Cegła i drewno w kuchni tylko w takim zestawieniu wyglądają dobrze

Połączenie cegły z drewnem nigdy nie wyjdzie z mody. Takie zestawienie doskonale wpisuje się w założenia stylu rustykalnego, przemysłowego oraz skandynawskiego. Jeżeli chciałbyś zaaranżować ciepłe i przytulne wnętrze, które zachwyca bogactwem kolorów i eleganckim charakterem, to strzał w dziesiątkę. Zobacz, jak umiejętnie połączyć materiały, aby uzyskać oczekiwany efekt.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Gdzie sprawdzi się połączenie cegły z drewnem?
- Cegła i drewno w kuchni – czy takie zestawienie może być efektowne?
- Ściana z cegły i drewna – jak zabezpieczyć naturalne materiały?
Gdzie sprawdzi się połączenie cegły z drewnem?
Cegła i drewno to surowce o bardzo dużym potencjale aranżacyjnym. Cegła w rustykalnych wnętrzach jest często odsłonięta i zachowana w swojej surowej formie. W zależności od przewodniego motywu kolorystycznego może przybierać odcienie czerwieni lub brązu. Ceglana ściana efektownie komponuje się z drewnianymi stropami lub otwartymi półkami. Te naturalne surowce są także typowe dla stylu industrialnego, w którym pierwsze skrzypce odgrywa ceglana ściana. Czerwona lub utrzymana w ciemniejszych odcieniach nadaje kuchni surowego charakteru.


Czy cegła pasuje do drewna?
Oba surowce są w pełni naturalne, dlatego zestawienie ich struktur i kolorów pozwoli stworzyć harmonijną kompozycję inspirowaną naturą. Warto przy tym zaznaczyć, że połączenie cegły z drewnem jest nie tylko korzystne pod względem wizualnym, ale także funkcjonalnym. Oba materiały są bowiem bardzo trwałe – odpowiednio zaimpregnowane powierzchnie drewniane utrzymują swój wygląd przez wiele lat i są odporne na działania wilgoci. Cegła w kuchni przy stole doskonale sprawdzi się we wnętrzach, które są intensywnie eksploatowane – nie ma obaw, że ulegnie uszkodzeniu.


Jak połączyć drewno z cegłą?
Jeżeli masz materiały, których kolorystyka nie jest ze sobą do końca spójna, możesz zastosować specjalne farby do cegieł. Farby akrylowe oraz lateksowe tworzą barierę ochronną, zapobiegając wnikaniu wilgoci i ułatwiając czyszczenie. Popularnym rozwiązaniem jest malowanie cegieł na biało. Oczywiście, możesz zastosować także farbę do drewna i zmienić aranżację. Ściana z cegły i drewna jest bardzo podatna na metamorfozy, co sprawia, że oba te materiały są uznawane za ponadczasowe. Jeżeli po latach zdecydujesz się na drobne zmiany designu, wystarczy, że cegła i drewno w kuchni zostaną przemalowane na preferowany kolor.
Aranżacja kuchni – cegła i drewno w różnych odsłonach:
- Rustykalna kuchnia w cegle i drewnie jest utrzymana w ciepłej kolorystyce i dominują w niej surowe, naturalne materiały.
- We wnętrzach skandynawskich można spotkać jasną cegłę i lekkie, często bielone drewno.
- Industrialna kuchnia z cegły i drewna to surowe wnętrze, w którym nieobrobione drewno i czerwona cegła są często łączone z metalem.
Przeczytaj: Jakie zasłony do czerwonej cegły wybrać? Wybór zaskakuje, ale efekt jest powalający!


Cegła i drewno w kuchni – czy takie zestawienie może być efektowne?
Drewno w stylu loftowym zazwyczaj występuje w surowej formie, co nadaje wnętrzom autentyczności. Popularnym zabiegiem aranżacyjnym jest wykorzystanie mebli wykonanych z masywnych i nieobrobionych desek lub palet. Nieco inaczej wygląda kuchnia z cegły i drewna inspirowana Skandynawią. Częstą praktyką jest malowanie cegieł na biało, co pozwala uzyskać efekt otwartego i jasnego wnętrza. Kluczową rolę odgrywa drewno (sosnowe, brzozowe czy dębowe) utrzymane w jasnych odcieniach. Drewniane meble są minimalistyczne, proste i funkcjonalne.

Czy cegła nadaje się do kuchni?
Oczywiście, że tak! Kuchnia w cegle i drewnie jest utrzymana w naturalnych odcieniach, które świetnie ze sobą współgrają. Kolory cegły mogą być zróżnicowane, począwszy od odcieni czerwieni, przez brązy, aż po szarości, dlatego sprawdzą się zarówno we wnętrzu loftowym, jak i rustykalnym. Ciepłe drewno, np. dębowe, tworzy doskonały kontrast z chłodnymi odcieniami cegły, nadając kuchni przytulnego charakteru. Ciekawą propozycją jest ściana z cegły i drewna, która łączy w sobie chropowatość cegły i delikatną, ciepłą strukturę drewna. Dzięki temu kuchnia nie jest ani zbyt zimna, ani przesadnie nawiązująca do klasycznych aranżacji.
Czy cegła i drewno na ścianie to dobry pomysł aranżacyjny?
- Połączenie naturalnych materiałów, takich jak cegła i drewno, pozwoli uzyskać efekt harmonii i przytulności.
- Cegła w kuchni przy stole to propozycja dla osób poszukających trwałych okładzin, które są łatwe w pielęgnacji.
- Naturalne surowce o chropowatych strukturach to ponadczasowe materiały wnętrzarskie.
Przeczytaj: Kuchnia industrialna – inspiracje i pomysły na urządzenie wnętrza

Ściana z cegły i drewna – jak zabezpieczyć naturalne materiały?
Jeżeli chodzi o drewno, projektanci stawiają na jego naturalną odsłonę. W rustykalnej kuchni nie może zabraknąć surowych bądź lekko postarzanych desek z widocznymi słojami i niedoskonałościami. Elementy zabudowy, a także stoły i krzesła, są zazwyczaj wykonane z masywnego drewna utrzymanego w ciepłych kolorach, które dodają wnętrzu przytulności.

Co na cegłę w kuchni?
Podstawowym sposobem ochrony jest impregnat do cegieł, który wynika ze struktury materiału, chroniąc go przed wilgocią, tłuszczem i zabrudzeniami. To szczególnie ważne, kiedy ceglana ściana znajduje się w przestrzeni roboczej, czyli tam, gdzie są kuchenki elektryczne lub gazowe czy zlewozmywaki jednokomorowe i baterie kuchenne z wyciąganą wylewką. Aby ułatwić sobie czyszczenie tych przestrzeni, możesz zdecydować się na montaż transparentnej szyby z hartowanego szkła, które ochroni cegłę przed tłuszczem i zabrudzeniami, a jednocześnie nie zmieni jej wyglądu.
Aranżacja kuchni – cegła i drewno w różnych odsłonach:
- Dzięki nałożeniu na ceglaną ścianę ochrony w postaci przeszklenia z transparentnego szkła można łatwiej utrzymać kuchnię w czystości
- Farby akrylowe lub lateksowe mogą być z powodzeniem stosowane na naturalną cegłę w celu zmiany jej koloru.
- Ceglana ściana, gdzie zainstalowane są baterie kuchenne z wyciąganą wylewką i zlewozmywaki jednokomorowe, powinny być zabezpieczone szkłem lub impregnatem.
Sprawdź: Bateria z wyciąganą wylewką – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
