Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej – co zrobić?

(0 głosów)
Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej,jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej
Kabina prysznicowa Radaway Essenza Pro Brushed Copper KDJ

Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej to powszechna usterka, która powoduje rozpryskiwanie wody po całej łazience. Z czasem problem może pogłębić się do tego stopnia, że woda nie tylko ścieka na podłogę, ale także wypływa z łazienki i przesiąka przez ściany do pomieszczenia znajdującego się poniżej. Jeżeli chcesz uniknąć takiej sytuacji, zadbaj o wczesne usunięcie usterki. Sprawdź, jakie są najczęstsze powody nieszczelności oraz jak samodzielnie wyeliminować ten problem.

O czym przeczytasz w artykule?

Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej – dlaczego?

Problem przecieków może pojawić się zarówno w przypadku kabiny z brodzikiem, jak i rozwiązań takich jak kabina walk-in. Jeżeli nowa kabina prysznicowa przecieka, najpewniej doszło do błędów na etapie montażu. Nieszczelności mogą być spowodowane niewłaściwym przygotowaniem podstawy oraz ścian pod prysznicem. Aby zapewnić odpowiednią izolację kabiny, przestrzeń w pobliżu prysznica powinna zostać zabezpieczona folią w płynie, która uchroni przed przesiąkaniem wilgoci do sąsiednich pomieszczeń.

Inną przyczyną problemów jest niewłaściwa konserwacja natrysku w czasie codziennej eksploatacji. Okres żywotności uszczelek jest ograniczony, dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości uszczelniacze, które „pracują” wraz z kabiną i przez dłuższy czas zachowują swoje właściwości. Wśród innych przyczyn awarii wymienia się m.in. nieregularną wymianę fug, rzadkie czyszczenie uszczelek oraz nieprawidłową pielęgnację profili. Przeciekanie wody występuje zarówno przy pojawieniu się nieuszczelnionych przerw między kabiną a ścianą, jak i niewłaściwym uszczelnieniu samych części kabiny, w tym w przestrzeni między drzwiami prysznicowymi a ścianką.

Jakie są najczęstsze przyczyny przeciekania wody z kabiny prysznicowej?

  • Jedną z najczęstszych przyczyn przecieków są błędy na etapie montażu, które wymagają interwencji fachowca.
  • Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej mogą świadczyć o zużyciu uszczelek.
  • Problem nieszczelności występuje zarówno między ścianą a kabiną, jak i między poszczególnymi komponentami kabiny.
Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej,jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej
Kabina prysznicowa Radaway Nes Black KDJ II

Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej,jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej
Drzwi wnękowe New Trendy Prime Black

Jak uszczelnić kabinę z brodzikiem bez fachowca?

Nie wiesz, jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej? Nie musisz wzywać fachowca! Nawet osoba, która nie ma doświadczenia w pracach hydraulicznych, może wykonać samodzielne uszczelnienie kabiny prysznicowej.

Od czego zacząć? Przede wszystkim określ, jakiej uszczelki potrzebujesz. Wbrew pozorom to nie wymiana uszczelek w kabinie prysznicowej stanowi największy problem, tylko dobór odpowiedniego elementu. Zanim kupisz część, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak: miejsce montażu, wymiary produktu (zapoznaj się ze specyfikacją producenta i dobierz uszczelkę zgodną z wymogami technicznymi), kształt kabiny, grubość ścianki oraz szerokość szczeliny między skrzydłami.

Czym uszczelnić kabinę prysznicową, aby wyeliminować ryzyko przecieków? Najlepszym wyborem będą uszczelki magnetyczne. Dzięki zastosowaniu magnesu będą lepiej przylegać do drzwi, zapewniając wymagany poziom szczelności. Wymiana uszczelek w kabinie prysznicowej rozpoczyna się od usunięcia zepsutej lub zużytej uszczelki oraz dokładnego wyczyszczenia szklanej powierzchni w celu usunięcia zanieczyszczeń. Zanim zamontujesz nowy element, dokładnie wyczyść i osusz miejsce montażu. Zdarza się, że uszczelnienie kabiny prysznicowej jest utrudnione, ponieważ uszczelka jest zbyt duża — w takim wypadku wystarczy nałożyć niewielkie ilości bezbarwnego silikonu. Dłuższe uszczelki można przeciąć na wymaganą długość.

Jak uszczelnić kabinę z brodzikiem bez hydraulika?

  • Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej można uszczelnić samodzielnie przy użyciu magnetycznej uszczelki, która mocno przywiera do powierzchni.
  • Jeżeli nie wiesz, czym uszczelnić kabinę prysznicową, zapoznaj się ze specyfikacją techniczną dostarczoną przez producenta kabiny.
  • Renowacja kabiny prysznicowej nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, niemniej pamiętaj, aby działać precyzyjnie, ponieważ uszczelki nie da się przesunąć.
Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej,jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej
Drzwi wnękowe Novellini Kuadra 2.0

Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej,jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej
Kabina prysznicowa Radaway Eos KDS I

Czym uszczelnić kabinę prysznicową? Zastosuj silikon!

Jeżeli samodzielna renowacja kabiny prysznicowej nie przyniosła efektów i mimo wymiany uszczelki nowa kabina prysznicowa półokrągła czy prostokątna przecieka, powinieneś sprawdzić, czy wszystkie szczeliny są zabezpieczone silikonem. Często się zdarza, że przyczyną awarii jest zużyty silikon lub uszczelniacz fug.

Jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej, jeżeli wyciek wody następuje spod brodzika? W takim przypadku sięgnij po silikon sanitarny, który wykazuje dużą odporność na wilgoć i skrajne temperatury. Zanim zastosujesz nowe uszczelnienie, dokładnie zdrap starą warstwę i oczyść powierzchnię przy użyciu rozpuszczalnika.

Wiesz już, jak uszczelnić kabinę z brodzikiem i jak ważne jest regularne czyszczenie uszczelek w kabinie prysznicowej. Niestety, nie wszystkie awarie będziesz w stanie naprawić samodzielnie. Nieszczelności kabiny mogą być bowiem spowodowane nieprawidłowym osadzeniem drzwi. W takiej sytuacji konieczna jest regulacja drzwi kabiny prysznicowej przeprowadzona przez fachowca. Problem przecieków może dotyczyć każdego prysznica, a lekceważenie pierwszych oznak usterki doprowadzi do bardzo przykrych konsekwencji. Jeżeli nie chcesz ryzykować zawilgoceniem ścian, działaj natychmiast!

Problem przeciekającej kabiny prysznicowej – jak mu zaradzić?

  • Czyszczenie uszczelek w kabinie prysznicowej czy wymiana silikonu to podstawowe sposoby na radzenie sobie z problemem przeciekającej kabiny.
  • Do uszczelnienia kabiny prysznicowej wykorzystuje się trwały silikon sanitarny.
  • W niektórych przypadkach konieczna będzie regulacja drzwi kabiny prysznicowej przez fachowca.
Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej,jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej
Kabina prysznicowa Novellini Brera

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia