Bateria umywalkowa – jaką wybrać? ⭐ Jaką kupić? ⭐ Jaka najlepsza? ⭐ Co trzeba wiedzieć? Ranking: najlepsze baterie umywalkowe

(26 głosów)
Kludi Ambienta
Na zdjęciu: bateria umywalkowa Kludi Ambienta

Wybór baterii umywalkowej jest nierozłącznym elementem urządzania łazienki i jako, że jest to decyzja podejmowana na długie lata oraz ma spełniać się nie tylko w roli dekoracji wnętrza, lecz głównie zapewniać funkcjonalność, warto solidnie przeanalizować dostępną na rynku ofertę. Armatura jest  istotnym elementem aranżacji – ułatwia codzienność za sprawą praktycznej obsługi, umożliwia ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem wody, a wybrany materiał wpływa na zmniejszenie strat czasu poświęcanego na pielęgnację sanitariatów. Poznajcie co warto wiedzieć, by zakup był satysfakcjonujący. 

hansgrohe puravida
Na zdjęciu: Hansgrohe Puravida bateria umywalkowa

Bateria nablatowa, bateria stojąca czy bateria wisząca nad ceramiczną misą? Z mieszaczem lub dwoma kurkami? Bardziej nowoczesna, stylowa lub retro? W wersji elektronicznej, umywalkowa wysoka, a może soczyście kolorowa – ożywiająca biało-szare lokum? Do tego dorzućmy morze technicznych i innowacyjnych udogodnień w postaci perlatora, głowic oraz termostatów, nieograniczoną ilość marek i łazienkowy dylemat gotowy! 


Bateria umywalkowa do łazienki – jaką wybrać? Która będzie najlepsza?

Najczęstsze błędy Klientów, popełniane podczas zakupów, to wybór "oczami" lub sięganie po najtańsze propozycje. Koncentrujemy się na designie lub zaskakująco niskiej kwocie i, nie bacząc na inne walory, brniemy w technologiczną katastrofę. Styl – owszem jest ważny – ale najbardziej istotna jest jakość armatury. W przypadku branży sanitarnej śmiało możemy powiedzieć, że solidna marka to podstawa. Unikajmy chińskich podróbek! Niestety, tanie baterie tworzone przez nieznanych producentów, oznaczają krótszy okres eksploatacji oraz niską jakość materiałów.  Dziś wielcy sanitarni mistrzowie, produkują baterie dostosowane do zasobności portfela niemal każdego i mimo, że ich produkty są droższe o kilkadziesiąt złotych od tanich alternatyw – naprawdę warto dopłacić nieco więcej. W tej cenie często mamy kilkuletnią gwarancję czy technologiczne udogodnienia, które generują oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia wody oraz co ważne dla naszego zdrowia – posiadają niższą zawartość ołowiu w mosiądzu. 
 
Cersanit Mille White
Na zdjęciu: biała bateria do umywalki Cersanit Mille White

Baterie umywalkowe – podział

Na początku przedstawimy podział baterii umywalkowych. Oferta jest naprawdę bardzo różnorodna, a elementów rozróżniających produkty jest wiele. Znając możliwości, z pewnością dużo łatwiej będzie dokonać wyboru.


Baterie umywalkowe ze względu na sposób montażu:

    • Bateria sztorcowa / bateria stojąca (montowane na umywalce),
    • Bateria ścienna (podtynkowa i natynkowa),
    • Bateria sufitowa,
    • Bateria wolnostojąca.
    

Baterie umywalkowe – sposób obsługi:

    • Bateria jednouchwytowa,
    • Bateria dwuuchwytowa,
    • Bateria bezdotykowa / bezuchwytowa / elektroniczna
    • Bateria samozamykająca (czasowa).
    

Baterie umywalkowe – rodzaj głowicy:

    • Głowice mieszakowe / z mieszaczem
    • Głowice termostatyczne,
    • Głowice obrotowe
    • Głowice progresywne,
    • Zawory grzybkowe.
Bez względu na rodzaj, polecamy głowice ceramiczne.


Baterie umywalkowe – wysokość baterii:

    • Bateria umywalkowa wysoka,
    • Bateria umywalkowa niska.
    
Baterie umywalkowe – materiał i wykończenie: 
    • Baterie z mosiądzu,
    • Wykończenia: chromowane, satynowe, niklowane, złote, stalowe, mosiężne, szklane, ceramiczne, kolorowe.
 
zucchetti brim bateria umywalkowa, zucchetti brim kran, zucchetti brim bateria podwyższana
Zucchetti Brim bateria umywalkowa stojąca z wysoką wylewką

Bateria do umywalki z sufitu czy bateria stojąca? (bateria ścienna, bateria stojąca nablatowa, bateria z sufitu)

Sposób montażu to decyzja podejmowana już na etapie remontu czy budowy łazienki. W zależności od tego, jaki typ baterii wybierzemy tak będą postępować prace modernizacyjne lub wykończeniowe. Podtynkowy sposób montażu, gdzie instalacje poprowadzone są w ścianie, a na zewnątrz widoczne będą pozostałe elementy: wylewka, uchwyt, rozety to estetyczne rozwiązanie, dla miłośników minimalizmu, a do prawidłowego działania konieczny jest odpowiedni element podtynkowy (często za dodatkową opłatą). 
 
Axor Starck Organic
Na zdjęciu: bateria podtynkowa Axor Starck Organic

W rozwiązaniach natynkowych bateria umywalkowa przyłączana jest bezpośrednio do instalacji. Rozwiązania ścienne natynkowe to jedne z najstarszych propozycji, często spotykane są w domach naszych dziadków czy blokach. Dziś zazwyczaj wykorzystywane są w systemach wannowych lub prysznicowych. Pamiętajmy, że wysokość montażu baterii umywalkowej ściennej powinna wynosić około 25-35 cm od górnej krawędzi umywalki.
 
Cersanit Cromo
Na zdjęciu: zestaw prysznicowy, bateria umywalkowa Cersanit Cromo
 
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest bateria sztorcowa,czyli montowana na umywalce (np.Cersanit Cromo, Hansgrohe Puravida), która musi posiadać odpowiedni otwór montażowy. Często wymagane otwory są już w umywalce wybite, natomiast jeżeli okazałoby się, że umywalka nie posiada otworu, jego wywiercenie można zlecić producentowi lub bezpośrednio w naszej firmie. Gdy decydujemy się na umywalkę bez otworu, możemy dobrać do niej baterie stojące na blacie lub podłodze oraz baterie sufitowe.
 
Kludi Ambienta
Na zdjęciu: bateria umywalkowa Kludi Ambienta

bateria stojąca do umywalki, bateria umywalkowa montowana w rancie, bateria stojąca
Na zdjęciu: Oras Saga bateria umywalkowa stojąca

Bateria umywalkowa z mieszaczem (bateria jednouchwytowa) czy bateria dwuuchwytowa?

Najważniejszymi kryteriami rozróżniającym te dwa typy baterii jest oszczędność i łatwość obsługi. Jeden uchwyt umożliwia szybszą regulację temperatury wody i za pomocą jednej dźwigni dostosujemy optymalny strumień. Mieszacz jest synonimem wygody oraz oszczędności.  Szacuje się, że zasadniczo wpływa on na zmniejszenie zużycia wody do nawet 20-30%. Bateria dwuuchwytowa to produkt z dwoma osobnymi pokrętłami do ciepłej i zimnej wody. Często określany jest jako rozwiązanie nieekonomiczne, ponieważ modulacja odpowiedniej temperatury może być niekiedy trudną sztuką. Kiedyś dwuuchytwowe baterie cieszyły się największą popularnością, dziś najczęściej występują w łazienkach urządzonych w stylu retro lub kolonialnych. Na rynku dostępne są także pewnego rodzaju hybrydy jak np. Axor Starck Organic. Jest to dwuuchwytowa bateria termostatyczna, w której element sterujący mechanizmem odpowiada za utrzymanie pożądanej temperatury, czyli tej jaką ustawimy na pokrętle.
 
Axor Starck Organic
Na zdjęciu: dwuuchwytowa bateria Axor Starck Organic

Bateria elektroniczna – czy warto?

Baterie bezuchwytowe, czyli baterie bezdotykowe to rozwiązanie najbardziej higieniczne oraz ekonomiczne, jednak niestety dużo droższe.  Wir wody uruchamiamy za pomocą dotyku czy fotokomórki i po upływie określonego czasu lub cofnięciu dłoni dopływ jest odcinany. Za ten magiczny proces odpowiedzialny jest sensor. Takie baterie mają przeważnie określoną temperaturę wody i ograniczają koniczność jej regulacji. Ich zaletą jest także to, że z uwagi na brak konieczności dotyku, bateria nie "straszy" zaciekami z mydła i wody. W toaletach publicznych czy restauracjach często spotykamy rozwiązania samozamykające (czasowe), gdzie po upływie określonego czasu strumień wody zostaje wyłączony. Te dwa warianty to najlepsze rozwiązania, gdy mamy na uwadze kwestie ekologiczne oraz ekonomiczne. 
 
Kludi Balance
Na zdjęciu: bateria bezdotykowa Kludi Balance

bateria umywalkowa stojąca, bateria umywalkowa z czujnikiem, stojąca bateria umywalkowa
Na zdjęciu: Oras Optima 1714fz  bateria umywalkowa elektroniczna

Bateria umywalkowa – jaki materiał wybrać?

Od dawna panuje przekonanie, że solidna bateria umywalkowa będzie nieco cięższa od tanich sanitarnych podróbek. Jak w każdej plotce jest ziarnko prawdy, tak i w tej informacji możemy doszukać się jakiegoś wyznacznika. Korpusy baterii produkowane są z mosiądzu, oznaczanego symbolem np. MO 59. 59 jest wartością dominującego pierwiastka, czyli miedzi (59%). Jeśli ta wartość jest mniejsza materiał będzie mniej trwały, podatny na uszkodzenia i urazy, a im wyższa wartość tym bateria będzie cięższa i odporna. Pozostałe surowce – towarzyszące mosiężnej materii – to domieszka szkła, niklu, stali, ceramiki etc. 
 
cersanit cromo
Na zdjęciu: bateria umywalkowa Cersanit Cromo

Na co zwrócić uwagę, wybierając baterie umywalkową? (głowica, perlator)

Po pierwsze – głowica. To gwarancja trwałości, oszczędności i jakości. W bateriach jednouchwytowych występują głowice mieszakowe tzw. mieszacze, które odpowiadają za regulowanie wielkością strumienia i temperaturą wody, mają średnicę  35 mm i 40 mm, są sterowane za pomocą uchwytu dostosowanego designem do baterii. Poza nimi znajdziemy także głowice obrotowe, zastosowane w bateriach dwuuchwytowych czy głowice termostatyczne, stosowane w bateriach o tej samej nazwie. W zakresie materiału, zdecydowanie najlepsze i najbardziej trwałe będą głowice ceramiczne, a np. plastikowe radzimy omijać szerokim łukiem. Szczelna głowica wyeliminuje kapanie wody, które może się pojawić po latach użytkowania, co będzie wpływać na generowanie oszczędności i spokojny sen.
 
hansgrohe logis
Na zdjęciu: bateria z mieszaczem Hansgrohe Logis

Po drugie – perlator, zwany aeratorem.  Zastanawiacie się co to jest perlator? To specjalna nakładka (sitko) umieszczana na końcu wylewki, która ma za zadanie napowietrzać wodę. Strumień wydaje się być silny i intensywny, jednak przez pęcherzyki powietrza zużywamy zdecydowanie mniej cennego zasobu. Coraz częściej aerator jest standardowym wyposażeniem baterii umywalkowej, ale gdy posiadacie baterię bez niego, nie obawiajcie się! Można kupić taki element za około 10-20 zł i samodzielnie go przymocować. Wybierajcie gumowe wersje, które szybko i łatwo wyczyścicie. Niestety, baterie o wylewce kaskadowej nie posiadają takiego udogodnienia, ale w tym wypadku piękno wypływającej wody niczym z wodospadu, zrekompensuje nam wyższe rachunki :-)
 
hansgrohe logis
Na zdjęciu: bateria stojąca Hansgrohe Logis

Po trzecie – innowacje! Dziś branża sanitarna to ogrom możliwości ułatwiających życie, generujących oszczędności. Ten funkcjonalizm nie ustępuje w niczym stylistyce. Baterie umywalkowe mogą być wyposażone w specjalne eko przyciski, funkcje ułatwiające usuwanie kamienia czy ekonomiczne zużycie wody (QuickClean, CoolStart marki Hansgrohe). 
 
hansgrohe logis
Na zdjęciu: armatura łazienkowa Hansgrohe Logis

Kolorowe baterie umywalkowe

Teraz odejdźmy od wszelkich technicznych aspektów i skupmy się na stylu, a zwłaszcza kolorach. Dziś możemy wybierać,  przebierać i nie jesteśmy skazani wyłącznie na chrom. Oprócz niklowanych baterii czy tych wykończonych stalą szczotkowaną znajdziemy pełną paletę barw. Niekiedy baterie umywalkowe dostępne są ze specjalistyczną powłoką PVD (Physical Vapour Deposition). Jest to technika nanoszenia, dzięki której bateria wykazuje większą odporność na ścieranie. Takie rozwiązania znajdziemy w niektórych propozycjach baterii umywalkowych Grohe, Hansgrohe, Graff, Axor, Tres. Kolorowe baterie ożywiają biel ceramiki i świetnie komponują się z elementami dekoracyjnymi w łazience. Do tego na kolorze białym zobaczycie dużo mniej zacieków od zakamienionej wody! 
 
tres loft colors
Na zdjęciu: kolorowe baterie Tres Loft Colors

Cersanit Mille Black
Na zdjęciu: czarna bateria do umywalki Cersanit Mille Black

Najlepsze baterie umywalkowe – nasz ranking :-)

W tym gąszczu możliwości znaleźliśmy kilka perełek. Są one kompilacją tego co branży łazienkowej najlepsze –  niezawodnej technologii i unikatowego designu. Zdecydowanie polecamy:

Ceranit Mille White

cersanit mille white
Na Zdjęciu: Cersanit Mille White Armatura

Baterie Umywalkowe
Na Zdjęciu: Cersanit Mille White Bateria Umywalkowa

Cersanit Cromo

Link do produktu: Cersanit Cromo Jednouchwytowa bateria umywalkowa, chrom S951-050

Link do serii: Cersanit Cromo
cersanit cromo
Na Zdjęciu: Cersanit cromo Bateria Umywalkowa

Baterie Umywalkowe
Na Zdjęciu: Cersanit Cromo Bateria Umywalkowa jednouchwytowa

Hangrohe Logis  

Link do produktu: Hansgrohe Logis Jednouchwytowa bateria umywalkowa DN15, chrom 71100000

Link do serii: Hangrohe Logis  
hansgrohe logis
Na Zdjęciu: Hansgrohe Logis Bateria Umywalkowa

Baterie Umywalkowe
Na Zdjęciu: Hansgrohe Logis Bateria Umywalkowa jednouchwytowa

Hansgohe Puravida

Link do produktu: Hansgrohe PuraVida Jednouchwytowa bateria umywalkowa, biały/chrom 15070400

Link do serii: Hansgohe Puravida 
hansgrohe purabida
Na Zdjęciu: Hansgrohe PuraVida Bateria Umywalkowa

Baterie Umywalkowe
Na Zdjęciu: Hansgrohe PuraVida Bateria Umywalkowa

Axor Starck Organic 

Link do produktu: Axor Starck Organic Dwuuchwytowa bateria umywalkowa, chrom 12014000

Link do serii: Axor Starck Organic 
Axor Stack organic
Na Zdjęciu: Axor Starck Organic Bateria Umywalkowa

Baterie Umywalkowe
Na Zdjęciu: Axor Starck Organic Bateria Umywalkowa Jednouchwytowa

Axor Citterio

Link do produktu: Axor Citterio Jednouchwytowa bateria umywalkowa, chrom 39010000

Link do serii: Axor Citterio
 
axor citterio
Na Zdjęciu: Axor Citterio Bateria Umywalkowa

Axor Citterio - łazienka inspiracje wady oraz zalety
Na Zdjęciu: Axor Citterio Baterie Umywalkowe

Kludi Balance

Link do produktu: Kludi Balance Bateria umywalkowa jednouchwytowa, chrom 522960575

Link do serii: Kludi Balance

 

Kludi Balance
Na Zdjęciu: Kludi Balance Bateria Umywalkowa Jedno-otworowa

520230575_kludi_balance_bateria_umywalkowa_stojaca_chrom_gnsbud
Na Zdjęciu: Kludi Balance Bateria Umywalkowa

Kludi Ambienta

Link do produktu: Kludi Ambienta Jednouchwytowa bateria umywalkowa 213 mm wysoka, chrom 532960575

Link do serii: Kludi Ambienta
Kludi Ambienta bateria umywalkowa jednouchwytowa
Na Zdjęciu: Kludi Ambienta Bateria Umywalkowa

Kludi Ambienta bateria umywalkowa jednouchwytowa
Na Zdjęciu: Kludi Ambienta bateria umywalkowa jednouchwytowa

Zucchetti Brim

Link do produktu: Zucchetti Brim Bateria umywalkowa podtynkowa, chrom ZBR675

Link do serii: Zucchetti Brim

zucchetti brim bateria umywalkowa ścienna, zucchetti brim kran ścienny, zucchetti brim bateria ścienna
Zucchetti Brim bateria umywalkowa montowana na ścianie

Skomentuj

2 komentarzy

  • Piotrek K.
    No i w końcu. Rzetelna informacja dla kupujących. Dzięki.
  • Paulina
    Podoba mi się ten ranking, fajnie że można kupić dobrą baterię w przystępnej cenie. Właśnie to podoba mi się w Waszym sklepie. Oferta jest dla wszystkich :)

Rekomendacje i wyróżnienia