Łazienka klasyczna i 6 powodów dlaczego warto wybrać ten styl!

(5 głosów)
axor starck bateria wannowa wolnostojąca, axor starck baterie wannowe, axor starck aranżacja łazienki
Bateria wolnostojąca Hansgrohe Axor Starck

Mit numer jeden: klasyka to styl naszych ciotek i babć. Otóż nic bardziej mylnego! Wspólnym mianownikiem może być jedynie to, że kierunek mocno inspirowany jest przeszłością. Korzysta z bogactwa naszych przodków, ale jednocześnie wykorzystuje to, co w designie jest na topie. Krótko mówiąc – jest esencją kolorów, motywów i kształtów, które na przestrzeni lat zostały uznane za wiecznie modne. Nie na próżno mówi się, że „klasyka obroni się sama”. Obroni się, bo składa się z elementów wysokiej jakości, tradycyjnych, naturalnych, ale i jednocześnie designerskich, niesztampowych i oryginalnych. Jest ponad wnętrzarskimi podziałami. Łączy. Inspiruje. Stanowi ostoję spokoju, bezpieczeństwa, harmonii i wyważenia. Jeśli myśląc o stylu klasycznym, w Waszych głowach pojawia się jedynie wizja pałacowej komnaty albo dworku, z masywnymi meblami, sztukaterią i powierzchniami ociekającymi złotem – zostańcie z nami i zobaczcie wszystkie oblicza klasyki. Gwarantujemy, że jest ich wiele!

O czym przeczytasz w artykule?

zucchetti bellagio baterie umywalkowe, zucchetti bellagio bateria umywalkowa, baterie umywalkowe zucchetti bellagio
Bateria umywalkowa Zucchetti Bellagio

 

Łazienka – styl klasyczny i jego ponadczasowość

Po pierwsze – ponadczasowo. Wnętrze podporządkowane zasadom tego kierunku będzie modne dziś, jutro i za dziesięć lat. Wszystko dlatego, że aranżacja w dużej mierze oparta jest o bezpieczne rozwiązania (nie mylcie ze słowem nudne!). Nie ma tutaj niepotrzebnej ekstrawagancji, która za kilka miesięcy będzie wywoływać uczucie rozdrażnienia. Kolory mebli są z reguły stonowane, dzięki czemu pasują do większości dekoracji, stanowiąc dla nich neutralną bazę, a klasyczne formy oscylują wokół delikatnie zaoblonych i wizualnie „miękkich” brył, które potęgują przytulną atmosferę. W urządzaniu zauważyć można pewną konsekwencję i powtarzalność wybranych motywów, co daje pełną spójność.

 • Styl klasyczny w łazience oznacza ponadczasowe rozwiązania,
 • Wnętrze jest zarazem eleganckie i oryginalne,
 • Powtarzalność motywów zapewnia wrażenie pełnej harmonii.
duravit l-cube szafki łazienkowe, duravit l-cube szafka do łazienki, meble duravit l-cube
Meble do łazienki Duravit L-Cube

 

Płytki w klasycznej łazience, czyli zero nudy w aranżacji

Po drugie – ciekawie. Klasyczna łazienka zmienia się pod wpływem trendów. Raz wykorzystuje stylistykę boho, niekiedy może być bardziej surowa i minimalistyczna, czasem glamour. Inspiracje mogą pochodzić z najbardziej odległych zakątków globu. Kierunek ten nie ma sztywnych ram, co daje swobodę w projektowaniu i możliwości łączenia nurtów. Niech nie zdziwi Was więc, że w klasycznej łazience wykorzystano kryształowy żyrandol, baterie retro czy pikowany szezlong. Ta dowolność przekłada się również na warianty wykończenia podłóg oraz ścian. W klasyce bowiem świetnie sprawdzą się płytki jodełka, czarno-biała szachownica, podłużne slaby imitujące drewno albo wielkoformatowe kafle. W bardziej retro scenerii celująco egzamin zdadzą lamperie lub tradycyjna glazura z fazowanymi krawędziami. A jeśli nie płytki, to co? Farba, wodoodporna tapeta w kwiaty lub cegła. Więcej inspiracji znajdziecie w naszym wpisie: Łazienka bez płytek.

 • Klasyczna łazienka to możliwość wykorzystania różnego rodzaju płytek,
 • Płytki mogą być ułożone w formie jodełki czy szachownicy,
 • Zamiast płytek warto wybrać tapety lub lamperie.
duravit 1930 aranżacja łazienki, duravit 1930 łazienka klasyczna, miska wc klasyczna duravit 1930
Umywalka retro, miska WC Duravit 1930

Szlachetność przede wszystkim

Po trzecie – naturalnie. W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch najważniejszych składnikach tworzących klasyczną scenerię: kamieniu i drewnie. Jednak niekoniecznie na podłodze czy ścianach muszą zagościć prawdziwe materiały. Z uwagi na wilgoć, a także wysokie koszty warto sięgnąć po imitacje. Zasada ta może dotyczyć też mebli. W przypadku tak częstego możliwego kontaktu z wodą, lepiej zdecydować się na alternatywy, które do złudzenia przypominają pierwowzór – ograniczy to nie tyle czas, ile wydatki związane z zakupem koniecznych środków ochronnych. Co do samej formy, warto postawić na stylizowane warianty, wzbogacone o dekoracyjne gałki i uchwyty, a także frezowane fronty w białym lub drewnianym wybarwieniu. W klasyce ciekawie prezentować się będą ciemne forniry o hebanowym odcieniu. Uwaga! Taka zabudowa może przytłoczyć wnętrze, zwłaszcza jeśli urządzamy niewielką łazienkę.

 • Łazienka klasyczna to naturalność!
 • Warto sięgnąć po kamień i drewno lub materiały imitujące je,
 • Dobrym pomysłem jest wykorzystanie mebli stylizowanych na retro.
bateria umywalkowa hansgrohe metris classic, klasyczna bateria umywalkowa, baterie klasyczne do łazienki
Baterie Hansgrohe Metris Classic

radaway premium plus kabina prysznicowa, kabina do łazienki klasycznej, kabina radaway premium plus
Kabina Radaway Premium Plus

Łazienka w stylu klasycznym kontra ceramika i armatura

Po czwarte – różnorodnie. Tak, tak, wiemy. O różnorodności już było kilka akapitów temu, ale... teraz będzie o możliwościach w zakresie wyboru baterii i ceramiki. W tym przypadku także mamy pełne pole do popisu. W styl klasyczny wpiszą się m.in. baterie łazienkowe z dekoracyjnymi kurkami, np. modele retro, miski WC stojące a także wanna wolnostojąca wsparta na lwich łapach albo finezyjnych nóżkach. Taki scenariusz sprawdzi się, gdy wnętrze inspirowane jest po części klimatem przeszłości. Co jednak, gdy marzy nam się połączenie minimalistycznej i klasycznej łazienki? Inspiracje modernizmem obfitują w bardziej bezpretensjonalne formy – monolityczne, owalne misy, toalety podwieszane oraz umywalki c-bonded, czyli całkowicie zintegrowane z szafką, albo warianty nablatowe. Klasyczna łazienka z prysznicem to z kolei przestrzeń dla kabiny walk-in.

