Łazienka w stylu nowojorskim – inspirujący poradnik dla urządzających

(4 głosów)
baterie do łazienki w stylu nowojorskim, baterie łazienkowe w stylu nowojorskim, styl nowojorski baterie łazienkowe
Axor One Baterie łazienkowe

Najładniejsze łazienki to te, które zaaranżowane są z dbałością o każdy, nawet najmniejszy, szczegół. Taka wnętrzarska precyzyjność wyróżnia styl nowojorski – kierunek, który narodził się w USA w latach 60. ubiegłego wieku. Przypadnie on do gustu tym, którzy cenią prostotę z domieszką klasyki, lubią ponadczasowość w przytulnym wydaniu i cenią niewymuszoną elegancję, której nie brakuje komfortowego sznytu. Jak urządzić takie wnętrze?

O czym przeczytasz w artykule:

Styl nowojorski – co go wyróżnia?

Styl nowojorski garściami czerpie z wielu innych kierunków – od nurtów vintage i art déco, po francuski czy klasyczny. Ma w sobie coś z eklektyzmu, bo w wyszukany sposób łączy, to co we wnętrzach najlepsze, kreśląc atmosferę elegancji. W pomieszczeniach urządzonych pod dyktando nowojorskiego designu jest sporo komfortu, funkcjonalności i szyku. Takie wrażenie budują szlachetne materiały (szkło, metal, marmur, nikiel), dekoracyjne sztukaterie ścienne, symetryczne kompozycje mebli i spora dawka luster oraz efektownych lamp – od modnych kinkietów, po oświetlenie stojące czy żyrandole.

marmur w stylu nowojorskim, styl nowojorski płytki marmurowe, marmur w łazience w stylu nowojorskim
Cersanit Arce Płytki marmurowe

Łazienka w stylu nowojorskim będzie jak wyszukany salon kąpielowy, w którym poczucie przestronności budują jasne ściany i połyskujące powierzchnie. We wnętrzu dominują kamienie lub ich imitacje, a popularne drewno traktowane jest jedynie jako ozdoba, która nieco ociepla spokojny chłód całości – często stosuje się je na podłodze w formie odpornych na wilgoć płytek drewnopodobnych czy gresu. Mogą go też zastąpić imitacje marmuru czy granitu.

Jaka powinna być łazienka w stylu nowojorskim?

 • To pomieszczenie, które musi być spójnym elementem projektu mieszkania.
 • Wspólnymi mianownikami całości będą podłoga czy okładziny ścienne.
 • We wnętrzu dominują jasne, często połyskujące powierzchnie, które kreują atmosferę elegancji.
 • Poczucie ekskluzywności budują też szlachetne wykończenia – srebro, chrom, nikiel szkło lub metal.
 • W łazience nowojorskiej drewno (lub płytki drewnopodobne) odgrywają rolę wizualnego „ocieplacza”; przełamują spokojny chłód całości.
styl nowojorski drewno, drewno w stylu nowojorskim, łazienka w stylu nowojorskim z drewnem
Płytki drewnopodobne Cersanit Berkwood Beige

prysznic w stylu nowojorskim, styl nowojorski kabina prysznicowa, złota kabina prysznicowa nowojorska
Kabina prysznicowa Radaway Furo Gold

wykończenie łazienki nowojorskiej, kolory wykończenia łazienki nowojorskiej, łazienka nowojorska wykończenie
Cersanit Pure Wood Płytki drewnopodobne do łazienki

odpływ liniowy, łazienka w stylu nowojorskim, odpływ liniowy viega
Odpływ liniowy Viega

„Focal point” – co to jest i jak go stworzyć w łazience?

Jest jeszcze jedna rzecz, która wyróżnia styl nowojorski. Łazienka utrzymana w ryzach tego nurtu musi ją mieć! To tzw. focal point, czyli centralny punkt w pomieszczeniu. Wokół niego skupia się uwagę i buduje aranżację. Jest to kluczowy element całego projektu, który dodaje pomieszczeniu splendoru. Może nim być monolityczna wanna wolnostojąca albo wariant retro umocowany na charakterystycznych lwich łapach – obok takiej formy warto postawić smukłe baterie podłogowe, które staną się biżuterią aranżacji. Jeśli w pomieszczeniu planujesz zamontować natrysk, dobrym pomysłem będzie kabina prysznicowa ze szprosami albo z dekoracyjnymi profilami, które przyciągną spojrzenia zaraz po przekroczeniu progu.

styl nowojorski focal point, focal point w stylu nowojorskim, focal point w łazience w stylu nowojorskim
Excellent Olia 2.0 Wanna wolnostojąca

Aranżacyjnym „focal point” w łazience nowojorskiej może być też ściana wyłożona niebanalną mozaiką czy zabudowa złożona z mebli ze stylizowanymi frontami. Taką rolę mogą też odegrać umywalki nablatowe w wyrazistym kolorze lub warianty o nietypowym kształcie. Wszystko może stać się tym strategicznym punktem aranżacji – wystarczy tylko to odpowiednio wyeksponować!

Co to jest „focal point”?

 • To najważniejszy punkt w pomieszczeniu. Zajmuje zaszczytne miejsce, przyciąga wzrok i wokół niego buduje się klimat aranżacji.
 • W łazience mogą nim być wanna wolnostojąca, stylizowana kabina prysznicowa czy efektowna zabudowa złożona z mebli o oryginalnych frontach.
styl nowojorski punkt centralny, łazienka nowojorska projekt, styl nowojorski w łazience
Laufen Alessi One Umywalka, wanna wolnostojąca, bidet i WC

wanna lwie łapy, wanna na łapach, ozdobne łapy do wanny
Kerasan Retro Wanna na lwich nogach

prysznic w stylu nowojorskim, prysznic w łazience w stylu nowojorskim, łazienka nowojorska prysznic
Radaway Idea Black PDD Kabina prysznicowa czarna

odpływ liniowy, łazienka w stylu nowojorskim, odpływ liniowy viega
Akcesoria łazienkowe Viega

Jakie kolory do łazienki w stylu nowojorskim?

W pomieszczeniu takim jak łazienka styl nowojorski urzeczywistnia się w jasnych kolorach, które budują poczucie otwartości i optycznie powiększają metraż. Dominują tu więc beże, pastele, stonowane szarości i rozmyte mleczne kremy. Nie oznacza to jednak, że pomieszczenia są mdłe i nijakie – ta subtelna baza to jedynie wstęp dla bardziej wyrazistych i nasyconych odcieni, które ożywiają wystrój. W kolorystycznej grze warto kierować się regułą 70/20/10. Proporcje te wiążą się z tym, że barwa bazowa ma stanowić 70% kolorów we wnętrzach, tonacje uzupełniające 20%, a pozostałe 10% traktowane jest jako kontrapunkt, którego rolą jest przełamanie tła.

kolorystyka łazienki nowojorskiej, kolorystyka w stylu nowojorskim, styl nowojorski kolorystyka
Duravit D-Neo Wanna wolnostojąca

Białe, szare i beżowe płytki podłogowe oraz ścienne, które są baza całości, warto łączyć z modnym taupe, brązami, antracytową szarością, a odżywczym elementem – będącym kontrastem dla reszty – może być purpurowy, bordo, szmaragdowy, granatowy, biskupi czy rubin. Wystarczy, że zastosujesz go w formie świec, dekoracji lub ram luster, a wystrój zyska charakteru!

Jakie kolory do łazienki w stylu nowojorskim?

 • Kolorystyka łazienki nowojorskiej bazuje na regule 70/20/10.
 • 70% kolorów stanowi jasna i neutralna baza, która rozświetli wystrój, np. biel, beż, kremowy czy jasnoszary.
 • 20% kolorów to barwy uzupełniające, utrzymane w podobnej temperaturze barwowej i tonacji.
 • 10% kolorów to ożywczy kontrast, który nada całości wyrazu. Mogą to być granatowe tekstylia, bordowe dekoracje czy świece w odcieniach butelkowej zieleni. Warto też postawić na odcienie fioletu, szmaragdu czy purpury.
kolory łazienki w stylu nowojorskim, styl nowojorski kolory, jakie kolory w stylu nowojorskim
Radaway Idea KDD Kabina prysznicowa ze wzorem

aranżacja nowojorska łazienka, łazienka nowojorska aranżacja, łazienka nowojorska zdjęcia
Deante Hiacynt Armatura łazienkowa czarna

barwy do stylu nowojorskiego, styl nowojorski barwy, jakie barwy w stylu nowojorskim
Radaway Essenza Pro White KDD 1 Kabina prysznicowa

Łazienka New York i obowiązkowe elementy

Jednak łazienka to nie tylko ściany i podłogi – to też (i chyba przede wszystkim ceramika sanitarna i armatura). Choć w tym zakresie panuje większa dowolność, to wspólnym mianownikiem rozwiązań tego typu jest jakość. Sprzęty wykonane z gorszych materiałów, których powierzchnie szybko będą niszczeć, natychmiast zachwieją eleganckim sznytem całości, dlatego najlepiej potraktować ich zakup jak inwestycję, wybierając renomowanych producentów. Zyskasz wtedy podwójnie – nie tylko pod kątem estetyki, lecz także ograniczysz ilość awarii i będziesz mógł/mogła liczyć na pomoc serwisu.

styl nowojorski wanna akrylowa, wanna akrylowa w stylu nowojorskim, duża wanna w stylu nowojorskim
Excellent Mirage Wanna wolnostojąca z akrylu sanitarnego

Podczas poszukiwań ceramiki do łazienki najczęściej wybór pada na umywalki nablatowe – owalne i okrągłe, jeśli w pomieszczeniu dominują obłości, lub prostokątne oraz kwadratowe, gdy we wnętrzu przeważają ostre kąty i dekoracyjna prostota. Ta sama reguła dotyczy wyboru armatury, choć poza jej formą, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność wybieranych baterii oraz względy ekonomiczne i ekologiczne. W przestrzeni mycia sprawdzi się perlator, który napowietrza strumień, a tym samym ogranicza przepływ nawet do 50%, bez uszczerbku na komforcie obsługi, a w strefie natrysku przydadzą się termostat czy nienagrzewający się korpus, które zapobiegną oparzeniom. Dobrze też sprawdzić, czy wybierane baterie wzbogacone są o powłokę zewnętrzną, która ułatwia usuwanie zabrudzeń i osadów. Dzięki temu sprzątanie będzie zdecydowanie szybsze!

styl nowojorski umywalka, umywalka w stylu nowojorskim, umywalka nablatowa w łazience w stylu nowojorskim
Umywalka nablatowa z baterią Oras Alessi One

odpływ liniowy, łazienka w stylu nowojorskim, odpływ liniowy viega
Przycisk do WC Viega

Praktyczność połączona z estetyką powinna być także domeną strefy WC. Sedes do łazienki nowojorskiej musi być nie tyle stylowo dopasowany do reszty (pod kątem kształtu i koloru), ile funkcjonalny. Zapewnią to system wolnego opadania deski czy bezkołnierzowa konstrukcja i technologie efektywnego spłukiwania, które prowadzą strumień do każdego zakamarka muszli klozetowej, eliminując w ten sposób większość bakterii. Bezkołnierzowe WC to obecnie must have każdej łazienki – oznacza maksymalną higieniczność. Więcej o nich przeczytasz w naszym wpisie: Miska Bez Kołnierza, czyli Rimless, Rimfree, Miska Bez Rantu, Directflush, Newsflash, Miska Bezkołnierzowa… co to jest?

wc w łazience w stylu nowojorskim, styl nowojorski wc, wc do łazienki nowojorskiej
Duravit Durastyle Deska do WC wolnoopadająca

W przypadku strefy kąpieli wybory są proste. Celująco egzamin zdadzą wanny wolnostojące! Jeśli jednak Twoja łazienka jest mała i nie masz miejsca na obszerną formę, postaw na wannę do zabudowy, którą obudujesz płytkami, przez co umiejętnie wkomponujesz ją w tło aranżacji. Zamiast wanny możesz też postawić na kabinę prysznicową – najlepiej z dekoracyjnymi profilami, szprosami lub całkowicie minimalistyczną, która dzięki przeźroczystym ściankom zbuduje poczucie przestronności.

styl nowojorski wanna, wanna w stylu nowojorskim, łazienka w stylu nowojorskim z wanną wolnostojącą
Kaldewei Meisterstuck Classic Oval Wanna wolnostojąca

Łazienka i styl nowojorski to przede wszystkim odpowiednie oświetlenie. Choć w każdej łazience bez tego ani rusz, to w przypadku nowojorskich inspiracji wszelkiego rodzaju lampy powinny być okazałe i musi ich być dużo! Nie wystarczą kinkiety (jeśli je wybierasz, pamiętaj o symetryczności i zainstaluj dwa po obydwu stornach lustra). Zainwestuj też w eleganckie reflektory na listwach, oświetlenie punktowe, listwy LED, ozdobne żyrandole i dekoracyjne klosze. W takich wnętrzach sprawdzą się lampy srebrne lub niklowane, z dużą ilością szkła.

Czego nie może zabraknąć w łazience w stylu nowojorskim?

 • Wybierz stylowe umywalki nablatowe ulokowane na masywnym blacie.
 • Zainwestuj w wannę wolnostojącą, a jeśli nie masz na nią miejsca, wybierz wannę do zabudowy lub kabiny z ozdobnymi profilami.
 • Sięgnij po baterie umywalkowe i prysznicowe, które mają bardziej dekoracyjny charakter – ciekawie będą wyglądać warianty z dekoracyjnym pokrętłami. Dobrym pomysłem będzie też minimalistyczna armatura – jest ponadczasowa i nie przyćmi uroku elementu, który odgrywa rolę „focal point”.
 • Połącz funkcjonalność z estetyką, wybierając bezkołnierzowe WC.
 • Najważniejsze w łazience w stylu nowojorskim jest oświetlenie! Oprócz kinkietów wybierz dekoracyjne żyrandole, lampy z prostymi kloszami i reflektory.
kran do łazienki w stylu nowojorskim, kran w stylu nowojorskim, styl nowojorski bateria umywalkowa
Axor Citterio Bateria umywalkowa z ozdobnymi kurkami

styl nowojorski kabina, prostokątna kabina w stylu nowojorskim
Cersanit Crea Kabina prysznicowa

baterie łazienkowe w stylu nowojorskim, styl nowojorski baterie łazienkowe, bateria do umywalki w stylu nowojorskim
Oras Saga Bateria umywalkowa stojąca

Jakie dodatki zbudują nowojorski klimat?

Styl nowojorski nie lubi epatować zbyt dużą ilością ozdób, ale nie oznacza to, że nie ma ich wcale. Często to meble czy elementy użytkowe odgrywają we wnętrzach dekoracyjne role. Jednym z takich przykładów są lustra łazienkowe, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń. Zwierciadła mogą być oprawione w masywne ramy albo mogą być zlicowane ze ścianą, przez co wtopią się w jej powierzchnię i nie odwrócą uwagi od innych detali. Poza nimi postaw na stylowe uchwyty meblowe, klamki czy akcesoria łazienkowe, takie jak wieszaki na papier czy dozowniki na mydło.

lustro w łazience nowojorskiem, łazienka nowojorska z lustrem okrągłym, okrągłe lustro w stylu nowojorskim
Duravit Happy D.2. Plus Lustro z podświetleniem LED

oświetlenie w stylu nowojorskim, żyrandol w stylu nowojorskim, lampa do łazienki w stylu nowojorskim
Kaldewei Meisterstuck Emerso Wanna wolnostojąca

dodatki do łazienki w stylu nowojorskim, styl nowojorski dodatki, ozdoby łazienki w stylu nowojorskim
Deante Correo Umywalka nablatowa

Skomentuj

1 komentarz

 • Agnieszka W.
  Coraz bardziej przekonuję się do marmurowych płytek.

Rekomendacje i wyróżnienia