Geberit czy Jomo? Wybieramy stelaż podtynkowy!

(31 głosów)
geberit przycisk srebrny, geberit przycisk do spłuczki, geberit przycisk do spłuczki podtynkowej
Aranżacja łazienki z przyciskiem spłukującym Geberit

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy stelaż podtynkowy? A może masz już kilka swoich typów i nie wiesz, na który postawić? W naszym dzisiejszym wpisie dokonamy obiektywnej oceny, dotyczącej inwestycji w spłuczkę do WC. Pod lupę weźmiemy produkty renomowanych producentów, ich właściwości techniczne, zalety związane z funkcjonalnością i warunkami gwarancji. Pytanie brzmi: Geberit czy Jomo? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi, zachęcamy do lektury!

Stelaż Jomo czy Geberit – którą markę wybrać?

Stelaże podtynkowe do WC to specyficzne konstrukcje ukryte w ścianie. Już sama konieczność ich zabudowy pod płytą kartonowo-gipsową, do której zazwyczaj przyklejamy płytki, budzi obawy o późniejszą eksploatację i naprawę ewentualnych usterek. Wątpliwości są słuszne, ale tylko wtedy, gdy wybieramy słabej jakości rozwiązania nieznanego na rynku producenta. Już znana marka jest dobrą podpowiedzią, jeśli chodzi o odróżnienie dobrej spłuczki, która posłuży wiele lat, od tej, z którą wiązać się będą lawiny problemów. Zapytacie pewnie: dlaczego? Wszystko jest kwestią jakości – co ma też odniesienie do ceny (ale o tym poniżej), a także m.in. tego, czy producent wytwarza produkt we własnych fabrykach (jak Geberit oraz JOMO) czy zleca to zadanie innym.

Stelaże podtynkowe Geberit to produkty o bogatej historii i tradycji, znajdujące się w portfolio szwajcarskiego producenta, który jest liderem rynku – zwłaszcza w kategorii instalacji sanitarnych oraz rurowych. Rozwiązania Geberit wykorzystane są w przemyśle, budownictwie okrętowym, w pomieszczeniach publicznych i w prestiżowych obiektach. Sama nazwa Geberit stała się synonimem całej grupy asortymentu tego typu, kojarzy się z niezawodnością oraz wysokim poziomem technicznym.

Stelaże JOMO również stanowią dewizę solidności. Marka sanitarna JOMO należy do grupy Werit i jest najstarszym producentem stelaży oraz armatury w Niemczech.  Działa od 1910 roku. Oferuje systemy odpływów liniowych i ściennych, zajmuje się wytwarzaniem opakowań przemysłowych (m.in. kanistrów, zbiorników IBC, zbiorników na olej opałowy), a także pojemników z tworzywa sztucznego, śrub i nakrętek.

Wzmianki o genezie firmy i doświadczeniu nie są bez znaczenia, bo zakup stelaża podtynkowego MUSI być oparty o markę. To tak jak w przypadku firm Samsung, Bosch, Coca-Cola czy Nike. Jeśli chcemy być zadowoleni z jakości, smaku, wrażeń i eksploatacji, wybieramy znane i cenione logo. Którą więc markę wybrać w konfrontacji JOMO czy Geberit? Porównując doświadczenie oraz podejście do Klienta, zarówno JOMO, jak i Geberit są godne zaufania – krótko mówiąc, znają się na „rzeczy”.

dobry stelaż podtynkowy, stelaż podtynkowy do kibla, stelaż do kibla
Stelaż podtynkowy do WC - Geberit kontra Stelaż Jomo

Gwarancja producenta

Kolejnym czynnikiem, który może przesądzić o wyborze stelaża podtynkowego, jest gwarancja producenta. W przypadku Geberit oraz JOMO jest ona taka sama i wynosi aż 10 lat. Są nią objęte wszystkie części stelaża i spłuczki. Warto dodać, że zarówno spłuczki Geberit, jak i JOMO gwarantują 100% szczelności, ponieważ powstały metodą rozdmuchu, co w praktyce oznacza, że zbiornik w całości wykonany jest z jednej części. Brak charakterystycznych styków na ich powierzchni ogranicza ryzyko pojawiania się zjawisk korozyjnych. Geberit oraz JOMO udzielają dodatkowo 25 lat dostępności części zamiennych. Co więcej, firma JOMO posiada skatalogowane części zamienne do 1967 roku włącznie!

  • Spłuczki JOMO i Geberit wykonywane są metodą rozdmuchu, co daje 100% szczelności.
  • Zarówno Geberit, jak i JOMO oferuje aż 10 lat gwarancji!
  • Geberit i JOMO udzielają dodatkowo 25 lat dostępności części zamiennych.
jomo gwarancja, geberit gwarancja, geberit ile lat gwarancji, jomo ile lat gwarancji
Geberit oraz Jomo oferują 10 lat gwarancji na stelaże

Stelaż podtynkowy Geberit Vs. Stelaż podtynkowy Jomo – cena

Biorąc pod uwagę kryterium ceny, z pewnością nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania nieznanych marek. Mimo że kuszą wartościami zaczynającymi się nawet od 280 zł, to oznaczają podwójne koszty – związane z prawdopodobieństwem częstych napraw, a w ostateczności nawet wymiany całej instalacji. Są to produkty wykonane ze słabej jakości materiałów, a gwarancja na nie wynosi nie więcej niż dwa lata, dlatego lepiej omijać je szerokim łukiem.

W konfrontacji Geberit vs. JOMO szala przeważa na korzyść stelaża JOMO. Różnica cenowa pomiędzy nimi waha się – w zależności od konkretnego typu – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak pod kątem jakości stelaż podtynkowy JOMO to dobra inwestycja i gwarancja niezawodności, więc jeśli nie chcecie przepłacać, ale jednocześnie chcecie spać spokojnie, to JOMO z pewnością zda egzamin.

Przykładowe ceny stelaży:

  • Stelaż Geberit

  • Stelaż JOMO

 

Bardzo dużą różnicę wartości zauważyć można na przykładzie szklanych, ekskluzywnych przycisków spłukujących. Przycisk JOMO kosztuje nawet kilkaset złotych mniej, a jego jakość i design w ogóle nie odbiegają od droższych alternatyw, więc „jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?”.

Przykładowe ceny przycisków spłukujących:Który stelaż do małej łazienki?

Kolej na oszczędne wykorzystanie przestrzeni małej łazienki, które jest kluczowym zadaniem, jeśli chodzi o urządzanie wnętrza o ograniczonym metrażu. W tym celu producenci stelaży podtynkowych oferują rozwiązania typu slim, które zajmują jak najmniej miejsca. W przypadku Geberit mamy do czynienia z wariantami, które – według danych producenta – mają jedynie 8 cm głębokości. Warto jednak pamiętać, że dodając do tego wymaganą rurę, wartość ta zwiększy się do 14,5 cm. Z kolei stelaż JOMO wraz z całym zestawem koniecznym do jego montażu ma głębokość 13,5 cm, a więc oszczędzamy dodatkowo 1 cm.

Stelaż do małej łazienki:

  • Geberit stelaż podtynkowy slim – głębokość 8 cm. Doliczając do tego wymaganą rurę, stelaż zajmie 14,5 cm.
  • JOMO – głębokość wraz z rurą 13,5 cm.

W obydwu przypadkach warto wspomnieć o montażu, z którym poradzi sobie każdy instalator! Instrukcje dołączone do produktów są bardzo czytelne, a na dodatek w Internecie można znaleźć dużo różnych filmików, które demonstrują, jak zamontować stelaż podtynkowy Geberit lub JOMO, co pozwoli uniknąć ewentualnych błędów.

Jedyna różnica polega na tym, że w ofercie JOMO znajdziemy też jeden rodzaj wspornika (kątowy uniwersalny), który pozwala na zamontowanie rozwiązania na krzywej ścianie czy w narożniku pomieszczenia. Dzięki temu instalacja jest łatwa oraz szybka. Geberit w standardzie proponuje wspornik prosty – wariant kątowy trzeba dodatkowo zamówić, co oznacza kolejne wydatki. 
 

montaż stelaża geberit, stelaże podtynkowe geberit, geberit stelaż do miski wc
Geberit Stelaże podtynkowe

jomo stelaż wc, jomo stelaż do toalety, jomo stelaż podtynkowy
Jomo Stelaże podtynkowe do miski WC podwieszanej
 

Przycisk Jomo czy Geberit?

