Korek klik-klak – co to jest, jak działa i jak go czyścić?

(2 głosów)
korek klik klak, kwadratowy korek klik klak, korek klik do umywalki
Omnires Korek klik-klak kwadratowy

Korek klik klak, click-clack, push to open – to część z określeń, jakich używa się do opisania niewielkiego, ale i niezbędnego elementu w strefie mycia. Elementu, który zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach jest na wagę złota, bo nie tylko estetycznie dopełnia przestrzeń, lecz także przesądza o wygodzie użytkowania. Czym jest więc ten tajemniczy produkt i jaki model wybrać? O tym poniżej.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest korek klik-klak?

Korek klik-klak jest to produkt, który służy do zamykania i otwierania odpływu w umywalce czy wannie. Blokuje on możliwość wypływu wody i tym samym zastępu.je tradycyjne, ale i niezbyt estetyczne korki. Rozwiązanie najczęściej wykonane jest z mosiądzu, ceramiki lub polipropylenu i z wyglądu przypomina niewielki grzybek maskujący odpływ. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością, kształtem czy kolorem.

Korek klik-klak to jedna z alternatyw służących do zamykania i otwierania odpływu wody. Inne rozwiązania to m.in. bateria z dźwignią przy korpusie czy wyciągany korek tradycyjny.


Legersen korek klik klak chrom


jaki korek do umywalki, co to jest korek klik klak, korek klik-klak
Duravit Vero Korek klik-klak do umywalki

Jak działa korek klik-klak?

Korek klik-klak to automatyczny korek, który działa na zasadzie sprężyny. Żeby zamknąć odpływ wody, należy go nacisnąć. Ten sam ponowny ruch zapewni odpływ wody z umywalki czy wanny. W przeciwieństwie do tradycyjnych – zazwyczaj gumowych – korków wariant klik-klak jest przymocowany do odpływu, więc nie ma możliwości, żeby się zawieruszył.

korek na klik, korek w umywalce wciskany, wciskany korek umywalkowy
Hansgrohe Korek klik-klak

Jaki korek klik-klak najlepszy?

Korek klik-klak dobierany jest do rodzaju umywalki. Do umywalki z przelewem wymagany jest korek z przelewem (specyficznym wycięciem, które odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wody). Do umywalek bez przelewu pasuje korek bez przelewu.

Wybierając korek klik klak, należy kierować się jakością. Warto mieć na uwadze to, że rozwiązanie będzie wykorzystywane nawet kilka razy dziennie, dlatego najlepszym produktem jest korek klik-klak mosiężny, który jest odporny na korozję i intensywną eksploatację. Taki korek w przeciwieństwie do tanich, plastikowych alternatyw posłuży znacznie dłużej!

Względy estetyczne także powinny się liczyć podczas wyboru idealnego wariantu. Korek do umywalki czy wanny powinien być dopasowany do koloru ceramiki lub armatury. Najczęściej wybór pada na chromowany korek klik-klak, który wspólnie z chromowanymi bateriami tworzy zgrany duet. Do tego typu armatury pasować będzie również biały korek klik-klak (należy jednak pamiętać o tym, że biel bieli nie jest równa i warto wcześniej sprawdzić, czy kolory korka i ceramiki są takie same). W przypadku czarnych baterii sprawdzi się z kolei czarny korek klik-klak.

korek click clack, korek click, korek umywalkowy na klik
Zucchetti Korek klik-klak

Korek klik-klak – jak czyścić?

Korki klik-klak wyróżniają się łatwością utrzymania ich w czystości. Produkty nie sprawiają kłopotów, jeśli chodzi o pielęgnację. Zazwyczaj wystarczy odkręcić je lub wyjąć z odpływu, usunąć zabrudzenia, a następnie ulokować ponownie. Do eliminacji nieczystości i osadów należy używać łagodnych mleczek pozbawionych drobnych granulek, które mogłyby zarysować powierzchnię korka.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia