Jakie płytki do małej łazienki? Odpowiadamy na 7 najważniejszych pytań

(12 głosów)
płytki do małej łazienki, jakie kafelki w małej łazience, mała łazienka kafle
Płytki ceramiczne Ceramstic Exeter Light

Duży salon kosztem niewielkiej łazienki? Kawalerka z małym WC? Wąska „klitka” bez okna, ulokowana gdzieś między sypialnią a kuchnią? To mieszkaniowy standard, z którym musi sobie radzić wielu Polaków. Tego typu pomieszczenia nie są jednak z góry skazane na wnętrzarską porażkę – mogą być zarówno funkcjonalne, jak i zaaranżowane w zgodzie z najmodniejszymi trendami. Kluczowe w osiągnięciu tego celu będą płytki, bo dzięki nim niezbyt pokaźny metraż może zyskać wizualnie na wielkości. Czy to magia? Nie! Sprawdźcie, jakie płytki do małej łazienki będą najlepsze.

O czym przeczytasz w artykule?

Jakie płytki do małej łazienki?

Przy doborze odpowiednich płytek do małej łazienki ważny będzie efekt optycznego powiększenia. Taki element iluzji na ścianach i podłogach sprawi, że niewielka przestrzeń o powierzchni 4 m2 wyda się na większą, niż jest w rzeczywistości. Liczą się forma, kolor, rodzaj wykończenia kafelek czy nawet barwa i szerokość fugi, ale dobrą wiadomością dla posiadaczy ciasnych mini pokojów kąpielowych jest to, że wybór nie ogranicza się tylko do dużych kafli w połysku. Na co się więc zdecydować?

  • Płytki w połysku

Jakie płytki do łazienki; matowe czy z połyskiem? To jedno z podstawowych pytań, które znajdziemy na forach internetowych. Wielu ekspertów twierdzi, że matowe płytki nie są najlepszym wyborem do łazienki. Wszystko dlatego, że kafelki tego typu pochłaniają światło i mimo tego, że okazują się bardziej praktyczne, bo łatwiej utrzymać je w czystości, to niestety mogą wizualnie zmniejszyć pomieszczenie. Co innego płytki w połysku! Te są idealnym narzędziem służącym do rozświetlenia wnętrza. Błyszczące kafle odbijają światło, gwarantując efekt przestronności. Warto więc zdecydować się na połyskującą glazurę, a także gres szkliwiony lub polerowany bądź płytki lustrzane. Ze względów bezpieczeństwa kafelki o wysokim połysku nie sprawdzą się na podłodze, dlatego tam zamontujmy mniej śliski gres półpolerowany.

płytki w połysku, płytki ceramiczne połysk, płytki w połysku w łazience
Ceramstic Fossil Płytki w połysku oraz wanna wolnostojąca 140 cm

Istotny będzie też format wybieranych płytek. W opinii specjalistów urządzania wnętrz najlepsze płytki do małej łazienki to te… małe. Owszem, wszelkiego rodzaju mozaika czy niewielkie płytki zdadzą egzamin na niepokaźnej powierzchni, nie sprawią wielu problemów podczas montażu oraz są tańsze, ale to płytki XL najlepiej wypadną w konfrontacji z ciasnotą pomieszczenia! Dlaczego? Duże płytki połączone bezfugowo lub z wąską szczeliną stworzą jednolitą, iluzorycznie większą płaszczyznę.

duże płytki w łazience, łazienka z płytkami wielkoformatowymi, szare płytki wielkoformatowe
Płytki wielkoformatowe Villeroy&Boch Warehouse

ciemne duże płytki w łazience, łazienka z ciemnymi płytkami, wielkie płytki w łazience
Deszczownice Axor w aranżacji łazienki z płytkami wielkoformatowymi

płytki wielkoformatowe pod prysznicem, płytki w odpływie aco, aco odpływ z płytkami
Odpływ liniowy ACO ShowerDrain C wypełniony płytką

  • Małe płytki, czyli jodełka, mozaika, heksagony i typu metro

Małe płytki do łazienki to także dobry wybór! Jednak z uwagi na możliwość wizualnego „poszatkowania” wnętrza najlepiej ograniczyć ich użycie do jednej, niezbyt dużej płaszczyzny. Może to być podłoga, ściana pod prysznicem czy ta za umywalką, w strefie mycia. Takie rozwiązanie urozmaici wystrój, ale jednocześnie go nie przytłoczy. W tej kategorii rekordy popularności biją m.in. płytki subway (tzw. płytki typu metro),mozaika, płytki heksagonalne czy jodełka.