 • Aranżacje łazienki klasycznej najczęściej wzbogacane są o wanny wolnostojące oraz ceramikę w stylu retro,
 • Dekoracją przestrzeni będą też baterie łazienkowe retro,
 • Jeśli preferujmy minimalizm, wybierzmy bardziej bezpretensjonalne wzornictwo.
meble łazienkowe klasyczne, duravit l-cube meble do łazienki, szafki duravit l-cube
Meble Duravit L-Cube

 
duravit starck 1 ceramika klasyczna, ceramika do łazienki klasycznej, umywalka duravit starck 1
Duravit Starck 1

zucchetti bellagio bateria wolnostojąca, baterie wannowe zucchetti bellagio, zucchetti bellagio baterie do łazienki
Bateria wannowa stojąca Zucchetti Bellagio

To nie koniec możliwości stylu klasycznego

Po piąte – harmonijnie. Łazienki klasyczne to starannie przemyślane projekty. Kluczem do sukcesu w urządzaniu takiej scenerii jest tonalne zestawienie barw. Przygaszone brązy drewna, stonowane szarości kamienia czy szlachetne przetarcia marmuru idealnie uzupełniają ponadczasowy wystrój, w którym dominują beże, kremy i popiele. Pod otoczką klasyki często występuje biała łazienka – zarówno z uwagi na swoją neutralność, jak i uniwersalność – a także łazienka w kolorze piaskowym, która gwarantuje przytulną oraz ciepłą atmosferę. Inspiracje klasyką nie obejmują jednak jedynie bezpiecznych, jasnych odcieni. Zwolennicy trendu z pełną śmiałością mogą sięgnąć po szlachetne granaty, burgundy czy butelkową zieleń, które bezapelacyjnie kojarzą się z pałacowym klimatem. Niezależnie od tego, jaka tonacja odegra pierwsze skrzypce, najważniejszą regułą w procesie aranżacji jest harmonia.

 • Łazienka w bieli to jeden z najczęstszych wyborów miłośników klasyki,
 • Gwarancję harmonii zapewni łazienka w kolorze piaskowym,
 • Mocne kolory także sprawdzą się w klasycznej łazience. Warto wybrać granat, butelkową zieleń lub burgund.
new trendy new rondo kabina prysznicowa, kabina new trendy new rondo, koliste kabiny prysznicowe
Kabina prysznicowa New Trendy New Rondo

duravit 1930 bidet, duravit 1930 miska wc, duravit 1930 ceramika retro
Miska WC, bidet, umywalka Duravit 1930

hansgrohe metropol classic bateria umywalkowa, baterie hansgrohe metropol classic, baterie łazienkowe
Baterie Hansgrohe Metropol Classic

Łazienka klasyczna z naciskiem na luksus

Po szóste – elegancko. Inspiracje łazienki klasycznej są bardzo różnorodne. Trafnie opisuje je słowo: elegancja. Tutaj luksus jest wskazany, ale nie można mylić go z przepychem i nadmierną dekoracyjnością, która wywoła wrażenie chaosu. Owszem, w stylizacji sprawdzą się kryształowe detale, złocenia, wygodne szezlongi, mosiężne uchwyty mebli czy naturalne kamienie i ogrom innych dekoracyjnych bibelotów, ale tym wszystkim należy manewrować z umiarem oraz konsekwencją. Dobry smak w aranżacji najlepiej odzwierciedli zdanie: jakość, a nie ilość!

 • Klasyczna, wzorowa łazienka to konsekwencja w doborze dekoracji,
 • Klasyczna łazienka to także tania łazienka. Wrażenie luksusu można osiągnąć wieloma sposobami,
 • Najważniejszą zasadą w urządzaniu jest: jakość, a nie ilość!
armatura zucchetti agora, zucchetti agora baterie umywalkowe, zucchetti agora baterie do łazienki
Zucchetti Agora

   
radaway kabiny prysznicowe, kabiny półokrągłe radaway, kabina prysznicowa radaway

Skomentuj

1 komentarz

 • Zyta
  Ostatnia lazienka jest obrazem tego co mi się mega podoba. Duża, jasna z oknem. Mogło by powiać nudą, ale dzięki różnej fakturze, wprowadzonemu kolorowi wygląda cudownie. Świetny projekt łazienki.

Rekomendacje i wyróżnienia