6 sposobów na to, jak optycznie powiększyć łazienkę

Mała łazienka to mieszkaniowy standard. Bardzo często lepiej powiększyć metraż salonu czy kuchni na rzecz łazienki, w której i tak spędzamy jedynie kilka minut o poranku czy kilkanaście wieczorem, po powrocie z pracy. Problem jednak w tym, że ta niewielka przestrzeń musi pomieścić sporo sanitariatów i nawet, jeśli rzeczywiście w tego typu pomieszczeniu przebywamy zaledwie ułamek doby, to ciasnota da się we znaki. Co wtedy? Wyburzać ściany? Przestawiać meble? Mamy dla Ciebie 6 sposobów na to, jak powiększyć łazienkę bez inwazyjnych działań.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jakie kolory do małej łazienki?
- Jakie kafle do małej łazienki; małe czy duże?
- Lustro w małej łazience – jakie?
- Jaki sedes do małej łazienki?
- Wanna czy prysznic?
- Jak ukryć pralkę w małej łazience?
1. Jasne kolory i maleńka łazienka
Jakie kolory do małej łazienki bez okna? To jasne, że... jasne! Takie odcienie będą optycznie powiększać przestrzeń i wizualnie oddalać od siebie ściany, przez co wydawać się będzie, że pomieszczenie jest znacznie większe niż w rzeczywistości. Do puli takich tonacji należą przede wszystkim biele oraz stłumione kremy, ale poza nimi wykorzystać możesz także chłodny błękit, pastelowy róż, bladą zieleń czy delikatne szarości. Najlepiej połącz je z białymi lub wykończonymi w jasnym drewnie meblami. Dzięki temu nawet najmniejsza łazienka zyska na otwartości oraz lekkości.
Ciemne akcenty zarezerwuj jako dodatki, które dodadzą całości charakteru. Możesz nimi wyrównać proporcje i zatuszować mankamenty aranżacji – już jeden pionowy pas z czarnych płytek wystarczy, by podwyższyć niski sufit, poziomy z kolei poszerzy ścianę.
Jakie kolory do małej łazienki bez okna?
- Jasne i pastelowe; biel, beżowy, kremowy, chłodny błękit, pudrowy róż, blada zieleń czy szarości. Będą one oddalać wizualnie ściany i optycznie powiększą przestrzeń.
- Jasne kolory połącz z meblami wykończonymi w bieli lub jasnym drewnie. W ten sposób spotęgujesz wrażenie wizualnego powiększenia.
- Jak zaaranżować łazienkę przy pomocy ciemnych kolorów? Użyj ich w roli dodatków. Możesz nimi poprawić proporcje pomieszczenia.




2. Płytki małe kontra kafle wielkoformatowe
Jaki płytki do małej łazienki? Zdjęcia niewielkich pomieszczeń z reguły przedstawiają jasne, wielkoformatowe kafle, które (zgodnie z powyższym) optycznie powiększają przestrzeń. Rzeczywiście jest to jeden z najskuteczniejszych zabiegów służących do „oszukania” rzeczywistości.
Rektyfikowane płytki wielkoformatowe w połączeniu z minimalną fugą stworzą wrażenie jednolitej powierzchni, bez zbędnych podziałów. Jeśli mają podłużny kształt, możesz też nieco manipulować odbiorem całości. Takie kafelki ułożone pionowo sprawdzą się w niskich pomieszczeniach, bo „wydłużą” ściany – z kolei ich montaż w poziomie, sprawi że płaszczyzny wizualnie się poszerzą.
Jakie płytki na ścianę, a jakie na podłogę? Na ścianie egzamin zdadzą płytki w połysku, które będą odbijać światło. W takim wnętrzu dosłownie wszystko, co się błyszczy jest wskazane! Na podłodze ze względów praktycznych zrezygnuj z połysku. Z uwagi na częsty kontakt z wodą i parę wodną taka posadzka mogłaby przysporzyć Użytkownikom wielu problemów – zwłaszcza zdrowotnych. Tam świetnym rozwiązaniem mogą być chociażby matowe płytki ułożone w karo.
Jakie kafle do małej łazienki?
- Kafelki do małej łazienki powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce. Dzięki temu przestrzeń wyda się na większą.
- Wybierz płytki w połysku i w większym rozmiarze. Obijająca światło powierzchnia optycznie powiększy pomieszczenie, a duży format i minimalna fuga stworzą niemal jednolitą taflę posadzki.
- Dobry pomysł na kafelki w małej łazience to wzór karo na podłodze.
- Z obawy o poślizgnięcia zrezygnuj z montażu na podłodze płytek w połysku. Tam egzamin zdadzą matowe płytki antypoślizgowe.
- Zastanawiasz się, jak układać dekory w małej łazience, albo jak ułożyć płytki: do sufitu czy niżej? Skorzystaj z naszych porad: jakie płytki do małej łazienki.




3. Lustro, lustro i jeszcze raz lustro łazienkowe
Jedno? Dwa, a może trzy? Dużo! Lustro w małej łazience zadziała z podwójną mocą. Zamontuj je na przeciwległych ścianach, a stworzysz wrażenie głębi. Najlepiej, jeśli zwierciadło będzie możliwe jak największe, umieszczone w prostej ramie lub całkowicie zlicowane z powierzchnią ściany. W ten sposób uzyskasz doskonały efekt optycznego powiększenia! Dla jeszcze większej praktyczności postaw na szafki z lustrem. Dzięki temu za lustrzanym frontem ukryjesz niezbędne przedmioty i kosmetyki.
Jakie lustro do małej łazienki?
- Duże i ulokowane w prostej ramie, albo całkowicie zlicowane ze ścianą.
- Jedno lub kilka! Jeśli umieścisz je naprzeciwko siebie uzyskasz wrażenie głębi.
- Lustro z szafką. To połączenie praktyczności z designem pozwoli Ci ukryć niezbędne kosmetyki za taflą zwierciadła.






4. Odpowiednia miska WC na wagę złota
Jeśli baza gotowa, kolej na to, co najważniejsze, czyli wybór sanitariatów. Jedna z zasad optycznego powiększania łazienki dotyczy zakupu odpowiedniej miski WC. Na niewielkim metrażu najlepiej zrezygnować z klasycznej toalety na rzecz miski wiszącej.
Podwieszane WC jest korzystne z wielu względów. Przede wszystkim całkowicie odsłania podłogę, nie dzieląc jej, co sprzyja osiągnięciu przestronności. Poza tym takie rozwiązanie okazuje się znacznie bardziej praktyczne. Pozwoli szybko sprzątnąć przestrzeń pod sedesem, a także doda przestrzeni lekkości.
Dlaczego miska WC wisząca to dobry wybór?
- Sedes wiszący odsłania całą powierzchnię posadzki, co wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni.
- Toaleta podwieszana jest praktyczna; pozwala szybko umyć podłogę i ułatwia zachowanie czystości w łazience.
- WC wiszące jest znacznie bardziej estetyczną alternatywą. Montaż tego typu rozwiązania doda wnętrzu lekkości.




5. Łazienka z prysznicem
Dylemat numer dwa to: wanna czy prysznic? Wanna zajmuje sporo przestrzeni, jednak jeśli nie chcesz rezygnować z przyjemnego wylegiwania się pod kołderką piany, kup model o mniejszym wymiarze. W sklepach dostępne są rozwiązania o długości 120 cm, więc przy dobrym rozplanowaniu powierzchni, wariant zmieści się bez problemu.
Gdy nie masz na tyle miejsca, wybierz kabinę prysznicową. Nie dość, że jest mniejsza, to dzięki zastosowaniu przezroczystego szkła spotęguje wrażenie lekkości. Żeby uniknąć wizualnego podziału posadzki, możesz też zamontować kabiny walk-in bez brodzika. Pamiętaj jednak wtedy o wykonaniu odpowiednich spadków.
Wanna czy prysznic?
- W malej łazience można zainstalować zarówno wannę, jak i prysznic. Wszystko zależeć będzie od preferencji oraz miejsca.
- Jeśli lubisz kąpiele w wannie, wybierz model o zmniejszonej długości, np. 120 cm.
- Zamiast wanny, możesz wybrać kabinę prysznicową. Dobrym pomysłem będzie montaż kabiny walk-in bez brodzika.







6. Zabawa w chowanego, czyli jak ukryć pralkę w małej łazience
W wielu przypadkach obowiązkowym elementem łazienki jest pralka. Na szczęście istnieje kilka trików, które pozwolą zamaskować to urządzenie. Jak więc schować pralkę w małej łazience? Jednym ze sposobów jest ulokowanie jej pod blatem, na którym mieści się umywalka, albo we wnęce i zabudowanie całości frontem pasującym do pozostałej części wystroju. Należy jednak pamiętać o tym, aby pozostawić pomiędzy pralką a ścianą lub płytą meblową kilka centymetrów odstępu – dzięki temu urządzenie będzie działało prawidłowo.
Jeśli nie chcesz zainwestować w zabudowę meblową, wybierz stylową zasłonkę. Ustaw pralkę w kącie lub we wnęce, zamontuj karnisz i powieś oryginalną kotarę.
Więcej porad dotyczących tego, jak urządzić małą łazienkę, znajdziesz w naszym wpisie: pomysł na małą łazienkę
