13 trików na to, by wąska łazienka wydawała się większa i była bardziej funkcjonalna

Łazienka długa i wąska – to najczęstszy problem właścicieli niewielkich mieszkań. Takie przestrzenie są trudne w aranżacji, ale nie niemożliwe do zagospodarowania. Da się w nich osiągnąć stylistyczną spójność oraz funkcjonalność pod warunkiem przestrzegania pewnych reguł i stosowania trików. Dla ułatwienia zebraliśmy je w tym wpisie! Przeczytaj, co zrobić, aby wąska łazienka wydawała się na większą i była bardziej praktyczna.
1. Długa wąska łazienka w jasnych kolorach
Jeśli wyburzanie ścian i ich przestawianie nie wchodzi w grę, przydatna może okazać się zabawa w kolory – i nie polega ona na kreatywnych kompozycjach z użyciem każdej możliwej barwy, a umiejętnym żonglowaniu właściwościami konkretnych tonów. W tym przypadku pomocne będą odcienie, które słyną ze swoich właściwości optycznego powiększania. Mowa o jasnych tonacjach, takich jak biały, beżowy, seledynowy, błękitny czy szary. Ich przewaga spowoduje, że pomieszczenie wyda się na większe, niż jest w rzeczywistości, a od tego już krótka droga do budowania przestronności, której brak w wąskich pomieszczeniach.

2. Kolorystyczna zmiana proporcji
Jeśli celem w niewielkiej łazience jest zbudowanie przestronności, asem w rękawie będą jasne kolory. „Schody” zaczynają się jednak wtedy, gdy bardzo wąska łazienka, nawet przy subtelnej palecie odcieni, wydaje się na ciasną i przytłaczającą. W takim przypadku ratunkiem będą kontrasty! Pomaluj węższą ścianę na ciemniejszy odcień, dzięki czemu wizualnie odsuniesz od siebie dwie przeciwległe, jaśniejsze ściany. Z kolei, gdy sufit jest zbyt wysoko – wystarczy, że pomalujesz go farbą o kilka tonów ciemniejszą niż ta, która wykorzystana jest na pozostałych ścianach. Pomieszczenie sprawi wrażenie niższego i szerszego. Sprytnym zabiegiem jest również montaż fototapety 3D na jednej ze ścian.

3. Wąskie łazienki z naciskiem na styl
Aranżacja wąskiej łazienki wymaga także przemyśleń, jeśli chodzi o dominujący styl. Chaos wprowadzą eklektyczny miszmasz, zbyt szykowny glamour czy pełen drobiazgów klimat rustykalny. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się nurty słynące z prostoty. To m.in. style skandynawski, pełen jasnych i ciepłych barw, czy minimalistyczny, odrzucający wszystko to, co zbędne. Wbrew pozorom strzałem w dziesiątkę będzie również łazienka retro, gdzie przeważają barwne kontrasty.


4. Wąska łazienka w ukryciu
Style pełne prostoty są odpowiednie do wąskiej i małej łazienki nie bez kozery. Większość przedmiotów jest w nich poukrywane, a ta znakomita organizacja powoduje, że wnętrza wydają się uporządkowane, a przy tym i czystsze, mniej zagracone i przestronniejsze. Zadbaj o to, by „na widoku” znajdowało się jak najmniej rzeczy. Przybory do paznokci ukryj w szafkach. To samo zrób z zapasowymi ręcznikami czy kosmetykami używanymi raz na jakiś czas.


5. Projekt wąskiej łazienki wymaga odpowiednich płytek
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić wąską łazienkę, aby zmienić jej proporcje, wybierz odpowiednie płytki podłogowe. Posadzka to spora powierzchnia (nawet jeśli przestrzeń ma zaledwie kilka metrów kwadratowych) i ogromnie wpływa na postrzeganie rzeczywistości. W optycznej iluzji pomocne będą np. płytki drewnopodobne ułożone w poprzek, czarno-białe płytki na wzór szachownicy czy wielkoformatowe płyty w rozmiarze XXL z minimalną fugą, która niepotrzebnie nie „poszatkuje” przestrzeni.

6. Podwieszana toaleta i bidet
Jak już jesteśmy przy podłodze, to warto ograniczyć jej „zagracenie”. Przyczyniają się do tego różnego rodzaju sanitariaty, takie jak kompakt WC czy bidet stojący. Co z nimi zrobić? Wymień je na lepszy model – lepszy tzn. podwieszany! Sedes i bidet w takiej wersji odsłonią posadzkę, a więc i nie podzielą niepotrzebnie aranżacji. Wnętrze nabierze wizualnej lekkości, a Ty zyskasz dodatkowo, bo znacznie szybciej umyjesz podłogę.

7. Wąskie łazienki w lustrzanym odbiciu
Lustro do łazienki? Oczywista oczywistość. Przecież wnętrze tego typu pozbawione zwierciadła byłoby niepełne. Nie chodzi jednak o to, by powiesić malutkie lustro łazienkowe nad umywalką, a wybrać wariant o zdecydowanie większym rozmiarze, a najlepiej dwa – zawieszone po przeciwległych stronach. Dzięki temu przestrzeń zostanie optycznie powiększona, a pomieszczenie nabierze głębi. Jeśli jednak dwa lustra to dla Ciebie za dużo, wąska łazienka wyda się na większą, gdy zdecydujesz zamiast drugiego egzemplarza na płytki w połysku. One także będą umiejętnie odbijać światło i sprawdzą się w roli elementu duplikującego rzeczywistość.

8. Więcej światła!
Bardzo wąska łazienka wymaga również użycia większej ilości światła – chodzi bowiem o równomierne doświetlenie całej przestrzeni. Oprócz głównego źródła ulokowanego w suficie zainwestuj w listwy LED, lampy wiszące nad lustrem czy kinkiety. Dobrym pomysłem jest także doświetlenie wnęk, podświetlenie półek czy szafek. Dzięki temu waska lazienka będzie wydawała się na większą.

9. Jeśli wanna to...
Wanna to marzenie wielu amatorów długich kąpieli. Przeszkodą w jego realizacji może być jednak wąska łazienka. Do takich wnętrz projektanci zazwyczaj zalecają montaż kabiny prysznicowej, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Nie wszystko jednak stracone, bo producenci otwierają się na różne potrzeby i problemy – w tym te związane z ciasnym metrażem. Najmniejsza wanna ma nawet już 120 cm długości, więc z powodzeniem zmieści się wzdłuż krótszej ściany i nie ograniczy swobody przemieszczania się. Najlepiej by miała opływowe kształty, które wizualne poszerzą wnętrze.


10. A co z prysznicem?
Prysznic i wąska łazienka to duet dla siebie stworzony! Kabina nie zajmuje zbyt wiele miejsca, można ją ulokować w najbardziej problematycznych strefach, a do tego zapewnia dużą swobodę ruchów (wybierając najmniejszą wannę, takich wygód niestety nie ma). Najlepiej zamontować ją w narożniku pomieszczenia (tam sprawdzi się kabina narożna) lub umieścić wzdłuż krótszej ściany. Dużą popularnością w mniejszych pomieszczeniach cieszą się również kabiny walk in. Nie mają brodzika przez co nie dzielą wizualnie przestrzeni.


11. Problemy z pralką
W wąskiej łazience, poza podstawowym wyposażeniem, często musi zmieścić się także pralka. Istnieje jednak wiele sposobów na to, jak ją ukryć! Jednym z nich jest ustawienie jej w linii dolnych szafek i przykrycie blatem (pamiętaj, aby pozostawić minimum po 2 cm luzu po bokach i od góry). Można ją wówczas ukryć za frontem pasującym do reszty wystroju.

12. Funkcjonalne rozwiązania 2w1
Wanna z prysznicem. Miska WC i bidet w jednym. Lustro z szafką. Stojak na papier toaletowy, który jest dodatkowym schowkiem na szczotkę do WC. Deszczownica z oświetleniem. Kojarzysz, co je łączy? Oszczędność miejsca! Gdyby te poszczególne elementy trzeba było zamontować osobno, ilość potrzebnej powierzchni byłaby dwa razy większa. Dzięki temu „i wilk syty, i owca cała” – jest praktycznie, ale bez utraty ważnych centymetrów.

13. Ustawianie sprzętów jest ważne
W każdej łazience – niezależnie czy jest ciasna, czy stanowi wręcz pokój kąpielowy – ważne jest umiejętne rozlokowanie poszczególnych urządzeń. W tej wąskiej ma to ogromne znaczenie, bo wpływa na postrzeganie pomieszczenia. Dlatego, by ułatwić komunikację, ustaw wszelkie większe sprzęty po tej samej stronie. Dzięki temu nie będzie trzeba wykonywać slalomu!