Podobno o gustach się nie dyskutuje, dlatego estetykę oferty przycisków spłukujących JOMO oraz Geberit pozostawimy indywidualnym preferencjom. Asortyment producentów jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie wariant dopasowany do stylistyki konkretnego wnętrza – zarówno tego nowoczesnego, jak i klasycznego. Ta różnorodność w przypadku Geberit może okazać się zgubna – pamiętajcie bowiem, że producent ma kilka stelaży i nie każdy przycisk będzie do niego pasował. W przypadku JOMO jest inaczej. Producent zapewnia Klientom większą gamę przycisków, które pasują do podstawowego stelaża JOMOTech SLK – od najtańszych wariantów z ABS, poprzez szkło, metal, stal nierdzewną, łupek, granit, drewno, elektronikę. 

geberit przycisk spłukujący, geberit przycisk, geberit przycisk spłuczki
Przycisk spłukujący Geberit z 2 przyciskami

Pod kątem różnorodności kolorystycznej zdecydowanie wygrywa jednak marka JOMO. Przyciski dostępne są w standardowych odcieniach od bieli, czerni i chromu, po te bardziej nietuzinkowe, jak fuksja, żółty, czerwony czy złoty. Na uwagę zasługuje szczególnie nowy model JOMO Exclusive 2.1 biały mat, na którego powierzchni niewidoczne są ślady palców (co sami sprawdziliśmy!;)), a także innowacyjne przyciski elektroniczne Geberit (np. Geberit Sigma 80) pozwalające na bezdotykowe spłukiwanie WC.

jomo przycisk, jomo przycisk do spłuczki, jomo przycisk spłukujący do wc
Elegancki przycisk spłukujący Jomo

Zalety i wady stelaży Geberit:

+  szwajcarska marka z ogromnym doświadczeniem,

+  bardzo wysoka jakość produktów,

+  10 lat gwarancji,

+  25 lat dostępności części zamiennych,

+  spłuczki wykonywane metodą rozdmuchu - mniejsze ryzyko rozszczelnienia i ewentualnego zalania,

+  różnorodna oferta przycisków spłukujących (w tym modele elektroniczne Geberit Sigma 80).

- nie wszystkie przyciski i wsporniki pasują do wybranego stelaża - należy uważać podczas zakupu najtańszych modeli,

- stelaż typu slim o głębokości 8 cm wraz z rurą odpływową zajmuje 14,5 cm,

- wysoka cena.

 

Zalety i wady stelaży JOMO:

+  każdy przycisk pasuje do każdego stelaża - mniej straconego czasu podczas dokonywania zakupów,

+  najstarszy niemiecki producent armatury spłukującej (na rynku od 1910 roku),

+  bardzo wysoka jakość produktów - pewność działania przez wiele lat,

+  10 lat gwarancji,

+  25 lat dostępności części zamiennych - w katalogu JOMO można znaleźć części zamienne skatalogowane od 1967 roku włącznie!,

+  spłuczki wykonywane metodą rozdmuchu - mniejsze ryzyko rozszczelnienia i ewentualnego zalania,

 stelaż standardowy jest płytszy niż wersja slim marki Geberit, aż o 1 cm! (idealne do małej łazienki),

+  niższa cena - dzięki bardziej atrakcyjnym cenom, można sobie pozwolić na zakup ładniejszego i trwalszego przycisku wykonanego ze szkła,

+  Jomo posiada tylko jeden uniwersalny wspornik ścienny do swoich stelaży. Umożliwia on montaż stelaża na krzywej ścienie jak i w narożniku,

+  różnorodna oferta przycisków spłukujących (w tym praktyczne modele JOMO Exclusive 2.1 biały mat) - możliwość dopasowania do najbardziej nietuzinkowego koloru płytek w łazience,

- mniej znany producent na rynku,

- brak przycisków elektronicznych,

- mniejszy wybór stelaży specjalistycznych, np. dla niepełnosprawnych.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia