Łazienka dwukolorowa – sprawdź, jak łączyć kolory i jakie barwy są modne!
Dwa kolory, jedno wnętrze. Sprawa wydaje się prosta. Na drodze jednak staje wiele czynników, które mogą popsuć efekt. Szczególnie w łazience dobór tonacji jest niezwykle ważny, bo tego typu przestrzeń tworzą z reguły pomieszczenia bez okien, uzupełnione płytkami (które nie zawsze dostępne są w wymarzonej barwie), ciasne i niezbyt ustawne. Kolor w takim wnętrzu ma za zadanie nie tyle nadawać charakter, ile jest narzędziem w optycznej grze – często niweluje mankamenty, maskuje niedociągnięcia. Jakie więc odcienie ze sobą połączyć?
O czym przeczytasz w artykule?
- Biała łazienka jako uniwersalna baza
- Gra w kolory w łazience
- Łazienka – kolory kontrastujące czy podobne?
- Kolory łazienek nowoczesnych
Biała łazienka jako uniwersalna baza
Każda łazienka (mała, duża czy ta dla gości) jest z reguły biała. Nie ma nic dziwnego w popularności białej tonacji – to kolor ponadczasowy, a zarazem neutralny i bezpieczny. Może być tłem wnętrza przez kolejne pięć, a nawet i dziesięć lat. Jego zaletą jest także uniwersalność, rozumiana przez możliwość kombinowania dowolnych barwnych mieszanek – czy to z czernią, czy zielenią, czy drewnem, czy nawet burgundem. Krótko mówiąc, biel to wybór doskonały, a gdy będzie jednym z dwóch odcieni dominujących w przestrzeni stylowy efekt murowany!
Biel w łazience zastosowana solo, w tzw. wersji total white, sprawi, że wnętrze wyda się przestronniejsze, ale i chłodne oraz sterylne – rodem ze szpitala. Dlatego też najlepiej skonfrontować jasną barwę z innymi mniej lub bardziej oczywistymi odcieniami. Do tych popularnych należą czerń, szarości oraz drewno. Z kolei w gronie bardziej oryginalnych: soczyste żółcie, butelkowa zieleń, granat, marsala, złoty czy turkusowy.
Łazienka – kolory kontrastujące czy podobne?
Istnieją dwie najczęściej stosowane zasady dobierania kolorów – nie tylko do łazienki, lecz wszędzie, w każdym wnętrzu. Bazują na tworzeniu połączeń z uwzględnieniem koła kolorów, czyli graficznego wzornika, który jest narzędziem służącym do mieszania i powstawania barw. To dobra stara szkoła, która uchroni urządzających przed popełnieniem jakiegokolwiek błędu.
Pierwsza metoda polega na konfrontacji odcieni pokrewnych, a więc takich, które na kole kolorów zlokalizowane są obok siebie. Sąsiadujące ze sobą tonacje będą wyborem bezpiecznym, ale to nie znaczy, że wystrój z ich udziałem pozbawiony będzie charakteru! Wręcz przeciwnie – powstanie gustowna, harmonijna aranżacja przywołująca na myśl piękno natury (nic w tym dziwnego; takie pokrewne zestawienia bardzo często spotykamy na łonie przyrody). Więcej ciepła zapewniają odcienie żółci, pomarańczowego czy czerwieni. Z kolei dla osiągnięcia surowej i chłodnej aranżacji najlepiej sięgnąć po miraż błękitów oraz fioletów.
Druga metoda to barwny kontrast. Od dawna wiadomo, że przeciwieństwa się przyciągają – a zwłaszcza te, które na kole kolorów zajmują miejsca naprzeciwko siebie. Należą do nich m.in. żółcie i czerwienie zestawione z naturalnymi barwami ziemi, a więc zieleniami oraz brązami, czy też pomarańczowy oraz turkusowy, które zagwarantują energetyczną mieszankę, idealną wręcz do pomieszczeń urządzonych pod dyktando eklektyzmu czy vintage.
W przypadku kontrastujących odcieni należy jednak pamiętać o ich ogromnej sile! Z uwagi na wielką moc przeciwstawnych tonalnych połączeń łatwo jest przeciążyć wizualnie i przytłoczyć wnętrze, a co za tym idzie optycznie je pomniejszyć. Wyjściem z sytuacji jest m.in. kontrast jasności (np. biało-czarna łazienka) czy kontrast temperatury (np. użycie chłodnych i ciepłych barw).
Gra w kolory w łazience
Dwukolorowa łazienka może oznaczać zabawę, ale nie bez konsekwencji. Z racji tego, że to miejsce zazwyczaj urządzane raz na jakiś czas, lepiej sięgnąć po stare, sprawdzone zestawienia kolorów. Zawsze trafionym, a do tego wiecznie modnym duetem jest biel oraz czerń. Łazienka czarno-biała znakomicie wpisuje się w stylistykę nowoczesną, retro czy eklektyczną lub klasyczną, a oprócz tego, że te kolory dobrze wyglądają w parze, to nie mają też nic przeciwko do dodania do nich trzeciego tonalnego motywu – jak chociażby złota (np. złote baterie łazienkowe), zieleni (np. rośliny albo mięsiste ręczniki w odcieniu butelkowej zieleni), czy czerwieni (np. czerwony grzejnik lub akcesoria).
Innym neutralem, a więc barwą, która doskonale komponuje się z bielą i z powodzeniem zastąpi czerń, jest szarość. Może ona wystąpić w postaci jednolitej lub chropowatej i nieregularnej, przypominającej beton. Duże, cementowe płaszczyzny płytek i ścian zbudują surowy klimat, a do jego ocieplania przydadzą się akcenty drewna czy zieleni. Bardzo dobrze wypada też zestawienie dwóch różnych szarości, np. grafitu i jasnego tonu w betonowym wydaniu.
Do często łączonych barw należą również kolory ziemi. Łazienka w brązie i beżu będzie przytulna, ciepła i harmonijna, a co najważniejsze nie znudzi się po czasie! Rolę brązowych powierzchni odegrać może drewno (lub bardziej praktyczne płytki drewnopodobne), a tony beżu lub kremowego będą ich doskonałym uzupełnieniem. Do takiej kompozycji może również bez przeszkód dołożyć trzeci kolor, czyli biel!
Kolory łazienek zgodnych z trendami
Dwa kolory w łazience nowoczesnej mogą oznaczać rozmaite kombinacje – począwszy od tych naturalnych i optycznie powiększających całość, np. biel i drewno czy biel i szarości, a skończywszy na bardziej odważnych, jak czerń i złoto czy duety z oryginalnymi barwami: Classic Blue, butelkowa zieleń czy marsala (będący odcieniem czerwonego wina). Dobrą podpowiedzią mogą okazać się również trendy!
Coraz chętniej stosowanym w nowoczesnych stylizacjach jest kolor roku 2020, czyli Classic Blue. Klasyczny niebieski ton zbuduje wrażenie elegancji i będzie świetnie korespondował z innymi odmianami morskich barw, np. błękitem czy granatowym. Takie tonalne zestawienie wprowadzi do wnętrza poczucie spokoju, a jednocześnie będzie doskonałym narzędziem służącym do wyeksponowania białej ceramiki i chromowanej armatury. Przestrzeń wyda się lekka i świeża.
Eleganckim niebieskościom po piętach depcze Kolor Roku 2021, czyli Illuminating. To intensywny, wesoły żółty, który kojarzy się z ciepłem, aktywnością i pozytywną atmosferą. Zastosowany jako barwa podstawowa, jako farba na ścianach czy powierzchnia płytek podłogowych, będzie radykalnym posunięciem, który po kilku miesiącach może działać drażniąco, dlatego znacznie lepiej postawić na drobne akcenty i realizację zasady 80/20 (80% neutrale i 20% kolorowego szaleństwa). Dodatki w wydaniu Illuminating wprowadzą do pomieszczenia nową energię i odświeżą je. Tłem mogą być wówczas kamienie, stonowane biele, jasny marmur, a nawet cegła. Jeśli z kolei lubisz energetyczne mieszanki, postaw na konfrontacje koloru Illuminating z równie radosnymi akcentami turkusu, fuksji czy pomarańczowego.
Illuminating to przeciwwaga dla drugiego koloru okrzykniętego jako ten, który będzie dominował w 2021 roku. Mowa o Ultimate Grey. To naturalna szarość przywodząca na myśl barwy kamieni oraz skał. Ma symbolizować chęć odpoczynku, spokoju oraz równowagi i w tym zadaniu spisuje się celująco. Ultimate Grey wypadnie dobrze chyba w każdym zestawieniu – nawet w tym z żółtym Illuminating, co znane jest pasjonatom designu od dawna. Inne ciekawe duety stworzysz, wybierając chłodną miętę, bananowy, stłumiony brąz czy khaki.
Jakie kolory będą modne w 2021?
- Nadal na topie jest Classic Blue, czyli elegancki niebieski. Połącz go z błękitem, bielą albo szarościami oraz chromem.
- Illuminating, czyli kolor roku 2021. To wesoły żółty, który świetnie sprawdzi się w roli dodatków wyróżniających się na szarym tle. Można go też łączyć w bardziej odważnych zestawieniach – np. z turkusem czy fuksją.
- Ultimate Grey, czyli kolejny kolor roku 2021. Świetnie komponuje się z żółcią, bielą i drewnem, ale może być również łączony z pudrowym różem, miętą, bananowym czy wszelkimi kolorami ziemi, czego efektem będzie łazienka szaro-brązowa.