Łazienka klasyczna i 6 powodów dlaczego warto wybrać ten styl!

Mit numer jeden: klasyka to styl naszych ciotek i babć. Otóż nic bardziej mylnego! Wspólnym mianownikiem może być jedynie to, że kierunek mocno inspirowany jest przeszłością. Korzysta z bogactwa naszych przodków, ale jednocześnie wykorzystuje to, co w designie jest na topie. Krótko mówiąc – jest esencją kolorów, motywów i kształtów, które na przestrzeni lat zostały uznane za wiecznie modne. Nie na próżno mówi się, że „klasyka obroni się sama”. Obroni się, bo składa się z elementów wysokiej jakości, tradycyjnych, naturalnych, ale i jednocześnie designerskich, niesztampowych i oryginalnych. Jest ponad wnętrzarskimi podziałami. Łączy. Inspiruje. Stanowi ostoję spokoju, bezpieczeństwa, harmonii i wyważenia. Jeśli myśląc o stylu klasycznym, w Waszych głowach pojawia się jedynie wizja pałacowej komnaty albo dworku, z masywnymi meblami, sztukaterią i powierzchniami ociekającymi złotem – zostańcie z nami i zobaczcie wszystkie oblicza klasyki. Gwarantujemy, że jest ich wiele!
O czym przeczytasz w artykule?
- Łazienka klasyczna = łazienka ponadczasowa,
- Jakie płytki do łazienki w stylu klasycznym,
- Siła naturalnych materiałów,
- Klasyczna łazienka tzn. różnorodność,
- Harmonia w łazience i sztuka jej osiągnięcia,
- Elegancja, luksus, dobry gust, czyli łazienka klasyczna.

Łazienka – styl klasyczny i jego ponadczasowość
Po pierwsze – ponadczasowo. Wnętrze podporządkowane zasadom tego kierunku będzie modne dziś, jutro i za dziesięć lat. Wszystko dlatego, że aranżacja w dużej mierze oparta jest o bezpieczne rozwiązania (nie mylcie ze słowem nudne!). Nie ma tutaj niepotrzebnej ekstrawagancji, która za kilka miesięcy będzie wywoływać uczucie rozdrażnienia. Kolory mebli są z reguły stonowane, dzięki czemu pasują do większości dekoracji, stanowiąc dla nich neutralną bazę, a klasyczne formy oscylują wokół delikatnie zaoblonych i wizualnie „miękkich” brył, które potęgują przytulną atmosferę. W urządzaniu zauważyć można pewną konsekwencję i powtarzalność wybranych motywów, co daje pełną spójność.
- Styl klasyczny w łazience oznacza ponadczasowe rozwiązania,
- Wnętrze jest zarazem eleganckie i oryginalne,
- Powtarzalność motywów zapewnia wrażenie pełnej harmonii.

Płytki w klasycznej łazience, czyli zero nudy w aranżacji
Po drugie – ciekawie. Klasyczna łazienka zmienia się pod wpływem trendów. Raz wykorzystuje stylistykę boho, niekiedy może być bardziej surowa i minimalistyczna, czasem glamour. Inspiracje mogą pochodzić z najbardziej odległych zakątków globu. Kierunek ten nie ma sztywnych ram, co daje swobodę w projektowaniu i możliwości łączenia nurtów. Niech nie zdziwi Was więc, że w klasycznej łazience wykorzystano kryształowy żyrandol, baterie retro czy pikowany szezlong. Ta dowolność przekłada się również na warianty wykończenia podłóg oraz ścian. W klasyce bowiem świetnie sprawdzą się płytki jodełka, czarno-biała szachownica, podłużne slaby imitujące drewno albo wielkoformatowe kafle. W bardziej retro scenerii celująco egzamin zdadzą lamperie lub tradycyjna glazura z fazowanymi krawędziami. A jeśli nie płytki, to co? Farba, wodoodporna tapeta w kwiaty lub cegła. Więcej inspiracji znajdziecie w naszym wpisie: Łazienka bez płytek.
- Klasyczna łazienka to możliwość wykorzystania różnego rodzaju płytek,
- Płytki mogą być ułożone w formie jodełki czy szachownicy,
- Zamiast płytek warto wybrać tapety lub lamperie.

Szlachetność przede wszystkim
Po trzecie – naturalnie. W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch najważniejszych składnikach tworzących klasyczną scenerię: kamieniu i drewnie. Jednak niekoniecznie na podłodze czy ścianach muszą zagościć prawdziwe materiały. Z uwagi na wilgoć, a także wysokie koszty warto sięgnąć po imitacje. Zasada ta może dotyczyć też mebli. W przypadku tak częstego możliwego kontaktu z wodą, lepiej zdecydować się na alternatywy, które do złudzenia przypominają pierwowzór – ograniczy to nie tyle czas, ile wydatki związane z zakupem koniecznych środków ochronnych. Co do samej formy, warto postawić na stylizowane warianty, wzbogacone o dekoracyjne gałki i uchwyty, a także frezowane fronty w białym lub drewnianym wybarwieniu. W klasyce ciekawie prezentować się będą ciemne forniry o hebanowym odcieniu. Uwaga! Taka zabudowa może przytłoczyć wnętrze, zwłaszcza jeśli urządzamy niewielką łazienkę.
- Łazienka klasyczna to naturalność!
- Warto sięgnąć po kamień i drewno lub materiały imitujące je,
- Dobrym pomysłem jest wykorzystanie mebli stylizowanych na retro.


Łazienka w stylu klasycznym kontra ceramika i armatura
Po czwarte – różnorodnie. Tak, tak, wiemy. O różnorodności już było kilka akapitów temu, ale... teraz będzie o możliwościach w zakresie wyboru baterii i ceramiki. W tym przypadku także mamy pełne pole do popisu. W styl klasyczny wpiszą się m.in. baterie łazienkowe z dekoracyjnymi kurkami, np. modele retro, miski WC stojące a także wanna wolnostojąca wsparta na lwich łapach albo finezyjnych nóżkach. Taki scenariusz sprawdzi się, gdy wnętrze inspirowane jest po części klimatem przeszłości. Co jednak, gdy marzy nam się połączenie minimalistycznej i klasycznej łazienki? Inspiracje modernizmem obfitują w bardziej bezpretensjonalne formy – monolityczne, owalne misy, toalety podwieszane oraz umywalki c-bonded, czyli całkowicie zintegrowane z szafką, albo warianty nablatowe. Klasyczna łazienka z prysznicem to z kolei przestrzeń dla kabiny walk-in.
- Aranżacje łazienki klasycznej najczęściej wzbogacane są o wanny wolnostojące oraz ceramikę w stylu retro,
- Dekoracją przestrzeni będą też baterie łazienkowe retro,
- Jeśli preferujmy minimalizm, wybierzmy bardziej bezpretensjonalne wzornictwo.



To nie koniec możliwości stylu klasycznego
Po piąte – harmonijnie. Łazienki klasyczne to starannie przemyślane projekty. Kluczem do sukcesu w urządzaniu takiej scenerii jest tonalne zestawienie barw. Przygaszone brązy drewna, stonowane szarości kamienia czy szlachetne przetarcia marmuru idealnie uzupełniają ponadczasowy wystrój, w którym dominują beże, kremy i popiele. Pod otoczką klasyki często występuje biała łazienka – zarówno z uwagi na swoją neutralność, jak i uniwersalność – a także łazienka w kolorze piaskowym, która gwarantuje przytulną oraz ciepłą atmosferę. Inspiracje klasyką nie obejmują jednak jedynie bezpiecznych, jasnych odcieni. Zwolennicy trendu z pełną śmiałością mogą sięgnąć po szlachetne granaty, burgundy czy butelkową zieleń, które bezapelacyjnie kojarzą się z pałacowym klimatem. Niezależnie od tego, jaka tonacja odegra pierwsze skrzypce, najważniejszą regułą w procesie aranżacji jest harmonia.
- Łazienka w bieli to jeden z najczęstszych wyborów miłośników klasyki,
- Gwarancję harmonii zapewni łazienka w kolorze piaskowym,
- Mocne kolory także sprawdzą się w klasycznej łazience. Warto wybrać granat, butelkową zieleń lub burgund.



Łazienka klasyczna z naciskiem na luksus
Po szóste – elegancko. Inspiracje łazienki klasycznej są bardzo różnorodne. Trafnie opisuje je słowo: elegancja. Tutaj luksus jest wskazany, ale nie można mylić go z przepychem i nadmierną dekoracyjnością, która wywoła wrażenie chaosu. Owszem, w stylizacji sprawdzą się kryształowe detale, złocenia, wygodne szezlongi, mosiężne uchwyty mebli czy naturalne kamienie i ogrom innych dekoracyjnych bibelotów, ale tym wszystkim należy manewrować z umiarem oraz konsekwencją. Dobry smak w aranżacji najlepiej odzwierciedli zdanie: jakość, a nie ilość!
- Klasyczna, wzorowa łazienka to konsekwencja w doborze dekoracji,
- Klasyczna łazienka to także tania łazienka. Wrażenie luksusu można osiągnąć wieloma sposobami,
- Najważniejszą zasadą w urządzaniu jest: jakość, a nie ilość!

