Kabina prysznicowa – jaką wybrać? Poznaj wszystkie rodzaje kabin natryskowych!

(5 głosów)
otwierana kabina prysznicowa, kabina prysznicowa openspace, duravit kabina
Duravit OpenSpace Kabina prysznicowa z drzwiami

Rozgrzewający zimą, przyjemnie chłodny latem. Zawsze relaksujący. Prysznic oczyszcza nie tylko ciało, ale i umysł, pozwala zapomnieć o zmęczeniu i zrestartować organizm. Przeglądasz dziesiątki sklepowych katalogów i wciąż nie wiesz jaka kabina prysznicowa najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience? Przybywamy z odsieczą – oto kompleksowy przewodnik po rodzajach kabin natryskowych.

Kształt kabiny prysznicowej

Największą popularnością cieszą się kabiny natryskowe półokrągłe, montowane narożnie i wyposażone w przesuwne drzwi. Polecane są do niewielkich łazienek, bo ich budowa i sposób montażu pozwala zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Alternatywą są kabiny kwadratowe, które często można znaleźć w niewielkich rozmiarach – jednak zwykle posiadają drzwi otwierane na zewnątrz, co może być problematyczne w ciasnych wnętrzach.

Za bardzo komfortowe uchodzą kabiny prysznicowe prostokątne – duże i wygodne najczęściej wybierane są do przestronnych, nowoczesnych łazienek. Często pojawiają się jako pozbawione drzwi i brodzika kabiny typu walk-in. Jeśli Twoja łazienka jest nietypowa, sięgnij po kabinę pięciokątną lub asymetryczną – łagodne ścięcia drzwi i brodzika pozwolą lepiej dopasować ją do dostępnej przestrzeni.

Pod względem kształtu wyróżniamy:

kabina półokrągła, kabina prysznicowa półokrągła, kabina symetryczna
Radaway Idea PDD Kabina prysznicowa półokrągła

kwadratowa kabina, prysznic kwadratowy, kwadratowa kabina prysznicowa
KFA Variabel Kabina prysznicowa kwadratowa

kabina prostokątna, prysznic prostokątny, prostokątna kabina prysznicowa
Ravak Chrome Kabina prysznicowa prostokątna

kabina pentagonalna, kabina pięciokątna, novellini kabina prysznicowa
Novellini Lunes 2.0 Kabina prysznicowa pięciokątna

kabina asymetryczna, prysznic asymetryczny, prysznic asymetryczny półokrągły
Ravak Pivot PSKK3 Kabina prysznicowa czarna asymetryczna

Miejsce montażu kabiny natryskowej

Umiejscowienie kabiny w głównej mierze zależy od tego, ile wolnej przestrzeni jesteś w stanie wygospodarować. Najczęściej spotykane są kabiny prysznicowe narożne, przylegające do dwóch ścian pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz dużo miejsca, zwłaszcza jeśli wybierzesz model półokrągły z rozsuwanymi drzwiami. Zaletą tego typu kabin jest także niska cena i łatwy montaż.

Praktyczną opcją jest również kabina natryskowa przyścienna, a więc przylegająca do jednej ściany łazienki. Przezroczyste ścianki trzeba wówczas dobudować z trzech stron – mogą one tworzyć półkole, kwadrat lub prostokąt.

W odpowiednio zaprojektowanej łazience istnieje możliwość instalacji wnękowej kabiny prysznicowej. W tym przypadku niezbędne są ściany, które stworzą przestrzeń natryskową – do nich należy dobrać przeszklone drzwi, które odgrodzą kabinę od reszty pomieszczenia. Interesującą opcję stanowi też kabina wolnostojąca. Dedykowana jest dużym łazienkom, w których może wręcz stanowić element ozdobny. Wadą tego typu kabin jest jednak wysoki koszt i konieczność wykonania specjalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Ze względu na sposób montażu wyróżniamy:

 • Kabiny narożne
 • Kabiny przyścienne
 • Kabiny wnękowe
 • Kabiny wolnostojące
kabina narożna, kabina prysznicowa narożna, kabina prysznicowa w rogu łazienki
Radaway Black Nes KDD Czarna kabina prysznicowa narożna

kabina prysznicowa przyścienna, kabina przyścienna, kabina prysznicowa przy ścianie
Ravak Walk-in Kabina prysznicowa przyścienna

kabina wnękowa, prysznic wnękowy, prysznic we wnęce
Radaway Black Nes Kabina prysznicowa wnękowa

kabina wolnostojąca, prysznic wolnostojący, wolnostojąca kabina prysznicowa
Novellini Glax 2 2.0 Kabina prysznicowa wolnostojąca

Kabiny prysznicowe z brodzikiem

Za najbardziej wielofunkcyjną należy uznać kabinę z brodzikiem głębokim, a więc mierzącym 9-50 cm. Dołączany jest do niego korek, który umożliwia napełnienie go wodą – wówczas możemy wykorzystać kabinę do namoczenia prania, wykąpania dziecka czy psa. Głęboki brodzik nie będzie jednak odpowiedni dla osób z trudnościami w poruszaniu – konieczność podnoszenia nóg przy wchodzeniu do niego może utrudnić korzystanie z kabiny.

Dla osób starszych i niepełnosprawnych o wiele wygodniejsza będzie kabina prysznicowa z brodzikiem płytkim, czyli mierzącym 2,5-5 cm wysokości. Jest on nie tylko funkcjonalny, ale i elegancki – będzie się świetnie prezentował w łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych.

Bez trudu znajdziesz także brodziki wyposażone w siedziska. Głównie służą one do brania prysznica na siedząco, ale mogą także stać się miejscem do ustawienia kosmetyków i akcesoriów kąpielowych. W przypadku małych kabin siedziska będą jednak zabierać miejsce i tworzyć wrażenie ciasnoty.

Ostatni krzyk mody to kabiny natryskowe bezbrodzikowe, idealnie pasujące do łazienek o przemyślanym designie. Składają się one jedynie ze ścianek i drzwi – funkcję brodzika pełni po prostu łazienkowa podłoga. Konieczne jest jednak wyposażenie posadzki w spadek oraz odpływ – liniowy, ścienny lub kratkę odpływową .

Wśród brodzików prysznicowych wyróżnia się:

 • głębokie (9-50 cm wysokości)
 • płytkie (2,5-5 cm wysokości)
 • z siedziskiem
brodzik głęboki, brodzik półokrągły głęboki, głęboki brodzik prysznicowy półokrągły
Schedpol Dante Kabina z głębokim brodzikiem

brodzik niski, niski brodzik kwadratowy, kwadratowy brodzik niski
Radaway Black Nes KDD B Kabina z niskim brodzikiem

brodzik prostokątny, kaldewei brodzik, niski brodzik do kabiny
Kaldewei Superplan Niski brodzik prysznicowy

brodzik płaski, brodzik płytki, brodzik prysznicowy płytki
Axor Starck Aranżacja łazienki z superpłaskim brodzikiem

brodzik z siedziskiem, brodzik prysznicowy z siedziskiem, kabina z brodzikiem z siedziskiem
Schedpol GoBaby Brodzik prysznicowy z siedziskiem

Drzwi prysznicowe do kabin natryskowych

Wybór drzwi do kabiny prysznicowej ma związek z miejscem, którym dysponujemy. Drzwi otwierane (skrzydłowe) są montowane na zawiasach i najczęściej otwierają się na zewnątrz kabiny. Oznacza to, że wymagają dość dużo przestrzeni – trzeba też liczyć się z wodą kapiącą na podłogę po otwarciu skrzydła. Bardziej wygodne są drzwi wahadłowe, które możemy otwierać zarówno na zewnątrz, jak i do wnętrza kabiny – sprawdzą się w mniejszych łazienkach oraz gdy chcemy uniknąć rozlania wody na posadzce.

W mniejszych pomieszczeniach bardziej praktyczne będą drzwi rozsuwane, otwierane w obrębie kabiny natryskowej. Ich skrzydła poruszają się na rolkach i nie zajmują miejsca w łazience. Nieco podobne są do nich drzwi harmonijkowe, złożone z ruchomych paneli, które przy otwierania nakładają się na siebie. Oba typy drzwi nie powodują kapania wody na podłogę.

Modne stały się także pozbawione drzwi kabiny prysznicowe walk-in. Składają się one jedynie z tafli szkła odgradzających prysznic od reszty łazienki. Wykorzystuje się w nich brodziki płaskie lub zupełnie z nich rezygnuje, montując ścianki bezpośrednio do podłogi. Kabiny walk-in są eleganckie oraz wygodne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zanim jednak zdecydujesz się na tego typu kabinę, upewnij się, że w Twojej łazience jest wystarczająco ciepło – w otwartej kabinie nie gromadzi się ogrzewająca para wodna.

Ze względu na drzwi wyróżniamy:

 • Kabiny z drzwiami otwieranymi (skrzydłowymi)
 • Kabiny z drzwiami wahadłowymi
 • Kabiny z drzwiami przesuwanymi
 • Kabiny z drzwiami harmonijkowymi
 • Kabiny walk-in
drzwi skrzydłowe pod prysznic, drzwi otwierane pod prysznic, kabina z drzwiami otwieranymi
Brodzik Kaldewei Silenio w kabinie prysznicowej z drzwiami otwieranymi (skrzydłowymi)

kabina z drzwiami wahadłowymi, drzwi wahadłowe w kabinie prysznicowej, drzwi wahadłowe pod prysznic
Ravak Pivot PDOP1 Black Kabina prysznicowa z wahadłowymi drzwiami

drzwi przesuwne w kabinie, kabina z drzwiami przesuwanymi, prysznic z przesuwanymi drzwiami
Novellini Kali R Kabina prysznicowa z przesuwnymi drzwiami

drzwi harmonijkowe, kabina z drzwiami harmonijką, harmonijkowe drzwi do prysznica
Radaway Essenza New KDD B Kabina z drzwiami harmonijkowymi

kabina walk-in, prysznic walk-in, kabina prysznicowa-walk-in
Duravit Stonetto Aranżacja łazienki z kabiną walk-in

Natrysk w kabinie prysznicowej

Słuchawka prysznicowa to najczęściej spotykane rozwiązanie. Można używać jej zarówno manualnie, jak i zawieszając na ruchomym uchwycie będącym częścią baterii. W najnowszych modelach z reguły występuje możliwość wyboru strumienia wody – może być on zwarty, wąski, oszczędny itp.

Deszczownica to opcja dla osób lubiących relaksować się pod dużym i równomiernym strumieniem wody. Możemy zakupić ją osobno i zamocować w miejscu słuchawki prysznicowej – możemy też wybrać deszczownicę na połączonym z baterią drążku. Bardziej luksusową opcją jest deszczownica podtynkowa mocowana do ściany lub wpuszczana w sufit – należy się na nią zdecydować na etapie budowy lub remontu domu, bo wymaga ona kucia muru w celu schowania instalacji prysznicowej.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest montaż panelu prysznicowego. Zwykle zawiera on słuchawkę i deszczownicę, ale istnieją też kabiny prysznicowe z hydromasażem. Cały panel ma postać płyty mocowanej do ściany kabiny – oprócz elementów natryskowych może zawierać również lustro, radio czy podświetlenie. Występują także podtynkowe wersje panelu, w których większość instalacji jest ukryta w ścianie.

Rodzaje natrysku:

 • Słuchawka prysznicowa
 • Deszczownica
  • natynkowa
  • podtynkowa
 • Panel prysznicowy
prysznic hydromasaż, prysznic masujący, prysznic z dyszami do masażu
Zucchetti Bellagio Bateria prysznicowa z dyszami do masowania

czarny zestaw prysznicowy, czarna deszczownica kfa, kfa zestaw prysznicowy
KFA Moza Czarny zestaw prysznicowy natynkowy

słuchawka prysznicowa, kfa słuchawka, kfa prysznic
KFA Moza Słuchawka prysznicowa z drążkiem podtynkowym

oryginalna deszczownica, deszczownica zucchetti, deszczownia zucchetti
Zucchetti Closer Deszczownica

panel prysznicowy, panel pod prysznic, panel prysznicowy z masażem
Kabina z panelem prysznicowym Axor Starck X

zucchetti deszczownica, zucchetti deszczownia, zucchetti deszczownice
Zucchetti Wosh Bateria prysznicowa

baterie prysznicowe retro, bateria prysznicowa retro, prysznic retro
Hansgrohe Metropol Classic Zestaw prysznicowy retro

kabina ze ścianką, kabina ze ścianką walk-in, otwarta kabina prysznicowa
Kabina prysznicowa walk-in z deszczownicą Hansgrohe Metropol

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia