ciekawych, oryginalnych elementów do wyposażenia modernistycznych wnętrz. Podobną innowacją są baterie sterowane joystickiem. Lekkość obsługi i regulowanie strumienia wody jedynie koniuszkiem palca zwiększa komfort użytkowania.
Czym wyróżniają się baterie specjalne?
- oryginalny, modernistyczny wygląd
- lekkość sterowania
- innowacyjne rozwiązanie
Wybór baterii z pozoru może wydawać się trudny, jednak po analizie rodzajów i sposobów montażu bez trudu uda się skompletować odpowiednią armaturę, dopasowaną do potrzeb użytkowników oraz aranżacji łazienki.