płytki hexagonalne, płytki sześciokątne, płytki heksagonalne do łazienki
Tubądzin Elementary Płytki ceramiczne heksagonalne oraz umywalka nablatowa

mozaika w łazience, mozaika za umywalką, biała mozaika w łazience
Bateria umywalkowa ścienna Zucchetti Isystick w aranżacji łazienki z mozaiką

  • Takie same płytki na ścianie i podłodze

Dobrym pomysłem na wykończenie niewielkiej łazienki jest postawienie na takie same płytki na ścianie i podłodze. Uzyskany efekt, wbrew pozorom, nie będzie nudny i nijaki. Monochromatyczne powierzchnie utrzymane w tych samych odcieniach zamienią się w neutralną bazę i świetnie wyeksponują meble, armaturę czy ceramikę. Zamiast wszystkich ścian, warto też ograniczyć się wyłącznie do jednej – wówczas ściana razem z posadzką dodadzą pomieszczeniu głębi.

wykończenie podłogi i ścian płytkami, łazienka z takimi samymi płytkami, płytki na podłogi i ściany
Aranżacja łazienki Ceramstic z takimi samymi płytkami na podłodze i ścianie

identyczne płytki na podłodze i ścianie, płytki podłoga ściana, kafle podłoga i ściana
Odpływ liniowy ACO ShowerDrain C

  • Płytki strukturalne 3D

Dobry pomysł na kafelki w małej łazience to również wprowadzenie efektu 3D. Płytki strukturalne szturmem wbiły na arenę trendów i sprawdzają się w każdym pomieszczeniu – zarówno małym, jak i dużym. Ich trójwymiarowa faktura doda łazience głębi, a tym samym optycznie ją powiększy. Jeśli jednak chcemy sięgnąć po zdecydowany motyw strukturalny, warto postawić na jasne kolory. Pastelowa lub biała glazura i nieregularne formy 3D będą doskonale odbijać światło!

płytki ceramiczne strukturalne, płytki strukturalne, płytki strukturalne w łazience
Płytki strukturalne Tubądzin All in White oraz umywalka wolnostojąca

  • Fuga ma znaczenie

Jak już wiecie, do ciasnej łazienki pasują zarówno małe, jak i duże płytki. Ważny jest ich kolor czy sposób wykończenia. Warto jednak też zastanowić się nad doborem fugi. Aby nie „poszatkować” płaszczyzn, należy dobrać szczelinę w tonacji jak najbardziej zbliżonej do barwy płytek. Mniej widocznych linii na posadzce czy ścianie da efekt jednolitej powierzchni.

fuga do płytek, fuga do łazienki, kolor fugi do płytek
Fuga między płytkami

czarna fuga w łazience, czarne fugi do płytek, płytki z czarną fugą
Bateria umywalkowa Hansgrohe Metris w łazience z czarnymi płytkami

  • Do trzech odlicz!

W niewielkim pomieszczeniu chaos nie jest wskazany, bo zaburza poczucie przejrzystości. Reguła ta wiąże się nie tylko z wykorzystaniem modułowych mebli z zamykanymi półkami czy ograniczaniem bibelotów. Odnosi się też do redukcji kolorów i wzorów na ścianach czy podłodze. W małej łazience zdecydujmy się więc na maksymalnie trzy rodzaje kafli i pamiętajmy, że co za dużo to nie zdrowo!

łazienka 3 rodzaje płytek, kilka rodzajów płytek w łazience, dekory w łazience
Łazienka z płytkami Paradyż Manteia oraz umywalka nablatowa i wc podwieszane

różne płytki w łazience, kolory płytek w łazience, łazienka płytki
Łazienka z płytkami ściennymi i podłogowymi w różnym kolorze, fot. Radaway

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą łazienkę, zajrzyj do naszego wpisu: 25 pomysłów na małą łazienkę.

Jakie płytki do małego WC?

Małe WC czy toaleta dla gości to także jedno z pomieszczeń, które spędza urządzającym sen z powiek. Metraż nieprzekraczający 2 m2 okazuje się wyzwaniem, ale i na to jest metoda! W takiej „klitce” świetnie sprawdzą płytki wielkoformatowe z fugą w takim samym odcieniu, kafle w połysku albo nawet lustro na całej ścianie. W pierwszym wariancie uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny, co wizualnie powiększy wnętrze, w kolejnych zduplikujemy przestrzeń, co także będzie znakomicie wpływało na jej odbiór. Ciekawym uzupełnieniem takiej aranżacji będzie też mozaika. Pamiętajmy jednak, że płytki to nie wszystko! Poza nimi warto sięgnąć po podwieszane meble oraz sanitariaty, m.in. wiszące miski WC, które odkryją powierzchnię posadzki.

Jakie płytki do WC?

  • jasne płytki wielkoformatowe i fuga w takim samym kolorze,
  • płytki lustrzane lub lustro na całej ścianie,
  • mozaika.
łazienka z podłogą z płytek wielkoformatowych, łazienka z płytkami wielkoformatowymi, duże płytki w łazience
Villeroy&Boch płytki wielkoformatowe podłogowe oraz szafka łazienkowa z umywalką

Płytki do sufitu czy niżej?

Układanie płytek w małej łazience to także jedna z kluczowych kwestii, która może zapewnić iluzję większej powierzchni. Kafelki wyłożone aż do sufitu mogą skutecznie pomniejszyć przestrzeń, dlatego najlepiej pokryć ściany do 2/3 wysokości lub do połowy. Pozostałą część powierzchni (sufit i resztę ściany) pomalujmy farbą w tym samym kolorze, co wizualnie podwyższy pomieszczenie i spotęguje poczucie przestronności.

Płytki w łazienkach – do jakiej wysokości?

  • W małej łazience unikajmy montażu płytek pod sam sufit.
  • Najlepiej wyłożyć płytki do 2/3 wysokości ściany lub do połowy.
  • Sufit i pozostałą część ściany pomalujmy farbą w tym samym, jasnym kolorze. Dzięki temu optycznie podwyższymy pomieszczenie.
łazienka z płytkami po sufit, płytki do sufitu w łazience, aranżacja łazienki z płytkami po sufit
Aranżacja łazienki z płytkami marmurowymi Villeroy&Boch Marmochic 

radaway kabina, kabina prysznicowa radaway, kabiny radaway
Kabina Radaway w aranżacji łazienki z płytkami od podłogi po sufit oraz odpływ liniowy

Jaki kolor płytek do małej łazienki?

Sposobem na optyczne powiększenie metrażu są też odpowiednie kolory. Należą do nich biel, pastele oraz chłodne barwy, które wizualnie „oddalają” od siebie ściany. Mowa więc o szarościach, błękitach, stłumionych fioletach czy seledynach. Ta paleta odcieni zastosowana na ścianach będzie się świetnie komponowała się z naturalnymi motywami na posadzce. Jej uzupełnieniem będą m.in. podłogowe płytki drewnopodobne, płytki patchworkowe czy płytki heksagonalne. A co z ciemnymi elementami? To akcenty, które nie są zabronione, jednak należy je stosować z rozwagą. Sprawdzą w roli dodatków, np. ozdobnych dekorów czy listw.

Jaki kolor płytek do małej łazienki?

  • Białe płytki,
  • jasne płytki w chłodnych barwach, np. błękit, blady fiolet lub szarość,
  • płytki beżowe lub kremowe.
jasnoszare płytki w łazience, popielate płytki w łazience, płytki w paski w łazience
Jasne płytki ceramiczne Porcelanosa oraz wanna prostokątna i zestaw prysznicowy z deszczownicą

Jak ułożyć płytki w małej łazience na podłodze?

W małej łazience, gdzie na ścianach dominują jasne kolory oraz jednolite powierzchnie, warto pobawić się formą na podłodze! Elementami dynamizmu i oryginalności będą płytki patchworkowe czy biało-czarne kompozycje karo. Elegancka szachownica na posadzce będzie pasować do wystroju klasycznego, retro lub vintage. Skutecznie przełamie monochromatyzm nowoczesnego nurtu i będzie niebanalnym pomysłem w aranżacjach eklektycznych. Skośne ułożenie płytek w karo da wrażenie lekkości i harmonii. Dla tych, którzy obawiają się tego typu odważnych wzorów, idealnym wyjściem będą stonowane jasnoszare płytki podłogowe lub płytki drewnopodobne.

Jakie płytki podłogowe sprawdzą się w małej łazience?

  • patchworkowe płytki podłogowe,
  • czarno-białe płytki w karo,
  • i oczywiście... jasne płytki szare lub płytki drewnopodobne.
aco showerdrain e plus, odpływ aco showerdrain e plus, odpływ do ciemnych płytek
ACO ShowerDrain E Plus Odpływ liniowy

drewnopodobne płytki podłogowe, płytki na podłodze w łazience, płytki ceramiczne podłogowe
Porcelanosa z płytkami podłogowymi drewnopodobnymi oraz bateria wannowa stojąca

Jak układać dekory w małej łazience?

W małych łazienkach dekory należy stosować ostrożnie. Ich umiejętne użycie może wzmocnić wizualne efekty odbioru wnętrza i odwróci uwagę od mankamentów pomieszczenia. Jeśli problemem jest niski sufit, sytuację uratują płytki ułożone pionowo oraz pionowe dekory, które optycznie podwyższą pomieszczenie – ten trik głównie wykorzystują właściciele niskich pokojów. Z kolei poziomy układ kafelek i poziome linie poszerzą zbyt wąskie ściany.

Wszelkiego rodzaju wzory i modne desenie najlepiej wprowadzać w umiarkowanej ilości. Zastosowane w nadmiarze zbudują poczucie chaosu i zagracenia, a po krótkim czasie będą denerwować. Specjaliści zalecają, aby układać je na niewielkich fragmentach ściany pod prysznicem czy nad umywalką. Dzięki temu dodamy całości charakteru, ale i nie przytłoczymy wystroju.

Jak układać dekory w łazience?

  • Poziome dekory, pasy i listwy biegnące poziomo wzdłuż ścian zapewnią efekt poszerzenia. Sprawdzą się szczególnie na wąskich ścianach.
  • Pionowe dekory zagwarantują efekt wydłużenia. Skutecznie podwyższą pomieszczenie.
  • W małej łazience unikajmy dekorów po przekątnej.
płytki patchwork, patchworkowe płytki ceramiczne, łazienka z płytkami patchworkowymi
Keraben Maranta płytki ceramiczne w aranżacji łazienki

płytki patchwork, łazienka z płytkami patchworkowymi, płytki paczworkowe
Zucchetti Agora Baterie łazienkowe retro w łazience z płytkami patchworkowymi oraz wanna na nóżkach

Ile kosztuje położenie płytek w małej łazience?

Jeśli kafle do małej łazienki zostały wybrane, warto dowiedzieć się, ile kosztuje ułożenie płytek, a konkretnie jaka jest cena za m2 płytek. Cennik usług glazurniczych zmienia się niemal co roku, a czynności te nie należą do najtańszych. Ich wartości różnią się od siebie w zależności od regionu oraz zakresu pracy. Warto wziąć pod uwagę, że montaż kafelek, to nie tylko ich układanie, lecz także przygotowanie powierzchni, wykonanie wylewki czy dodatkowe gruntowanie.

Przygotowanie podłoża pod płytki polega na jego dokładnym oczyszczeniu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z remontem istniejącej już łazienki, oraz zagruntowaniu, czyli czynności, która zwiększy przyczepność podłoża. Skuwanie płytek to koszt rzędu od 35 do 50 zł/m2, wykonanie wylewki będzie wiązało się z wydatkiem od 25 do 35 zł/m2, a gruntowanie to kolejne 5 do 8 zł/m2.

Na ceny układania płytek wpływ mają nie tylko jakość wykonania zadania czy obszar. Ważnym kryterium jest wielkość kafli i sposób ich montażu. Najdroższe okazują się mozaika oraz płytki ułożone w karo. Za modną szachownicę zapłacimy nawet do 170 zł/m2. Podobne wartości dotyczą mozaiki. Układanie płytek w formacie 10x10 cm oraz gresu to wydatek rzędu od 110 do 140 zł/m2. Najtaniej wychodzi układanie kafli o rozmiarze 30x30 cm. Za m2 gotowej powierzchni zapłacimy średnio 85 zł. Do rachunku należy też doliczyć montaż cokołów, który waha się w granicach od 40 do 50 zł/mb.

Aktualny cennik usług glazurniczych:

  • cena za skuwanie płytek waha się od 35 do 50 zł/m2,
  • cena za gruntowanie posadzki waha się od 5 do 8 zł/m2,
  • cena za wykonanie wylewki waha się od 25 do 35 zł/m2,
  • cena za układanie mozaiki i płytek karo waha się od 120 do nawet 170 zł/m2,
  • cena na układanie płytek 30x30 cm waha się od 70 do 90 zł/m2,
  • cena za układanie płytek o rozmiarze 10x10 cm oraz gresu waha się od 110 do 140 zł/m2,
  • cena za montaż cokołów waha się od 40 do 50 zł/mb.

Podane ceny są wartościami orientacyjnymi i mogą różnić się w zależności od regionu, terminu realizacji, doświadczenia ekipy budowlanej czy cen materiałów wykończeniowych.

cena ułożenia płytek z odpływem liniowym, odpływ liniowy na kafle, odpływ liniowy na płytki ceramiczne
Odpływ liniowy ACO ShowerDrain D do wypełnienia płytką

płytki ceramiczne koszt, ile kosztuje glazurnik, cena za glazurę w łazience
Paradyż Taiga płytki ceramiczne w małej łazience

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia