Bateria z wyciąganą wylewką – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

(1 głos)
bateria kuchenna z wyciąganą wylewką, bateria z wyciąganą wylewką, wyciągana wylewka w kuchni
Axor Citterio Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Idealna bateria kuchenna, czyli jaka? Lista życzeń dłuży się w nieskończoność! To taka, z której woda nie rozchlapuje się dookoła. I taka, która pozwala na swobodne napełnianie wysokich garnków. Musi być (oczywiście) perfekcyjnie dopasowana do wystroju kuchni. Ważne też, by zużywała mniej wody, była solidna, nie psuła się i żeby łatwo się ją czyściło. Znaleźliście już taką? Jeśli tu jesteście, to znak, że nie! W związku z tym mamy dla Was najlepszą propozycję. To bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Poniżej przeczytajcie dlaczego.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest bateria z wyciąganą wylewką?

Bateria z wyciąganą wylewką, określana też jako kran kuchenny wyciągany czy bateria zlewozmywakowa ze sprężyną, to rodzaj armatury, która celująco zdaje egzamin w kuchennym królestwie. Bateria tego typu posiada ruchomą głowicę z natryskiem. Elementy te zamontowane są na specjalnym, elastycznym wężu, którego długość może wynosić od 100 do 150 cm (jest to równoznaczne z zasięgiem baterii). W czasie gdy bateria nie jest używana, wąż schowany jest w korpusie baterii, a ta wówczas nie różni się wyglądem od innych rozwiązań.

kran z wyciąganą wylewką, wyciągany kran do kuchni, kran do zlewozmywaka z wyciąganą wylewką
Hansgrohe Metris Bateria z wyciąganą wylewką

biska bateria wyciągana do kuchni, niska bateria z wyciąganą wylewką, niska bateria do zlewozmywaka z wyciąganą wylewką
Villeroy&Boch Como Bateria z wyciąganą wylewką

Jak działa bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką?

Mechanizm działania baterii z wyciąganą wylewką jest prosty. Wystarczy pociągnąć ruchomą głowicę znajdującą się na elastycznym wężu, aby sięgnąć do trudnodostępnych stref w obrębie zlewozmywaka. Po zakończeniu mycia czy opłukiwania wąż (dzięki specjalnemu obciążnikowi) płynnym ruchem wróci do korpusu armatury i pozostanie w nim niewidoczny.

bateria kuchenna z wyciąganym kranem, wyciągany kran, wyciągany kran w kuchni
Hansgrohe Focus Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

elastyczna wylewka przy baterii kuchennej, oras bateria z wyciąganą wylewką, oras optima bateria kuchenna
Oras Optima Bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką

bateria kuchenna wyciągana, wyciągana bateria do kuchni, bateria kuchenna z wyciągniętą wylewką
Zucchetti ZXS Bateria z wyciąganą wylewką

Jakie zalety ma bateria kuchenna wyciągana?

Pierwsza i niepodważalna zaleta, jaka wyróżnia baterie kuchenne z wyciąganą wylewką, to zdecydowanie większa funkcjonalność związana ze zwiększeniem obszaru roboczego. Każdy, kto choć raz korzystał z klasycznego kranu wie, że umycie zakamarków zlewozmywaka, opłukanie liści sałaty czy napełnienie wysokiego garnka jest problematyczne. W pierwszym przypadku, żeby dotrzeć do narożników zlewu, trzeba najpierw namoczyć gąbeczkę czy szmatkę. W drugim, poza opłukaną sałatą, zachlapane będą też płytki ścienne i wszystko dookoła. W trzecim natomiast konieczna jest gimnastyka związana z wyciągnięciem pełnego już naczynia.

Jeśli chodzi o baterie z wyciąganą wylewką, te problemy zostały wyeliminowane. Nie ma zachlapanego zlewu, gimnastyki czy konieczności korzystania z gąbek i szmatek. Wystarczy wyciągnąć wylewkę i dotrzeć nią do zabrudzonych miejsc. Nie trzeba wkładać garnka do zlewu – można go położyć na blacie obok i napełnić, a sałatę wystarczy umieścić na ociekaczu i delikatnie opłukać liście. Ruchoma końcówka zwiększa pole manewru i ułatwia życie. Doceniają ją kucharze, którzy mogą precyzyjnie opłukać tuszkę kurczaka. Zwolennicy porządku, którzy chcą dokładnie usunąć kurz z bibelotów, a także ci, dla których kuchnia jest pomieszczeniem gospodarczym, a zlew często zamienia się w przestrzeń mycia zabłoconych butów czy sprzętu górskiego.

Bateria kuchenna wyciągana to też design, zwłaszcza jeśli wybierzesz model, za którego płynność ruchów odpowiada sprężyna. Ten element jest wówczas sam w sobie dekoracją strefy mycia i czyni ją bardziej profesjonalną oraz stylową. Takie baterie są często dostępne w bogatej gamie kolorystycznej, co umożliwia ich umiejętne, stylistyczne dopasowanie do wystroju. Ma to szczególne znacznie w kuchniach otwartych, gdzie pomieszczenie pełni również funkcje reprezentacyjne. W takich wnętrzach świetnie sprawdzą się np. bateria kuchenna czarna z wyciąganą wylewką, bateria kuchenna biała czy kran do kuchni w odcieniu złota.

Razem z ogromną listą kolorów większość producentów baterii z wyciąganą wylewką oferuje również kilka rodzajów strumienia do wyboru, w tym silny i ukierunkowany (np. do mycia zaschniętych zabrudzeń) czy rozproszony, który usunie piasek z delikatnych liści sałaty.

Dlaczego warto wybrać baterie zlewozmywakowe z wyciąganą wylewką?

 • zapewniają większą swobodę ruchów,
 • pozwalają na dotarcie do trudnodostępnych miejsc, np. w celu wyczyszczenia komór zlewu, albo dokładnego wymycia liści sałaty czy korpusu kurczaka,
 • ułatwiają napełnianie wysokich garnków i wiader (nie trzeba wkładać ich do zlewu i martwić się o to, jak je potem wyciągnąć),
 • ograniczają rozchlapywanie się wody dookoła,
 • ułatwiają mycie większych elementów, np. butów,
 • wyglądają nowocześnie i dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych,
 • oferują zazwyczaj kilka rodzajów strumienia,
bateria wyciągana do zlewozmywaka, wyciągana bateria do zlewozmywaka, wyciągana bateria przy zlewozmywaku
Axor Starck Bateria z wyciąganą wylewką

kuchnia z baterią wyciąganą, zlew z baterią wyciąganą, zlewozmywak z baterią wyciąganą
Bateria kuchenna Villeroy&Boch z wyciąganą wylewką

bateria kuchenna z uchwytem na wyciąganą wylewkę, zucchetti bateria z wyciąganą wylewką, bateria kuchenna zucchetti z wyciąganą wylewką
Zucchetti Pan Bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką

Czy bateria z wyciąganą wylewką ma wady?

Jeszcze do niedawna minusem tego typu baterii była wielkość. Wszelkiego rodzaju konieczne mechanizmy powodowały, że armatura zajmowała sporo miejsca. Jednak współczesne modele wyparły ten mit i sprawdzą się na każdym metrażu – nawet w małej kuchni w bloku. Na liście wad znajduje się jednak jeszcze jeden mały mankament – cena, ale o tym poniżej.

polecana bateria z wyciąganą wylewką, bateria z wyciąganą wylewką opinie, bateria z wyciąganą wylewką czy warto
Hansgrohe Metris Bateria z wyciąganą wylewką

Ile kosztuje bateria kuchenna z wyciąganą wylewką?

Koszt baterii kuchennej z wyciąganą wylewką jest wyższy niż w przypadku klasycznych baterii kuchennych. Te różnice wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, a wszystko zależne jest od wybranego modelu, dodatkowych funkcji, parametrów czy nawet designu. Taka bateria jest droższa, ale jest też bardziej praktyczna, więc jej użyteczność może być rekompensatą poniesionych wydatków. Na pewno sprawdzi się w przypadku rodzin, osób, które w kuchni spędzają dużo czasu, a także pragmatyków szukających pomocnych narzędzi usprawniających codzienność.

wyciągana wylewka w baterii kuchennej, bateria kuchenna z wyciąganą wylewką, wyciągana bateria kuchenna
Axor Citterio M Bateria z wyciąganą wylewką

oras aventa bateria kuchenna, oras aventa wyciągana wylewka, oras aventa bateria z wyciąganą wylewką
Oras Aventa Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Skomentuj

4 komentarzy

 • nikola
  Super artykuł, jestem właśnie przed remontem kuchni, i nie omieszkam rozglądnąć się za takim typem baterii.
 • Sonia
  Niezastąpiona pomoc w kuchni jeśli bateria posiada wyciągana wylewkę - świetne rozwiązanie!
 • zosia
  O tak, tylko wyciągana wylewka w kuchni - najlepsza opcja jaka może być dla baterii.
 • Honny
  Nie wyobrażam już sobie pracy w kuchni, jeśli bateria nie miałaby wyciąganej wylewki. Szalenie pomocny gadżet!

Rekomendacje i wyróżnienia